Walt Disney´s Dinosaur – zřejmě jedna z nejhorších her

Dinosaurus je pro mne jedním z nejzajímavějších filmů poslední doby. Zážitek, který jsem si z jeho shlédnutí odnesl z kina, patří k těm nejlepším . Stejně tak je výjimečná i hra podle filmu pro mou oblíbenou konzoli. Je to bezesporu ta nejhorší hra, s jakou jsem se na PlayStationu setkal.
Walt Disney´s Dinosaur – zřejmě jedna z nejhorších her
Žánr: Arkáda
Paměťové karty: 1 blok
DualShock: Ano
Multiplayer: Ne
Výrobce: Sandbox Studios
Distributor: Ubi Soft

Musím říct, že Disneyho film Dinosaurus považuji za jeden z nejlepších filmů, který byl kdy natočen. Vím, že trpěl negativní kritikou z mnoha stran – údajně pro svůj styl „forma nad obsah“ a nudné opakování tisíckrát použitých klišé. Nicméně tohle já si rozhodně nemyslím. Zcela jistě je pravda, že k dnešnímu datu jde o technicky nejdokonalejší projekt na stříbrném plátně a každý, kdo jej viděl v moderně vybaveném kině, byl zasažen nebývalou výpravou společně s možná nejlepší filmovou hudbou, jaká tu kdy byla. A pokud jde o ten obsah, smutný exodus dinosaurů – jejich pouť skrz zemi, zdevastovanou dopadem meteorů – mi připadal v rámci pohádkového ladění filmu velmi působivý a efektní.

DinosaurDinosaur

Všechny tyhle prvky – vizuální přitažlivost, absolutní hudba a působivý příběh – způsobily, že jsem tenhle film viděl víckrát, než třeba takového Matrixe, Gladiátora nebo Samotáře. A všechny tyhle prvky také chybí v PlayStationové hře podle filmu, což z ní činí tak smutnou záležitost, až mne to dohání k zoufalství. Kde mohl tento projekt být, kdyby využil lépe příběhu a jeho atmosféry, zazněly v něm geniální nápěvy Jamese Newtona Howarda (mimo jiné hudba k filmům Šestý smysl, Vyvolený) a zpracování se alespoň vzdáleně podobalo čemukoliv z kreslených her, vytvořených Disneyovými studii.

Bohužel si tvůrci hry zřejmě řekli, že když je filmová předloha z větší části modelována na počítačích (zbytek tvoří neuvěřitelné záběry exotických krajin), vymodelují na počítačích i grafiku svého interaktivního dítka. Bohužel ale zřejmě v životě neviděli žádnou plošinovku na PlayStationu (nebo na kterékoliv z relativně novějších konzolí) a vytvořili tak cosi, za co by se styděly i staré, šestnáctibitové přístroje, využívající herní kazety.

Hru sledujete z ptačího nadhledu a v některých případech dokonce i poznáte, na co se vlastně díváte. V těch ostatních nicméně netušíte, co je výš a co níž, netušíte dokonce ani zda tenhle flek je kámen, předmět nebo nepřítel. Grafika je jedním slovem příšerná.

Hratelnost také není z nejlepších. Přepínáte se mezi několika postavami – přičemž každá dovede něco. S pterodaktylem sondujete dopředu terén, s opičkou sbíráte plody v korunách stromů a s dinosaurem Aladarem, hlavním hrdinou filmu, likvidujete překážky a nepřátele. Čím více používáte tu kterou postavu, tím silnější se stává. Také můžete sbírat doplnění do zásoby a munici v podobě kamení. Problém je, že úrovně jsou nenápadité, ze začátku (dokud máte slabé postavy) nehorázně těžké a asi odprostředka zbytečně jednoduché. Vždy jde pouze o to, někam dojít, něco tam vzít nebo udělat a pak jít zase jinam. Brání vám v tom nesmyslně nepřehledný terén a všemožní jeho zvířecí obyvatelé. Není to nic, co by člověka bavilo – ani hrát, ani o tom psát.

Další hořkou kapitolou je ona „hudba“. To příšerné pobrukování syntetizátoru je zkrátka výsměchem technologiím dneška i hudebnímu sluchu jako takovému. Tohle zvlášť nemohu autorům hry odpustit, protože původní filmový soundtrack Dinosaura je zkrátka neuvěřitelný a nepřekonaný.

DinosaurDinosaur

A tak tedy zbývá jediný důvod, proč byste měli chtít tuhle záležitost hrát a proč jsem si ji i já pořídil. Tím důvodem jsou ukázky z geniálního filmového díla, které se promítají mezi jednotlivými úrovněmi po uložení pozice. Tyhle ukázky spolehlivě posadí na zadek kohokoliv, kdo měl tu smůlu, že si film nechal uniknout.

Pokud si však chcete zahrát hru, pořiďte si raději takového Crashe Bandicoota. A pokud chcete hrát Dinosaura, zapřísahám vás, učiňte tak na PS2, PC nebo DC (DreamCast). Tam se alespoň graficky jakž-takž povedl.

Grafika: 1/10
Zvuky: 1/10
Hudba: 1/10
Hratelnost: 3/10
Dinosaurus pro PlayStation zapáchá nevyužitou filmovou licencí a uspěchanou, nekvalitní „prací“.
Celkové hodnocení: 2/10

NEJČTENĚJŠÍ ČLÁNKY

Co si zahrajete na PlayStationu 5 v den vydání? Máme kompletní přehled

Co si zahrajete na PlayStationu 5 v den vydání? Má…

Se hrami na novou generaci konzolí je to o něco složitější, než tomu bylo při příchodu té poslední. Kromě klasických launch titulů, které vyjdou ve stejný den jako konzole tady máme navíc zpětnou kompatibilitu. Tím ale ani zdaleka nekončíme.

17.  10.  2020 | | 10 N/A
Hry zadarmo nebo se slevou: to nejlepší od Xbox Studios a Amnesia zdarma

Hry zadarmo nebo se slevou: to nejlepší od Xbox St…

Na všech herních platformách je každou chvíli nějaká slevová akce. Každý týden proto vybíráme ty nejatraktivnější, které by vám neměly uniknout. Pokud chcete získat hry zdarma nebo s výhodnou slevou, podívejte se na aktuální přehled akcí!

16.  10.  2020 |
Fotografové vyrazili do Mafie, pořídili snímky nasáklé kultovní atmosférou

Fotografové vyrazili do Mafie, pořídili snímky nas…

Předělávka první Mafie se rozhodně povedla, a kromě recenze to dokazují i pohlednice přímo ze hry.

20.  10.  2020 | | 3 N/A
Ve Flight Simulatoru se můžete proletět kolem konzolí nové generace

Ve Flight Simulatoru se můžete proletět kolem konz…

Hráči už si začínají dělat sranda i z profesionálního simulátoru Microsoftu.

19.  10.  2020 | | 2 N/A
Hry zadarmo nebo se slevou: hororový balíček a Layers of Fear 2 zdarma

Hry zadarmo nebo se slevou: hororový balíček a Lay…

Na všech herních platformách je každou chvíli nějaká slevová akce. Každý týden proto vybíráme ty nejatraktivnější, které by vám neměly uniknout. Pokud chcete získat hry zdarma nebo s výhodnou slevou, podívejte se na aktuální přehled akcí!

23.  10.  2020 | | 1 N/A