Wargame: Evropská krize - Pořádně horká válka (recenze)

Ve Wargame si vyzkoušíte, jaké by to bylo velet vojskům ve chvíli, kdyby se Studená válka stala nečekaně horkou.

Máte rádi strategie, ale klasické stavění základny a těžení minerálů vás nebaví a raději byste dali přednost větším taktickým možnostem a starání se o logistiku? Pak by mohla být Wargame přesně pro vás. Nejnovější titul od studia Eugen Systems, autorů povedeného R.U.S.E., se totiž odmítá zdržovat jakýmikoliv prvky přímo nesouvisejícími s válčením a předkládá vám stratégovu nirvánu plnou důležitých bojových rozhodnutí. Vaší starostí v každé misi je totiž jen a pouze dobytí či ubránění určitého bodu na mapě a zničení nepřátelské armády.

Hlavní roli zde hraje strategie a taktika, nikoliv zběsilé klikání na jednotky a snaha o jejich co největší mikromanagement. Vaším hlavním úkolem tak není v pravou chvíli kliknout na jednotku, aby použila svou speciální schopnost, či na vteřinu přesně zaútočit oddílem pěchoty, ale spíše připravit bojiště a své jednotky na všechny eventuality. Určíte tak, že vaše tanky mají zaútočit z konkrétního lesa, že dělostřelectvo má zamířit konkrétní plochu a vrtulníky přiletět z určitého směru, ale přímo v boji už toho moc neovlivníte – snad jen pokud zakážete určité jednotce střílet a palbu opět povolíte až v nějaké smysluplnější vzdálenosti.

Hlavní roli zde hraje strategie a taktika, nikoliv zběsilé klikání na jednotky

Wargame tak opravdu není žádnou zběsilou RTS, ale hrou, který víc než cokoliv jiného připomíná již zmíněné R.U.S.E., nebo RTS část titulů z řady Total War. Po celou hru se totiž nesnažíte zlikvidovat nepřítele v přímém střetu, ale spíše jej vmanipulovat do řady menších potyček, v nichž pokaždé budete mít nějaké to eso v rukávu. Nezapomeňte ale, že soupeř se bude snažit udělat to samé a že o jeho armádě většinou nebudete mít žádné zprávy: proto se průzkum stane vaší nejdůležitější činností.

Nekonečné možnosti a ráj všech militaristů

V každém případě ale budete muset vynaložit veškerý svůj um, abyste nepřítele přelstili. Hra vám totiž dává možnost a někdy vás i nutí k tomu, abyste využívali specifika všech dostupných jednotek, a hlavně se snaží přesvědčit vás o tom, že klíčem k vítězství je vyvážené složení armády. A má pravdu. Pokud se neuváženě rozhodnete soustředit jen na jeden typ jednotky, soupeř to po prvním kontaktu pozná a na vaši strategii se snadno adaptuje tím, že začne produkovat efektivní protijednotku.

wargame01.jpg wargame02.jpg

Jakmile ale začnete produkovat více druhů pozemních i vzdušných sil, začne to mít protivník značně těžší. Vaším i jeho prvořadým cílem nebude snaha rozdat si to v jednom čelním střetu, který obě armády vyčerpá a zničí až na hranice možností, ale alfou a omegou se stanou strategické plány, falešné útoky a postupné útočení na nečekaných místech s cílem způsobit co nejvíce ztrát. K tomu, abyste něco takového mohli provést, však potřebujete znát každé jednotky, jejich silné stránky i slabiny, a hlavně si uvědomit důležitou úlohu průzkumných vozidel.

wargame06.jpg

I přes obrovské množství jednotek si však hra naštěstí zachovává přístupnost i pro nadšené nováčky, jež občas dokáží zatnout zuby nad obtížností pozdějších misí. Jakkoliv se vás hra totiž snaží postupně naučit specifika používání různých jednotek, rozhodně vám nedaruje nic zadarmo a pokud si necháte nechráněné záda nebo bok, vpadne vám AI zcela bez rozpaků do zad. To zaprvé zavaří vaše mozkové závity, protože se budete snažit ošetřit všechny možné scénáře, a zadruhé zaručí dobrou zábavu pro každého stratéga, kterého nebaví jen vítězit.

O co všechno se musí generál starat

Obzvlášť pozor si musíte dát hlavně na logistiku, protože jednotky nemusí být jen použitelné nebo zničené, ale také poškozené, bez munice nebo bez paliva. Je vám asi jasné, že v takovém stavu vám příliš dobrou službu neudělají. Což kvituji s povděkem, protože není moc her, které by se na tuto problematiku zaměřovaly. Mimo to ale můžete čekat i klasickou starost o velitelské body, měnu, za jakou do boje povoláváte jednotky ze speciálních sektorů na okraji mapy (pokud jste si tedy nejdříve dané jednotky odemkli za hvězdičky získané za úspěchy jak v singleplayeru, tak multiplayeru). Body potom získáváte za každou sekundu držení předem určených sektorů.

wargame03.jpg wargame05.jpg

Wargame je povedená strategie, která se soustředí hlavně na přímý střet jednotek a nechává zcela stranou klasické stavění základen. Jedinou výraznou chybou je fakt, že herní mapy jsou si příliš podobné a nedočkáte se ničeho jiného, než zelených rovinek, v nichž není prostor na mnoho rozdílných taktik. Zamrzí i někdy až přílišná rozsáhlost některých map a z toho vyplývající nutnost na můj vkus až příliš dělit armádu do malých skupin. I s tím je však Wargame skvělou volbou každého stratéga, které nahrává zasazení do Studené války a dokonce i možnost velet za jednotkám ČSLA (jakkoliv je prostor jí vyhrazený vzhledem k místu bojů možná až příliš malý) a potěší rovněž česká lokalizace.

Dostupné pro: PC
Žánr: Strategie | Válečná RTS
Výrobce: Eugen Systems | Webové stránky hry
Začátek prodeje: 8. únor 2012
  • Vyváženost jednotek
  • Kupa možností, jak složit armádu
  • Povedený multiplayer
  • Mapy jsou si podobné jako vejce vejci
  • Grafická prezentace při přiblížení bojiště
  • Menší prostor poskytnutý silám ČSSR

NEJČTENĚJŠÍ ČLÁNKY

Herní projekt AQP City: když chcete GTA bez GTA

Herní projekt AQP City: když chcete GT…

Grand Theft Auto porodilo nespočet klonů, více i méně úspěšných. AQP ale vypadá jako zcela nový level.

18.  1.  2018 |
8 největších herních zklamání roku 2017

8 největších herních zklamání roku 201…

Minulý rok přinesl hromadu skvělých her, bohužel však také mnoho zklamání. Těchto osm nás zamrzelo nejvíc.

9.  1.  2018 | | 9 N/A
10 největších herních překvapení roku 2017

10 největších herních překvapení roku …

Každý rok nás něčím zklame, zároveň však mnoha věcmi příjemně překvapí. Rok 2017 byl pro herní svět plný překvapení.

11.  1.  2018 | | 3 N/A
PC v roce 2018: nejočekávanější herní pecky platformy

PC v roce 2018: nejočekávanější herní …

Je tady další várka her, kterým byste v letošním roce měli věnovat pozornost. Bude toho vycházet věru hodně. Zahrajeme si na piráty, upíry nebo třeba stavitele pravěkého parku. A co takhle to celé završit tandemovým útěkem z vězení?

13.  1.  2018 | | 8 N/A
Nové hry i na slabém počítači: Vyzkoušejte zdarma Geforce Now pro PC

Nové hry i na slabém počítači: Vyzkouš…

Společnost Nvidia představuje konečně i na PC službu GeForce Now, která vám dovolí hrát i ty nejnovější hry na slabších počítačích.

8.  1.  2018 | | 3 N/A
Nejprodávanější hry roku 2017, které provětraly peněženky

Nejprodávanější hry roku 2017, které p…

Zajímá vás, které hry byly v loňském roce co do prodejnosti nejúspěšnější? My jsme to zjistili za vás.

15.  1.  2018 | | 3 N/A
Hry roku 2018: pecky, na které se vyplatí zaostřit

Hry roku 2018: pecky, na které se vypl…

Musíte uznat, že minulý rok byl po herní stránce opravdu nabitý. Rok 2018 by ale snad mohl ten loňský ještě předčit. Některé z očekávaných pecek jsme pro vás vybrali, abyste se s námi měli na co těšit.

17.  1.  2018 |
DAKAR 18 budou pouštní závody v otevřeném světě pro PC, PS4 a Xbox One

DAKAR 18 budou pouštní závody v otevře…

Pokud jste fandové světového závodu Dakar a rallye vám také není cizí, rozhodně zaostřete na připravovaný projekt.

12.  1.  2018 | | 4 N/A