Vláááčkýýýý!!!

Nemohu než se na tomto místě znovu obrátit do minulosti - no řekněte, kdo z vás nikdy nechtěl být strojvůdcem? Lebedit si v přídi ocelového monstra, upalujícího obrovskou rychlostí uprostřed překrásné krajiny, půlkou jedné oční bulvy sledovat párek budíků, zbytkem se kochat rozmáznutou scenérií, sem tam pohnout nějakou tou pákou.
Vláááčkýýýý!!!
Tedy popravdě, takhle nějak to mohlo být ještě před takovými třiceti lety. Dnes je však skutečnost zcela jiná. Shodou náhod jsem nedávno sledoval jeden velice poučný dokument pojednávající právě o vlakové dopravě, a jen jsem žasnul. Dnešní lokomotivy, to už totiž nejsou ty staré dobré černé ocelové herky, do kterých se jenom házelo uhlí a čerpala voda. Dnešní mašiny (doslova) jsou nesmírně složité stroje prošpikované elektronikou, vyžadující skutečné profesionální řízení a neustálou kontrolu. Až bych řekl, že jejich řízení může být minimálně téměř stejně složité, jako řízení dopravního letounu.

Počítačových her, zabývajících se čistě vlakovou tématikou, mám ve své paměti velmi pokradmu. První na kterou si vzpomínám je Railroad Tycoon. Poslední, na kterou si vzpomínám je... Railroad Tycoon ;). Pak tu máme novější pokus od Microsoftu, teprve ve fázi výroby, jménem Microsoft Train Simulator, a konečně Trainz, připravovaný ultimátní vlakový simulátor od australské společnosti Auran, o kterém dnes bude řeč.

TrainzTrainz

Hra bude umožňovat nejen jízdu a řízení mnoha a mnoha typů vlaků v různorodých, povětšinou zřejmě přírodních, scenériích, ale i mnoho dalších činností. V podstatě se bude skládat z jednotlivých modulů, z nichž každý bude tu či onu činnost umožňovat. Takže si pojďme některé z nich podrobněji popsat:

Trainz Desktop
Tento modul vám dovolí prohlížet lokomotivy a vůbec celý "železniční park" v 3D. Zároveň bude zobrazovat množství informací o jednotlivých částech lokomotivy a jejich specifikace. Taktéž se budete moci dozvědět něco o historii toho daného modelu. S pomocí tohoto modulu si budete moci taktéž vytvářet své vlastní screensavery obsahující modely vašich lokomotiv.

Trainz Driver
Zde myslím není potřeba zdlouhavého komentáře - prostě řízení lokomotivy. V řídící kabině budete mít naprostou svobodu pohybu (resp. pohledu).

Trainz Surveyor
Tento modul vám umožní budovat své vlastní tratě a scenérie. Budete pokládat koleje, počítat výškové stupně v horách, probourávat tunely, stavět mosty. V souvislosti s tímto modulem se také mluví o možnosti skenování vlastních map jako 2D předloh pro pozdější 3D model. Tvůrci údajně nad tímto nápadem dumají, ovšem nic neslibují.

Trainz Boss
Zde budete postaveni do role ředitele železniční společnosti, vaší prací bude procházet nekonečné stohy papíru tabulek, výkazů, atd. Budete se muset "postarat" o svou konkurenci a snižovat své vlastní náklady, drtit zákazníky reklamou a za všechno, byť by to byla nejsamozřejmější služba, požadovat peníze. Prostě klasický marketing :).

Trainz Online
Díky tomuto modulu budete moci propojit své "malé světy" se stejnými "malými světy" ostatních hráčů po celé zeměkouli, abyste pak společně mohli vytvořit jeden velký "malý svět".

Tak to by myslím o modulech mohlo stačit. Zbývá dodat, že Trainz budou po technické stránce velice vyspělou hrou, umožňující velmi propracované editování samotnými hráč, vytváření vlastních modů, tzn. i jiné textury, 3D modely, animace, a další a další "věcičky".

TrainzTrainz

S Trainz si prostě, stejně jako s opravdovým železničním modelem, budete moci hrát celé dlouhé dny a týdny. A o to jde, ne?

NEJČTENĚJŠÍ ČLÁNKY

Kingdom Come: Deliverance - prožijte český středověk (recenze)

Kingdom Come: Deliverance - prožijte č…

Česká hra ze středověku se dočkala finálního vydání. Po dlouholetém vývoji máte možnost okusit hru, jaká tu ještě nebyla. RPG inspirované českou historií a vyvíjené s důrazem na středověkou realitu. Stojí za to hru pořizovat? Dozvíte se v recenzi!

13.  2.  2018 | | 122 N/A
Mapa Kingdom Come: Deliverance je krásným příkladem středověké historie

Mapa Kingdom Come: Deliverance je krás…

Při tvorbě světa Kingdom Come: Deliverance samozřejmě nemohli tvůrci zahrnout celou republiku. Nakonec si vybrali okolí města Rataje nad Sázavou, nacházejícího se v okrese Kutná Hora. Jak to dopadlo?

včera | | 15 N/A
Jak vypadá Kingdom Come: podívejte se na obrázky z českého středověku

Jak vypadá Kingdom Come: podívejte se …

Kingdom Come bude výpravou do středověku se vším všudy. České lesy, věrohodné souboje a příběhové zvraty, které otřásly zemí. Pojďme se podívat na všechny dostupné pohlednice z výletu.

včera | | 18 N/A
Kingdom Come: Deliverance - fotoseriál z českých luhů a hájů (galerie)

Kingdom Come: Deliverance - fotoseriál…

Recenzi jsme sice již napsali, ale Kingdom Come nás stále baví. Podívejte se na galerii z našich dobrodružných výprav.

19.  2.  2018 | | 4 N/A
Kingdom Come: Deliverance už prodalo téměř 500 tisíc kopií

Kingdom Come: Deliverance už prodalo t…

Nehledě na bugy a další technické nepříjemnosti se Kingdom Come v prodejích pěkně daří.

15.  2.  2018 | | 5 N/A
V Kingdom Come: Deliverance se musíte naučit řádně oblékat a obrnit

V Kingdom Come: Deliverance se musíte …

V očekávaném českém RPG nebudou věrohodné jen souboje, ale také způsob oblékání a využívání brnění.

7.  2.  2018 |
Kingdom Come: Deliverance dostane na PS4 v den vydání obří patch

Kingdom Come: Deliverance dostane na P…

Máte koupené Kingdom Come na konzoli PS4 a chystáte se hrát? Tak to si ještě nějakou dobu počkáte.

12.  2.  2018 | | 16 N/A
Herní agenda: zpátky v sedle nového roku

Herní agenda: zpátky v sedle nového ro…

Na začátku roku téměř vždy bývá na herním trhu poměrně sucho. Letošek nebyl výjimkou, proto jsme si s agendou dali menší pauzu. Už se ale začínají objevovat první dobře vypadající kousky, takže nastal čas, abychom si o nich zase něco řekli.

16.  2.  2018 |