Vladci herního světa, 2.část: Richard Garriot

V druhé části našeho seriálu se setkáváme s další legendou herního světa a jejími životními lapáliemi. Případ dnešního hrdiny – Richarda Garriota, jinak zvaného lorda Britishe – je více než zajímavý. Je to kultovní postava, o níž kolují zvěsti snad po celém internetu, často ale spíš k zasmání než k obdivu. Zato jeho hry si zaslouží pozornost největší. Nebo máte něco proti Ultimě?
Vladci herního světa, 2.část: Richard Garriot

Týden s týdnem se sešel a my tu máme druhý díl seriálu, který pojednává o vládcích herního světa. Je opravdu zajímavé sledovat všechny ty osobnosti, jejich životní úděly a celou jejich herní sbírku. Připomenu jen, že v prvním díle jste se setkali hned se dvěmi osobnostmi – Raphem Kosterem, tvůrcem Ultimy Online či Star Wars Galaxies a Hideo Kojimou, herním režisérem, který je otcem legendární série Metal Gear. V té dnešní části se můžete těšit na Richarda Garriota.

Richard Garriot – „lord British“

Je to již čtyřicet tři let, co poprvé spatřila světlo světa legendární postava herního průmyslu – Richard Garrriot, přezdívaný lord British. Od dětství se věnoval technice a když poprvé na střední škole spatřil počítač, tak to byla „láska na první pohled“. Zpočátku to neměl jednoduché, počítač neměl doma, což ho ale neodradilo. Vypořádal se s tím po svém.

Dodnes kolují po internetu zvěsti, že Garriot nejprve psal své programy ručně na papír a až potom je přepisoval do počítače. Tímto způsob dokončil hned svou první hru, bylo mu tehdy pouhých šestnáct.

Náš mladíček již v této době uvažoval o tom, že by se tímto povoláním mohl i uživit a nelenil - ve volném čase, kdy ostatní spolužáci hráli rugby či běhali za spolužačkami, programoval někdy až do úplného vyčerpání. Během celých svých studií na  střední škole a univerzitě naprogramoval neuvěřitelných 30 (slovy: „třicet“:-)) amatérských projektů! Jak je vidět dodnes, tyto zkušenosti se mu určitě vracejí a hlavně vyplácejí.

 

Tak jde čas... s Richardem Garriotem:-)

Počítače ho ale uchvátily natolik, že se na školu později vykašlal a začal pracovat jako prodavač v obchodě s výpočetní technikou. Zde se zrodil jeho první úspěch, svou hru nazvanou Akalabeth nechal zahrát svého zaměstnavatele - a co se nestalo, toho uchvátila natolik, že se ji rozhodl vydat. Dnes je Akalabeth považován za jakousi Ultimu 0. Jistě, byl to úspěch, ale hra se prodávala pouze v tomto jednom obchodě, ale jako vždy se nějakým nedopatřením či štěstím ke Garriotovi dostal majitel vydavatelství California Pacific s přáním distribuovat Akalabeth po celém Texasu. Garriot mu samozřejmě rád vyhověl a radoval se ze svého prvního většího zisku.

Tehdy asi pětadvacetiletý Garriot však neusnul na vavřínech, zdaleka nebyl se svou prací plně spokojen a vidina ještě většího výdělku a úspěchu ho hnala dál a dál. Všechny své první vydělané peníze investoval do vývoje jedné z největších legend, Ultimy. První díl z této mnohadílné ságy vyšel s podtitulem The First Age of Darkness, opět pod křídly malé firmy California Pacific. I přesto, že hra vyšla pouze na revolučních počítačích Apple II, byl úspěch vcelku slušný. Právě v této době se zrodila postava lorda Britishe, role, do níž se Richard Garriot v pozdější době tak neskutečně vžil.

Nadšený hráč se ale ještě nestačil pořádně vzpamatovat z prvotního šoku a již tu bylo druhé pokračování Ultimy, s dovětkem The Revenge of the Enchantress. Na vývoji Ultimy 2 se již podílel starší z Garriotů Robert, ale hlavní změna nastala v podobě nového vydavatele (Sierra) a zapříčinila, že se tato hra distribuovala již po celých Spojených Státech. Velký úspěch sice udržoval bratry nad vodou, ale nebyli spokojeni, pořád žili v naději, že si jednou založí firmu vlastní.

A povedlo se! Psal se rok 1983 a pod křídly jejich nové firmy jménem Origin vydali svou první hru, jak jinak – Ultimu, tentokráte s podtitulem Exodus. Po vydání Ultimy 3 se mladší Garriot odstěhoval do Anglie a začal si pomalu tvořit své pověstné impérium. Rozhodl se, že upustí od všech zásad prvních tří dílů a ve čtyřce dbal především na  rozsáhlý morální podtext. Ostatně tohoto „poselství“ se nezbavil dodnes.

Další díl v sérii, již pátý pokračoval ve šlépějích svého předchůdce, ovšem s jednou „malou“ změnou – vyšel primárně na PC, ne na Apple, jak bylo zvykem doposud. Další výrazné změny ale nenastaly, a to dokonce ani v dalším pokračování, pojmenovaném The False Prophet, snad jen, že od tohoto dílu Richard Garriot úplně přestal programovat a naplno se věnoval návrhům světa a psaní příběhů. Po těchto dvou hrách ale nastaly  obrovské změny v politice Originu a vůbec způsobu, jakým doposud své hry vyvíjel. Bratři Garriotové přibrali do týmu desítky lidí a hlavně skvělé designéry Chrise Robertse (série Wing Commander) a Warrena Spectora (Ultima Underworld – později Thief a Deus Ex).

Z toho všeho se ale milý Richard patrně zbláznil, nejenže ho postihl megalomanský komplex a z Ultimy 7 chtěl udělat nejlepší hru všech dob, ale nechal si postavit dům v místech, kde ve středověku stál hrad. Dům to byl a určitě pořád je překrásný (bohužel se mi nikde nepodařilo najít jeho fotku) a mladší z bratrů Garriotů se do něj úplně zbláznil. Za vše hovoří fakt, že si v něm nechal  postavit několik tajných chodeb, schodišť a vchodů a nepředstavitelně se vyžíval v prolézání tímto bludištěm. Prostě lord British.

 

Tohle není Richard Garriot, to je Lord British

To, co si s Ultimou 7 (později pojmenovanou The Black Gate) plánoval, mu vyšlo do puntíku. Obrovský úspěch zaznamenal jak u odborné obce, tak hráčské. Za vysokou prodejností stáli ale především noví zaměstnanci Originu, přeci jen je vidět rozdíl na práci, kterou udělá lidí pět a kterou udělá lidí dvacet. Stouplo i technické zpracování a Garriotovi se povedlo dovést příběh k dokonalosti. Napomohlo také vydání dalších tří datadisků, které byly skoro tak rozsáhlé jako původní hra.

Po sedmém díle samozřejmě následoval osmý, ten bohužel nesklidil, oproti svým předchůdcům, tolik úspěchů. Bylo to způsobeno hlavně tím, že se Origin více zaměřil na grafiku a vůbec celé technické zpracování a opomněl to, kvůli čemu jsme Ultimu hráli – charakteristické rysy hrdinů, zmiňovaný morální podtext a samozřejmě skvělý příběh.

 

Pokrok v grafickém zpracování jistě pomohl přitažlivosti pozdějších dílů Ultimy  

Pamatujete na tato slova: „Ultima IX byla posledním v sérii, nehodlám již tvořit pokračování.“? Ano, správně, nejsou z úst nikoho jiného, než Richarda Garriota. Tato strašlivá slova vyslovil v květnu roku 2000 a nechal se zároveň slyšet, že bude odpočívat a nehodlá se k tvorbě her už vrátit. Potom je jeho osud chvíli nejasný,  pár měsíců se schovával, až se najednou zničehonic objevil a rázně obnovil svou kariéru. Opustil však Origin a namísto něj si založil firmu novou – Destination Games, která se  věnuje výhradně on-line hrám.

Následně ale jeho život nabírá neskutečných obrátek a člověk podrobně nestudující malé odstavce v časopisech a neméně velké odkazy ne webech si možná ani nevšiml, že po relativně krátké době Destination Games opustil - dostal totiž lukrativní nabídku z nepříliš známého studia NCSoft a opustil tedy zemi svému srdci milou. Ale nepohoršil si, Korea sice nepatří mezi nejbohatší země, ale určitě si na plat nestěžuje. Mezi jeho nejznámější výtvory v „éře NCSoftu“ patří třeba MMORPG LineAge. Je to nejlepší PC hra, co vůbec kdy v Koreji vyšla a nyní se na ni můžeme těšit i my, Evropané. Mezitím ale již byly započaty práce na druhém pokračováni LineAge 2.

Celý život lorda Britishe je velmi zajímavý, z těch co jsme tu zatím měli možná nejzajímavější. Nechybí mnoho překvapivých zvratů ani věcí nejasných. Ostatně tento život patří i do kategorie těch nadmíru vyvedených, o čemž svědčí také nadměrné finanční zajištění, které by vám milé dámy (či pánové?) případně mohl poskytnout. Ale není pochyb o tom, že si to zaslouží, minimálně za ty příjemně probdělé noci strávené hraním jeho her.

Seznam nejznámějších her, na kterých se podílel Richard Garriot:

 • LineAge (????), NCSoft
 • Ultima IX: Ascension (1999), Electronic Arts
 • Ultima Online: The Second Age (1998), ORIGIN Systems Inc.
 • Akalabeth: World of Doom (1997), ORIGIN Systems Inc., Top of the Orchard
 • Ultima Collection (1997), Electronic Arts
 • Ultima Online (1997), Electronic Arts
 • Exile II: Crystal Souls (1996), Spiderweb Software
 • Bioforge (1995), ORIGIN Systems Inc.
 • Crusader: No Remorse (1995), ORIGIN Systems Inc.
 • Exile: Escape from the Pit (1995), Spiderweb Software
 • The Need for Speed (1995), Electronic Arts
 • Realms of Arkania Vol. 2 - Startrail (1994), Fantasy Productions
 • Ultima: Runes of Virtue II (1994), FCI, Pony Canyon, Inc.
 • Ultima VIII: Pagan (1994), ORIGIN Systems Inc.
 • Ultima VII, Part Two: Serpent Isle (1993), ORIGIN Systems Inc.
 • Ultima VII: The Forge of Virtue (1993), Electronic Arts
 • Ultima Underworld: The Stygian Abyss (1992), ORIGIN Systems Inc.
 • Ultima VII: The Black Gate (1992), ORIGIN Systems Inc.
 • Ultima: Runes of Virtue (1991), Pony Canyon, Inc.
 • Ultima: Worlds of Adventure 2: Martian Dreams (1991), ORIGIN Systems Inc.
 • Ultima VI: The False Prophet (1990), ORIGIN Systems Inc.
 • Worlds of Ultima: The Savage Empire (1990), ORIGIN Systems Inc.
 • Knights of Legend (1989), ORIGIN Systems Inc.
 • Omega (1989) (1989), ORIGIN Systems Inc.
 • 2400 A.D. (1988), ORIGIN Systems Inc.
 • Autoduel (1988), ORIGIN Systems Inc.
 • Times of Lore (1988), ORIGIN Systems Inc.
 • Ultima V: Warriors of Destiny (1988), MicroProse Software, Inc.
 • Ultima I: The First Age of Darkness (1987), ORIGIN Systems Inc.
 • Ultima III: Exodus (1985), ORIGIN Systems Inc.
 • Ultima IV: Quest of the Avatar (1985), ORIGIN Systems Inc.
 • Ultima II: Revenge of the Enchantress (1983), Sierra

Co vás čeká příště?

Máme za sebou druhý díl, který se věnoval lordu Britishovi. Těšíte se na třetí? Neprozradím vám o kom bude, ale aspoň trochu napovím: tento muž byl vyhlášen herním serverem GameSpot.com  „Nejvlivnější osobou herního průmyslu všech dob“. Už víte o kom je řeč? Pokud ano, nechte si to pro sebe…už by to nebylo překvapení:-(.

Zdroje: GameSpy, Level,  MobyGames, Gammers Hell, PC.IGN, Intel.com

Nejnovější komentáře


NEJČTENĚJŠÍ ČLÁNKY

19 nejlepších strategických her, který si dnes můžete zahrát

19 nejlepších strategických her, který si dnes můž…

Strategickým hrám ještě neodzvonil konec, byť už se netěší takové popularitě jako dřív. Proto není od věci připomenout si ty největší pecky. A protože je strategických žánrů je mnoho, zaměříme se na válečné kultovky.

11.  10.  2020 | | 34 N/A
Co si zahrajete na PlayStationu 5 v den vydání? Máme kompletní přehled

Co si zahrajete na PlayStationu 5 v den vydání? Má…

Se hrami na novou generaci konzolí je to o něco složitější, než tomu bylo při příchodu té poslední. Kromě klasických launch titulů, které vyjdou ve stejný den jako konzole tady máme navíc zpětnou kompatibilitu. Tím ale ani zdaleka nekončíme.

17.  10.  2020 | | 10 N/A
Fotografové vyrazili do Mafie, pořídili snímky nasáklé kultovní atmosférou

Fotografové vyrazili do Mafie, pořídili snímky nas…

Předělávka první Mafie se rozhodně povedla, a kromě recenze to dokazují i pohlednice přímo ze hry.

20.  10.  2020 | | 3 N/A
Hry zadarmo nebo se slevou: to nejlepší od Xbox Studios a Amnesia zdarma

Hry zadarmo nebo se slevou: to nejlepší od Xbox St…

Na všech herních platformách je každou chvíli nějaká slevová akce. Každý týden proto vybíráme ty nejatraktivnější, které by vám neměly uniknout. Pokud chcete získat hry zdarma nebo s výhodnou slevou, podívejte se na aktuální přehled akcí!

16.  10.  2020 |
Ve Flight Simulatoru se můžete proletět kolem konzolí nové generace

Ve Flight Simulatoru se můžete proletět kolem konz…

Hráči už si začínají dělat sranda i z profesionálního simulátoru Microsoftu.

19.  10.  2020 | | 2 N/A