Vox Populi: Gandalf, Aragorn a Arwen vs. herní celebrity

Třetí díl Pána prstenů nedávno dokonale opanoval filmová plátna kin v České republice, proto jsme se v dalším díle Vox Populi zeptali osobností z herní branže, co si o fenomenálním díle Tolkiena myslí. Líbí se jim film? Nebo mají raději knižní podobu Války o prsten? Jiné fantasy? Dozvíte se v dnešním článku.
Vox Populi: Gandalf, Aragorn a Arwen vs. herní celebrity

Otázka:

Co říkáte na fenomén Pána prstenů? Líbil se Vám závěr trilogie? Nebo máte raději jiné fantasy?

Chalid Himmat, manažer, CD Projekt

Musím se přiznat k velice nepříjemné a dosti skandální záležitosti – závěr trilogie jsem bohužel zatím neviděl. Ovšem chystám se na tento film už od jeho premiéry. Předchozí dva díly pokládám za vrchol filmové tvorby a viděl jsem je minimálně desetkrát. Mé nadšení zašlo tak daleko, že jsem si dokonce koupil i prodloužené DVD verze!
 
Karel Papík, ředitel, Mindware Studios (Cold War)

Pán prstenů se mi líbil moc a to jak v knižní, tak i filmové podobě. Smekám před Jacksonovou odvahou s jakou do toho šel, kdyby práva dostal Lucas a spol., už vidím, jak je Glum veselá figurka ve stylu Jar Jara Binkse. Z jiné fantasy mám rád Sapkowského.

 

Martin „Equino-X“ Horňák, Byte Software (Specnaz)

Priznám sa, že z trilógie som videl len prvú časť. Na druhú a tretiu sa chystám len do DVD požičovne, do kina to už pravdepodobne nestihnem. Ale ako som zaregistroval, tak ohlas na tretiu časť bol viac než povzbudivý. Pravda je ale taká, že ja nie som moc zameraný na fantasy svet. Rešpektujem ho, ale moje svety sú reálne alebo alternatívne. Očakával by som ak by niekto z filmoval hru a svet FALLOUT, tam by som si určite prišiel na svoje.

 

Zdeněk Mezihorák, designer, Hra01

No bohužel v dětství až mládí mě Tolkien minul. Teď se mi to jeví tak, že to byla jediná kniha, kterou jsem v městské knihovně nepřečetl, patrně proto, že ji někdo ukradl. Nicméně je to jedna z knih, na jejichž přečtení se těším. V kině jsem nebyl už asi rok. Je to hloupé, ale nebaví mě sedět na zadku ještě po práci. Z tohoto pohledu musím říct, že jsem ohledně závěru trilogie trochu skeptický. K fantasy mám vztah ambivalentní. Nadbytek prsatých blondýn s mečem, svalovců kupodivu taky s mečem a záhadných čarodějů bez meče v běžné herní produkci mě tento žánr poněkud znechutil. Trochu fantazie do fantasy! Ale Tolkien je pravda o něčem jiném....

Zdeněk Polách (Vreco), BonusWeb

Pán prstenů je jak pro skalní příznivce Středozemě, tak pro lidi tímto fenoménem dosud nedotčené, bezesporu magnetem. Film samotný je špičkovou sérií, který osloví i Ty, jež se knižní podoby dříve neprokousali. A samotný závěr filmové trilogie je úžasným dílem, který vtáhne diváka do děje a nepustí až do konce. Mně osobně se Pán prstenů coby film líbil. Jediné, co jsem dvakrát neocenil, je šílenství, které Frodo a jeho partička rozpoutali. To už ale k podobným sériím patří a jen mě mrzí, že se Vivendi Universal nechali unést cenou filmové licence a vydali na trh nepříliš povedené hry, které branži dělají spíše ostudu než čest. Ještě, že to kompenzují další licencované produkty z dílen Electronic Arts. Ale i tak, všeho moc škodí...


Bára Veselá, manažerka, Cenega

Četla jsem knížku už hrozně dávno a byla jsem zvědavá na filmové zpracování. Všechny díly filmové trilogie byly úžasné, ale závěrečný Návrat Krále byl, dle mého názoru, nejlepší. Musím se ale přiznat, že scénu s obrovskou Odulou bych znovu vidět nemusela :-)

Tomáš Zvelebil, redaktor, Score

Pána prstenů čtu prakticky každý rok posledních více než deset let, takže jsem jen rád, že se teď, prostřednictvím filmu, dostal mezi další fanoušky. K filmům samotným mám místy smířlivý, ale povětšinou nadšeně pozitivní přístup. Různé nepřesnosti, vynechané či přidané scény a odlišné interpretace mě zas tolik netankují, jelikož celkový duch zůstal velmi blízký předloze. Osobně si myslím, že úspěšně převést tuto obsáhlou trilogii na filmové plátno je výkon, který si rozhodně nezaslouží mou přiblble přízemní kritiku typu „ kde je Tom Bombadil “ (zrovna toho je mi líto, chudáka). Upřímně věřím, že Peter Jackson udělal všechno proto, aby tématu neublížil. Knižní Pán Prstenů (včetně Silmarilionu) je mou nejoblíbenější fantasy sérii, především díky bohatosti jazyka, propracovanosti světa, skvělým bitvám a všem těm dalším príma věcem, které vypadají ještě líp, když je čtete s lampičkou v posteli. 

Petr Kučera, manažer, Playman

Bohužel jsem ještě třetí díl neviděl...není čas:o) ale snad si ho udělám, první dva byly super a na třetí slyším samé ódy.

Jarek Kolář, producent, Pterodon (Vietcong)

Jsem fanoušek Pána prstenů i fantasy žánru obecně. Poslední film trilogie byl výborný stejně jako předchozí dva díly. Jsem rád, že díky Pánovi prstenů udělal fantasy žánr velký krok směrem k mainstreamu.


Lukáš Macura, manažer, Cinemax

Je to prostě klasika. Po mírných rozpacích z druhého dílu, mě třetí díl velmi mile překvapil. Myslím si, že celá trilogie by neměla chybět v archívu žádného fandy fantasy žánru. Teď již s napětím čekám jak dopadne herní zpracování od Turbine (Middle-Earth Online) - pevně věřím, že Turbine naváže na velmi povedený Asheron`s Call 1, poučí se z chyb Asheron`s Call 2 a vtáhne nás již brzy do virtuální Středozemě.
 

Daniel Mikšovský, ředitel, ProGamers

Skvělý film - koneckonců stejně jako oba předchozí díly. Při jeho sledování mne popadla touha vyrazit do místa a času děje ....
 

 

Jiří Sládek, šéfredaktor, GameStar

Fantasy je jedním z mých oblíbených žánrů (a to kompletně - knihy/filmy/pc hry/stolní rpg) a knižní verzi Pána prstenů považuji za naprosto skvělou, ale na druhou stranu nepatřím mezi fanatické zastánce knižního románu, kteří poukazují na všechny chyby a odlišnosti ve filmovém zpracování. Pokud se na film dívám ne jako na doslovnou adaptaci, ale spíš jako na trilogii, která je knižní předlohou inspirovaná, tak musím říci, že se jedná o super zážitek. A pokud zapátrám ve své chatrné paměti, tak mě skutečně nenapadá žádný lépe natočený fantasy film.

Lukáš Codr, designér Illusion Softworks, moderátor Game Page

Naneštěstí patřím ke skupině lidí, které Pán prstenů, Tolkien a vlastně celá fantasy tvorba nikdy neoslovila - nepočítám-li kultovni videoklip Ballad of Bilbo Baggins od Leonarda Nimoye. První LOTR jsem neviděl, druhý doslova v kině protrpěl a na třetí jsem preventivně ani nešel. Věřím, že po řemeslné stránce se dá filmové trilogii Pána prstenů jenom máloco vytknout, ale mnohem raději si zajdu na nějaký pěkný válečný film (Platoon, Apocalypse Now, Full Metal Jacket, Threads...). Sledovat ve věku ručních automatických zbraní, jak tři hodiny nějaký trpaslík seká skřety, to mě prostě nebere.


Martin Zavřel, šéfredaktor, Doupě.cz

Psal jsem pro Doupě recenzi, nicméně zcela subjektivně mohu závěr Pána prstenů zhodnotit jako obrovskou lekci z toho, jak se dělá "opravdu dobrý příběh pro všechny" - žasnul jsem, kolik lidí si v kině místo akčních velkovýpravných scén užívalo vztahů postav, z tohoto pohledu se opravdu tvůrci nemají za co stydět. Navíc šlo o podívanou (a poslouchanou) na té nejvyšší úrovni (což znamená, že jak v případě hudby, tak i v případě celého filmu opravdu JDE o Umění s velkým U), takže jednoznačně hodnotím zážitek z kina kladně. A pokud jde o to jiné "fantasy", líbí se mi fantasy promíchané s technikou ve stylu japonských anime a RPG her, nicméně Pán prstenů je klasika a jako takovou ji respektuji i s jejími Hobity, Elfy a dalšími náležitostmi...
 

Josef Kantor, ředitel, Conquest

Musím se přiznat, čekal jsem od Návratu Krále více. Jde určitě o nadprůměrný film, některé bojové scény jsou vynikající (i když už ve mně nevyvolaly úžas jako v druhém dílu), na druhou stranu jsem se místy nudil! Zklamán jsem byl scénou ze Stezky mrtvých a utahaným závěrem. A proč nebylo vypořádáno s druhým největším padouchem Sarumanem? Nezbývá, než počkat na speciální edici.

Každopádně ale celá trilogie do dějin filmu vejde a jsem velmi zvědav na další tvorbu Petera Jacksona, jehož Braindead a Bad Taste jsou pro mne pořád jedny z nejlepších filmů.


Martin Klíma, Altar Interactive (UFO: Aftermath)

Třetí díl Pána prstenů jsem bohužel ještě neviděl, takže nemohu soudit, nicméně si ho jistě nenechám ujít. Ve vší obecnosti však soudím, že Tolkien psal Pána prstenů jako poctu epickým ságám rané anglosaské literatury a jako jejich parafrázi; podstatou takového díla je právě to, že, ač pouhým zřetězením slov, vyvolává živé a oživlé obrazy v mysli čtenáře nebo posluchače. To ve filmu samozřejmě není možné, tam je obraz jednou provždy daný a divákově představivosti je ponecháno jen málo prostoru. To je samozřejmě problém každého filmu podle románové předlohy, v tomto případě však o to větší, že právě působení na čtenářovu představivost je esencí Pána prstenů: příběh,
postavy, předměty jsou jen rekvizity, které to autorovi umožňují.
 
Tím nechci říct, že se mi filmový Pán prstenů nelíbil, naopak, jen to, že je to jiný druh zážitku.


Marek Španěl, Bohemia Interactive Studio (Operace Flashpoint)

Knihu Pána prstenů považuji za úchvatné dílo a pokládám ho ze velký zdroj inspirace pro vývoj her především kvůli velmi propracovanému světu, ve kterém se příběhy odehrávají.  Film jsem ale neviděl a z celého toho humbuku okolo něj jsem trochu rozpačitý, což platí i o všech těch hrách a dalších propagačních předmětech na toto téma.


Otto Jerman, manažer, EA

Jako každý podobný „fenomén“ z profesního hlediska (je Pán prstenů – pozn. redakce) velice dobře použitelný pro obchodní účely (zvláště dobře použitelný pro „nejmenovaný“ titul od EA:-). Osobně na něj nemám zásadně vyhraněný názor nebo se spíše se přikláním k tomu, že tato oblast není zrovna můj „šálek kávy“.


Milan Czarnowski, lokalizační manažer, CD Projekt

Žánr fantasy mám velmi rád, jak ve filmech, tak i v hrách a knihách. Hobita a Pána prstenů jsem si už kdysi přečetl, tak jsem byl velmi zvědav na filmové zpracování. Myslím si, že filmová trilogie je velmi povedená, klobouk dolů před tvůrci. Trošku mne tam zarazil jen Gandalf, který místo aby kouzlil, jak se sluší na čaroděje, kouzelnou hůl používá k mlácení nepřátel... Ale jinak je to opravdu skvělá podívaná.

Bojler, šéfredaktor, GameZone

Nejsem moc velkým zastáncem fantasy, ale LOTRa jsem viděl všechny díly, už jen z principu :-) Osobně jsem byl rád, že ta trilogie skončila a nezůstaly otevřená vrátka pro další pokračování, jako třeba v případě Matrixu. Přeci jen devět hodin je pro někoho, kdo žánru neholduje docela dost :-)
 
Michael Lekovski, designer, Plastic Reality Technologies (Korea: Forgotten Conflict)

Ještě si pamatuji na 15-20 let starý článek s názvem "Den, kdy Hobiti fackovali Conana", který vyšel v tehdy jugoslávském sci-fi měsíčníku Sirius. Bylo to vlastně moje první setkání se Středozemí, na "Východě" prakticky neznámé, právě na rozdíl od Conana, který "díky Arnoldovi" koloval mezi lidmi na pirátských videokazetách a sem tam i v podobě psané povídky.
 
Filmaři odvedli úžasný kus kvalitní práce a myslím, že zvládli výborně nejen závěr, ale dílo jako celek. Ještě mnohem víc pak obdivuji skvělou práci marketingu, který filmy podpořil. Dneska je díky tomuto Středozem "turistickým rájem" pro široké masy a popravdě jsem tomu rád, i když mi občas chybí "ten trochu sobecký pocit, cestovat po ní sám". Koneckonců, kdysi kdosi řekl, že svět se dělí na lidi, kteří Pána prstenů četli a kteří jej číst budou, takže tento stav byl stejně nevyhnutelný :-)

Jindřich Rohlík, Napoleon Games (Brány Skeldalu)

Trilogie Pán prstenů je vynikající. V knižní podobě bez nejmenších pochyb úžasná a výjimečná! Ve filmové podobě skvělá, díváme-li se na ní nekritickýma očima zarytého fandy fantasy. Jinak bychom se museli pozastavit nad spoustou drobností, třeba nad dojemným příjezdem Arwen na Gondor, nad několika nepochopitelnými dějovými úpravami a především nad tím, že napodruhé (hm i napotřetí) už film místy nudí, což minimálně naznačuje, že původní příběhová hloubka se kamsi vytratila a zůstal jen válečný epos. Panu Jacksonovi za zpracování Pána prstenů ale rozhodně děkuji. Byla to úžasná podívaná a rozhodně nejlepší fantasy film, který byl natočený. Ne že by jich bylo tolik, ale o to víc se to cení. Je dobře, že to vzal do ruky právě on, tedy někdo, kdo ctil jak knižní předlohu, tak vizuální představy, které za několik desítek let vytvořili fantasy malíři. Kdyby to točil jiný režisér, řekněme takový Lynch, mohli bychom být rádi, kdyby tam vůbec byl nějaký prsten :)

Marián Ferko, designer, Cauldron (Chaser)

Ked Tolkien zacinal pisat svoje dielo, pravdepodobne netusil ako ovplyvni cely svet. Dokonala prepracovanost sveta a pribehu v nom strhla na svoju stranu mnoho citatelov. Uspesnost filmu je logickym pokracovanim uspesnosti knihy. Zial film neposkytuje take vyrazove prostriedky ako kniha a pravdupovediac som presvedceny, ze ludia co iba zhliadli celu trilogiu nebudu za pol roka vediet o com to vlastne celo bolo.

Zaver trilogie ma po pribehovej stranke sklamal. Film je zamerany viac-menej na bojove sceny a uplne potlacit do pozadia emotivnu stranku pribehu. Na druhej strane vizualne efekty tu dosiahli absolutny vrchol filmarskej tvorby. Cas ukaze ako bude tato trilogia prijimana divakmi za 20 rokov. Dufam ze bude stale uspesna ako napriklad Hviezdne vojny aj po dlhsom case.

Fantasy moc nemam rad. Pan prstenov je vsak svetla vynimka.

Pavel Šťastný, manažer, AT Computers

Prvními dvěma díly jsem byl nadšen, třetím znechucen. Jeho délka a spousta zbytečných a hluchých míst mi ukázala fakt, že i fantastický začátek a střed může mít příšerný konec.

Nejnovější komentáře


NEJČTENĚJŠÍ ČLÁNKY

Co si zahrajete na PlayStationu 5 v den vydání? Máme kompletní přehled

Co si zahrajete na PlayStationu 5 v den vydání? Má…

Se hrami na novou generaci konzolí je to o něco složitější, než tomu bylo při příchodu té poslední. Kromě klasických launch titulů, které vyjdou ve stejný den jako konzole tady máme navíc zpětnou kompatibilitu. Tím ale ani zdaleka nekončíme.

17.  10.  2020 | | 10 N/A
Hry zadarmo nebo se slevou: to nejlepší od Xbox Studios a Amnesia zdarma

Hry zadarmo nebo se slevou: to nejlepší od Xbox St…

Na všech herních platformách je každou chvíli nějaká slevová akce. Každý týden proto vybíráme ty nejatraktivnější, které by vám neměly uniknout. Pokud chcete získat hry zdarma nebo s výhodnou slevou, podívejte se na aktuální přehled akcí!

16.  10.  2020 |
Fotografové vyrazili do Mafie, pořídili snímky nasáklé kultovní atmosférou

Fotografové vyrazili do Mafie, pořídili snímky nas…

Předělávka první Mafie se rozhodně povedla, a kromě recenze to dokazují i pohlednice přímo ze hry.

20.  10.  2020 | | 3 N/A
Ve Flight Simulatoru se můžete proletět kolem konzolí nové generace

Ve Flight Simulatoru se můžete proletět kolem konz…

Hráči už si začínají dělat sranda i z profesionálního simulátoru Microsoftu.

19.  10.  2020 | | 2 N/A
Hry zadarmo nebo se slevou: hororový balíček a Layers of Fear 2 zdarma

Hry zadarmo nebo se slevou: hororový balíček a Lay…

Na všech herních platformách je každou chvíli nějaká slevová akce. Každý týden proto vybíráme ty nejatraktivnější, které by vám neměly uniknout. Pokud chcete získat hry zdarma nebo s výhodnou slevou, podívejte se na aktuální přehled akcí!

23.  10.  2020 | | 1 N/A