Hry s označením „free to play“ lákají na hraní zdarma, ale často skrývají mechaniky, které vám hru čím dál více znepříjemňují, aby vás přiměly platit. Warframe ale rozhodně není tenhle případ. Ukážeme vám, jak si tuto hru užít naplno bez nutnosti utratit jedinou korunu.
1. Proč hrát Warframe
V posledních letech se na herním trhu objevilo hned několik her, které se řadí do žánru looter-shooter. Můžete znát například Destiny nebo Anthem, se kterým to moc slavně nedopadlo. Ještě před všemi těmito tituly tady byl Warframe. Původní verze vyšla roku 2013. Pokud jste ho v tu dobu hráli a zlomili nad ním hůl, tak se vám ani nedivím. V superlativech se o něm rozhodně nemluvilo. Hra je ale stále ve vývoji a za ty roky se změnila k nepoznání.
Warframe je sci-fi střílečka z pohledu třetí osoby, kterou můžete hrát jak sólo, tak s partou kamarádů. Široký arzenál zbraní, framů a ostatního vybavení zajistí, že pokud vás Warframe chytne, jen tak nepustí.
Abyste se neztratili hned v úvodu, tak se sluší vysvětlit, co to ten „frame“ vlastně je. Je to futuristický oblek, který využíváte na svých misích. Ve hře jich je několik desítek, a i když získání nového zabere dost času, tak se postupně můžete dostanete k základní verzi každého z nich.
Každým rokem přibývají masivní updaty. Ještě před pár lety nemohla být o nějakém zážitku z otevřeného světa vůbec řeč, ale nyní se už v začátcích hry podíváte do dvou otevřených lokací. V letošním přírůstku pak hráče čekají i vesmírné bitvy.
Za označením „free to play“ se v tomhle případě neschovávají žádné mechaniky „pay to win“, které by vás ve hře nepustily dál bez zaplacení. Warframe je hlavně o misích, kdy prozkoumáváte nové prostředí a bojujete s jeho nástrahami, shromažďujete zdroje a postupujete na další planety. Nemusíte utratit ani korunu, abyste si Warframe užili plnými doušky. Chce to ale poznat hru důkladněji a osvojit si některé princip a fígle. V následujících kapitolách najdete několik tipů, jak Warframe pořádně rozjet.
I když je hra dostupná na PC, PlayStationu 4, Xboxu One i Nintendu Switch, tak je každá platforma oddělená a ani nemůžete mezi platformami sdílet jeden účet. Bohužel.
2. Opravdu je to zdarma
Existuje spousta free to play her, které se po nějaké době stanou nehratelnými bez toho, abyste do nich investovali reálné peníze. Platí to zejména pro mobilní tituly, ale i na velkých platformách se takové případy najdou. Warframe patří mezi ty, u kterých si vystačíte i bez nadbytečných investic.

Studio Digital Extremes samozřejmě musí z něčeho žít, takže mikrotransakce jako takové tady nechybí. A pokud můžete, autory tímto způsobem podpořte. Když ale zrovna máte do kapsy hluboko, nemusíte si jich všímat.
Kromě klasické herní měny, kterou získáváte z různých aktivit, je tady i platina, kterou si můžete pořídit za reálné peníze. Nakoupíte si za ni nové framy nebo vybavení, urychlíte výrobu nebo třeba dokoupíte další sloty do inventáře. Je tady ale ještě jedna cesta, jak se k platině dostat. Můžete obchodovat s ostatními hráči. Samozřejmě musíte mít co nabídnout. Pokud se ale dostanete k nějakému vzácnějšímu předmětu, pro který už nemáte využití, můžete tak získat nějakou platinu navíc.
Kromě platiny si za peníze můžete pořídit ještě různé balíčky s mody (k těm se také za chvíli dostaneme) nebo kosmetickými doplňky. K zásadním věcem se ale bez problému dostanete bez jediné koruny, jen to někdy bude trvat trochu déle.
3. Nehrajte sami, zapojte se do komunity
I když se dá Warframe hrát bez větších potíží sólo, hraní v kooperaci se to nevyrovná. Rozdíl pocítíte zejména v misích, kde obsazujete několik bodů najednou. Mimo to se tímhle způsobem dostanete i k lepšímu vybavení.

Výhodu hraní ve skupině poznáte u odemykání reliků, což je něco jako zdejší lootboxy, které ale získáváte z misí. Pro jejich otevření stačí splnit některou z aktuálně nabízených misí, nasbírat reaktanty a je hotovo. Pokud jste ale ve skupině a každý si na misi vezme vlastní relik, tak si na konci můžete vybrat jeden ze všech čtyř předmětů, které padly všem hráčům dohromady. Dostanete se tak rychleji k lootu, který zrovna potřebujete.

Také není od věci se poohlédnout po nějakém klanu. Komunita pohybující se kolem Warframu patří mezi ty méně toxické a ostatní hráči většinou nemají problém poradit. Samozřejmě existují výjimky. Také není od věci navštívit Warframe subreddit. Klan přináší i další výhody. Skrz výzkumy v klanových laboratořích se dostanete k novému vybavení včetně framů. Stačí vám dostatek herní měny a zdrojů a můžete se hned pustit do výroby.
4. Nechte si poradit
Nebudeme si nic nalhávat. I když vás Warframe v úvodních misích snaží zdejším vesmírem trochu provést, tak se s dalším vysvětlováním nikdo moc nezabývá. Je tady ale několik cest, jak se dostat k potřebným informacím, které vám pomohou posunout se zase o kousek dál.

Přímo ve hře najdete kodex, kde mimo rozpis misí a požadavků, jak se k nim dostat, najdete celou řadu užitečných informací. Jednoduše se dostanete k tomu, co všechno hra vlastně obsahuje. Ať už to jsou samotné framy, nepřátelské frakce a podobně. Existuje ale i jednodušší a efektivnější cesta.
Warframe má velmi početnou a aktivní komunitu na všech platformách. Mimo to si také spravuje vlastní wiki stránky zaměřené na tuto hru, kde najdete první poslední. Stačí zadat jméno framu a během chvilky víte, jak se dostat k jeho plánům a co bude potřeba na výrobu komponentů. Máte problémy s nějakou misí nebo nevíte tak dál? Rozhodně zamiřte sem. Je dost zásadních věcí, které vám hra samotná nevysvětlí, takže stojí za to se poohlédnout po dodatečných informacích.
5. Tvořte, jak to jen jde
Nedlouho po začátku hry se vám zpřístupní crafting. Zdrojů je sice pomálu, ale blueprinty se postupně začnou hromadit a vy se tak dostanete k výrobě nových zbraní a framů. Pokud máte dostatek zdrojů, tak neváhejte a pusťte se do toho. Ať už se jedná o zbraň nebo část framu, tak se vám dříve nebo později bude hodit. Není tedy třeba ztrácet čas.

Výroba sice zabere v některých případech i několik dní, ale raději vyčkejte, než abyste za zkrácení této doby utráceli platinu. Během čekání můžete dělat celou řadu jiných aktivit. I když to u některých questů funguje tím způsobem, že na výrobu zkrátka musíte počkat, abyste se posunuli dál, tak stále máte co dělat. Warframe totiž po obsahové stránce rozhodně nestrádá.
6. Levelování několika způsoby
Abyste se postupně dokázali vypořádat se stále silnějšími nepřáteli, tak se samozřejmě musíte zlepšovat i vy. Ve Warframu postup funguje několika způsoby. V nabídce, kde si upravujete svoji výbavu, si jistě všimnete, že každá část vybavení má svůj vlastní level. Ten se postupně zvyšuje s tím, jak moc ho využíváte na misích. Pokud ho necháte ležet na základně, tak se jeho postup ani nehne.

Rostoucí level vybavení ale neznamená, že bude automaticky silnější. Podle levelu se totiž určuje hlavně to, jaké množství modů (u kterých už skoro jsme) můžete na zbraň nebo frame aplikovat. Mimo to ale s levelováním vybavení získáváte i Mastery pointy.

Mastery rank je něco jako váš celkový level. Na dosažení dalšího vždy potřebujete vylevelovat dostatečné množství vybavení a splnit zkoušku, která je v mnohých případech dosti primitivní. Na některé zbraně, stejně jako na mise, potřebujete určitý mastery level, takže to nefunguje tak, že byste měli všechno dostupné už od začátku hry.
7. Mody, mody, a ještě jednou mody
I když levelujete vybavení, tak se jeho síla nezvyšuje jen tak sama od sebe. S vyšší úrovní můžete na zbraň nebo frame dát větší množství modů nebo jejich silnější verze. Framy a zbraně mají rozdílné typy modů. V základu ale hlavně chcete mít na framu co největší životy a štít a na zbraních pak poškození. Modů jsou ale desítky a je na vás, jak si je poskládáte.

Velmi důležité u zbraní je také elementární poškození. Kromě klasického ohně a ledu je tu i elektřina a toxin. Tyto druhy se ještě mezi sebou mohou kombinovat a vytvoří tak nové druhy poškození. Každé z nich je silné vůči určitému druhu nepřátel. Není tedy od věci si nastavení modů upravovat podle toho, proti komu zrovna jdete.



Samotné mody se pak dají vylepšovat. Lepší mody samozřejmě potřebují větší kapacitu u vybavení. I základní mod na zvýšení zdraví se tak po vylepšení stane nezbytnou součástí vašeho framu. Jejich potřebnou kapacitu můžete snížit o polovinu díky polarizaci. Vpravo u každého modu vidíte označení polarizace. Pokud má stejnou polarizaci i slot u vybavení, tak se jeho potřebná kapacita sníží. Jestli se ale neshodují, tak naopak spotřebuje větší množství.
8. Grind bude váš denní chleba
Jestli do Warframu nechcete dát ani korunu, musíte počítat s tím, že vám většina aktivit zabere velké množství času. Abyste se zbytečně nezdržovali a hráli alespoň trochu efektivně, tak využijte rady, o kterých jsme mluvili v předchozích kapitolách.
Často se bude stávat, že některé mise budete plnit několikrát. Zpravidla to jsou bossfighty, ze kterých se dají získat blueprinty na všechny 3 části určitého framu. Padají ale náhodně, takže to klidně může trvat 6 průchodů, než získáte každý z nich.

To platí hlavně u odemykání reliků, o kterých byla řeč na začátku. Můžete z nich získat docela dost věcí a části framů patří povětšinou mezi ty vzácnější. Vyplatí se jim ale věnovat pozornost, protože se jedná o Prime verze. Ty mají o něco vyšší základní statistiky a vypadají lépe i na pohled.

Pokud si chcete rychle vylevelovat zbraň, tak je tady také jednodušší cesta, jak toho docílit. Rozdělování zkušeností funguje tak, že na konci mise dostane 25 % frame a zbytek se rovnoměrně rozdělí mezi ostatní vybavení. Stačí si tedy na mise brát jen to, co chcete levelovat a zbytek nechat na lodi. Jestli už pak pro zbraň nemáte žádné využití, tak ji stejně vylevelujte na level 30 a teprve potom se jí zbavte. Získáte tak z ní všechny Mastery body v budoucnu už se s ní nemusíte zabývat.
9. Nechte tomu volný průběh
Už několikrát byla řeč o tom, že získat některé věci ve Warframu vám zabere docela velké množství času. Není ale kam spěchat. Když se zaměříte jen na jednu věc a budete přehlížet vše ostatní, zbytečně se tak ochudíte o zábavu a obsah, který je mnohdy neméně důležitý a zajímavý.

Vezměte si třeba takový frame Rhino. K jeho plánům se dostanete relativně brzy, ale na výrobu jedné jeho části potřebujete plastidy, což je jeden ze zdejších zdrojů. Pokud ale nebudete mít velké štěstí, tak dostatečné množství nezískáte, dokud se nedostanete na Saturn, což je zhruba o 5 planet později. Skrz následující mise a questy se ale můžete dostat k jiným framům a vybavení, které není problém vyrobit i se základními zdroji.
10. Neutrácejte zbytečně platinu
Každý hráč získá po spuštění hry 50 platiny. Jak už jsme zmiňovali v předchozích kapitolách, můžete ji využít na spoustu věcí. Rozhodně byste ji ale neměli plýtvat na kosmetické předměty a věci, které na hraní nemají moc velký vliv.

Nejlepším řešením do začátku je nakoupení dalších slotů pro framy nebo zbraně. Samozřejmě je tu i možnost si nějaké to vybavení za platinu rovnou koupit. Pokud chcete zvolit tuto možnost, tak doporučujeme počkat na slevy. Občas najdete ve zdejším obchodě výhodnější nabídky, které cenu sníží až o 75 %.

Když už si budete za platinu něco pořizovat, tak se vyplatí sáhnout po Prime verzi. Tedy pokud je dostupná. Ne všechny zbraně a framy totiž Prime verzi mají a některé se pak už vůbec nedají získat. Třeba takový Excalibur Prime získali pouze hráči, kteří měli účet s Founders statusem. Od konce roku 2013 už se k němu nemáte šanci dostat.
11. Plňte denní a týdenní výzvy
Jako většina dnešních free to play záležitostí je i ve Warframu obsah, který můžete plnit na denní nebo týdenní bázi. Nechybí ani odměny za přihlašování každý den. Můžete tak získat různé zdroje, boosty ke zkušenostem nebo také vouchery na slevy, které se ale povětšinou vztahují jen na nákupy za platinu.

Pár updatů zpět pravidelný obsah fungoval docela odlišně od současné podoby. Nyní si aktuální výzvy můžete prohlédnou na své lodi skrz rádio, kde vysílá stanice vesmírných pirátů. Vyplatí se jim věnovat pozornost, protože za splnění několika takových výzev se můžete dostat k docela vzácným věcem včetně framu. Nabídka dostupných věcí se pak mění v rotacích, takže když něco náhodou nestihnete, tak se nemusíte bát, že byste o to přišli nadobro.
Tento článek je součástí balíčku PREMIUM+
Odemkněte si exkluzivní obsah a videa bez reklam na devíti webech.
Vyzkoušet za 1 Kč
Nebo samostatné Živě Premium