Vývojáři sdílí dojmy z SSD a audio enginu nového PlayStationu

Studia z celého světa už mají několik měsíců PlayStation 5 k dispozici. Někteří z vývojářů se dnes podělili o jejich dojmy z nové konzole od Sony.

I když bychom raději viděli oznámení ceny a data vydání nového PlayStationu, stále je tady celá řada věcí, o kterých chceme vědět více. V nejnovějším příspěvku na PlayStation Blogu je opět řeč o SSD, které má být stěžejním prvkem nové generace. Mimo to ale přišel na řadu také audio engine Tempest 3D AudioTech, který Mark Cerny už dříve dopodrobna rozebíral. Nové dojmy nepřicházejí od architektů konzole, ale přímo z vývojářských studií, které již několik měsíců pro PS 5 tvoří hry.

Jako první přišel na řadu Brian Horton, kreativní ředitel pro Marvel's Spider-Man: Miles Moreales: "Mimo téměř okamžité načítání a rychlé cestování nám SSD umožňuje rychleji načítat a zobrazovat detailnější assety. Díky tomu by mělo město vypadat mnohem lépe a to je pro náš tým jen začátek v ohledu objevování nových možností. Je to zásadní změna a nemůžeme se dočkat, až ji budeme moci naplno využít v následujících letech."


"Jakožto vývojáři Demon's Souls jsme připraveni změnit naše myšlení díky SSD. Nevidíme ho jen jako úložiště, ale také jako paměť. Načítání rychlostí blesku vás přivede okamžitě do akce, abyste mohli pomstít nespočet svých smrtí." Tak zní slova Gavina Moora, kreativního ředitele v SIE Japan Studio.


Mattias Engström, ředitel vývoje třetího Hitmana, začíná tím, že časté ukládání a načítání je velmi důležité pro hru s obřími otevřenými lokacemi. Celkové zrychlení prý povede hráče k tomu, aby experimentovali více než před tím. Ve stejném duchu se nese i příspěvek Neila Hilla, hlavního programátora Far Cry 6. "Myslím, že až tato generace dospěje, uvidíme úžasné inovace ve streamingu a designu otevřených světů." Ari Arnbjörnsson, vedoucí programátor pro Returnal, si na druhou stranu myslí, že benefity z SSD nebudou na první pohled tak viditelné, ale výrazně zpříjemní herní zážitek. 

Část ohledně SSD pak uzavírá kreativní ředitel z Insomniac Games, Marcus Smith. Doufá, že hráči už viděli jejich nové demo z Ratcheta a Clanka a také chválí rychlost disku. "Zásadně mění pravidla a umožňuje nám přemýšlet o nových možnostech v game designu, které jsou možné pouze na PS5."


Konečně se dostáváme k novému audio enginu, o kterém není řeč tak často, ale prý je stejně zásadní, jako ostatní nové aspekty PlayStationu 5. Designér Harry Krueger o něm říká, že umožňuje vytvořit pro hráče autentičtější požitek. "V rychlé akci jako je Returnal může pomoct hráči i s přehledem o situaci a snadněji tak určit polohu nepřátel nebo letícího projektilu."

"S Tempest 3D AutioTech budeme schopni přehrát audio takovým způsobem, že hráč určí polohu okolních monster bez jakýchkoliv obtíží, což hodně pomůže v situacích, kdy budete obklíčení nebo se chcete někam proplížit," říká Mathijs De Jonge, kreativní ředitel v Guerrilla Games. Jun Takeuchi od Resident Evilu Village si pak pochvaluje, že to vypadá jako by 3D Autiotech byl dělaný specificky pro hororové hry. "Bylo zvykem, že když chtěl hráč mít prostorový zvuk, musel do toho investovat hodně svého času a peněz. Nyní si 3D audio zážitek může vychutnat s klasickým headsetem."


Celý post pak zakončují Marvel's Avengers, konkrétně tedy Jurjen Katsman z Nixxes. "Když Iron Man rozbíjí něco nad vámi a Hulk řve pod vámi, chcete zvuk slyšet z těchto směrů. S novým enginem můžeme výrazně zlepšit pocit, který vás vtáhne do herního světa. A to všechno s klasickými sluchátky bez potřeby komplexních stereo systémů."

Tak co na to říkáte? Dle nás technických věcí už bylo dost a chtělo by to vyložit na stůl zbývající karty. K tomu by mohlo dojít už v průběhu tohoto měsíce, protože Sony prý chystá další prezentaci Future of Gaming. Konkrétní datum ale zatím bohužel neznáme.


NEJČTENĚJŠÍ ČLÁNKY

Hry zadarmo nebo se slevou: akce na Fallout a Stubbs the Zombie zdarma

Hry zadarmo nebo se slevou: akce na Fallout a Stub…

Na všech herních platformách je každou chvíli nějaká slevová akce. Každý týden proto vybíráme ty nejatraktivnější, které by vám neměly uniknout. Pokud chcete získat hry zdarma nebo s výhodnou slevou, podívejte se na aktuální přehled akcí!

15.  10.  2021 |
Martin Nahodil
Hry zdarmaSlevové akce
Nejlepší hry zdarma: Jak si skvěle zahrát a neutratit za to ani korunu

Nejlepší hry zdarma: Jak si skvěle zahrát a neutra…

Za kvalitní hry nemusíte utratit ani korunu. Máme pro vás tipy na nejzajímavější hry zdarma, které přitom snesou srovnání s draze placenými tituly a v mnohém je i překonávají. Hry žijí z drobných nákupů přímo ve hře, ale ani za ně utrácet nemusíte.

19.  10.  2021 | |85 N/A
Michal MaliarovMartin NahodilVojtěch Matušinský
TémaFree-to-play
Recenze hry Age of Empires IV. Legenda se vrací a je pořád stejná

Recenze hry Age of Empires IV. Legenda se vrací a …

Age of Empires patří do té sekce legendárních strategií, které pomohly žánr rozvinout a přinesly mnoho novinek. Přesto se série za mnoho let dočkala jen tří dílů. V dílnách studia Relic Entertainment konečně vzniklo pokračování a ačkoli je dobré, moc se teda nezměnilo.

25.  10.  2021 | |7 N/A
Michal Maliarov
Age of Empires 4Recenze
Vylepšená trilogie GTA se představuje v prvních záběrech. Vyjde už v listopadu

Vylepšená trilogie GTA se představuje v prvních zá…

Rockstar s oficiálním odhalením vylepšené trilogie Grand Theft Auto nelhal. Opravdu na ni nebudeme muset čekat dlouho.

22.  10.  2021 | |15 N/A
Martin Nahodil
Datum vydáníGTA Vice CityGTA 3GTA San Andreas
Recenze hry NHL 22. Nejlepší hokej, který si lze zahrát

Recenze hry NHL 22. Nejlepší hokej, který si lze z…

NHL 22 konečně přechází na nový engine, což s sebou nese nemalá očekávání.

24.  10.  2021 | |8 N/A
Ladislav Novák
NHLRecenzeSportovní
Recenze hry FIFA 22. Fotbal nové generace

Recenze hry FIFA 22. Fotbal nové generace

Návrat na zelený pažit pro novou sezónu dorazil se spoustou novinek a udělal ze série FIFA zážitek blížící se fotbalu, jako nikdy dříve.

14.  10.  2021 | |10 N/A
Martin Havel
RecenzeSportovní
Vybrali jsme nejlepší metroidvanie posledních let. Dobrodružství s příchutí plošinovek

Vybrali jsme nejlepší metroidvanie posledních let.…

I když tento žánr vznikl na konci minulého století, tak je mezi hráči velmi oblíbený i v dnešní době. Sice už nemá takovou popularitu u velkých studií, ale menší vývojářské týmy dokazují, že metroidvanie mají stále co nabídnout.

16.  10.  2021 | |4 N/A
Martin Nahodil
MetroidvaniaTéma
Hry zadarmo, nebo se slevou: halloweenské akce a Among the Sleep zdarma

Hry zadarmo, nebo se slevou: halloweenské akce a A…

Na všech herních platformách je každou chvíli nějaká slevová akce. Každý týden proto vybíráme ty nejatraktivnější, které by vám neměly uniknout. Pokud chcete získat hry zdarma nebo s výhodnou slevou, podívejte se na aktuální přehled akcí!

22.  10.  2021 |
Martin Nahodil
Hry zdarmaSlevové akce