Vox Populi: Bude DOOM 3 revoluční?

DOOM, čtyři písmena tvořící legendu mezi hrami. Pokud vydavatelé nelžou, již brzy se dočkáme jeho třetího dílu. Jaký bude zatím nikdo nevíme. Ale z náznaků snad tušíme, věříme či doufáme. Bude opravdovou revolucí v žánru? Nebo jen zneužije dobrého jména a skvělého marketingu? Co si o DOOMovi myslí novináři či vývojáři? Dozvíte se v dnešním Vox Populi.
Vox Populi: Bude DOOM 3 revoluční?

Otázka týdne:

Jak se těšíte na vydání DOOMu 3? Myslíte si, že přinese do žánru opravdovou revoluci nebo se jen jedná o "dobře prezentovanou hru"?.

 

Jarek Kolář, Pterodon (Vietcong – momentálně pro Xbox a PS2)

Nevím jestli to bude revoluce, ale rozhodně to bude perfektně zpracovaná hra - po stránce programátorské, po stránce výtvarné a myslím, že tentokrát také dobře zpracovaná i po stránce příběhové. Z hlediska horrorové atmosféry by možná mohlo dojít i na tu revoluci. Řekl bych, že se nejedná jen o marketingové hypování, ale naopak očekávám herní pecku. Otázkou však zůstává, kdy tato hra vyjde. Já typuji nejdřív letos v září..."


Martin „Equino-X“ Horňák, Byte Software (Specnaz)

Ja osobne sa na DOOM3 velmi tesim a popravde sa neviem dockat. Carmack ma jednu skvelu vlastnost a to je prist s niecim co kazdy poklada za normalne a samozrejme. Nieco ako Kolumbovo vajce. On to proste spravi a potom uz len kazdy konstatuje, "vsak to sme aj my tak mohli spravit". :)) Ja od DOOM3 ocakavam skvelu hororovu atmosferu, kde ako vy cesky bratia hovorite "sa pochcu strachy".

Martin Zavřel, Doupě

Domnívám se, že Doom 3 prodá jméno a myslím, že jej prodá lépe, než fyzika nebo cokoliv jiného, co bude prodávat konkurenční Half-Life 2. Doom ve své době hráli úplně všichni, dokonce právníci, učitelé, lékaři… prostě přitáhl pozornost úplně všech a vstoupil do historie jako snad vůbec první „masová“ hra, kterou znal úplně každý. Jméno Doom tak jistě přinese revoluci minimálně v prodejních číslech PC her.

Něco jiného je ale kvalita hry. Pokud nyní ode mne čekáte nějakou kritiku vykrádání sebe sama či něco podobného, jste mimo. Myslím, že Doom 3 nabídne unikátní kombinaci hororové, sci-fi a akční atmosféry, grafiku se světlenými efekty jaké ještě nikdo neviděl, realistický „špinavý“ design v duchu filmů o Vetřelcích a mnoho dalšího, se vzkříšením milovaných zbraní a nestvůr v nové, dokonalé podobě. A ještě – myslím, že tohle léto se vydání hry skutečně dočkáme.

Osobně plánuji v den, kdy se mi D3 dostane do rukou, vypnout všechny telefony, zamknout dveře, nasadit sluchátka a nejít spát, dokud nebudu na konci!
 
Ondřej Škoch, Blesk

Ne, revoluci rozhodně nepřinese. Proč si to myslím?

1. Grafickou revoluci určitě nepřinese, stačí se podívat na Unreal Engine 3.0 a vedle něj Doom 3 vypadá jako chudinka. Mimoto technika letí tak šíleně kupředu, že už dnes je Doom 3 zastaralý a to ještě nevyšel.

2. Žánrově - FPS horor: na tom nic revolučního také není, stačí couvnout osm + let zpátky například k  titulům Creature Shock nebo Space Hulk: Revenge of Blood Angels atd

3. Téma: Jde o remake, takže není už vůbec co řešit. Přesto to nepochybně bude zážitek, kvůli kterému stojí za to si maximálně upgradovat počítač nebo alespoň koupit Xbox. Vůbec bych se nedíval na to, zda jde o nějakou revoluci, bude to prostě vynikající atmosférická hra, která se postará o to, abychom od ní dlouho neodešli a přesně o to jde. Ono to slovo revoluční je zavádějící. Bolševici
udělali revoluci a jak to dopadlo, že? :-) U každé takové revoluce je dobré vidět jak dopadla a až poté ji glorifikovat nebo zapomenout.... 

P.S. Na hru se pochopitelně těším, původní Doom jsem se něco nahrál....

 

Pavel Šťastný, AT Computers

Na Doom 3 jsem se těšil jako malý kluk, protože dvojka byla první hrou, která mě přitáhla k PC. Bohužel, fakt, že v PC verzi nemá být multiplayer a že hra má stát opravdu šílených 2000Kč mě i přesto nutí uvažovat, jestli za ni jsem ochoten ty peníze dát. Přiznávám, že asi ne.

 

Kamil Gric, Doupě

Jak se těším na nového DOOMa? Jako na málokterou hru v posledních měsících a letech. Těžko se odpovídá na otázku, zda-li DOOM 3 bude revolucí - neodvážím si být tou sudičkou, která bez odzkoušení hry vyřkne podobný ortel. Nicméně v mnoha ohledech má našlápnuto k tomu, aby se opět zapsal do historických análů herního světa a konkrétně já sám věřím, že nový díl dokáže navázat na mánii, kterou vyvolali jeho předchůdci. A ta atmosféra! Podle všeho to bude právě ona, která nás přivrtá k židli a nedovolí opustit svá herní doupata dříve, než nový díl pokoříme. A já se nemůžu dočkat okamžiku, kdy se to stane - kdy se z reálného světa přenesu na Mars, do útrob třetího DOOMa!


Michael Lekovski, Plastic Reality Technologies (El Matador)

Na Dooma se těším - stejně jako se těším třeba na Driv3ra, Half-life 2 a hromadu dalších. Na cestě k nám je spousta od pohledu výborných titulů, ale konečný názor na ně si udělám v okamžiku, kdy si všechny tyto špičkově prezentované hry budu moci zahrát. V tomto okamžiku by totiž jakýkoli názor znamenal pouze spekulaci nebo "novácký fanatismus" :-)
 

Michal Acler (agile), ČeskéHry

Těším se samozřejmě hodně :-). Jen doufám, že nebude následovat nějaký další odklad a hry se skutečně dočkáme v průběhu příštího měsíce. Žánrová revoluce se, dle mého názoru, konat nebude, zkrátka a jednoduše se domnívám, že půjde o další výtečné a po všech stránkách dotažené dílko z Carmackovy dílny, na které se bude ještě několik let zpětně vzpomínat.


Ondřej Gazda (Bojler), GameZone

Já bych si přál, aby DOOM 3 byl revolucí. Obávám se však, že tomu tak  nebude a současné popularity se mu dostává jen díky jménu a kvalitní práci marketingu. Třeba budu mile překvapen :-)

Jan Hloušek, Centauri Production (Gooka 2)

Graficky je to určitě zajímavý počin, i když mám pocit, že nakonec to až taková revoluce nebude. Největší přínos DOOM 3 vnese do singleplayer žánru FPS. Atmosféra, AI a celková vyladěnost prostředí budou myslím hlavní atributy.

Milan Czarnowski (Gremlin), CD Projekt

Podle mne bude Doom III prostě dobrá střílečka, srovnatelná s aktuálními hrami podobného typu. No a výrobce tomu navíc dělá velice slušný hype, aby se té hry pak prodalo co nejvíc :-) Já osobně se na tu hru nijak extra netěším, střílečky nepatří k mému favorizovanému žánru.


Jiří Sládek, GameStar

I když akční hry nejsou mým nejoblíbenějším žánrem, na DOOM 3 jsme přinejmenším hodně zvědavý. Nicméně si nemyslím, že by hra měla představovat nějakou revoluci v počítačových hrách, i když možná přinese některé nové technologické postupy a určitě se bude jednat o kvalitní titul. Bude ale určitě zajímavé sledovat souboj Far Cry x Half-Life 2 x DOOM 3 o nejlepší akční hru roku. Tedy, pokud HL2 a DOOM ještě letos vyjdou, že ano... :o/


Jan Horčík, Doupě DVD

Nevím, co přesně se myslí tím "dobře prezentovanou hru", nicméně od třetího pokračování DOOMa čekám o něco víc, než jen grafické hody. Aby to takhle dopadlo jistě nechce ani sám Carmack, ostatně možná proto si spolu se svým týmem vzal nějaký ten čas navíc, aby poté, co viděl některé konkurenční kousky (Far Cry, ukázky z Half-Life 2) dodal do hry další vychytávky, především v oblasti fyziky (naskriptované sekvence jsou sice hezké, ale na pořádný, realistický fyzikální systém prostě nemají). Takže na DOOMa 3 se těším hlavně jako na jedno velké překvapení.

 

Zdeněk Polách, Expres Stores

Jedná se určitě o dobře prezentovanou hru stavící na silném marketingu (hype), jméně firmy, která titul vyvíjí, a slávě svých předchůdců. To je vše. Po grafické stránce bude hra určitě perfektní, pevně věřím, že ani hratelnost nás nezklame, ale tohle já osobně za revoluci nepovažuji. Úžasná grafika, dokonalé realistické animace, rozložení hitpoint bodů podle zásahu či všelijaké nestvůry jsou určitě fajn, ale to je techologický posun, nic víc. Revoluční znamená něco nového, originálního. Za to lze považovat třeba comicsovou XIII, ale byť se mnou možná spousta lidí nebude souhlasit, DOOM 3 revolucí určitě není.

 

Martin Malík, Future Games (Posel Smrti)

Na Doom 3 se já osobně těším, ale nemyslím si, že by se jednalo o převrat či herní revoluci. Ale nemyslím si ani, že jde o bublinu nafouknutou dobrým marketingem a PR. Očekávám prostě dobrou, slušně zpracovanou hru, která mi pokud jde o hraní zase nějakou dobu vydrží, tedy přitáhne mne ke hraní. Abych pravdu řekl, her, které jsem nainstaloval a začal hrát, ale tak rychle jako jsem začal jsem zase skončil byla v poslední době celá rada … . Na Doom 3 se tedy jednoznačně těším a čekám fůru dobré zábavy!


NEJČTENĚJŠÍ ČLÁNKY

Nejlepší hry zdarma: Jak si skvěle zahrát a neutratit za to ani korunu

Nejlepší hry zdarma: Jak si skvěle zahrát a neutra…

Za kvalitní hry nemusíte utratit ani korunu. Máme pro vás tipy na nejzajímavější hry zdarma, které přitom snesou srovnání s draze placenými tituly a v mnohém je i překonávají. Hry žijí z drobných nákupů přímo ve hře, ale ani za ně utrácet nemusíte.

22.  11.  2021 | |91 N/A
Michal MaliarovMartin NahodilVojtěch Matušinský
TémaFree-to-play
Zkušenosti s PlayStationem 5 po roce používání. Pořád je co zlepšovat

Zkušenosti s PlayStationem 5 po roce používání. Po…

Před rokem, 19. listopadu 2020, se v Česku začal prodávat PS5. Jak konzoli vnímáme s odstupem?

18.  11.  2021 | |25 N/A
Lukáš Václavík
PS5Sony
Hry zadarmo, nebo se slevou: československá akce a Splinter Cell zdarma

Hry zadarmo, nebo se slevou: československá akce a…

Na všech herních platformách je každou chvíli nějaká slevová akce. Každý týden proto vybíráme ty nejatraktivnější, které by vám neměly uniknout. Pokud chcete získat hry zdarma nebo s výhodnou slevou, podívejte se na aktuální přehled akcí!

19.  11.  2021 |
Martin Nahodil
Hry zdarmaSlevové akce
16 tipů na nejlepší deskové hry pod stromeček. Od párty her až po strategie

16 tipů na nejlepší deskové hry pod stromeček. Od …

Deskové hry nejsou jen pro nerdy, zvládnou zabavit celou rodinu. Vybrali jsme nejzajímavější deskovky hlavně mezi novinkami, ale i stálicemi, napříč kategoriemi od her pro občasné hráče až po ty náročnější.

22.  11.  2021 | |3 N/A
Vojtěch Malý
Deskové hry
Nejlepší herní sluchátka pod stromeček: skvělý zvuk, prostor, ale i dobrý mikrofon

Nejlepší herní sluchátka pod stromeček: skvělý zvu…

Dobrá herní sluchátka dokážou umocnit zážitky ze hry svým zvukem a podáním prostoru. Díky mikrofonu pak poslouží i jako nástroj pro komunikaci ve hře. Vybrali jsme osvědčené herní headsety, které se teď vyplatí koupit.

16.  11.  2021 | |9 N/A
Michal Maliarov
Sluchátka
PC verze GTA Trilogy byla stažena z prodeje. Hráči požadují vrácení peněz

PC verze GTA Trilogy byla stažena z prodeje. Hráči…

Problém s launcherem Rockstaru se již podařilo vyřešit.

15.  11.  2021 | |18 N/A
Michal Maliarov
Rockstar GamesGTA
Recenze hry Battlefield 2042. Rozbité bojiště budoucnosti

Recenze hry Battlefield 2042. Rozbité bojiště budo…

Nový Battlefield je tady a bojiště světových válek mění za válku v blízké budoucnosti. Hra se dočkala změn, vynechala kampaň a soustředí se primárně na multiplayer. Povedla se sázka na jistotu?

18.  11.  2021 | |5 N/A
Vojtěch Matušinský
Battlefield 2042FPSRecenze
15 tipů na nejlepší pecky pro herní konzole, které si můžete zahrát mezi svátky

15 tipů na nejlepší pecky pro herní konzole, které…

Nejen na PC, ale i na konzolích bylo letos co hrát. Kromě velkých kousků došlo i na pár menších překvapení, které vás přes svátky bez problému zabaví.

včera | |4 N/A
Martin Nahodil
Konzole