Vox Populi: sport a hry – skandální odhalení úspěchů herních celebrit

Ač byste od osobností z herní branže očekávali naprostý odpor ke sportu a jiným pohybovým aktivitám, opak je pravdou. Mezi VIP české herní scény se najdou kvalitní fotbalisté, tenisté, střelci nebo dokonce milovníci šermu. Někteří se dokonce účastní mezinárodních turnajů. Kdo jsou oni bájní sportovci? Představíme je vám v dnešním Vox Populi.
Vox Populi: sport a hry – skandální odhalení úspěchů herních celebrit

Otázka tohoto dílu Vox Populi byla typická podpásovka. Herní vývojáři a sport? To nejde moc dohromady. Překvapivě to však není vůbec pravda. Osobnosti z herní branže nejsou vůbec žádní peciválové. Naopak, jejich repertoár je opravdu široký. Box, lyže, squash, šerm, fotbal, basketbal, nohejbal, tenis, kolo nebo paintball. Sice až překvapivé množství celebrit na otázku nereagovalo (a jen jediný přiznal jistou lenost), přesto počet aktivních sportovců v herní branži překonal veškerá očekávání.

Otázka:

   Co Vy a sport?  

 

Daniel Mikšovský, ředitel, ProGamers

Do svých patnácti let jsem spíše trpěl u fotbalu a povětšinou raději četl, od patnácti do dvaceti pěti jsem pak provozoval na výkonnostní úrovni asijské bojové sporty a teď když se k nim už skoro dalších patnáct let vracím, tak opět trpím...

A jak už to v životě chodí, dnes spíš navštěvuji ty báječné mega prodejny plné perfektních sportovních potřeb a nostalgicky hodně nakupuji a málo pak využívám... Sport je ale skvělá věc - lyže, hory, kolo, voda, posilovna, boxerský pytel, tenis, squash. Už se ale (stejně jako každý rok) těším až s prvními jarními dny začnu zase běhat po okolních lesích...


Lukáš Macura, Cinemax

Squash, bowling a plavání. Bohužel s čím dál větším pracovním vytížením a rodinným povinnostem zůstává na sporty a koníčky čím dál méně času.

 

Martin Equino-X Horňák, ředitel, Byte Software (Specnaz)

Áno, áno. Šport. No... minulý rok, presne na moje narodeniny som začal behávat. Vydržalo mi to až do teraz, čo bude pravdepodobne nejaký BUG. Šport som mohol pokiaľ som nebol vývojár hier. Teraz ho už akosi nemusím. Velmi rád si ale zahrám futbal a myslím si, že stále ho viem hrať tak dobre ako keď som hrával ako dorastenec. Občas sa potápam( normálne prístrojove potápanie ) a občas, sem tam nejaké tie extrémnosti. Bol by som rád ak by niekto zorganizoval futbalový turnaj medzi developermi zo Slovenska a Čiech. To by som si dal povedať. :)))


Radek Zelycz alias Čedič, šéfredaktor, Češtiny.cz

Ve svém mládí jsem hrál, jakožto dítko školou povinné, tenis a to dokonce organizovaně. O počítačích jsme slyšeli jen občas a to spíše jen v nějakém protiimperialistickém vtipu:-) Postupem času na sport zbývá čím dál méně času a dnes jsem rád, když si najdu chvíli a čas si zajít zaplavat do bazénu.  Nebo do sauny a po sauně masáž, tomu já taky říkám sport:-) A pak už zbývá jen virtuální a to jak na těch posmívaných počítačích, tak v mediích.


Michal Bačík, Lonely Cat Games

Šport a ja: pred pár rokmi som bol so sebou čo sa týka športu spokojnejší, teraz mnoho času venujem práci a výskumu s tým súvisiacim. Ako dieťa som pár rokov chodil na športovú skolu (bežky), potom dosť aktívne bycikloval po horách, čo mi ostalo dodnes, takže mám kvalitný horský bycikel a v lete so svojou drahou podnikáme túry po rôznych zákutiach. Milujem tiež vodu a bazény. Tento rok ešte plánujeme vyraziť na pár dní na lyže do svojej domoviny pod Tatrami.

Každopádne mám k športovaniu momentálne dosť veľké dlhy, a dúfam že sa polepším :)

Zdeněk Polách alias Vreco, BonusWeb

Já a sport jsme se nikdy neměli rádi. Přesto nacházíme v poslední době společnou řeč. Momentálně trávím týden dovolené lyžováním v Jeseníkách, v Praze si užívám squashe, bavím diváky při fotbalové Hanspaulce a pokud se dá považovat bowling za sport, tak čas od času sportuju i takhle. Jo a občas po ránu posiluju ruce na bazéně v Podolí, když se držím břehu a předstírám, že mám křeč a nemůžu plavat :-)
 

Jan Hloušek, Centauri Production (Gooka 2)

V zimě nejraději lyžuju - na bigfootech. Vrcholem sezóny jsou samozřejmě Alpy, kde si člověk zalyžuje několikanásobně líp a levněji než v České republice. V létě hlavně inlajny a občas kolo. A ve všech ročních obdobích nějaký to plavání. Všechno čistě rekreačně, s heslem hlavně se nepřepínat – k Alpám tedy patří hospůdky podél sjezdovek a k inlajnům přesuny mezi „zahrádkama“.

Jiří Sládek, šéfredaktor, GameStar

Musím říci, že ve sportu jsem zaměřen trochu jednostranně, a to na fotbal, případně na nohejbal. Fotbálek jsem dříve hrál i závodně, teď už přeci jen není tolik času (a hlavně skoro žádná fyzička), takže si jednou týdně kopnu v tělocvičně a občas si jdu zahrát hanspaulskou ligu. Je ale pravda, že na hanspaulce mě láká hlavně to, že si po zápase většinou jdeme sednout na pivo. Ostatní sporty rozhodně nezatracuju, ale buď se k nim nedostanu vůbec, nebo jenom  párkrát do roka. A co se počítačových sportů týče, tak mi bohatě stačí hokej a fotbal, případně fotbalový manažer.


Jarek Kolář, producent, Pterodon (Vietcong)

Mně vývoj her všechny sporty odebral (nejvíce asi pláču pro v mládí tolik oblíbený kajak). V poslední době se ale po mnoha letech intenzívní práce na hrách sport dostává do činností občas provozovaných. Jde především o občasné běhání, plavání nebo posilování.

Kromě těchto osobních aktivit řešíme sport i kolektivně v rámci týmu. V práci nám už dlouho funguje ping pong, který se bude však asi z nedostatku prostoru v kancelářích rušit, ale místo něho budou mít členové Pterodonu možnost účastnit se pravidelných, týdenních, firemních fotbálků a basketbalů.
Takže bych to nakonec shrnul výzvou pro všechny herní vývojáře: "Lidi, dělejte se svým tělem něco než bude pozdě!" :-)
 

Tomáš Zvelebil, redaktor, Score

Teď nebudu hovořit jen za sebe. Je vcelku známým faktem, že redakce SCORE má ke sportu přinejmenším kladný vztah. Přirozeně se to nedá generalizovat a kupříkladu o sportovních aktivitách Honzy Modráka (Bludr), Huberta, Lindy Vavříkové, Lukáše Ladry či Davida Dovole toho asi moc nenamluvíme, ale jinak se sportu věnujeme, byť v současné době spíše rekreačně. Přesto se nám podařilo – a teď se bohužel neubráním nutkavé chuti pochlubit se - s našim týmem Orgasmico L.S.D. postoupit minulý rok do třetí haunspalské fotbalové ligy, což je pro nás velká věc. Krom hráčů našeho týmu, do kterého patří z redakce SCORE Kalandra, Tukan, Ali a Matěj Prell, navíc každý týden, v rozšířené sestavě s Drebem a Bílčochem, zkoušíme nově okoukané finty na pohodovém pátečním fotbálku.

Jinak vazba Tukan – Ali funguje už od dětských let, kdy jsme společnou rukou tvrdě válčili na klubovém i reprezentačním baseballovém poli. Dnes už z toho zbyl jen občasný softbálek se starými kamarády, a následné vylití mozku u piva. Což je, jak každý jistě pochopí, po každodenním dřepění u monitoru vcelku příjemná a nutná změna. Osobně se nebráním i dalším sportům – nadávání na debilní či předražené počítačové hry, připalování hrnců i s obsahem, odmítání domácích prací či zápasům v koprové omáčce. Příležitostně též onanuji.


Petr Kučera, Playman

Áno, rád se podívám...;o)).


Petr Boška, SeVeN M

Sport je jedna z mála činností u které mám skutečný pocit relaxace. Bohužel, času na tento druh odpočinku, díky jiným povinnostem  stále  ubývá.

Karel Papík, ředitel, Mindware Studios (Cold War)

Čím jsem starší, tím víc ve mně praská a chroupá a tím častěji si při sportu něco natáhnu,vyvrknu či ulomím. Nicméně i přesto hrdinně jednou až dvakrát týdně chodím na fotbal. Techniku mam bídnou, s dechem nevydržím, ale přesto mne to baví, je to úžasném relax.

 

Michael Lekovski, designer, Plastic Reality Technologies (Korea)

Myslím, že sedět celý den u počítače a ignorovat pod jakoukoli záminkou potřebu tělesného pohybu je čiré bláznovství. Mám za to, že je lepší, aby tělo poslouchalo mě, než abych já byl nucen poslouchat tělo. Když je možnost, tak jsem vždycky pro jakýkoli "sport", pokud to zrovna není hromadné skákání z útesu.

Ještě před čtvrt rokem velkou část mého "sportovního koláče" ujídal historický šerm. Bohužel ale začínal být časově víc a víc náročnější (a popravdě i nebezpečnější :-) , takže jsem se po několika letech nasazování krku rozhodl s ním skončit.

V zimě hrajem pravidelně fotbálek nebo nohejbal - prostě normální aktivity v tělocvičně. Občas si jdu protáhnout tělo do posilky nebo zaplavat. Tento týden jedu na hory a beru jak lyže tak snowboard. V létě všechno možné. Od plavání, nohejbal nebo volejbal na koupališti, až po "méně sportovní" pétanque v parku. Nemám moc rád sporty, které jsou "in", jako například squash nebo tenis. Není to ani tak přímo daným sportem, jak spíš "lidmi kolem". Přesto, že je ovládám, dám zpravidla přednost kríglistice nebo gaučingu :-)
 

Bára Veselá, Cenega

Nepočítám-li plavání a snowboarding, kterým holduji opravdu jen občasně, věnuji se pravidelně jedinému sportu a tím je jóga. Nově jsem ale přišla na chuť ještě jednomu "sportu" a to rybaření :-). V televizi mne pak baví lední hokej a krasobruslení a jako fanoušek čas od času navštívím zápasy našeho HC CENEGA, ale to je spíše rodinná povinnost, neboť dres číslo 33 obléká moje drahá polovička :-)

Martin Malík, Future Games (Posel Smrti)

Já a sport ? I když to tak opticky nevypadá, tak v této oblasti jsem celkem aktivní:
 
Hokej – pravidelně 1x týdně v Paegas Areně
Kolo – v létě pravidelně cyklistické maratóny
Squash – pravidelně, nepravidelné zápasy s mými kolegy a známými
Střelba na asfaltové holuby (brokovnice) – tak tohle mne doopravdy bere

Chalid Himmat, CD Projekt

To je věru ošemetná otázka. Kdysi dávno jsem bral sport docela vážně, hrál jsem basketball, chodil na judo a dokonce i na atletiku. Ovšem těm dnům je bohužel konec. Nyní jsem spíše kancelářská krysa, která sice o sportu mluví, ale ve finále ho realizuje opravdu zřídka. Ono se ale tělo brzy ozve a budu to muset řešit:-).

Co se týče sportovních her, nikdy jsem tento druh zábavy příliš nechápal. Honit mičudu po obrazovce mi vždycky připadalo jako kardinální nuda, ale evidentně existuje spousta lidí, které to baví. Aby ne, když vychází parádní fotbaly jako třeba Pro Evolution Soccer 3! (PR manažer se nezapře – pozn. redakce)
 

Jindřich Rohlík, Napoleon Games (Brány Skeldalu)

Jo, sport je fajn, ale potřebujete k tomu fakt slušný připojení a to leze do peněz.

 

Lukáš Codr, novinář/vývojář

Sport provozuji jak pasivně, tak aktivně. Snažím se hrát na slušné mezinárodní úrovni sportovní paintball, když nejsou turnaje, tak hraju v lese military paintball a když je čas (a počasí), tak si tu a tam skočím padákem. Mam rád i fotbal a hokej, ale hlavně z pozice fanouška v kotli (a úplně nejvíc, když Slavia vyhrává). Sport mám rád i ve hrách, hlavně rallye (série WRC na PS2).

Lukáš Codr předvádí, jak by se Paintball hrát NEměl:-)

Otto Jerman, EA

Dříve aktivně volejbal, později rekreačně kolo, lyže, fotbálek s kamarády v neděli odpoledne. Nyní velmi aktivně rozjezd EA ČR - hodně adrenalinový sport;-)

Martin Zavřel, šéfredaktor, Doupě.cz

Díky vysoké postavě a soutěživému duchu jsem našel slušné uplatnění ve sportu již od mládí, takže kromě fotbalu, hokeje a házené ve škole (chodil jsem na sportovní základní školu) jsem se věnoval i bruslení nebo třeba tenisu. Když jsem začal pracovat, smrsklo se mé sportování na posilovnu (čistě pro zpevnění těla, žádné přehnané budování svalů:-)) a běhání se psem, které mi jediné zůstalo dodnes – nicméně díky práci i to značně omezuji, k velké nelibosti mé Collie. Dá se totiž bez přehánění prohlásit, že práce šéfredaktora Doupěte mi efektivně požírá všechen volný čas i energii, takže když už náhodou přijde okamžik, kdy bych si mohl zasportovat, složím se raději do křesla a koukám na film (hraní her nepočítám, to je pouze další podoba mojí práce:-)).

Rozhodně jsem ale člověk, kterého nikdy nebavilo koukat na sport v televizi. Ve sportu vidím smysl tehdy, když jej sám provozuji, bavím se u toho a cítím se dobře, ale koukání na to, jak něco podobného provádí jiní lidé na televizní obrazovce nebo na stadionu mne vážně nebere, nic mi to nedává – kromě touhy si jít sám zakopat do míče. Ze stejného důvodu mne nebaví ani koukat na Progaming – vždycky když sleduji nějaký záznam zápasu ve hře, mám chuť ji raději hrát sám, než jen pasivně sledovat.

V blízké budoucnosti si plánuji opět obnovit starý životní styl a po odchodu z pozice šéfredaktora (viz. můj poslední rozhovor na Doupěti z prosince) díky většímu množství volného času i sil začít znovu více běhat se psem, chodit do posilovny, plavat a na přátelské hry fotbalu s kamarády...


NEJČTENĚJŠÍ ČLÁNKY

Vybrali jsme nejlepší hry pro mobily, které si letos můžete zahrát

Vybrali jsme nejlepší hry pro mobily, které si let…

Mobilní hry se v dnešní době vyrovnají mnoha počítačovým i konzolovým kouskům. Jaký si ale vybrat? Tady jsou naše tipy na nejlepší hry pro mobily.

25.  11.  2020 | |19 N/A
Ladislav Novák
Nejlepší hryTémaMobily
Nejlepší konzolové hry, které si letos můžete zahrát. Playstation, Xbox i Switch

Nejlepší konzolové hry, které si letos můžete zahr…

12 her, které vám nesmí uniknout, pokud hrajete na herních konzolích. Našli jsme nejzajímavější pecky pro Playstation, Xbox i Switch.

19.  11.  2020 | |6 N/A
Martin Nahodil
Konzole
Hry zadarmo nebo se slevou: podzimní slevy na Steamu a Black Friday

Hry zadarmo nebo se slevou: podzimní slevy na Stea…

Na všech herních platformách je každou chvíli nějaká slevová akce. Každý týden proto vybíráme ty nejatraktivnější, které by vám neměly uniknout. Pokud chcete získat hry zdarma nebo s výhodnou slevou, podívejte se na aktuální přehled akcí!

27.  11.  2020 | |1 N/A
Martin Nahodil
Hry zdarmaSlevové akce