Vývojářský koutek: jak nastavit obtížnost hry?

vytisknout velikost písma
Každý herní vývojář stojí před mnoha otázkami: jak bude hra dlouhá, kolik zbraní má hráč použít, zda implementovat cheatové menu, jak to vlastně bude vypadat, má-li akce mít navrch nebo pozornost upoutají logické hádanky nebo nacházení klíčů či snad vyprávění? Z těch skutečně hlavolamových otázek vyberme: jak má hra být obtížná? Mají se s ní hráči prát dva měsíce nebo dva dny?
Vývojářský koutek: jak nastavit obtížnost hry?

Nejvíc na dlani je časem prověřené řešení vytvořit několik úrovní obtížnosti od nejlehčí až po děsivě těžkou, ve které budou mít nepřátelé o dvě stě procent života víc, střely budou působit menší zranění a lékárničky nebudou na každém rohu. A takové řešení se dá uplatnit i jinde než v akčních hrách! Všechny žánry mají jistou – často definovatelnou – úroveň obtížnosti. Mluvíme-li o budovatelské strategii, pak klacky pod hráčské nohy vypadají jako katastrofy, stávky virtuálních občanů nebo nedostatek surovin na výrobu.

  

Hry od Blizzradu jsou proslulé svojí hratelností a vyrovnanou obtížností

Jakýkoliv systém náročnosti spoléhající na zásah uživatele je primitivní a nikdo nezaručí, že si hráči skutečně nastaví normální obtížnost, aby se s designem poprali. Normální znamená přesný prostředek, padesát procent, rovnováhu všech herních systémů a hratelnost vyladěnou podle vize návrhářů. Nastavení lehké obtížnosti odpovídá proplížení se kolem po zuby vyzbrojené armády a dobytí nepřátelské pevnosti v krátkém čase – a prakticky bez komplikací - podfukem. Těžká obtížnost naopak potencionální armádu znásobí – a s téměř stoprocentní jistotou si jí nikdo nenastaví pří prvním hraní. Mnohem pravděpodobnější je, že v zájmu co nejrychlejšího dokončení hry hráči zvolí lehkou obtížnost a roční vývojářskou práci projdou za tři dny. Navíc, jak podotýkají herní analytici, v cestě do samotné hry bude o jednu obrazovku víc (a kolikrát samotná neodkliknutelná loga všech distributorů, producentů a vývojářů dokáží pěkně zkazit náladu). Trojí systém obtížnosti je pro návrháře alibismem, jak se vyhnout kritice za příliš těžkou nebo příliš lehkou hru. O manuálním nastavení počtu nepřátel na úroveň a pravděpodobnosti výskytu lékárniček nemluvě – to už je vyloženě únik před zodpovědností. Kudy jinudy by se problém trojí obtížnosti dal obejít?

  

Doom proslul perfektně odlišenými úrovněmi obtížnosti... jak asi bude po této stránce ošetřen Doom 3? Čeká nás opět nekonečně dlouhá herní nirvána?

Žijeme v jednadvacátém století, někteří z nás dokáží reálně nasimulovat fyzikální vlivy na let Hale-Boppovi komety pro dvě stě let dopředu a jiní zvládnout v jedné obrazovce nadělat tolik polygonů, že se to pořádně nepohne ani za dalších dvacet generací počítačů. V tak technologicky vyspělé společnosti by neměl být problém vytvořit systém automatického přizpůsobování obtížnosti podle hráčova chování. A skutečně – taková finta existuje. AAD, jak se metoda nazývá, vstoupil na scénu paradoxně již roku 1982 v Xevious na Atari. Program průměroval počet dosažených bodů za časové úseky a podle toho posílal na bitevní pole další nepřátele – bylo-li skóre vysoké, objevilo se hodně nepřátel, ale nikdy ne tolik, aby hra přestala být hratelná. Geniálně primitivní, že? Po devatenácti letech slavil AAD úspěch v Max Payne. Engine počítal náročnost další úrovně na základě statistiky z předchozí. Výsledek? Znáte ho sami: celosvětový úspěch. Každý dostal, co si zasloužil. Pro drsného hráče tu byla ideální hra, stejně tak pro úplného nováčka. Loňské pokračování se zachovalo podobně, narozdíl od jiných druhých dílů nebo expanzí, které automaticky počítají s tím, že hráč dokončil předchozí díl a má dostatek zkušeností pro namáhavější hratelnost. Taková filozofie automaticky zaujme jen menšinu hráčů – tvrďáky. Krásný příklad těchto měsíců: Neverwinter Nights: Hordes of Underdark, kde se začíná na patnácté úrovni a hráč neznalý pravidel Dungeons and Dragons nebo prvních Neverwinter Nights kouká jako bluma.

  

Možná byste ani neřekli, co všechno se za zábavností hry Max Payne skrývá...

Vývojáři jakéhokoliv titulu by udělali lépe, kdyby se o svou hru postarali od A do Z a nezapomněli na O-btížnost. Všechny nástroje mají v rukou a implementací AAD zajistí i trvanlivost hry, která bude zrát společně s hráčem několik let. Jediným problémem je maskování AAD: musí být tak inteligentní, aby ho hráči neobčůrali. A to je dost možná kámen úrazu.

NEJČTENĚJŠÍ ČLÁNKY

10 podzimních herních hitů, které prostě musíte mít

10 podzimních herních hitů, které pros…

Okurková sezóna již tradičně zavítala v letních měsících i do herního průmyslu. Toto období ale za chvíli končí. S počátkem podzimu se na nás zase jednou spustí lavina očekávaných titulů, které mnohdy mají ambice dosáhnout na post letošní hry roku. Co by vás v této záplavě AAA her mělo zajímat?

10.  8.  2017 | | 12 N/A
4K obrázky z Battlefieldu téměř nerozeznáte od reality

4K obrázky z Battlefieldu téměř neroze…

Battlefield 1 stále patří mezi nejlépe vypadající hry současnosti. A z některých 4K pohlednic není těžké vyvodit, proč.

13.  8.  2017 | | 12 N/A
Hráli jsme NHL 18: betatest na ledu

Hráli jsme NHL 18: betatest na ledu

Je libo hokej? Nový ročník nejslavnější hokejové ligy světa klepe na dveře a spolu s ním i nový díl NHL od EA Sports. Jaké jsou první dojmy z betaverze?

11.  8.  2017 | | 4 N/A
7 herních pecek, které vás dostanou svou atmosférou

7 herních pecek, které vás dostanou sv…

Některé hry vám dokážou proniknout pod kůži tak hluboko, že tam zůstanou navždy. Jaké kdysi oslnily nás?

5.  8.  2017 | | 15 N/A
10 důvodů, proč s kamarády vyzkoušet MMO hry

10 důvodů, proč s kamarády vyzkoušet M…

MMO je zkratkou anglického Massively Multiplayer Online, což je označení her pro obrovskou masu online hráčů. Je to neutuchající fenomén, do kterého se ale mnozí zdráhají proniknout. Tady máte 10 důvodů, proč byste si měli nějakou MMO hru zahrát. Hned.

14.  8.  2017 | | 3 N/A
Vypiplaný Escape From Tarkov aneb jak východní tvorba udává směr (galerie)

Vypiplaný Escape From Tarkov aneb jak …

Možná jste o hře nikdy neslyšeli. Možná už se ji nemůžete dočkat. Ať je to jak chce, Tarkov nemůžete minout z jednoho důvodu - realismus.

9.  8.  2017 | | 4 N/A
Nejnovější aktualizace pro Playstation 4 konečně přinese češtinu

Nejnovější aktualizace pro Playstation…

Sony chystá na svou konzoli PS4 zbrusu novou aktualizaci s pořadovým číslem 5.0 a ta přinese celou řadu novinek. Pro našince je tu ale podstatná hlavně ta jedna.

10.  8.  2017 |
Uncharted: The Lost Legacy – když Nate není doma (recenze)

Uncharted: The Lost Legacy – když Nate…

Mysleli jste si, že série Uncharted skončí čtvrtým dílem? Tak to jste na omylu, ještě je tu Chloe a Nadine!

17.  8.  2017 | | 5 N/A