Walt Disney´s Dinosaur – zřejmě jedna z nejhorších her

Dinosaurus je pro mne jedním z nejzajímavějších filmů poslední doby. Zážitek, který jsem si z jeho shlédnutí odnesl z kina, patří k těm nejlepším . Stejně tak je výjimečná i hra podle filmu pro mou oblíbenou konzoli. Je to bezesporu ta nejhorší hra, s jakou jsem se na PlayStationu setkal.
Walt Disney´s Dinosaur – zřejmě jedna z nejhorších her
Žánr: Arkáda
Paměťové karty: 1 blok
DualShock: Ano
Multiplayer: Ne
Výrobce: Sandbox Studios
Distributor: Ubi Soft

Musím říct, že Disneyho film Dinosaurus považuji za jeden z nejlepších filmů, který byl kdy natočen. Vím, že trpěl negativní kritikou z mnoha stran – údajně pro svůj styl „forma nad obsah“ a nudné opakování tisíckrát použitých klišé. Nicméně tohle já si rozhodně nemyslím. Zcela jistě je pravda, že k dnešnímu datu jde o technicky nejdokonalejší projekt na stříbrném plátně a každý, kdo jej viděl v moderně vybaveném kině, byl zasažen nebývalou výpravou společně s možná nejlepší filmovou hudbou, jaká tu kdy byla. A pokud jde o ten obsah, smutný exodus dinosaurů – jejich pouť skrz zemi, zdevastovanou dopadem meteorů – mi připadal v rámci pohádkového ladění filmu velmi působivý a efektní.

DinosaurDinosaur

Všechny tyhle prvky – vizuální přitažlivost, absolutní hudba a působivý příběh – způsobily, že jsem tenhle film viděl víckrát, než třeba takového Matrixe, Gladiátora nebo Samotáře. A všechny tyhle prvky také chybí v PlayStationové hře podle filmu, což z ní činí tak smutnou záležitost, až mne to dohání k zoufalství. Kde mohl tento projekt být, kdyby využil lépe příběhu a jeho atmosféry, zazněly v něm geniální nápěvy Jamese Newtona Howarda (mimo jiné hudba k filmům Šestý smysl, Vyvolený) a zpracování se alespoň vzdáleně podobalo čemukoliv z kreslených her, vytvořených Disneyovými studii.

Bohužel si tvůrci hry zřejmě řekli, že když je filmová předloha z větší části modelována na počítačích (zbytek tvoří neuvěřitelné záběry exotických krajin), vymodelují na počítačích i grafiku svého interaktivního dítka. Bohužel ale zřejmě v životě neviděli žádnou plošinovku na PlayStationu (nebo na kterékoliv z relativně novějších konzolí) a vytvořili tak cosi, za co by se styděly i staré, šestnáctibitové přístroje, využívající herní kazety.

Hru sledujete z ptačího nadhledu a v některých případech dokonce i poznáte, na co se vlastně díváte. V těch ostatních nicméně netušíte, co je výš a co níž, netušíte dokonce ani zda tenhle flek je kámen, předmět nebo nepřítel. Grafika je jedním slovem příšerná.

Hratelnost také není z nejlepších. Přepínáte se mezi několika postavami – přičemž každá dovede něco. S pterodaktylem sondujete dopředu terén, s opičkou sbíráte plody v korunách stromů a s dinosaurem Aladarem, hlavním hrdinou filmu, likvidujete překážky a nepřátele. Čím více používáte tu kterou postavu, tím silnější se stává. Také můžete sbírat doplnění do zásoby a munici v podobě kamení. Problém je, že úrovně jsou nenápadité, ze začátku (dokud máte slabé postavy) nehorázně těžké a asi odprostředka zbytečně jednoduché. Vždy jde pouze o to, někam dojít, něco tam vzít nebo udělat a pak jít zase jinam. Brání vám v tom nesmyslně nepřehledný terén a všemožní jeho zvířecí obyvatelé. Není to nic, co by člověka bavilo – ani hrát, ani o tom psát.

Další hořkou kapitolou je ona „hudba“. To příšerné pobrukování syntetizátoru je zkrátka výsměchem technologiím dneška i hudebnímu sluchu jako takovému. Tohle zvlášť nemohu autorům hry odpustit, protože původní filmový soundtrack Dinosaura je zkrátka neuvěřitelný a nepřekonaný.

DinosaurDinosaur

A tak tedy zbývá jediný důvod, proč byste měli chtít tuhle záležitost hrát a proč jsem si ji i já pořídil. Tím důvodem jsou ukázky z geniálního filmového díla, které se promítají mezi jednotlivými úrovněmi po uložení pozice. Tyhle ukázky spolehlivě posadí na zadek kohokoliv, kdo měl tu smůlu, že si film nechal uniknout.

Pokud si však chcete zahrát hru, pořiďte si raději takového Crashe Bandicoota. A pokud chcete hrát Dinosaura, zapřísahám vás, učiňte tak na PS2, PC nebo DC (DreamCast). Tam se alespoň graficky jakž-takž povedl.

Grafika: 1/10
Zvuky: 1/10
Hudba: 1/10
Hratelnost: 3/10
Dinosaurus pro PlayStation zapáchá nevyužitou filmovou licencí a uspěchanou, nekvalitní „prací“.
Celkové hodnocení: 2/10

NEJČTENĚJŠÍ ČLÁNKY

Takhle vypadají nejlepší hry z výstavy E3 2018: je na co se těšit

Takhle vypadají nejlepší hry z výstavy…

Výstava E3 není jen o odhalení a novinkách. Také jsme se dočkali tuny nových obrázků z očekávaných her.

včera | | 2 N/A
V God of War je tajemství, které ještě nikdo neobjevil, tvrdí studio

V God of War je tajemství, které ještě…

Podle kreativního ředitele studia Santa Monica, Coryho Barloga, je v God of War stále ještě ukryté něco, co zatím nikdo z více než pěti milionů hráčů na světě neodhalil.

4.  6.  2018 | | 6 N/A
E3: Forza Horizon 4 se bude odehrávat v Británii za střídání ročních období

E3: Forza Horizon 4 se bude odehrávat …

Na konferenci Microsoftu snad nesmí nikdy chybět Forza. Nová Forza Horizon 4 se bude odehrávat v Británii a nabídne čtyři roční období.

13.  6.  2018 | | 2 N/A
Battlefield V se chlubí novým trailerem a slibuje režim Battle Royale

Battlefield V se chlubí novým trailere…

9.  6.  2018 | | 2 N/A
Nejžhavější trailery a videa z výstavy E3 2018: vše v pohybu

Nejžhavější trailery a videa z výstavy…

Obrazovou galerii máme za sebou, teď jsou na řadě ty nejlepší trailery. A že jich bylo.

včera | | 1 N/A
Skvělá akční parodie Totally Accurate Battlegrounds dočasně zdarma

Skvělá akční parodie Totally Accurate …

Je to free, tak proč to nezkusit.

7.  6.  2018 |
Tennis World Tour: zpátky na kurt (recenze)

Tennis World Tour: zpátky na kurt (rec…

Po opravdu dlouhé době se nám dostává návratu na virtuální kurt od původních tvůrců Top Spinu. Stojí to za to?

4.  6.  2018 | | 6 N/A
Nový Assassin

Nový Assassin's Creed možná nabídne vě…

Líbil se vám větší příklon k RPG žánru v Origins? Vývojáři v tom podle všeho hodlají pokračovat.

4.  6.  2018 | | 1 N/A