Vox Populi: Jaká byla vaše první...hra?

Žili jste si svůj „obyčejný“ život, když v tom TO přišlo. Jednou se TO zkrátka stát muselo, jinak byste pravděpodobně tyto řádky nečetli. Jedna hra vás natolik zaujala, že jste se o virtuální herní světy začali zajímat více a hlouběji. Která to byla? DOOM? Tetris? Dune? Na to jsme se zeptali známých vývojářů, novinářů i dalších osobností české herní scény. Mimochodem a jaká byla ta vaše?
Vox Populi: Jaká byla vaše první...hra?

Otázka týdne:

Pamatujete si na svou první? Jaká hra vás zlákala k počítačovým hrám?

Karel Papík, Mindware Studios (Cold War)

Tak to si vzpomínám naprosto přesně. Byl to Knight Lore na ZX Spectrum, kamarád si ho vzal s sebou na školu v přírodě. Byl jsem z toho úplně u vytržení a bylo jasný, že jsem ztracen.

Ondřej Gazda alias Bojler, GameZone

Tak to si přesně nepamatuji, stoprocentně to však bylo ZX Spectrum, které mě jako první uchvátilo a tím jsem spadnul do herního světa :-)

Jan Horčík, Doupě DVD

Ta opravdu úplně úplně první? Jééžiš, to byl myslím Had ještě na nějakém IQčku. Nebo to byly ty malé ruské digihry? Tohle je na mojí chátrající paměť fakt moc dávno. Pak si také vzpomínám na spoustu her na Didaktiku M, jako třeba SimCity, Saboteur, Podraz, R-Type, Commando a tak dále. Každopádně první hra, které jsem opravdu propadl byla už na PC Duna 2 a hned po ní UFO: Enemy Unknown. A pak Golden Axe. Commander Keen. LHX... a spousty, spousty dalších. Ale tys chtěl vlastně jenom jednu, co? Smůla :).

Michal Bačík, Lonely Cat Games

Prvu skutocnu pocitacovu hru som videl priblizne vo svojich 13-tich na nejakej vystave. Bol tam hlucik ludi, a pred nimi ZX Spectrum na ktorom bezalo karate. Taku vec som videl prvy krat v zivote. Bolo to nieco tak fascinujuce, ze som hned vedel comu sa idem vo svojom zivote venovat.

 

Daniel Mikšovský, ProGamers

No to jste mi dali otázku na tělo…když od začátku tvrdím že hry jsem nehrál když jsem mladičkým byl neb v té době ještě nebyly a teď hry nehraju neb na ně nemám čas…..


Martin Malík, Future Games (Brány Skeldalu, Ron Loo)

Tak to vim nahodou naprosto presne … . Byl to první dil serie WING COMMENDER.

Milan Czarnowski (Gremlin), CD Projekt

Poprvé jsem viděl počítačové hry na velkých herních automatech, nejvíce mi utkvěly v paměti Galaxians a King Kong. Pak nám ve škole udělali PC učebnu s počítači IQ151 a tam jsme hráli hry s písmenky místo grafiky - hry z Varnsdorfu byly těžkým šlágrem po celé republice :-) První skutečnou hrou na malém počítači však byla Manic Miner, kterou jsem viděl na ZX Spectrum v počítačovém klubu. Tento počítač mne tak nadchnul, že během pár měsíců jsem umluvil rodiče a koupili jsme krásně novoučkého gumáka přivezeneho z Anglie. No a pak následovaly zlaté časy ZX Spectrum :-))

Zdeněk Polách (Vreco), GameExpres

Když nepočítám nejrůznější televizní hry a kazetové tituly na Atari či Consulech, vyrůstal jsem v oblasti počítačů na takových skvostech, jakými jsou Civilizace, Dune 2 a Princ z Persie. To mě poznamenalo na celý život :-) Z kazeťákových her mě nejvíc uchvátil Manic Miner.

Petr Kučera, Playman
 
Pamatuji si ji velice dobře. Byl to legendární Princ z Persie. Dodnes si pamatuji snad každý level, ostatně jako většina těch, kdo jí propadli.


Kateřina Bínová, Doupě

Jak už jsem psala ve svém prvním článku tady na Doupěti, o herní panenství mě připravily příšery ze Silent Hillu 1. Ačkoli se to nezdá, ani toto poprvé rozhodně nepostrádalo romantiku. I když, pravda, to byla romantika poněkud horrorová :-)

Ondřej Škoch, Blesk

Obtížná odpověď. S prvními hrami jsem se totiž setkal v roce 1979 ve vídeňském Prateru. U periskopu jsem potápěl ponorky, z velké obrazovky se na mě cenil filmový kovboj a já měl u pasu kolt, kdo s koho. Další výraznější vzpomínka, když zapomenu utopené hromady drobných na pouťových automatech, je rok 1986. Na IQ 151 jsme hráli na gymplu legendární pistolníky...dvě postavičky rozdělené vozem. Dodnes nezapomenu na čtverečkovanou síť na tabuli, kde byly výsledky soubojů, zatímco fyzikářce jsme drze tvrdili, že jde o pomocné výpočty :-). Rok poté jsem v Basicu vytvořil "hru", textovku na Robotronu 1715, kde jsem měl vytvářet socialistické hodnoty :-)). Éru ZX, Commodore a Amigy vnímám oproti tomu jen mlhavě. Osudnou hrou pro mě byla až Dune 2 na PC 386. To je onen bod zlomu, po němž se hry staly mým hlavním koníčkem a posedlostí...

Michael Lekovski, Plastic Reality Technologies (Korea)

To bylo v roce 1982 a bylo mi necelých šest, kdy jsem zkusil poprve připojit kazeťák k mému "ZX - gumáku" a nahrát jednu z 9-ti originálek, které k němu byly přibaleny. Ta první byla určitě hra Jet Pac, protože měla pro mě nejpřitažlivější obal - kosmonauta ve skafandru s opravdu velkou laserovou puškou, který likvidoval zákeřné mimozemšťany. Hrál jsem ji hodně dlouho a ač jsem se opravdu snažil, tak první, kdo ji u nás "otočil", byla moje matka :-) Z těch originálek, které mám ještě někde v krabici na půdě, nesmím zapomenout zmínit ještě PSSST, kdy jste robotem - zahradníkem museli běhat po obrazovce a chránit kytku před havětí, která ji chtěla sežrat. Byly to skvělé časy :-)

Ale nedá se říct, že by mě tyto hry obecně zlákaly k počítačovým hrám. Byla to forma zábavy, stejně jako hrát na četníky a na zloděje a kdybych dnes byl policajtem a nebo zlodějem, určitě bych netvrdil, že mě tohle k tomu "zlákalo" :-) To, že dnes vyvíjím hry, dělám proto, že mě tato práce baví a daří se mi. Prostě dělat něco, co je pro vás jak prací, tak zábavou, přináší vám i jiným radost je fajn a určitě to na výsledku musí být vidět :-)

Jan Hloušek, Centauri Production (Gooka 2)

No, pokud nepočítám maringotky s automaty, kde jsem jako malej špunt bez peněz spíš obdivoval, než utrácel, první počítač, ke kterému jsem měl přístup byl osmibit Sharp MZ-800 – ten naši také později koupili. Na něm mě uchvátili jak Sharpovský originály Flappy, Wooky, Moty atd. tak i předělávky klasik ze známějšího Spectra – především hra Highway. Pak už to šlo normálně – přes pecky jako Knight Lore, různé české textovky až k prvnímu PC a hře Wolfenstein, která mě okamžitě přesvědčila o potenciálu této platformy :-) Ale to je popis skoro deseti let…


Jiří Sládek, GameStar

Vzpomínám si na hraní své první hry vůbec - byl to Sabotér na školní mašině PMD. A když se mi časem povedlo přemluvit rodiče, aby mi koupili osmibitové Atari, tak byla mojí první hrou na mém vlastním počítači plošinovka Maniac Miner. Dalším zlomem pak později byla návštěva u kamaráda a shlédnutí mlátičky Double Dragon na Amize - tenhle zážitek ve mě odstartoval touhu na další "upgrade". A první hrou na nové Amize pak samozřejmě nemohlo být nic jiného než právě skvělý Double Dragon. Co se týče mojí první hry na PC, tak tu asi ze své chatrné paměti nevydoluju; asi hlavně proto, že ke svému prvnímu PC jsem dostal od kamaráda rovnou docela hodně her najednou. Určitě však mezi jedněmi z prvních byly klasiky typu Doom a Duke Nukem 3D.

Petra Albrechtová alias Felie, e-sports

Opravdu první hru si nepamatuji, byla to zřejmě nějaká arkáda, vážně si nevzpomínám. V počátcích jsem hrála to, co v té době bylo k mání: Prehistorik 2, Prince of Persia, Alone in The Dark, Lost in Time,  Kyrandia a určitě spousty dalších.  První, která mi ale bezpečně utkvěla v paměti byla DUNE II. Musím říct, že tato hra mě skutečně pohltila a že jsem ji tenkrát hrála  někdy i 20 hodin v jednom kuse. Dodnes s láskou vzpomínám na atreidské sonické tanky a na to nepopsatelné nadšení, když věže v mém opevnění dokázaly odrazit i ty nejsilnější útoky nepřátel. Hned po ní jsem hrála stařičkého  Warcrafta a myslím, že mě uchvátil přinejmenším stejně jako Duna. No a pak už to jelo :). Myslím, že díky tomu, že jsem měla na počátku štěstí na tyto kvalitní hry, zůstala jsem v této oblasti doposud.


Jindřich Rohlík, Napoleon Games (Brány Skeldalu)

Ano, pamatuji si na svou první. Co se týká her, tak to už je přeci jenom moc dávno.


Pavel Šťastný, AT Computers

Vzpomínám si naprosto přesně, byl to DOOM II. V té době již stará hra, ale já u ni strávil první hodiny hraní. A potom už se to se mnou vezlo. Might and Magic VI bylo první RPG a celé to herní šílenství vyvrcholilo téměř tříletým hraním geniálního Asheron´s Call.


A co vy? Pamatujete si svou první hru? Která to byla? Svěřte se v diskusním fóru!


NEJČTENĚJŠÍ ČLÁNKY

Hráč Soulcaliburu VI zaskočil internet ještěrem s gigantickým přirozením

Hráč Soulcaliburu VI zaskočil internet…

Kreativita některých lidí při editaci vlastních postav nezná mezí. U Soulcaliburu se to ale trošku zvrhlo.

20.  10.  2018 | | 2 N/A
Je potřeba mít hardware nové generace, říká Sony o Playstation 5

Je potřeba mít hardware nové generace,…

Společnost Sony potvrdila, že již pracuje na další generaci herního hardwaru.

10.  10.  2018 | | 24 N/A
Sony dnes startuje program odměn pro členy PS Plus

Sony dnes startuje program odměn pro č…

Ten rozšiřuje řadu výhod pro členy PS Plus o další skvělé slevy a nabídky od našich lokálních partnerů.

14.  10.  2018 |
7 tipů na bláznivé hry, které překvapí i zabaví

7 tipů na bláznivé hry, které překvapí…

Což takhle dát si oddych? Což takhle zahrát si něco trochu méně seriózního?

10.  10.  2018 | | 2 N/A
10 tipů na skvělé deskovky, které můžete hrát o samotě

10 tipů na skvělé deskovky, které může…

Co dělat v případě, že máte chuť zahrát si nějakou deskovku, ale zrovna nemáte po ruce žádné kamarády? Směle se můžete pustit do některé z her, které obsahují solitérní mód. A že se nejedná jen takovou z nouze ctnost, ale plnohodnotnou zábavu!

včera | | 5 N/A