Vláááčkýýýý!!!

Nemohu než se na tomto místě znovu obrátit do minulosti - no řekněte, kdo z vás nikdy nechtěl být strojvůdcem? Lebedit si v přídi ocelového monstra, upalujícího obrovskou rychlostí uprostřed překrásné krajiny, půlkou jedné oční bulvy sledovat párek budíků, zbytkem se kochat rozmáznutou scenérií, sem tam pohnout nějakou tou pákou.
Vláááčkýýýý!!!
Tedy popravdě, takhle nějak to mohlo být ještě před takovými třiceti lety. Dnes je však skutečnost zcela jiná. Shodou náhod jsem nedávno sledoval jeden velice poučný dokument pojednávající právě o vlakové dopravě, a jen jsem žasnul. Dnešní lokomotivy, to už totiž nejsou ty staré dobré černé ocelové herky, do kterých se jenom házelo uhlí a čerpala voda. Dnešní mašiny (doslova) jsou nesmírně složité stroje prošpikované elektronikou, vyžadující skutečné profesionální řízení a neustálou kontrolu. Až bych řekl, že jejich řízení může být minimálně téměř stejně složité, jako řízení dopravního letounu.

Počítačových her, zabývajících se čistě vlakovou tématikou, mám ve své paměti velmi pokradmu. První na kterou si vzpomínám je Railroad Tycoon. Poslední, na kterou si vzpomínám je... Railroad Tycoon ;). Pak tu máme novější pokus od Microsoftu, teprve ve fázi výroby, jménem Microsoft Train Simulator, a konečně Trainz, připravovaný ultimátní vlakový simulátor od australské společnosti Auran, o kterém dnes bude řeč.

TrainzTrainz

Hra bude umožňovat nejen jízdu a řízení mnoha a mnoha typů vlaků v různorodých, povětšinou zřejmě přírodních, scenériích, ale i mnoho dalších činností. V podstatě se bude skládat z jednotlivých modulů, z nichž každý bude tu či onu činnost umožňovat. Takže si pojďme některé z nich podrobněji popsat:

Trainz Desktop
Tento modul vám dovolí prohlížet lokomotivy a vůbec celý "železniční park" v 3D. Zároveň bude zobrazovat množství informací o jednotlivých částech lokomotivy a jejich specifikace. Taktéž se budete moci dozvědět něco o historii toho daného modelu. S pomocí tohoto modulu si budete moci taktéž vytvářet své vlastní screensavery obsahující modely vašich lokomotiv.

Trainz Driver
Zde myslím není potřeba zdlouhavého komentáře - prostě řízení lokomotivy. V řídící kabině budete mít naprostou svobodu pohybu (resp. pohledu).

Trainz Surveyor
Tento modul vám umožní budovat své vlastní tratě a scenérie. Budete pokládat koleje, počítat výškové stupně v horách, probourávat tunely, stavět mosty. V souvislosti s tímto modulem se také mluví o možnosti skenování vlastních map jako 2D předloh pro pozdější 3D model. Tvůrci údajně nad tímto nápadem dumají, ovšem nic neslibují.

Trainz Boss
Zde budete postaveni do role ředitele železniční společnosti, vaší prací bude procházet nekonečné stohy papíru tabulek, výkazů, atd. Budete se muset "postarat" o svou konkurenci a snižovat své vlastní náklady, drtit zákazníky reklamou a za všechno, byť by to byla nejsamozřejmější služba, požadovat peníze. Prostě klasický marketing :).

Trainz Online
Díky tomuto modulu budete moci propojit své "malé světy" se stejnými "malými světy" ostatních hráčů po celé zeměkouli, abyste pak společně mohli vytvořit jeden velký "malý svět".

Tak to by myslím o modulech mohlo stačit. Zbývá dodat, že Trainz budou po technické stránce velice vyspělou hrou, umožňující velmi propracované editování samotnými hráč, vytváření vlastních modů, tzn. i jiné textury, 3D modely, animace, a další a další "věcičky".

TrainzTrainz

S Trainz si prostě, stejně jako s opravdovým železničním modelem, budete moci hrát celé dlouhé dny a týdny. A o to jde, ne?


NEJČTENĚJŠÍ ČLÁNKY

Co si zahrajete na PlayStationu 5 v den vydání? Máme kompletní přehled

Co si zahrajete na PlayStationu 5 v den vydání? Má…

Se hrami na novou generaci konzolí je to o něco složitější, než tomu bylo při příchodu té poslední. Kromě klasických launch titulů, které vyjdou ve stejný den jako konzole tady máme navíc zpětnou kompatibilitu. Tím ale ani zdaleka nekončíme.

17.  10.  2020 | | 10 N/A
Hry zadarmo nebo se slevou: to nejlepší od Xbox Studios a Amnesia zdarma

Hry zadarmo nebo se slevou: to nejlepší od Xbox St…

Na všech herních platformách je každou chvíli nějaká slevová akce. Každý týden proto vybíráme ty nejatraktivnější, které by vám neměly uniknout. Pokud chcete získat hry zdarma nebo s výhodnou slevou, podívejte se na aktuální přehled akcí!

16.  10.  2020 |
Fotografové vyrazili do Mafie, pořídili snímky nasáklé kultovní atmosférou

Fotografové vyrazili do Mafie, pořídili snímky nas…

Předělávka první Mafie se rozhodně povedla, a kromě recenze to dokazují i pohlednice přímo ze hry.

20.  10.  2020 | | 3 N/A
Ubisoft u Valhally a Legionu ukazuje, s jakým počítačem si zahrajete

Ubisoft u Valhally a Legionu ukazuje, s jakým počí…

Vývojáři se konečně naučili zveřejňovat přesné specifikace PC a k nim kvalitu nastavení a očekávaný výkon.

27.  10.  2020 | | 2 N/A
Státní svátek na Steamu: Celý týden slevy na hry od českých a slovenských tvůrců

Státní svátek na Steamu: Celý týden slevy na hry o…

27.  10.  2020 | | 2 N/A