Vydejte se do světa vyprahlých pouští a bezbřehé anarchie

Zřejmě mnoho z vás četlo slavnou hexalogii (tj. 6 dílů) Duna od jednoho z mistrů sci-fi žánru, Franka Herberta. Byl to on, kdo vytvořil jeden z nejvíce fascinujících světů, jaké kdy v literatuře spatřily světlo světa. Svět předaleké budoucnosti, ve které lidstvo ovládá vesmír, jaký dnes ani neznáme, ovšem na druhou stranu je také ono samo, lidstvo, ovládáno – na planetě Duna.
Vydejte se do světa vyprahlých pouští a bezbřehé anarchie
Zřejmě nemnoho z vás četlo slavnou hexalogii (tj. 6 dílů) Duna od jednoho z mistrů sci-fi žánru, Franka Herberta. Byl to on, kdo vytvořil jeden z nejvíce fascinujících světů, jaké kdy v literatuře spatřily světlo světa. Svět předaleké budoucnosti, ve které lidstvo ovládá vesmír, jaký dnes ani neznáme, ovšem na druhou stranu je také ono samo, lidstvo, ovládáno. A to látkou zvanou koření, která se vyskytuje na jediné planetě - Duně. Asi se divíte, proč vám tady vykládám něco o nějakých knihách. Tak tedy, jistá norská společnost si totiž vzala z tohoto veledíla notnou dávku inspirace, a jala se vytvořit online RPG hru, založenou právě na takovémto prostředí. Sice změnila jména, ovšem základ zůstává stejný. Ta hra se jmenuje Anarchy Online.

Anarchy OnlineAnarchy Online

Z koření se stalo Notum a z Duny planeta Rubi-Ka. Tentokrát dokonce máme i přesné určení času - rok 29 475 A.D. - což už je docela dost. Technologie pokročila neuvěřitelně daleko. V podstatě celé lidstvo je nyní závislé na nanotechnologii. To jsou takoví malí pitvorní robůtci, kteří dokáží dělat v podstatě všechno - právě proto, že jsou tak malí (řádově velikosti molekuly). Problém s nimi je, že když je necháte bez dozoru, začnou se nekontrolovatelně rozmnožovat (v kterémžto směru jsou velmi podobní lidem :). Pro kontrolu jejich výroby a množení je zapotřebí Notum, ona látka, která se vyskytuje pouze na planetě Rubi-ka. Nanoboty nelze vyrábět jen tak na koleně, to je samozřejmě možné pouze v obrovských výrobních kapacitách. Nanotechnologii má patentovánu společnost Omni-Tek. Tedy, on má Omni-Tek patentováno v podstatě skoro úplně všechno, protože Omni-Tek je zřejmě ta největší "soukromá" společnost, jakou kdy kdo vytvořil, protože zaměstnává, dle posledních propočtů, přibližně 282 miliard lidí a ovládá kolem 10 milionů solárních systémů.

Anarchy OnlineAnarchy Online

Samozřejmě, že je po vzoru našeho Microsoftu rozdělena na několik divizí, které se zabývají různými odvětvími ... vlastně čehokoliv. Vědy, průmyslu, armády, společnosti. Omni-Tek je takový Velký bratr budoucnosti, který tu s námi přebývá již několik desítek tisíciletí (cca 25, tj. od doby, kdy si nechal patentovat nanotechnologii). Samozřejmě existuje opozice Omni-Teku. Jak několik dalších hyperkorporací, tak na samotné pl. Rubi-ka i různé klany a rebelové. Je jich vskutku mnoho, ale jejich boj je pouze partyzánský. Asi něco jako Fremeni v Duně. Vůdci nejvýznamnějších klanů zasedají v tzv. Koncilu Pravdy. Tam organizují svůj boji proti Omni-Teku. Nejznámějšími klany jsou Strážci (Sentinels), Nový úsvit (New Dawn) a Rytíři (The Knights). Každý z nich si volí svůj způsob boje - Strážci neváhají použít jakéhokoliv násilí k dosažení cíle, naopak Nový úsvit se přiklání k mírnější cestě. Rytíři žijí a jednají podle starodávného středověkého rytířského kodexu.

Anarchy OnlineAnarchy Online

Vy se jako hráči budete muset rozhodnout, zda se přidáte ke straně dobra - tedy k odboji, nebo k Omni-Teku, abyste vyčistili planetu Rubi-ka od nepříjemných obtěžovačných chudáků. Ještě je tu ale možnost být neutrální, pro což se jistě rádi rozhodnou odvěcí desperáti. Jakmile si toto rozhodnete, vyberete si postavu, která vás bude ve hře reprezentovat, a přiřadíte jí jednu z mnoha profesí (voják, doktor, zloděj, obchodník, technik a další) načež se budete snažit vylepšovat její dovednosti (skills) - každá profese má samozřejmě jiné. Dále jsou tu ještě schopnosti (abilities), těch je šest - síla, výdrž, hbitost, inteligence, vnímání, psychika a má je každá postava. Ty se také budou postupem času, jak budete nabývat zkušeností a s nimi i levelů, vylepšovat. Jak divné, autoři se zřejmě silně inspirovali také Falloutem.

Anarchy OnlineAnarchy Online

O téhle hře by se dalo referovat ještě velmi dlouze, protože jako jedna z prvních masivně multiplayerových RPG nabízí opravdu do posledního detailu propracovaný příběh, a ještě k tomu příběh, který má kořeny v jedné z nejlepších science-fiction sérií všech dob. Tenhle vskutku gigantický projekt má jistojistě obrovskou šanci na úspěch, a já mu ho jen přeji, protože něco takového se hned tak nevidí. Rozhodně doporučuji navštívit stránky této hry na adrese http://www.anarchyonline.com/.

NEJČTENĚJŠÍ ČLÁNKY

Kingdom Come: Deliverance - prožijte český středověk (recenze)

Kingdom Come: Deliverance - prožijte č…

Česká hra ze středověku se dočkala finálního vydání. Po dlouholetém vývoji máte možnost okusit hru, jaká tu ještě nebyla. RPG inspirované českou historií a vyvíjené s důrazem na středověkou realitu. Stojí za to hru pořizovat? Dozvíte se v recenzi!

13.  2.  2018 | | 123 N/A
Mapa Kingdom Come: Deliverance je krásným příkladem středověké historie

Mapa Kingdom Come: Deliverance je krás…

Při tvorbě světa Kingdom Come: Deliverance samozřejmě nemohli tvůrci zahrnout celou republiku. Nakonec si vybrali okolí města Rataje nad Sázavou, nacházejícího se v okrese Kutná Hora. Jak to dopadlo?

21.  2.  2018 | | 15 N/A
Jak vypadá Kingdom Come: podívejte se na obrázky z českého středověku

Jak vypadá Kingdom Come: podívejte se …

Kingdom Come bude výpravou do středověku se vším všudy. České lesy, věrohodné souboje a příběhové zvraty, které otřásly zemí. Pojďme se podívat na všechny dostupné pohlednice z výletu.

21.  2.  2018 | | 18 N/A
Kingdom Come: Deliverance - fotoseriál z českých luhů a hájů (galerie)

Kingdom Come: Deliverance - fotoseriál…

Recenzi jsme sice již napsali, ale Kingdom Come nás stále baví. Podívejte se na galerii z našich dobrodružných výprav.

19.  2.  2018 | | 4 N/A
Kingdom Come: Deliverance už prodalo téměř 500 tisíc kopií

Kingdom Come: Deliverance už prodalo t…

Nehledě na bugy a další technické nepříjemnosti se Kingdom Come v prodejích pěkně daří.

15.  2.  2018 | | 5 N/A
Kingdom Come: Deliverance dostane na PS4 v den vydání obří patch

Kingdom Come: Deliverance dostane na P…

Máte koupené Kingdom Come na konzoli PS4 a chystáte se hrát? Tak to si ještě nějakou dobu počkáte.

12.  2.  2018 | | 16 N/A
Herní agenda: zpátky v sedle nového roku

Herní agenda: zpátky v sedle nového ro…

Na začátku roku téměř vždy bývá na herním trhu poměrně sucho. Letošek nebyl výjimkou, proto jsme si s agendou dali menší pauzu. Už se ale začínají objevovat první dobře vypadající kousky, takže nastal čas, abychom si o nich zase něco řekli.

16.  2.  2018 |
Monster Hunter World: pořádné lovecké RPG (recenze)

Monster Hunter World: pořádné lovecké …

Kultovní Monster Hunter se vrací pravděpodobně v nejlepším dílu série.

15.  2.  2018 | | 5 N/A