Vybrali jsme nejlepší metroidvanie posledních let. Dobrodružství s příchutí plošinovek

I když tento žánr vznikl na konci minulého století, tak je mezi hráči velmi oblíbený i v dnešní době. Sice už nemá takovou popularitu u velkých studií, ale menší vývojářské týmy dokazují, že metroidvanie mají stále co nabídnout.

Co je metroidvania?

O metroidvaniích jsme na Doupěti psali už nesčetněkrát a končit s tím nehodláme. Vychází totiž pokračování série Metroid. Víte ale vůbec, co je tento herní žánr zač? Jak už jeho název napovídá, zrodil se v dobách největší slávy sérií Metroid a Castlevanie. Nezačal ale hned s jejich prvními díly. Období, kdy se o metroidvaniích začalo mluvit jako o vlastním žánru, přišlo až se Super Metroidem z roku 1994 na SNES. Tomu pak sekunduje Castlevania: Symphony of the Night z roku 1997, která vyšla pro první PlayStation. I když se prvky metroidvanie objevovaly i v předchozích dílech, tak právě tyto dva tituly je dotáhly do perfektní podoby.


Hry, které do tohoto žánru spadají, jsou většinou plošinovky, které spojuje několik herních prvků. Tím nejvýraznějším je otevřený herní svět, ve kterém se hráč může pohybovat bez omezení. Do některých jeho částí se ale nedostane, i když jsou otevřené, protože k jejich dosažení potřebuje speciální schopnost nebo předmět. Ty jsou většinou rozesety po celém světě, takže vás hra nutí prozkoumávat každý její kout. Postupem hrou se postava vyvíjí a dostává nové schopnosti. Ve většině případů také platí, že metroidvanie dokáží potrápit vaše hráčské schopnosti svojí obtížností. V průběhu let se prvky metroidvanie prokousaly i do jiných herních žánrů, než jsou plošinovky.


Metroid ani Castlevania nebyly úplně prvními sériemi, které s něčím takovým přišly. Rozhodně se ale nejvíce zasloužily o zpopularizovaní tohoto pojetí plošinovek. My se tentokrát nebudeme vydávat do úplné historie a prozkoumávat začátky metroidvanií. Vybrali jsme několik her z tohoto žánru z posledních let, které by vám neměly uniknout.


NEJČTENĚJŠÍ ČLÁNKY

Unikly prosincové PS Plus hry. Zahrajeme si akční řežby na všechny způsoby

Unikly prosincové PS Plus hry. Zahrajeme si akční …

V prosinci to vypadá, že se majitelé účtů PS Plus mají na co těšit.

26.  11.  2021 |
Michal Maliarov
Hry zdarmaPlayStation
Nejlepší hry zdarma: Jak si skvěle zahrát a neutratit za to ani korunu

Nejlepší hry zdarma: Jak si skvěle zahrát a neutra…

Za kvalitní hry nemusíte utratit ani korunu. Máme pro vás tipy na nejzajímavější hry zdarma, které přitom snesou srovnání s draze placenými tituly a v mnohém je i překonávají. Hry žijí z drobných nákupů přímo ve hře, ale ani za ně utrácet nemusíte.

22.  11.  2021 | |91 N/A
Michal MaliarovMartin NahodilVojtěch Matušinský
TémaFree-to-play
Vybrali jsme herní klávesnice a myši pod stromeček. Ty nejlepší z nejlepších

Vybrali jsme herní klávesnice a myši pod stromeček…

Dobrá klávesnice a myš jsou pro hraní na PC nezbytně nutné. Vybrali jsme osvědčené modely, se kterými neuděláte chybu.

30.  11.  2021 | |10 N/A
Michal Maliarov
Herní myšHerní klávesnice
Hry zadarmo, nebo se slevou: Black Friday a lovecký theHunt zdarma

Hry zadarmo, nebo se slevou: Black Friday a loveck…

Na všech herních platformách je každou chvíli nějaká slevová akce. Každý týden proto vybíráme ty nejatraktivnější, které by vám neměly uniknout. Pokud chcete získat hry zdarma nebo s výhodnou slevou, podívejte se na aktuální přehled akcí!

27.  11.  2021 |
Martin Nahodil
Hry zdarmaSlevové akce
16 tipů na nejlepší deskové hry pod stromeček. Od párty her až po strategie

16 tipů na nejlepší deskové hry pod stromeček. Od …

Deskové hry nejsou jen pro nerdy, zvládnou zabavit celou rodinu. Vybrali jsme nejzajímavější deskovky hlavně mezi novinkami, ale i stálicemi, napříč kategoriemi od her pro občasné hráče až po ty náročnější.

22.  11.  2021 | |3 N/A
Vojtěch Malý
Deskové hry
15 tipů na nejlepší pecky pro herní konzole, které si můžete zahrát mezi svátky

15 tipů na nejlepší pecky pro herní konzole, které…

Nejen na PC, ale i na konzolích bylo letos co hrát. Kromě velkých kousků došlo i na pár menších překvapení, které vás přes svátky bez problému zabaví.

27.  11.  2021 | |4 N/A
Martin Nahodil
Konzole
Komunita už se vrhla na GTA Trilogy. Modeři opravují textury a další detaily

Komunita už se vrhla na GTA Trilogy. Modeři opravu…

Není to tak dlouho po vydání a modeři už mají žně.

28.  11.  2021 | |2 N/A
Michal Maliarov
GTA San AndreasModifikace
Nejlepší herní sluchátka pod stromeček: skvělý zvuk, prostor, ale i dobrý mikrofon

Nejlepší herní sluchátka pod stromeček: skvělý zvu…

Dobrá herní sluchátka dokážou umocnit zážitky ze hry svým zvukem a podáním prostoru. Díky mikrofonu pak poslouží i jako nástroj pro komunikaci ve hře. Vybrali jsme osvědčené herní headsety, které se teď vyplatí koupit.

včera | |10 N/A
Michal Maliarov
Sluchátka