Vox Populi: Hardwarové nároky stoupají – jaký máte počítač?

Doom 3, Half-Life 2 i STALKER. Nejočekávanější akční hry roku, které spojují brilantní grafické efekty, monstrózní výbuchy a geniální fyzikální model. A nejen to. Už dopředu dávají jejich tvůrci vědět, že se současnou herní sestavou si hry zdaleka tak neužijete. Těšíte se na dosud neviděné efekty anebo spíš hořekujete nad obsahem svého prasátka? Má vydávání grafických čipů ob měsíc smysl?

Otázky týdne:

Jakou konfiguraci má váš počítač? Plánujete v nejblizší době investici do jeho upgradu? Co si myslíte o vydávání nových grafických čipů takřka každý půlrok?


Kamil Gric, Doupě

Můj domácí plechový miláček není na dnešní poměry žádný zázrak - srdce mu bije na taktu 1,7 GHz a o vzhled se stará postarší GeForce 4 Ti4200. O upgradu tak v souvislosti s nadále rostoucími hardwarovými požadavky uvažuji více a více, kdy se však k němu finálně odhodlám, to je i nadále ve hvězdách.

Jan Hloušek, Centauri Production

Používám na práci i hraní notebook Toshiba s výborným 15” displayem (1600x1200) – P4 2,4MHz, 512 RAM, 80G HDD, Geforce 5600 Go, LAN a Bluetooth na internet plus spousta vychytávek. Ačkoliv už ho mám rok, upgrade jen tak neplánuju –  nemusím mít zase úplnej hi-end. Aspoň mě to nutí víc optimalizovat kód.:-)

Pokud jde o pokrok v grafických čipech, podle mne to není zas tak horký. Většinou kromě zrychlení neobsahují až zas takové změny ve funkčnosti – nejdůležitějšími výdobytky v oblasti grafiky v poslední době byly TnL (DX 7 – Geforce256) a zavedení shaderů (DX8 – Geforce3). Na kompletní floating point pixel operace z DX9 nemají současné karty ještě dostatečný výkon. Další skok nás čeká až s DX10 a konvergencí pixel a vertex shaderů do jednotného systému spolu s využitím virtuální grafické paměti.

Michael Lekovski, Plastic Reality Technologies (Korea)

V práci mám asi měsíc konfiguraci s Athlonem (Barton) 2500+ a ATI Radeon 9600 Pro, která nahradila starého Athlona 1200 a Radeona 9000. V obou případech jsem měl 512 MB paměti.
Doma pak trápím starého Durona 800 MHz a GeForce 5200 FX, 256 MB RAM, ale vypadá to, že už moc dlouho nevydrží. Pracuji na modu pro NWN a při větší scéně, editaci scriptů a nebo vlastností,  je jeho pomalost docela citelně znát. Předpokládám, že flashnu bios a vyměním procesor, ale také se může stát, že investuji víc a koupím komplet novou desku, procesor a paměti. V takovém případě rozhodne o konfiguraci cena komponent v poměru k výkonu, přičemž nepředpokládám, že by překročila 10.000 Kč.

Grafická karta je v současné době komponenta, která „vydrží“ nejkratší dobu a zjednodušeně řečeno na ní záleží, „jak je počítač rychlý“. Kdo na to má, ať klidně investuje do nejnovějšího „železa“, ale mě osobně nejnovější novinky nechávají zatím chladným. Jejich výkon je obrovský, ale je omezen možnostmi výstupního zařízení, tedy monitorem nebo displejem, takže to v konečném důsledku je „zase jenom 3D scéna vykreslená na 2D plochu“. Zjednodušeně řečeno, mám dojem, že „výrobci karet“ předběhly „výrobce monitorů“, což je škoda.

Jediný přinos vyššího výkonu je tedy pouze ten, že všechny nové hry se vám budou trhat, protože „vývojáři vědí“, že za ½ roku tu bude rychlejší karta, která jejich mizerný kód spočítá rychleji :o)


Kateřina Bínová, Doupě

He he, tak to mě opravdu pobavilo. Můj počítač je takový lepší psací stroj, takže investice do upgradu by znamenala v podstatě koupit nový. Holt zůstávám věrná konzoli.

Jindřich Rohlík, Napoleon Games (Brány Skeldalu)

Když je to baví, ať si vydávají nový grafický chip třeba každý měsíc. Já osobně kupuji novou kartu teprve v okamžiku, kdy mi nějaká hra nejde dostatečně uspokojivě a nebo když mi nejede vůbec. Jsem v tomto ohledu ale celkem nenáročný a tak mám stále GeForce dvojku k mé plné spokojenosti. Ano u posledního Prince mě sice trochu zatrnulo, když mi hra oznámila, že mou kartu už nepodporuje, ale i tak si nejspíš počkám s upgradem na Dooma 3 nebo Half-Life 2. Ostatně málo kdo si dovolí vytvořit hru výhradně pro grafickou špičku a tak upgradovat každých půl roku opravdu postrádá smysl a utrácet horentní sumy za o trochu lepší efekty mi přijde jako divná zábava. Jinak ta GeForce dvojka je posazená do 2500+ Bartona s 512MB DDR.


Ondřej Škoch, Blesk

PC, které vlastním, je prehistorický Celeron 466 MHz se 64 MB RAM a VooDoo 3, zakoupený někdy v roce 1999 a nehodlám do něj vrazit ani korunu, hraji si na všech konzolích, které se daly koupit. Jediné, co po svém PC chci, je internet, texty a fotografie. Když se zabývám náročnou PC hrou, mám k dispozici firemní mašinky. Honbu za stále novými grafickými kartami, procesory atd. považuji za hřebík do rakve PC scény. Jsem přesvědčen, že hraní do budoucna patří konzolím, což nakonec ukazují i procenta prodeje her na trhu a pohyb vývojářských týmů. A je to dobře, protože období, kdy je nutné kvůli hře kupovat nový hardware, tak konečně bude minulostí.

Lukáš Codr, GamePage

Domácí počítač má již pět let konfiguraci Celeron 400, 96 MB RAM, 14 GB disk, 16 MB Ati Rage Fury a na běžnou kancelářskou práci nebo brouzdání po internetu (zaplaťpánbůh za kabel) bohatě stačí. Na cesty jsem si pořídil malý lehký IBM X31 s Centrinem, takové Volvo mezi notebooky - vypadá sice jako krabice, ale snese všechno. Hry hraju na PS2, občas si k tomu půjčím Xbox nebo GameCube. V nejbližší době žádný zásadní upgrade počítače neplánuji, ale celkem se mi líbí koncepty Sony PSX a PSP.
 
Vydávání nových grafických čipů (skoro) každý měsíc považuji za maximální zvěrstvo, které pod záminkou "technického pokroku", "inovace" a spousty dalších marketingových blábolů ve finále poškozuje herní průmysl, protože jde cestou hrubého zvyšování výpočetního výkonu místo snahy o efektivnější kód. Navíc víme vůbec, jak vlastně hry na PC mají "správně" vypadat? Nedávno se mě snažil jeden kolega přesvědčit o výhodách jakési karty FX-hodně-moc-nul-XT-super-ultra, která údajně vykresluje krajinu ve Far Cry mnohem lépe než nějaká jiná karta s podobně zběsilým názvem. Ne, děkuji, tohle opravdu nechci, radši zůstanu u konzolí, kde mám jistotu, že mi poběží všechny hry tak, jak vývojáři chtěli.

Jan Horčík, Doupě DVD

Doma pracuju na Athlonu XP s kadencí něco přes 2 GHz a 512 MB RAM. Momentálně uvažuju o upgradu pamětí, protože těch dalších 512 MB už dneska není vůbec k zahození. A ten neustále se zrychlující koloběh grafických karet? To máte jako s mobily - objevují se stále nové a nové mobily, které ve skutečnosti nikdo nepotřebuje, ale přesto je výrobci musí uživatelům vnutit jako naprosto jedinečné novinky, které umí přehrávat MP3ky, prohlížet video a mají i vodotrysk. Ale řekněte mi, kolik z vás někdy potřebuje víc než volat a psát SMSky? Just to samé jsou grafické karty.

Martin Malík, Future Games

Počítačů používá několik, ten co mám na práci je AMD 2400, Ati Radeon 9800 Pro, 512 MB paměti, DVD RW, SB Audigy2 a nějaký další HW, upgrade zatím neplánuji, výkon zatím úplně postačuje. Používám také notebook, kde je to s upgradem horší, je v podobné konfiguraci, ale tady plánuji koncem roku upgrade. Nejsem HW odborník, ale chápu, že výrobci HW musí z nščeho financovat právě onen rychlý vývoj a tak musí logicky takřka každý půlrok – jak píšete - přijít s něčím novým čím by nám, koncovým zákazníkům, vytahali peníze z kapes.


Viktor Wanli (Moon), e-sports

2.4 GHz P4, 512 RAM, GeForce 2 MX, 120 GB HDD, 19" Belinea Monitor. Neplánuji v nejbližší době žádný upgrade. Na vydávání grafických čipů v krátkých intervalech myslím, že jsem si stačil zvyknout. A tudíž nijak zvlášť mně nevyvádí z míry, že nemám zrovna jeden z těch čipů nové generace. Hry, které hraju (nejnověji Crusader Kings) moje GeForce 2 pořád zvládá v pohodě :)
 

Ondřej Gazda (Bojler), GameZone

V současné době mám Pentium 4 3GHz, 1GB RAM a upgrade plánuji pouze u grafiky, protože mám GeForce 4 Ti4200 a začínám pociťovat scházející DX9. Rychlý pokrok u grafických čipů mi nevadí, snad jen kdyby ty karty tolik neztrácely na ceně a high-end modely by mohly být levnější. Jinak jen dál s vývojem, vždy jsem zvědavý co nového přijde.

Diskuze (8) Další článek: E3 - Povedený trailer očekávané české pecky Cold War!

Témata článku: , , , , , ,Už víte, co budete hrát o Vánocích? 15 tipů na nejlepší pecky pro herní konzole

Už víte, co budete hrát o Vánocích? 15 tipů na nejlepší pecky pro herní konzole

Hranice mezi herními platformami se neustále ztenčuje. Vybírat jen z her, které stále zůstávají věrné jen své platformě, není nic jednoduchého. Proto v našem výběru nenajdete hry jen z konzolí, některé z nich si můžete zahrát třeba i na PC.

Martin Nahodil
Konzole
EA je na prodej. Motají se kolem něj firmy, které se však hrám moc nevěnují

EA je na prodej. Motají se kolem něj firmy, které se však hrám moc nevěnují

Tvůrci Fify, Battlefieldu nebo Mass Effectu hledají kupce

Lukáš Václavík
EAByznys
Tohle není videohra, ale skutečný závod NASCAR. Řidič ohobloval mantinel a předjel pět soupeřů
Karel Javůrek
Závodní
Nejlepší sluchátka, myši, klávesnice… Vybíráme osvědčený herní hardware pod stromeček

Nejlepší sluchátka, myši, klávesnice… Vybíráme osvědčený herní hardware pod stromeček

Důležitým parametrem herních sluchátek je pohodlnost a bezdrátová konektivita. U myší vybírejte podle oblíbeného žánru i ergonomie. Klávesnice kupujte ty mechanické a koukejte na jazyk potisku.

Stanislav Janů
Hardware
Kutil vyrobil unikátní PlayStation 5 Slim. Je celý z mědi, má vodní chlazení a nízké teploty

Kutil vyrobil unikátní PlayStation 5 Slim. Je celý z mědi, má vodní chlazení a nízké teploty

Další modifikace PS5 od DYI Perks ztenčila celou konzoli jen na dva centimetry

Karel Javůrek
PlayStation 5
Diablo 4 se přidává ke smršti úniků. Podívejte se na hodinové záběry přímo ze hry

Diablo 4 se přidává ke smršti úniků. Podívejte se na hodinové záběry přímo ze hry

Hodina záběrů bez vizuálního pozlátka a zkreslení trailerů.

Michal Maliarov
Diablo IVDiabloRPG
Jak dobře vybrat herní konzoli. Kdy se vyplatí PlayStation, kdy Xbox a kdy třeba Nintendo

Jak dobře vybrat herní konzoli. Kdy se vyplatí PlayStation, kdy Xbox a kdy třeba Nintendo

V prodeji je celá řada herních konzolí a za posledních několik let jich dokonce několik přibylo. Plánujete nákup? Pomůžeme vám s výběrem!

Michal Maliarov
Konzole
Legendární herní myš Logitech G502 se vrací v nové generaci a hned v několika variantách

Legendární herní myš Logitech G502 se vrací v nové generaci a hned v několika variantách

Kultovní a jedna z nejprodávanějších herních myší vůbec je zpět s nejnovějšími technologiemi v kapse.

Michal Maliarov
Herní myšTechnologie
Vybrali jsme nejlepší střílečky z pohledu první osoby. Od pekelného Dooma až po multiplayerový Counter-Strike

Vybrali jsme nejlepší střílečky z pohledu první osoby. Od pekelného Dooma až po multiplayerový Counter-Strike

V žánru FPS stříleček se skrývá rozmanitá škála her. Kromě čistých akcí tady máme i multiplayerovky nebo hry zaměřené na vyprávění příběhu.

Martin Nahodil
Nejlepší hry
Naše domněnky byly správné. Nová revize PlayStationu 5 opravdu používá jiný čip

Naše domněnky byly správné. Nová revize PlayStationu 5 opravdu používá jiný čip

Mozek PS5 už využívá 6nm výrobu. Konzole má upravené vnitřnosti a nižší spotřebu

Lukáš Václavík
PlayStation 5SonyKonzole
Vybrali jsme nejlepší hry pro mobily, které si letos můžete zahrát. Většina je zdarma

Vybrali jsme nejlepší hry pro mobily, které si letos můžete zahrát. Většina je zdarma

Mobilní hry se v dnešní době vyrovnají mnoha počítačovým i konzolovým kouskům. Jakou si ale vybrat? Tady jsou naše tipy na nejlepší hry pro mobily.

Martin Nahodil
TémaMobily
PlayStation 5 je pořád nedostupný, zato ovladače DualSense jsou výhodnější než kdy dřív

PlayStation 5 je pořád nedostupný, zato ovladače DualSense jsou výhodnější než kdy dřív

Kousek PS5 si můžete koupit už dnes, navíc za rekordně nízkou cenu

Hlídač slev
PlayStation 5Sony
Unikla spousta videí z GTA 6. Po internetu kolují záběry z testování hry

Unikla spousta videí z GTA 6. Po internetu kolují záběry z testování hry

Rockstar si neuhlídal svá tajemství a na veřejnost se dostala spousta záběrů z jejich připravované novinky.

Martin Nahodil
GTA 6Únik
Diablo Immortal má šílenou politiku mikrotransakcí. Vyexpení postavy vás vyjde na tisíce dolarů

Diablo Immortal má šílenou politiku mikrotransakcí. Vyexpení postavy vás vyjde na tisíce dolarů

Blizzard pokračuje ve svém nekompromisním tažení monetizačním systémem.

Michal Maliarov
Diablo ImmortalMobilní hryByznys
Strategie Age of Empires míří na mobily a konzole. Vrátí se také Age of Mythology ve vylepšené verzi

Strategie Age of Empires míří na mobily a konzole. Vrátí se také Age of Mythology ve vylepšené verzi

Microsoft na prezentaci ke 25. výročí značky Age of Empires představil příjemné novinky.

Martin Nahodil
Age of MythologyOznámeníAge of Empires
První Mafia bude zdarma. 2K oznamuje speciální akci spolu s potvrzením vývoje nového dílu

První Mafia bude zdarma. 2K oznamuje speciální akci spolu s potvrzením vývoje nového dílu

Oslavy výročí české Mafie jsou v plném proudu a nezapomněl na ně ani majitel značky.

Martin Nahodil
Hry zdarmaMafia 1
Nejlepší hry zdarma: Jak si skvěle zahrát a neutratit za to ani korunu

Nejlepší hry zdarma: Jak si skvěle zahrát a neutratit za to ani korunu

Za kvalitní hry nemusíte utratit ani korunu. Máme pro vás tipy na nejzajímavější hry zdarma, které přitom snesou srovnání s draze placenými tituly a v mnohém je i překonávají. Hry žijí z drobných nákupů přímo ve hře, ale ani za ně utrácet nemusíte.

Michal MaliarovMartin Nahodil
TémaFree-to-play
Vybrali jsme legendární adventury i moderní klikačky pro PC. Nechybí český Polda a kultovní Monkey Island

Vybrali jsme legendární adventury i moderní klikačky pro PC. Nechybí český Polda a kultovní Monkey Island

Adventury typu Point'n'Click už možná nejsou tolik v kurzu jako kdysi. Staré kousky jsou však stále lákavou nabídkou pro milovníky žánru. A ten se stihl ještě vyvinout.

Vojtěch Matušinský
Nejlepší hryAdventury

Aktuality

3. prosince | Dnes ve 22:00 našeho času proběhne představení závěrečné událostí aktuální sezóny ve Fortnite. Epic na něj láká krátkým teaserem. 
2. prosince | Během The Game Awards pravděpodobně uvidíme novou ukázku z připravované bojovky Tekken 8. Vydání se zatím odhaduje na příští rok pro PlayStation 5. 
2. prosince | Na předávání The Game Awards nás čeká oznámení novinky od vydavatelství 505 Games. QR kód z jejich teaseru odkazuje na stránku Na předávání The Game Awards nás čeká oznámení novinky od vydavatelství 505 Games. QR kód z jejich teaseru odkazuje na stránku
1. prosince | Barevná akce Splatoon 3 přivítala velkou aktualizaci, v rámci které přibývají nové mapy, zbraně, vybavení i věci do katalogu. Pro všechny majitele hry je dostupná zdarma. 

Prosincový Computer

Aktuální číslo časopisu Computer

Megatest mobilů do 4 000 Kč

Velký test herních notebooků

Jak zkrotit sociální sítě

Vše o senzorech v hodinkách