Volant Driving Force pro PS2 - recenze

Dost bylo her. Konzole nejsou jen o hrách, ale také o na Doupeti dosud zanedbávaných periferiích. Recenze jedné z nejlepších a nejužitečnějších - force feedbackového volantu-budiž první vlaštovkou, předznamenávající pro periferie zajímavější časy.
Volant Driving Force pro PS2 - recenze

Výrobce: Logitech
Rozhraní: USB
Platformy: pouze pro PS2
Force Feedback: ano
Vybavení: pedály, držák pro uchycení mezi nohami a mechanické připevnění ke stolu
Cena: 3 690 Kč
Homepage: www.logitech.com

Máte rádi závodní hry? V případě, že vašemu vědomí libido s mrknutím ukázalo NE, nemá pro vás valného významu mrhat čas s vizuálním flirtováním s následujícími řádky. V opačném případě je ale na čase maximálně šlápnout na plyn vaší pozornosti a vyhnat ji tak do maximálních obrátek, protože to, o čem bude řeč, vám je ukáže v celé jejich dokonalé nahotě a vy chtě nechtě pochopíte, o kolik vás jejich "oblečení" ochuzovalo. Zároveň ale před rozjezdem ještě jedno varování, jakmile si na něj zvyknete, zmizí veselé tlapce (joypadu) úsměv z tváře, protože do auta už si nesedne. Zapůjčení či krátkodobé testování tedy není, v případě, že jste "na suchu" a neschopni obětovat nějaké to kilo své váhy, optimálním způsobem seznámení. A ve stejném případě může koneckonců i čtení následujících řádků zavánět mírně masochismem. Tak to bychom měli a můžeme konečně šlápnout na plyn.

Driving Force Driving Force

Volantů je na trhu pro PS2 spousta, od tzv. multiplatformových levných krámů, rozumě nefungujících na ničem, přes vcelku slušné specializované na druhově bližší platformy (Speedster od Sony pro PSOne a PS2 například) až po skutečnou špičku, určenou zpravidla výhradně jen pro jednu platformu. A o špičce bude řeč, protože Driving Force od Logitechu mezi ni bez debaty patří. Vlastně spíše než "do ní patří" by bylo lepší říci, že jí je, protože nemá na našem trhu prakticky konkurenci (jeho předchůdce GT Force není konkurencí v pravém slova smyslu). Důvodem není v prvé řadě ani tak prvotřídní design, stylový vzhled či velké možnosti konfigurovatelnosti (na všechny se dostane), ale v prvé řadě kouzelné slůvko "feed back", neboli zpětná vazba. Což je, lapidárně řečeno, taková velmi šikovná a užitečná technologická věcička, zajišťující hmatatelnou odezvu chování vašeho vozu. Nejen ve formě vibrování, ale také ve formě odporu různé síly, kterou vám při ovládání volant klade (což je na joypadu, narozdíl od vibrování, zatím nerealizovatelné). Výsledkem je pak skutečně autentický herní zážitek, dávající vám pocit absolutního splynutí s vozem, kdy jednoduše cítíte, že volantem skutečně otáčíte kola vozu, která skutečně věrně kopírují jízdní terén. Vše je pak samozřejmě umocňováno nesrovnatelně přesnějším analogovým otáčením, bržděním a akcelerováním, což je ale na rozdíl od feed backu vlastností každého slušného volantu. A abychom nechodili příliš okolo horké kaše, nejlepší a nejpromakanější závodní hra současnosti GT3 je bez toho všeho o čem byla právě řeč poloviční. Poloviční, jednoduchá arkáda (propracovaností jízdního zážitku), u níž bez feed backového volantu celá řada věcí vůbec nedostane šanci vyniknout. Bez nadsázky, skutečně teprve až s Driving Force (jiný volant GT3 nepodporuje, nepočítáme-li teď už zastaralý GT Force) plně pochopíte, jak zatraceně dobrá a neuvěřitelně realistická GT3 je. A protože Driving Force byl vyvíjen ve spolupráci se Sony, jsou knihovny pro jeho softwarovou podporu už pěkně dlouho volně dostupné, což v praxi znamená jeho širokou herní podporu. Od starého WRCčka či Burnouta, přes V Rally3 až po nejnovější TOCU, NFS: HP2 či Burnout 2 (což je jen demonstrativní výčet). Přičemž sluší se podotknout, že jeho feed backových vymožeností si samozřejmě užijete především u her s propracovanějším jízdním modelem (u GT3 funguje nejlépe, ale i TOCA je velmi dobře zvládnutá, u WRCčka  je to o chlup horší), ale i arkádové závody se hrají o třídu lépe než na joypadu.

Driving Force Driving Force

Co se týče volantu samotného, je výborně ergonomicky proveden (základem mu byly osvědčené starší modely od Logitechu určené pro PC). Povrch má na dotyk velmi příjemný aniž by ovšem nějakým způsobem při pocení produkujících situacích způsoboval proklouzávaní. Na rozdíl od svého předchůdce GT Force, disponuje velmi dobře umístěným digitálním křížovým ovladačem, který je pro pohyb v menu podstatně vhodnější než točení volantem (nebo neustále přešahávní na joypad). Najdete na něm i opětovně velmi dobře rozmístěná všechna tlačítka z Dualshocku 2 (nefungují ovšem analogově), přičemž navíc tu jsou pod hlavou volantu umístěné další dvě analogově fungující klapky (nahrazující řadící páku), ideální pro manuální řazení, ale v podstatě si je můžete nadefinovat zcela libovolně (ne u všech her!) a vyměnit je tak například za pedály. Ty, byť jsou z umělé hmoty, jsou velmi bytelné a celkem robustní, nicméně pedálová plocha, na níž jsou umístěny, by mohla být sama trochu větší a robustnější. Rovněž sklon pedálů by mohl být trochu výraznější, protože takhle vás po pár hodinách trochu bolí méně protěžovanější levá noha (brzda). Nicméně to je jediná drobná výtka spíše z povinnosti, co se ergonomického provedení týče (možná ještě škoda absence řadící páky, ale zmiňované řešení je také uspokojivé). Díky přítomnosti všech joypadových tlačítek máte široké možnosti konfigurace, což znatelně chybělo právě GT Force. U většiny her sice musíte věnovat chvilku nastavování, protože některé si volant samy nedetekují, ale jde o chvilkovou záležitost; v případě, že jste zvyklí na klasické nastavení jen přehodíte položku v options.

Driving Force Driving Force

Vizuální design je rovněž na úrovni a barevně vám bude černomodrý Driving Force krásně ladit s PS2. Samotný nástavec, na němž hlava volantu drží, by sice snesl trochu méně monotónní černé, ale budiž, o něj tu neběží. Zeleně svítící diody jsou na druhé straně sexy a mají stylový půvab. Pedály vypadají na pedály perfektně:). A protože o citlivosti a přesnosti zatáčení jakožto elementárních věcech každého volantu se nemá cenu bavit, jelikož jde o výrobek Logitechu, který je ve svém oboru špičkou, můžeme do posledního kola.

Driving Force Driving Force

O herním zážitku už řeč byla, ale pokud to nezaznělo dost jasně, tak vězte, že s tímto dostávají závodní hry (a GT3 obzvlášť) zcela jinou dimenzi, o které si můžete s joypadem nechat jen zdát.  Z u nás dostupných volantů je Driving Force naprostá špička, která je vzhledem ke své velmi rozumné ceně pro fanoušky závodních her skutečně povinností, důkazem čehož budiž skutečnost, že náš mecenáš, který nám Driving Force trochu nezodpovědně a neprozřetelně zapůjčil, už se sním taky nesetkal. Místo něj viděl tři Palacké a jednu Boženku (plus nějaké drobné) a další dvě objednávky. Cena je skutečně vzhledem ke kvalitám volantu poměrně nízká a koneckonců suchý chleba se nějaký ten pátek jíst vydržet dá:). Věřte mi.

Design: 9/10
Bytelnost: 9/10
Konfigurovatelnost: 9/10

Pro fanoušky závodních her absolutní nutnost. Větší než jídlo.

Celkové hodnocení: 9/10


NEJČTENĚJŠÍ ČLÁNKY

Vybrali jsme nejzajímavější hry pro PC, které si teď můžete zahrát

Vybrali jsme nejzajímavější hry pro PC, které si t…

Ať už si chcete zahrát sami nebo zvažujete koupit hru jako dárek na Vánoce, bude se vám hodit přehled současných nejatraktivnějších her pro počítače.

11.  11.  2020 | |4 N/A
Martin Nahodil
Nejlepší hryPC
Nejlepší konzolové hry, které si letos můžete zahrát. Playstation, Xbox i Switch

Nejlepší konzolové hry, které si letos můžete zahr…

12 her, které vám nesmí uniknout, pokud hrajete na herních konzolích. Našli jsme nejzajímavější pecky pro Playstation, Xbox i Switch.

19.  11.  2020 | |5 N/A
Martin Nahodil
Konzole
Xbox Series S a Series X: vyšší výkon, SSD a sliby do budoucna | Recenze

Xbox Series S a Series X: vyšší výkon, SSD a sliby…

Microsoft vyrukoval se svou nejnovější konzolí Xbox Series X. Ale co když nechcete to nejvýkonnější a nejlepší? I na to společnost myslela.

15.  11.  2020 | |19 N/A
Michal Maliarov
RecenzeKonzole