Voodoo5 5500 PCI: žádná ztráta výkonu

Podívali jsme se, jak si stojí nová grafická karta Voodoo5 5500 PCI oproti verzi AGP. Hned na začátku musíme říct, že výkonu jsou téměř totožné. PCI verze je dobrým upgradem pro ty, co nemají v počítači AGP.
Voodoo5 5500 PCI: žádná ztráta výkonu
I když dnes má téměř každá nová základní deska má svůj port AGP pro grafickou kartu, stále se ještě vyskytují systémy, které tento port nemají. Konkrétně mluvím o deskách, které sice mají sběrnici AGP, ale tu využívá integrovaná grafika; pro novou grafickou kartu tak zbývá pouze slot PCI. Konkrétně mluvím o některých čipsetech SiS nebo Intel i810. U takových počítačů zapomeňte na AGP grafiku; ledaže byste vyměnili základní desku.

Naštěstí i na tuto hrstku „nešťastníků“, kteří kdysi podlehli marketingu firem prodávajících počítače, mají výrobci karet řešení; na PCI sběrnici stále myslí firma 3dfx, která má kromě AGP varianty svých nových grafik také PCI verzi. Můžete si tak koupit Voodoo3 2000/3000, Voodoo4 4500 nebo Voodoo5 5500. Právě posledně jmenovaná karta je žhavou novinkou – přichází zhruba tři měsíce po uvedení verze pro AGP. U karet Voodoo totiž není sběrnice PCI velkou nevýhodou. Žádná karta Voodoo totiž nepodporuje texturování přes AGP, takže se stejně všechny textury sosají do paměti karty. Jediným opravdovým omezením je nižší propustnost PCI než AGP – textury se budou do lokální paměti nahrávat o něco déle, v závislosti na tom, s jak rychlým AGP (1x, 2x, 4x) porovnáváte.

Poznámka: Pro PCI si můžete také pořídit starší karty s čipy nVidia TNT nebo TNT2 (hůře k sehnání).Pokud jste tedy majiteli systému bez portu AGP, můžete si pořídit právě Voodoo5 5500 PCI, která právě přichází na trh. Její cena bude o něco nižší v porovnání s verzí AGP, přičemž výkon je téměř srovnatelný. Ostatně, to můžete posoudit sami z testů, který provedli na serveru Anandtech. Voodoo5 5500 PCI je velmi výkonná karta a ačkoliv nemá T&L, i na slabším stroji (i810 je určen pro Celerony) podívá dobré výkony.

Voodoo5 5500 PCI se od verze vzhledově prakticky neliší, rozdíl je jej v rozhraní. O Voodoo5 5500 AGP jsem psal již dříve poměrně podrobně na Živě a provedl jsem malý test na Doupěti, takže se jen zopakuji pár technických parametr pro ty, co nemají čas se na tyto články podívat.

Co najdete na kartě Karta je postavena na dvou čipech VSA-100, které jsou ze své povahy velmi dobře škálovatelné (lze ji na kartu umístit i několik desítek!). Jejich výkon je spojen upraveným módem SLI, který známe z Voodoo2 – o vykreslování každé scény se oba čipy dělí. Každému čipu patří vlastních 32 MB paměti (celkem má karta 64 MB) – textury se v každé z nich duplikují, protože by při čtení z jedné paměti nastávaly konflikty. Navíc paměti mají omezenou propustnost, tímto způsobem se tak zvyšuje celkový fillrate. Samozřejmostí je 32bitové vykreslování a podpora 32bitových textur. Každý čip zpracuje dva pixely za jeden takt – maximální teoretický fillrate je tedy 667 megapixelů za sekundu (jádro běží na 166 MHz => 166 * 4 = přibližně udávaných 667 Mps) při jednoduchém texturování (single texturing).

Protože je Voodoo5 5500 PCI připojena přes sběrnici PCI (logicky), která má nižší propustnost než AGP a navíc PCI neumí texturování přes sběrnici (to je velký výhoda AGP), může se zdát, že PCI verze utrpí ve výkonu velký pokles. Protože však ani AGP karty od 3dfx nepodporují texturování přes AGP, není tento pokles zase až tak výrazný. PCI běží na 33 MHz, AGP na dvojnásobku, 66 MHz. To dává PCI přenosovou rychlost 133 MB/s, AGP pak 266 MB/s (u dalších módů AGP 2x a 4x logicky více). V zásadě jde jen o to, že se data do PCI verze sunou pomaleji. I tak je reálný rozdíl ve výkon minimální.

Stejně jako verze AGP i Vodoo5 5500 PCI podporuje T-buffer se všemi efekty a FSAA. Subjektivně, a to snad se mnou budou všichni souhlasit, vypadá FSAA na Voodoo5 lépe než na kartách nVidia – 3dfx totiž používá poměrně kvalitnější metodu roztřesení obrazu (jitter), zatímco nVidia obraz jen zmenší z větší předlohy (např. z 1600 x 1200 do 800 x 600). Redukce výkonu při 2násobném FSAA je na Voodoo5 také nižší než na GeForce 2. Ostatně, k FSAA u karet Voodoo5 a GeForce 2 GTS jsem na Doupě napsal dost.

AGP vs. PCI: minimální pokles rychlostiVlastní testy porovnání výkonu proběhly na Anandtechu na strojích v těchto konfiguracích: Intel Celeron 433 MHz + IWill WS133-N (i810), Intel Pentium IIIE 550 MHz + AOpen AX6BC Pro Gold a AMD Athlonu 750 MHz + AOpen AK72. Počítače měly 128 MB paměti PC133, Voodoo5 5500 PCI bylo porovnáváno snad se všemi dostupnými grafickými kartami na trhu. Konkrétně se testovalo ve hrách Unreal Tournament a Quake III Arena.

A jak to vše dopadlo? V Quake III Arena se Voodoo5 5500 PCI drží vždy v nejtěsnějším závěsu za Voodoo5 5500 AGP, s rostoucím rozlišením u Voodoo5 nepadá výkon (FPS) tak, jak u jiných karet. V čele pelotonu se drží nVidia GeForce 2, následuje nVidia GeForce 256, poté ATI Radeon a pak Voodoo5 5500. Ve vyšších rozlišeních (1280 x 1024) předhání Voodoo5 i ATI Radeon, GeForce 2 však stále vede.

Zcela jiná je však situace ve hře Unreal Tournament. Díky tomu, že Epic hoví firmě 3dfx, podávají zde karty od 3dfx nejlepší výkony. Ostatně, o tom jsem se již přesvědčil v testu karet v Computeru 11/2000, kde Voodoo3 3500 se přehledem dostala výše než GeForce 256 DDR. V nižších rozlišeních překvapuje zejména Voodoo3 3000, které se dostává do vedení i před lepší Voodoo5 5500. V 1600 x 1200 pak padá velmi silně dolů a končí na konci pelotonu. To jen potvrzuje moje předchozí testy, kde v DirectX, popř. Glide ve vysokých rozlišeních velmi ztrácí na výkonu (že by málo fillrate?).

Autoři testu také nechali běžet Voodoo5 5500 PCI na stroji s čipsetem i810 – výsledky jsou překvapivé. V Quake III Arena se do 1280 x 1024 drží Voodoo3 3300 před Voodoo5 5500, až poté začíná ztrácet. V Unreal Tournamentu jsou výkony obou karet srovnatelné do 1280 x 1024, kde Voodoo3 3000 začíná ztrácet.

Voodoo5 5500 PCI: pro ty, co nemají AGPPokud tedy máte slabší počítač s Celeronem nebo AMD K6-2/III, pak raději investujte do Voodoo3 2000/3000 – poměr cena výkon je na těchto počítačích lepší. Pokud však máte výkonnější systém, pak volte klidně Voodoo5 5500 PCI, nebudete zklamáni. Samozřejmě, to jen v případě, že nemáte v počítači AGP – ostatně, tento článek byl právě pro tyto uživatele.

Poznámka: Kompletní testy najdete na serveru http://www.anandtech.com/

Nejnovější komentáře

NEJČTENĚJŠÍ ČLÁNKY

Kingdom Come: Deliverance - prožijte český středověk (recenze)

Kingdom Come: Deliverance - prožijte č…

Česká hra ze středověku se dočkala finálního vydání. Po dlouholetém vývoji máte možnost okusit hru, jaká tu ještě nebyla. RPG inspirované českou historií a vyvíjené s důrazem na středověkou realitu. Stojí za to hru pořizovat? Dozvíte se v recenzi!

13.  2.  2018 | | 122 N/A
Mapa Kingdom Come: Deliverance je krásným příkladem středověké historie

Mapa Kingdom Come: Deliverance je krás…

Při tvorbě světa Kingdom Come: Deliverance samozřejmě nemohli tvůrci zahrnout celou republiku. Nakonec si vybrali okolí města Rataje nad Sázavou, nacházejícího se v okrese Kutná Hora. Jak to dopadlo?

včera | | 15 N/A
Jak vypadá Kingdom Come: podívejte se na obrázky z českého středověku

Jak vypadá Kingdom Come: podívejte se …

Kingdom Come bude výpravou do středověku se vším všudy. České lesy, věrohodné souboje a příběhové zvraty, které otřásly zemí. Pojďme se podívat na všechny dostupné pohlednice z výletu.

včera | | 18 N/A
Kingdom Come: Deliverance - fotoseriál z českých luhů a hájů (galerie)

Kingdom Come: Deliverance - fotoseriál…

Recenzi jsme sice již napsali, ale Kingdom Come nás stále baví. Podívejte se na galerii z našich dobrodružných výprav.

19.  2.  2018 | | 4 N/A
Kingdom Come: Deliverance už prodalo téměř 500 tisíc kopií

Kingdom Come: Deliverance už prodalo t…

Nehledě na bugy a další technické nepříjemnosti se Kingdom Come v prodejích pěkně daří.

15.  2.  2018 | | 5 N/A
V Kingdom Come: Deliverance se musíte naučit řádně oblékat a obrnit

V Kingdom Come: Deliverance se musíte …

V očekávaném českém RPG nebudou věrohodné jen souboje, ale také způsob oblékání a využívání brnění.

7.  2.  2018 |
Kingdom Come: Deliverance dostane na PS4 v den vydání obří patch

Kingdom Come: Deliverance dostane na P…

Máte koupené Kingdom Come na konzoli PS4 a chystáte se hrát? Tak to si ještě nějakou dobu počkáte.

12.  2.  2018 | | 16 N/A
Herní agenda: zpátky v sedle nového roku

Herní agenda: zpátky v sedle nového ro…

Na začátku roku téměř vždy bývá na herním trhu poměrně sucho. Letošek nebyl výjimkou, proto jsme si s agendou dali menší pauzu. Už se ale začínají objevovat první dobře vypadající kousky, takže nastal čas, abychom si o nich zase něco řekli.

16.  2.  2018 |