Virtua Tennis - konečně pořádný tenis na PC!

Radujte se, veselte se – na naše herní mašinky se konečně dostala kvalitní simulace tenisu. Po mnoha neúspěšných pokusech herních firem se nad počítačovými hráči smilovala SEGA a vytvořila konverzi svého Dreamcastového titulu Virtua Tennis. Grafika, jednoduchost a přitom skvělá hratelnost jsou hlavními příčinami mého oslavného úvodu.
Virtua Tennis - konečně pořádný tenis na PC!

Platforma: PC
Typ hry: sportovní
Multiplayer: ano
Minimální konfigurace: procesor 450 MHz, 64 MB RAM, 300 MB na HDD, 16MB 3D grafická karta
Doporučená konfigurace: procesor 800 MHz, 128 MB RAM, 400 MB na HDD, 32MB 3D grafická karta
Testovací konfigurace: procesor 1,4 GHz, 256 MB RAM, 300 MB na HDD, 64MB 3D grafická karta
Výrobce: Strangelite
Distributor hry: Empire Interactive (www.empireinteractive.com)
Distribuce v ČR: Dynamic Systems (www.dynamic-systems.cz)

Přiznám se, že jsem už ani nedoufal, že se někdy dočkám opravdu zábavného spodobnění tenisu na počítači. Pete Sampras Tennis, Actua Tennis, Tennis Elbow – nic mě nedokázalo zabavit na déle než dva, tři dny. Jedna hra měla nemožné ovládání, v druhé byly úděsně zpracovány pohyby tenistů atd. Pochopil jsem, že tenis asi není sport stvořený pro virtuální zábavu (i když paradoxně zjednodušený tenis – pong byl jednou z prvních a přitom oblíbených hříček na starých osmibitech). Ovšem dnes vím, že jsem se mýlil. Příčinou změny mého názoru nebyl nikdo jiný než Virtua Tennis.

Virtua Tennis   Virtua Tennis

Virtua Tennis   Virtua Tennis

Tak tedy co je na hře tak výjimečného? V prvé řadě jsou to skutečná jména tenistů. Ono se vám hraje vždycky lépe proti takovému Kafelnikovi, Moyovi, Henmanovi či Piolinovi než nicneříkajícímu Smithovi a podobných neznámým vymyšleným borcům. Přece jen to zvyšuje motivaci. Virtua Tennis nabízí sedm takových tenistů. Čtyři výše uvedené doplňují ještě Courier, Haas a Johansson. Všichni tenisté jsou docela známé postavy světového tenisu, nicméně v současné době už nefigurují na předních příčkách žebříčku ATP. Není se čemu divit, původní Dreamcastová verze vznikla v roce 2000. Tuto sedmici doplňuje ještě dalších osm hráčů, o kterých jste pravděpodobně v životě neslyšeli. Tesla z Chorvatska, Singh z Indie a další vymyšlená jména. Trochu škoda je, že se nedostalo i na zástupkyně něžného pohlaví. Ve hře si budete muset vystačit jen s mužským tenisem.

V nabídce soutěží je exhibice, arcade a světové turné. V exhibici si klasicky nastavíte, kde, za koho a s kým budete hrát. Navíc je tento mód jedinou možností, jak si zahrát ve dvou na jednom PC. Arcade je soubor pěti po sobě jdoucích turnajů (každý prezentován jedním zápasem), které musíte vyhrát. Ve světovém turné si na úvod vyberete hráče, se kterým (možná) dosáhnete na post tenisové jedničky. Následně se ocitnete na mapě světa, kde je vyznačen první turnaj. Pokud v něm zvítězíte, odkryjí se další. Mnohdy potřebujete k otevření další soutěže splnit i zadaný úkol. Jednou se musíte strefovat do sudů v řadě, jindy sestřelovat podáním kuželky, vyrážet balóny ze hřiště atd. Za splnění úkolů a výhry v turnajích získáváte peníze, které využijete při nákupu v obchodě. Můžete si koupit např. jiné oblečení, lepší raketu, halu pro režim exhibice či třeba partnera pro čtyřhru. Trošku se mi nelíbil celkově pojatý arkádový styl – každá soutěž je prezentován většinou jen jedním zápasem a po čase se otevřou i další kola. Často dokonce na jednom turnaji hrajete první kolo sám, avšak k druhému musíte přizvat partnera, protože je to čtyřhra. Při výhrách postupujete ve světovém žebříčku, pokud prohrajete nic se neděje. Jinak je světové turné docela zábavné, ale myslím si, že klasický systém turnajů by mi víc vyhovoval.

Není tenis jako tenis. Můžete hrát na nevyzpytatelné trávě, superrychlých umělých površích či na klasické antuce. Nejinak je tomu i ve Virtua Tennisu. Hra obsahuje 10 hal, ve kterých budete válčit se soupeři o každý míček. Sice to nejsou žádné oficiální turnaje, ale přesto je French Cup na antuce (stejně jako French Open), v Austrálii i v USA naleznete umělé povrchy a Anglie – ta je tradičně po vzoru Wimbledonu na trávě. Nemusíte se bát, že by jediným rozdílem mezi různými povrchy byla jejich barva. Virtua Tennis není hloupoučkou arkádou bez špetky reality. Tráva je jako ve skutečnosti pomalejší, na tvrdém povrchu v USA naopak občas nebudete ani stíhat sledovat míček. Každý typ kurtu má své pro a proti a zvláště na nejvyšších obtížnostech podle toho budete muset přizpůsobit svou strategií.

Virtua Tennis   Virtua Tennis

Virtua Tennis   Virtua Tennis

Kvalita protivníků je na docela slušné úrovni. I po týdnu hraní budete mít na nejvyšší obtížnost s počítačem problémy. Ne že by byl soupeř neporazitelný, ale stejně jako v opravdovém tenise stačí chvilka nepozornosti a ztratíte celý zápas. Avšak ty nejzajímavější a nejdramatičtější zápasy sehrajete (ostatně jako v každé jiné sportovní hře) s humanoidním protivníkem. Hra tím získá úplně jiný rozměr, který počítač bohužel nenahradí.

Docela překvapivé pro mě bylo zjištění, že se hra ovládá pouhými dvěma tlačítky. První z nich je lobování, které jsem používal minimálně, a tak jsem většinu času používal pouze jediné tlačítko. Ač jsem se nejdříve domníval, že to povede k ubíjející nudě, za celou dobu hraní se tak naštěstí nestalo. Tlačítko totiž nestačí jen zmáčknout a pak se jen modlit, aby míček spadl na soupeřovu půlku. Šipkami musíte míček usměrnit, sílu střely ovlivňuje doba stisku tlačítka a dost také záleží, jak se k míčku postavíte – vždy je lepší, když je míček kousek od hráče tak, aby se mohl pořádně napřáhnout.

Sice vám ovládání bude zpočátku bude dělat problémy, ale určitě si po několika zápasech zvyknete a budete střídat tvrdé forhendy s kraťasy a prokládat je budete přesnými prohozy. Nepříjemné však je, že občas hra špatně vyhodnotí situaci a místo pořádného nápřahu hráč po míčku skočí, spadne na zem, balónek jen načechrá soupeři, pro kterého není problém jej zasmečovat do opačného rohu než leží váš hráč. Naštěstí se to nestává příliš často, ale zmínit jsem to musel.

Daleko víc mi vadil problém strašně jednoduchých lobů. Sami lobovat moc nemůžete, protože počítač se většinou k síti moc nehrne. Ovšem jakmile se na ní objevíte vy, po několika výměnách se trefí pomalým míčkem přímo do rohu hřiště. Na tom není nic divného – mají to být přece „skoro“ nejlepší hráči. Problémem je, že vy jste proti němu prakticky bezmocní. Z pohledu „shora dolů“ se trošku špatně odhaduje vzdálenost, a tak většinou při snaze zasáhnout balónek jen bezmocně promáchnete. Avšak i to se stává. Ale hráč místo aby zaspurtoval zpátky a míček nějak odpálil, jen pomaličku vyklusává zpátky rychlostí, kterou bych já jako rekreační sportovec překonal i o půlnoci, kdyby mě těsně před tím vzbudili. Tento problém se bohužel nestává jen při lobech. Prakticky vždy když při snaze o co největší ránu držíte tlačítko, dopadne to špatně. Hráč udělá nějakou totální pitomost, třeba se rozmáchne, i když je míček na druhé straně kurtu atd. Když si však na tento problém dáte pozor, v podstatě úplně vymizí. Tenisté, kteří mají rádi hru u sítě však budou muset dávat obrovský pozor, aby se v případě lobu stihli vrátit.

Světlé stránky hry
  • grafika
  • jednoduché ovládání
  • zábavnost
  • jména opravdových hráčů
Temné stránky hry
  • hraje se maximálně 1 set
  • podivná rychlost tenistů
  • strašně jednoduché lobování
  • podivné postupy ve světovém turné

Virtua Tennis jinak po herní stránce nemá chybu. Nad většinou dlouhých výměn, které jsem sehrál, by jistě zaplesalo srdce nejednoho tenisového nadšence. Až vás přestanou bavit obyčejné zápasy, můžete zkusit čtyřhru, která se od dvouhry rapidně liší. Virtua Tennis však není úplná simulace. Vše ve hře je vytvořeno tak, abyste se hlavně dobře pobavili a hlavně si pořádně zahráli. Díky tomu můžete hrát zápas maximálně na 1 set. To mě docela naštvalo, protože pravé zápasy se rozhodují v pětisetových bitvách. Doufám, že tenisový nadšenci budou natolik bombardovat SEGU svými prosbami, že si vymůžou patch, který to spraví.

Také musíte oželet dělové servisy – eso dáte tak jednou za zápas. Síť se chová skoro jako by tam nebyla. Až na pár výjimek se do ní nikdy netrefíte. Na druhou stranu nečekejte, že se vždy trefíte, kam potřebujete. V závislosti na zvolené obtížnosti vzrůstá i počet chyb, kterých se hráči (hlavně ten váš) dopouští, ale přece jen jich je oproti reálné podobě tenisu podstatně méně.

Virtua Tennis   Virtua Tennis

Virtua Tennis   Virtua Tennis

Grafika za hratelností rozhodně nezaostává. Motion-capturing je na skvělé úrovni. Všechny pohyby a údery hráčů vypadají velice přirozeně. Tenisté jsou docela podobní svým lidským protějškům. Trošku hůře jsou zpracováni diváci, ale na ty se většinu času nedíváte. Bohužel jsem měl trošku problémy s kamerou – přece jen při pohledu „shora dolů“ se v horní půli hřiště hůře orientuje. Docela by se hodila možnost neměnit po dvou hrách strany hřiště, abyste mohli zůstat na spodní polovičce. Zvuková stránka je také na velmi dobré úrovni – na stereotypních úderech míčku se ostatně moc věcí zkazit nedá :-). A když se k tomu přidá ještě občasné heknutí hráče při velkém úderu, připadáte si jako byste tenis opravdu hráli.

Virtua Tennis je zkrátka výborná hra. Až na několik chyb, které jsem v recenzi uvedl, nemám hře co vytknout. Trochu mě mrzí nemožnost hrát na více než jeden set, aféra s rychlostí běhu tenistů a trošku podivné světové turné. Jak jsem však říkal na začátku, počítačoví hráči nemají na výběr. Konkurence na poli tenisových her je prakticky nulová. Jestli chcete tenis na PC, tak jedině tento od SEGY.

Grafika: 8/10
Zvuky: 8/10
Hudba: 7/10
Hratelnost: 8/10

Skvělé a také jediné kvalitní zpracování tenisu na PC. Zábavné, jednoduché a hezké. Škoda těch několika chyb.

Celkové hodnocení: 8/10