Walt Disney´s Dinosaur – zřejmě jedna z nejhorších her

Dinosaurus je pro mne jedním z nejzajímavějších filmů poslední doby. Zážitek, který jsem si z jeho shlédnutí odnesl z kina, patří k těm nejlepším . Stejně tak je výjimečná i hra podle filmu pro mou oblíbenou konzoli. Je to bezesporu ta nejhorší hra, s jakou jsem se na PlayStationu setkal.
Walt Disney´s Dinosaur – zřejmě jedna z nejhorších her
Žánr: Arkáda
Paměťové karty: 1 blok
DualShock: Ano
Multiplayer: Ne
Výrobce: Sandbox Studios
Distributor: Ubi Soft

Musím říct, že Disneyho film Dinosaurus považuji za jeden z nejlepších filmů, který byl kdy natočen. Vím, že trpěl negativní kritikou z mnoha stran – údajně pro svůj styl „forma nad obsah“ a nudné opakování tisíckrát použitých klišé. Nicméně tohle já si rozhodně nemyslím. Zcela jistě je pravda, že k dnešnímu datu jde o technicky nejdokonalejší projekt na stříbrném plátně a každý, kdo jej viděl v moderně vybaveném kině, byl zasažen nebývalou výpravou společně s možná nejlepší filmovou hudbou, jaká tu kdy byla. A pokud jde o ten obsah, smutný exodus dinosaurů – jejich pouť skrz zemi, zdevastovanou dopadem meteorů – mi připadal v rámci pohádkového ladění filmu velmi působivý a efektní.

DinosaurDinosaur

Všechny tyhle prvky – vizuální přitažlivost, absolutní hudba a působivý příběh – způsobily, že jsem tenhle film viděl víckrát, než třeba takového Matrixe, Gladiátora nebo Samotáře. A všechny tyhle prvky také chybí v PlayStationové hře podle filmu, což z ní činí tak smutnou záležitost, až mne to dohání k zoufalství. Kde mohl tento projekt být, kdyby využil lépe příběhu a jeho atmosféry, zazněly v něm geniální nápěvy Jamese Newtona Howarda (mimo jiné hudba k filmům Šestý smysl, Vyvolený) a zpracování se alespoň vzdáleně podobalo čemukoliv z kreslených her, vytvořených Disneyovými studii.

Bohužel si tvůrci hry zřejmě řekli, že když je filmová předloha z větší části modelována na počítačích (zbytek tvoří neuvěřitelné záběry exotických krajin), vymodelují na počítačích i grafiku svého interaktivního dítka. Bohužel ale zřejmě v životě neviděli žádnou plošinovku na PlayStationu (nebo na kterékoliv z relativně novějších konzolí) a vytvořili tak cosi, za co by se styděly i staré, šestnáctibitové přístroje, využívající herní kazety.

Hru sledujete z ptačího nadhledu a v některých případech dokonce i poznáte, na co se vlastně díváte. V těch ostatních nicméně netušíte, co je výš a co níž, netušíte dokonce ani zda tenhle flek je kámen, předmět nebo nepřítel. Grafika je jedním slovem příšerná.

Hratelnost také není z nejlepších. Přepínáte se mezi několika postavami – přičemž každá dovede něco. S pterodaktylem sondujete dopředu terén, s opičkou sbíráte plody v korunách stromů a s dinosaurem Aladarem, hlavním hrdinou filmu, likvidujete překážky a nepřátele. Čím více používáte tu kterou postavu, tím silnější se stává. Také můžete sbírat doplnění do zásoby a munici v podobě kamení. Problém je, že úrovně jsou nenápadité, ze začátku (dokud máte slabé postavy) nehorázně těžké a asi odprostředka zbytečně jednoduché. Vždy jde pouze o to, někam dojít, něco tam vzít nebo udělat a pak jít zase jinam. Brání vám v tom nesmyslně nepřehledný terén a všemožní jeho zvířecí obyvatelé. Není to nic, co by člověka bavilo – ani hrát, ani o tom psát.

Další hořkou kapitolou je ona „hudba“. To příšerné pobrukování syntetizátoru je zkrátka výsměchem technologiím dneška i hudebnímu sluchu jako takovému. Tohle zvlášť nemohu autorům hry odpustit, protože původní filmový soundtrack Dinosaura je zkrátka neuvěřitelný a nepřekonaný.

DinosaurDinosaur

A tak tedy zbývá jediný důvod, proč byste měli chtít tuhle záležitost hrát a proč jsem si ji i já pořídil. Tím důvodem jsou ukázky z geniálního filmového díla, které se promítají mezi jednotlivými úrovněmi po uložení pozice. Tyhle ukázky spolehlivě posadí na zadek kohokoliv, kdo měl tu smůlu, že si film nechal uniknout.

Pokud si však chcete zahrát hru, pořiďte si raději takového Crashe Bandicoota. A pokud chcete hrát Dinosaura, zapřísahám vás, učiňte tak na PS2, PC nebo DC (DreamCast). Tam se alespoň graficky jakž-takž povedl.

Grafika: 1/10
Zvuky: 1/10
Hudba: 1/10
Hratelnost: 3/10
Dinosaurus pro PlayStation zapáchá nevyužitou filmovou licencí a uspěchanou, nekvalitní „prací“.
Celkové hodnocení: 2/10

NEJČTENĚJŠÍ ČLÁNKY

Vybrali jsme nejlepší PC hry pod stromeček

Vybrali jsme nejlepší PC hry pod strom…

Toto je deset her, které byste rozhodně neměli při hraní na počítači vynechat.

18.  11.  2017 | | 12 N/A
Need for Speed Payback: nedostatečně rychle a zběsile (recenze)

Need for Speed Payback: nedostatečně r…

Po menší přestávce jsme se konečně dočkali dalšího dílu série Need for Speed. Prospěla závodům pauza stejně, jako novému asasínovi? To se dozvíte z naší recenze.

12.  11.  2017 | | 17 N/A
Na PS Store startuje nová akce, najdete tam spoustu her pod tři stovky

Na PS Store startuje nová akce, najdet…

Chcete si doplnit svou digitální knihovničku konzole Playstation o pár parádních pecek? V obchodě máte skvělou akci.

16.  11.  2017 | | 4 N/A
Testovali jsme Xbox One X: jde o nejvýkonnější konzoli na trhu?

Testovali jsme Xbox One X: jde o nejvý…

Tak je to konečně tady. Vyšel Xbox One X, nejvýkonnější konzole na trhu a dlouho opěvovaný klenot Microsoftu. Je to opravdu dobrá herní mašina nebo přeceněný favorit?

17.  11.  2017 | | 16 N/A
Fanoušci přinutili EA ke změně, Star Wars Battlefront 2 bude lepší

Fanoušci přinutili EA ke změně, Star W…

Velká vlna nevole od fanoušků Battlefrontu podle všeho padla na úrodnou půdu. EA chystá změny.

18.  11.  2017 | | 2 N/A
Microsoft rozjíždí časově omezenou nabídku bundlů konzole Xbox One S

Microsoft rozjíždí časově omezenou nab…

Slevová mánie začíná.

12.  11.  2017 |
Cosplay: Když se z holek stávají vysněné krásky z videoher

Cosplay: Když se z holek stávají vysně…

Svět videoher se již dávno vymanil ze svého virtuálního rámce a čím dál tím více se prolíná s naším reálným životem a to v mnoha ohledech. Je ve vzájemném propojení s literaturou, filmovou či hudební tvorbou a ovlivňuje též intersociální vztahy. Jedním z pozoruhodných fenoménů v tomto ohledu je stále populárnější cosplay.

9.  11.  2017 | | 31 N/A
Harry Potter se vrací, tentokrát s příchutí Pokémon GO

Harry Potter se vrací, tentokrát s pří…

Černá magie společně s Voldemortem se vrací na scénu.

10.  11.  2017 |