Videohry v soukolí Systému

Virtuální světy rostou, ale jako by stále zůstávaly zábavou bez významu, falešnou šminkou, apolitickou kulturou kriplů. Proč? Možnou odpovědí budiž článek.
Videohry v soukolí Systému
Seznam kapitol
  1. Popkultura – tmel statu quo
  2. Nezávadné videohry aneb sundejte z nich ten kondom!

Hry nám přece taky předkládají vykonstruované světy, ne? V nich se pak můžeme virtuálně seberealizovat, posílit si ego, odreagovat se, přijmout je za své.  Navíc prostě PS3 rulezzzz, Xbox suxxx... vždyť to známe z diskusí.

Jsou snad hry už ze své podstaty degradovány na jakési vymyšlené světy, bez jakéhokoliv obsahu jen vzdáleně reflektující skutečný svět?

U reklamy je imaginární svět vytvářen psychologickým trikem, kdy nás postaví do pozice někoho, kým nejsme, ale přesto má vliv na naše jednání v reálném světě. Hry se tak jeví v zásadě neškodné, jakkoliv tím mohou pro některé lidi působit vyloženě hloupě.

Když Radovan Holub napsal pro Reflex dnes již téměř legendární článek s názvem Kultura kriplů, ptal se v něm: „Kde však najít estetický ideál v přívalu odulých pysků Elexis Sinclairové, svalovců s lebkami na bederních pásech a rozšklebených mutantů? Odpovím rovnou: nikde. A tak se herní recenze stávají jen výčtem technických vyfikundací. Jako by kritik v recenzi amerického akčního filmu oceňoval, že hrdina rozstřílel sto nepřátel, až jim lezla střeva. Ale nepovšiml si, jaký smysl má hrdina a jeho kulomet v celku díla.“

v_soukoli_systemu01.jpgHodí se zmínit reakce tehdejšího šéfredaktora Levelu Jana Herodese: "Hledá snad v počítačových hrách smysl života a hlubokou filosofii? V tom případě jsem zvědav, kdy napíše svou vlastní recenzi na fotbalové utkání, turnaj ve stolním tenise či například nové vydání klasické hry Člověče, nezlob se. Velmi by mne zajímalo, s jakými hodnotami je bude porovnávat a jaký smysl nalezne v počtu vstřelených gólů či frekvenci hozených šestek na hrací kostce. Že je to nesmysl? Že góly, hody kostkou a "vyhazování" protivníkových figurek jsou samy o sobě smyslem? Že je to hra, zábava, a nikoli umělecké dílo? Hmmm - a co je tedy v tom případě počítačová hra? (...) "

Jsou snad hry už ze své podstaty degradovány na jakési vymyšlené světy, bez jakéhokoliv obsahu jen vzdáleně reflektující skutečný svět? Na jakési myšlenkové žvýkačky bez chuti, kde konzumentům stačí žvýkání samo o sobě?

Hlavně potichu

Momentálně těžko můžeme čekat, že by se vývojáři mainstreamových her snažili nějak houfně vyjádřit svůj postoj ke skutečnosti, když by měli do svých děl zařadit byť jen náznak politické agendy. Neděste se toho slova, všemocná Wikipedie tvrdí: „politika ve významu anglického policy je programem, opatřením, krokem či záměrem, není spojená s aktéry, ale s tématy (např. sociální politika, vzdělávací politika, rozvojová politika atd.). Nositelem politiky (ve významu policy) nemusí být jen političtí představitelé, ale v zásadě kdokoliv“ (Michael Moore, další dokumentarista Ken Loach, Rage Against the Machine a tak dále).

Existují trendy, které napomáhají předem vyzmizíkovat byť jen náznak kontroverzního tématu:

1) Globální trh

Heslem globálního marketingu současnosti není prodat světu Ameriku, ale vtáhnout každého kdekoli ve světě do jakéhosi tržního karnevalu. Symbolem konce 90. let pak není ani tak Marlboro Man jako spíše Ricky Martin – dvojjazyčný mix Severu s Jihem s příměsí latiny a rhytm & blues a to všechno zabalené do do populárních textu evokujících velikou globální party. Důsledkem tohoto koketování s etnickými odlišnostmi je homogenizace rozdílů pod heslem „Jeden svět“, jakési globální tržnice, v níž mají korporace možnost prodávat jediný produkt spoustě zemí bez rizika, že probudí zastaralé protesty proti „coca-colonizaci“ (Naomi Kleinová, Bez loga)

Bývalý šéfredaktor Levelu Petr Poláček mi na otázku, zda se rozdíly ve stylizaci her stírají, odpověděl: „Vývojáři se snaží zaujmout hráče po celém světě. Byla doba, asi tak rok zpátky, kdy měli pocit, že když ty hry budou dělat „uni“, že se budou líbit všem na světě. Což je podle mě naprostá blbost. A teď to zjišťujou. Capcom třeba chtěl vytvářet jako by univerzální hry spojením japonských a amerických vývojářů a pak zjistili, že to nejde, že kulturní rozdíly jsou tak brutální, že z toho žádný kloudný výsledek není. Ta hra pak v ničem nevyčnívá. Myslím, že by se zase tvůrci mohli vrátit ke zjištění, že když je hra něčím „svojská“, je to jedině dobře.“

2)    Trend politické korektnosti

v_soukoli_systemu04.jpgHráči si jistě vzpomenou, kterak bylo vydání hry LittleBigPlanet o týden posunuto, protože muslimští hráči si všimli, že slova jedné písně tvoří dvě pasáže z Koránu. A právě užití svatých slov v populární hudbě se může zdát mnoha muslimům urážlivé. Podobný případ se týká i Halo 2 a postavy jménem Arbiter, která se původně měla jmenovat Dervish. Jenže potom by mohla zápletka hry znamenat alegorii na téma USA versus islám. A to se nenosí.

Zpátky ke hrám. Ty nejsou tak ploché, jak se může z doposavadního mého vyprávění zdát. Protože Grand Theft Auto. Loni jsem psal o GTA IV jako o obrazu doby.

Současný New York. Příběh na téma amerického snu. Hra přetékající popkulturními odkazy a satirou. Videoherní svět nepotřebuje nutit k vcítění se do různorodých rolí, abyste šli a koupili si ten a ten mobil. Ve videoherním světe hrajete hlavní roli vy. GTA IV zastírá skutečnost, město se nejmenuje New York, ale Liberty City, nejezdíte v Lamborghnini, ale v Infernovi.

Jako může být fantaskní svět videoher ideálním místem pro satiru, stejně tak se dá zneužít jako prostředek cílené propagandy

Je to vlastní svět, který může realitu šroubovat až do absurdna. Manipulace, satira, vyjádření názoru? GTA IV toto obsahuje. A díky ohromné komplexnosti hry si každý může užít to co chce: samoúčelnou destrukci, závodění nebo všudypřítomnou parodii. S hráče se tak stává skutečně aktivní příjemce sdělení, ne jen aktivní spotřebitel, jak tomu bývá v případě manipulace reklamou. Další věcí ale je, že i takoví řízci jako lidé z R* zdá se jako by stále tepali jen do zlořádů Západu. Až si v nějaké jejich další hře užijí dostatek pozornosti i ukřičení náboženští fanatici, pak budeme moci klidně prohlásit, že lidé v R* mají koule.

v_soukoli_systemu08.jpg

Jako může být fantaskní svět videoher ideálním místem pro satiru, stejně tak se dá zneužít jako prostředek cílené propagandy:  Aby americká armáda měla dostatek vojáků, změnila svou náborovou strategii. Místo Náborových center zřizuje takzvaná „Experience Centres", kde si děcko starší 13 let zdarma může zahrát válečné hry jako například Call of Duty a spoustu dalších. „Je to jen ochutnávání toho zážitku," řekl major Larry Dillar v dokumentu Digital Nation. Pakliže ale hry v drtivé většině přinášejí zážitky mimo rámec možností lidského života, nezbývá než se bavit občas sice tupými, ale v zásadě neškodnými světy. A netrpělivě čekat na další díly všech těch kontroverzních GTAček a Mafií.


NEJČTENĚJŠÍ ČLÁNKY

Nejkrásnější hry uplynulých let: hráči ve hrách „fotografují“ úchvatné snímky

Nejkrásnější hry uplynulých let: hráči ve hrách „f…

Stále více her začíná nativně využívat foto režimy a my se tak můžeme dívat na umělecká díla hodná našich obrazovek.

dnes | | 6 N/A
Hry zadarmo nebo se slevou: akce na PlayStation Plus a Sundered zdarma

Hry zadarmo nebo se slevou: akce na PlayStation Pl…

Na všech platformách je každou chvíli nějaká slevová akce. Někdy je toho ale tolik, že se v tom člověk jen těžko orientuje. My vám s tím rádi pomůžeme. Podívejte se níže na akce, které by vám tento týden neměly uniknout.

10.  1.  2020 |
V Assassin

V Assassin's Creed Ragnarok procestujete Evropu, p…

Další díl populární série začíná unikat na internet stále více a oficiální odhalení už je víceméně na spadnutí.

11.  1.  2020 | | 5 N/A
Black Desert Mobile: orgie herních nadšenců | Recenze

Black Desert Mobile: orgie herních nadšenců | Rece…

Masivní MMORPG Black Desert konečně dorazilo na mobilní telefony a vypadá to na hodně slušnou zábavu.

13.  1.  2020 | | 3 N/A
Razer DeathAdder V2: kultovní myš o krůček blíže dokonalosti | Recenze

Razer DeathAdder V2: kultovní myš o krůček blíže d…

Proč spravovat to, co funguje? Pár novinek ale Razer v nové generaci své populární myši přece jen představil.

14.  1.  2020 | | 7 N/A