Vox Populi: jaká je budoucnost her?

Vizionáři jsou zvláštní tvorové, jejichž hobby je předpovídání budoucnosti. Narozdíl od čarodějnic ji však nevěští z karet či kávové usedliny, ale na základě vlastních analýz a zkušeností. Proto jsme se právě vizionářů, kterých se v herním průmyslu pohybuje více než dostatek, zeptali, jak oni vidí budoucnost herního průmyslu.
Vox Populi: jaká je budoucnost her?

Otázka týdne:

Píše se rok 2008 a v programu vyhlašování Českého Lva figuruje polovina kategorií z filmového a polovina z herního průmyslu. Bude to všední realita nebo se jedná pouze o zbožná přání herních nadšenců? Co si myslíte o budoucnosti herního průmyslu?

 

Jindřich Rohlík, Napoleon Games (Brány Skeldalu)

Samozřejmě že to bude realita, jenom tu soutěž vidím jako jednoznačně samostatnou. Do budoucna hledím s optimismem ve tváři a tak mi nezbývá než doufat, že mi realita do toho obličeje nešlápne.

Otto Jerman, EA

Jsem si téměř jistý, že všechny součásti "zábavního průmyslu" se nutně dostanou do fáze, kdy budou svému spotřebiteli díky moderním technologiím moci nabídnout produkty čím dál tím více "šité na míru" a dělat mu "pomyšlení" co se týče kvality, dostupnosti, uspokojení všemožných  "možných i nemožných" potřeb, pocitů, odreagování a především interaktivity, tedy být součástí děje a co víc . možnost děj ovlivnit!!!

Tedy, mám docela jasnou vizi, interaktivního "entertainmentu", díla, které vychází z kvalitních příběhů  knih věhlasných autorů, je podpořeno výborným filmovým zpracováním za účasti reálných či virtuálních tváří hereckých es a podkreslená tou nejkvalitněji zpracovanou muzikou. Vše nabízeno divákovi/posluchači/účastníkovi ať již na nosiči nebo on-line do jeho domácího prostředí. Příběhy s otevřeným koncem, možností ovlivnit dej, zvolit si muziku na kterou mám náladu, charakter osoby s kterou se ztotožňuji atd. To jsou přesně záležitosti, které do širokého zábavního průmyslu již teď ve značné míře přináší průmysl herní. Je to pouze otázka času.

Martin "Equino-X" Horňák, Byte Software (Specnaz)

Ja si skôr myslím, že vznikne úplne nový "Česky Herný Lev". Filmová akadémia tiež nemá tendenciu v najbližšej dobe rozdávať Oscarov vývojárom hier a aj pochybujem žeby k tomu vôbec došlo. Otázka je ale iná. Akú zábavu budú definovať hry v roku 2008? Budú to hry ktoré sú dnes? Alebo žáner "klasika" si udržia naozaj len konzoly a PC pôjde inou cestou? Bude hra ešte hra alebo bude to skôr "filmohra"? Osobne si ale myslím, že by sa patrilo v Čechách a na Slovensku spraviť niečo ako je Česky Lev aj pre samotné počítačové hry. Myslím, že hry ktoré sa tu vyvíjajú si to zaslúžia.

Jarek Kolář, Pterodon (Vietcong)

Budoucnost herního průmyslu vidím optimisticky. Myslím, že v budoucnu budou hry znamenat více než filmy.

Pavel Šťastný, AT Computers

Aby se něco takového stalo skutečností, museli by tvůrci filmů přistupovat k tomuto tématu přece jen trochu vážněji. Zatím jsem viděl snad všechny filmy, které byly natočeny podle počítačových her a musím přiznat, že kromě Angeliny Jolie v Tomb Raideru jsem byl všemi do jednoho tak zklamán, že jsem měl vždy nutkání odejít z kina - speciálně tedy třeba u Resident Evil :-)

A co si myslím o budoucnosti herního průmyslu? Osobně to, že má svůj zenit ještě před sebou. Až lidé začnou brát počítačovou zábavu na normální součást života a budou ochotni přiznat že i je to občas baví a dokážou se u toho dobře odreagovat, teprve tehdy začne ten pravý herní boom. Jen doufám, že se toho ještě dožiju :-)

Martin Zavřel, Doupě

Rozhodně si nemyslím, že by v nejbližších deseti letech mohly hry proniknout na udílení filmových cen (ať už jde o Českého Lva nebo Oskary), nicméně rozhodně je dost pravděpodobné, že budou mít vlastní soutěže, které se budou stávat slavnější a slavnější, sledovanější a sledovanější. Když jsem se díval na hru Forbidden Siren pro PlayStation 2, uvědomil jsem si, jak úžasně dospělé a vizuálně atraktivní již dnešní hry jsou a to nás teprve čekají věci jako Doom 3, Far Cry nebo Metal Gear Solid 3. Domnívám se, že herní průmysl se velmi silně a viditelně postaví vedle toho filmového, ale ještě nějakou dobu to bude trvat. Na druhou stranu již dnes můžete na českých televizích vidět pořady o hrách, takže i v naší herně poněkud zaostalé zemi jsme určitě na správné cestě. Nezbývá než čekat (a nemyslím si, že to bude trvat příliš dlouho), až to firmy jako Electronic Arts nebo Progamers u nás pořádně rozjedou:-).

Michael Lekovski, Plastic Reality Technologies (Korea)

Hry jsou "zboží" jako cokoli jiného a nevidím důvod, proč by nejlepší nemohly byt vyhlašovány i v TV.
Běžně se vyhlašují na internetu hry roku a nevím, co ještě a televize je jenom další způsob jak tyto výsledky prezentovat. Pokud vysokorychlostní internet rovnou nenehradí v tomto TV, tak nevidím důvod, proč bychom se zmíněné vize nemohli dřív, nebo později "dočkat".

Martin Malík, Future Games (Posel smrti)

Já myslím, že až tak moc od reality vzdáleni s touto vizí nejste. Nemyslím si sice, že by se tak stalo "již" v roce 2008, ale do budoucna proč ne. Filmový a herní průmysl k sobe mají odjakživa celé řadě aspektů (třeba tím koho primárně oslovují) docela blízko. Navíc produkce úspěšného herního titulu pořád stoji méně než produkce filmu. A pokud jde o tržby, tak tam zase už až tak propastné rozdíly nejsou.

Milan Czarnowski, CD Projekt

Nemyslím si, že by někdy v budoucnu se spojily vyhlašování cen za nejlepší filmy nebo hudbu s herní branži. Spíš si dovedu představit vlastní "festival", kde se bude něco takového dít. Konec konců, něco takového už probíhá i nyní - pořádají se různé herní veletrhy s vyhlašováním cen za nejlepší výrobky. Jakmile to bude pro reklamní průmysl zajímavé, stačí dané vyhlášení přenášet v přímém přenosu televizí a udělat z toho show. Což je docela dobře možné, že ve výhledu pár let nastoupí.

Jiří Sládek, GameStar

Myslím, že tohle je opravdu spíš zbožné přání. Za 4 roky se určitě Čeští lvy za hry rozdávat nebudou. Na druhou stranu už nyní hry dostávají (zejména ve světě) mnoho různých ocenění, kterými se pak i ohánějí marketingová oddělení příslušných vydavatelských firem, takže tak špatně na tom herní průmysl určitě není. A myslím, že v budoucnosti se situace bude jen a jen zlepšovat, a to jak ve světě, tak u nás.

Jan Horčík, Doupě DVD

O budoucnosti herního průmyslu raději nepřemýšlím, protože přemýšlet o budoucnosti je prostě a jednoduše zbytečnost. Za pár měsíců tě při hraní DOOMa 3 trefí šlak a máš po ptákách. Tak na co přemýšlet o budoucnosti, hm?

Jan Hloušek, Centauri Production (Gooka)

Je to přirozený vývoj - stejně jako mají svá ocenění hudební i filmový průmysl, tak i divadlo, beletrie, ovoce i zelenina. Neřekl bych že by ceny měli být udělovány zrovna v rámci Českého lva, nebo dokonce že budou mít vlastní celovečerní show v TV. Ovšem i to je možné. Vše záleží na tom, zda se v Čechách v tomto směru projeví některá z existujících autorit herního byznysu (nebo se třeba objeví nová), vezme si něco takového pod patronát a sjednotí dosud roztříštěné udělování cen v rámci jednotlivých časopisů/webů/vydavatelů.

Daniel Mikšovský, ProGamers

Hry se dnes hodně se světem filmu prolínají, ale o zařazení do anket a hlavně o výsledku anket pak rozhodují lidé středního věku a pokud se podaří do této doby podpořit jejich rozhodování významnou osvětou o významu her ze strany vydavatelů her, tak tato vize je velmi pravděpodobná......
 
Bojler, GameZone

Herní průmysl má určitě obrovský potenciál a čeká ho velká budoucnost. Nevím, zda se někdy do takové míry propojí s filmovým průmyslem, ale dokážu si představit, že hry budou mít nějakou "oficiální" a všemi uznávanou soutěž, kde se budou vyhlašovat ty nejlepší kousky.


Michal Bačík, Lonely Cat Games

Myslim ze to bude sci-fi i v roku 2008. Najprv to vznikne v Amerike (alebo sa zviditelnia taketo akcie, ktore uz existuju), a par rokov potom to snad zacne fungovat i pri Ceskom Lvovi. Ale na 2008 takuto popularitu hier u verejnosti este nevidim.

 

Karel Papík, Mindware Studios (Cold War)

Nevidím důvod, proč by mělo být vyhlašování cen za film spojené s vyhlašováním cen za počítačové hry. ;) Hudba má Gramy, divadlo má Thalii, film má Lva, myslím, že počítačové hry budou mít v roce 2008 také svoje vlastní ocenění.

Ondřej Škoch, Blesk

Myslím, že kategorie nikdy nesplynou, nakonec je možné, že by to pro hry byla ostuda, být spojovány s tak bezvýznamnou neinteraktivní zábavou.

Teď bez nadsázky. Nástup nové generace herních konzol, zvláště pak PlayStation 3 vidím jako obrovskou revoluci ve hrách, že si ji nedovedeme představit. Nakonec, jak jsme byli všichni v šoku z počítačem vytvořeného  filmu Final Fantasy: Esence života a předpoklad zní, že v této době již hry budou takovouto grafikou disponovat. Otázkou je, zda se najdou i dobří herní režiséři a scénáristé. Pokud ano, tak úvodní slova nebyla zase tak velkou nadsázkou...


Jako obvykle máte možnost i vy vyslovit svůj názor v diskusním fóru. Co si myslíte o budoucnosti her?

Nejnovější komentáře


NEJČTENĚJŠÍ ČLÁNKY

19 nejlepších strategických her, který si dnes můžete zahrát

19 nejlepších strategických her, který si dnes můž…

Strategickým hrám ještě neodzvonil konec, byť už se netěší takové popularitě jako dřív. Proto není od věci připomenout si ty největší pecky. A protože je strategických žánrů je mnoho, zaměříme se na válečné kultovky.

11.  10.  2020 | | 34 N/A
Co si zahrajete na PlayStationu 5 v den vydání? Máme kompletní přehled

Co si zahrajete na PlayStationu 5 v den vydání? Má…

Se hrami na novou generaci konzolí je to o něco složitější, než tomu bylo při příchodu té poslední. Kromě klasických launch titulů, které vyjdou ve stejný den jako konzole tady máme navíc zpětnou kompatibilitu. Tím ale ani zdaleka nekončíme.

17.  10.  2020 | | 9 N/A
Fotografové vyrazili do Mafie, pořídili snímky nasáklé kultovní atmosférou

Fotografové vyrazili do Mafie, pořídili snímky nas…

Předělávka první Mafie se rozhodně povedla, a kromě recenze to dokazují i pohlednice přímo ze hry.

20.  10.  2020 | | 3 N/A
Hry zadarmo nebo se slevou: to nejlepší od Xbox Studios a Amnesia zdarma

Hry zadarmo nebo se slevou: to nejlepší od Xbox St…

Na všech herních platformách je každou chvíli nějaká slevová akce. Každý týden proto vybíráme ty nejatraktivnější, které by vám neměly uniknout. Pokud chcete získat hry zdarma nebo s výhodnou slevou, podívejte se na aktuální přehled akcí!

16.  10.  2020 |
Vyměnitelné kryty konzole PS5 dávají hráčům nové možnosti customizace

Vyměnitelné kryty konzole PS5 dávají hráčům nové m…

Ze strany Sony jde rozhodně o výborný nápad, jak ozvláštnit vzhled bez větších problémů.

8.  10.  2020 | | 10 N/A