Warhammer Chaosbane: jedna bitva střídá druhou (recenze)

Diablo se za dobu svojí existence dočkalo spousty klonů, které se snažili dosáhnout alespoň stejného úspěchu. Nyní se do vod tohoto žánru vydává i značka Warhammer, která je známá hlavně díky deskovým hrám.

Co baví

  • Zábavná hratelnost
  • Přístupné i pro neznalce značky
  • Lokální i online kooperace

Co vadí

  • Stereotyp
  • Malá variabilita schopností
8/10
Hodnocení

U her, které využívají nějakou ze známých značek, je důležité, jestli má co nabídnout i pro hráče, kteří s ní nikdy před tím nepřišli do styku. Osobně zrovna s Warhammerem moc zkušeností nemám, ale v případě Chaosbanu to vůbec nevadí. I když znalci značky budou bezpochyby poznávat četné odkazy tohoto velmi rozsáhlého fantasy světa, zdejší příběh dokáže obstát sám o sobě, což je rozhodně velké plus pro hru jako takovou.

Warhammer Chaosbane_20190530151226.jpgWarhammer Chaosbane_20190603133439.jpgWarhammer Chaosbane_20190531152052.jpgWarhammer Chaosbane_20190531134557.jpg
Chaosbane je opravdu diablovkou v tom nejlepším smyslu slova.

Po válce mezi Impériem a temnými bohy to vypadalo, že konečně bude na chvíli klid. Dlouho to ale nevydrží, protože nový vládce Magnus je kýmsi proklet a je na vás, abyste se prokletí zbavili a po cestě vyřídili i kult bohů Chaosu, který za tím vším stojí. Kdo jiný by to také měl být než zdejší hrdina, který Magnovi pomohl s vítězstvím ve výše zmíněné válce.

Máte na výběr ze čtyř předem předpřipravených hrdinů, mezi které patří klasický válečník, mág, slayer a lučištnice. Každý z nich má trochu rozdílnou hratelnost, ale pokud jste už nějakou podobnou fantasy hru hráli, nic moc vás nepřekvapí. Perfektně zapadají do stereotypu svých povolání a tudíž i stylu akce, kterou z nich dostanete. 

Ještě před tím, než se vydáte na první misi, doporučuji zamířit do nastavení obtížnosti. V základu je nastavena na “Normal” a upřímně, pokud to tak necháte, ochudíte se o velkou část zábavy. Nepřátele jsou totiž na tuto obtížnost neuvěřitelně tupí. Divil jsem se, že to u tak jednoduché hry, kde okolní monstra vlastně jen bezhlavě útočí, jde udělat tak nesmyslně. Nižší obtížnost totiž znamená nejen to, že monstra méně vydrží, ale místo toho, aby na vás útočili, jen tak pobíhají kolem nebo se zasekávají o objekty.  

 

Ještě před tím, než se vydáte na první misi, doporučuji zamířit do nastavení obtížnosti

 

Od “Hard” obtížnosti už se ale takové věci nestávají. Běžní nepřátelé stále nejsou žádný problém, ale ne souboj s bossy to už chce trochu skillu. Přišlo mi, že jsou někdy až zbytečně nabušení, a i když jste v celé kapitole neměli nejmenší problém, boss vám může pěkně zatopit. Pokud je to na vás ale stejně málo, můžete jít ještě o něco výš. Celkem je tady totiž 10 nastavení obtížnosti, přičemž Chaos 5 opravdu nemáte šanci zvládnout sami.  

Warhammer Chaosbane_20190530170247.jpgWarhammer Chaosbane_20190530154120.jpgWarhammer Chaosbane_20190530155613.jpgWarhammer Chaosbane_20190530154718.jpg
Kooperace pozvedává hratelnost na ještě vyšší úroveň zábavy.

Když už na to nestačíte, proč si tedy nezavolat někoho na pomoc? Multiplayer u diablovky v dnešní době nesmí chybět a v Chaosbanu najedete jak online, tak lokální kooperaci. Chaosu se tak můžete postavit až ve čtyřech lidech a úroveň zábavy se tak matematicky násobí. Lokální kooperaci vůbec považujeme za skvělý herní prvek, který by neměl chybět v žádné podobně stavěné hře.

Hrdina podle chuti

U ARPG žánru je celkově důležité, abyste si svoji postavu mohli upravit tak, aby odpovídala vašim představám. V tomhle ohledu Chaosbane hráče dosti omezuje. Všechny čtyři postavy jsou předem připravené. Levelováním si pak odemykáte nové schopnosti, kterých ale není moc. Většinou jsou to jen vylepšené varianty skillů, které už dávno máte přístupné. Mimo klasických útoků a kouzel do toho spadají i pasivní schopnosti.  

Warhammer Chaosbane_20190603132137.jpgWarhammer Chaosbane_20190531135238.jpgWarhammer Chaosbane_20190531142056.jpg
Akce je zábavná a frenetická, schopností by ale mohlo být více. 

Set schopností si tady skládáte podle toho, kolik zrovna máte k dispozici skill pointů. Je tedy jedno, že nějakou z nich již máte odemčenou. Pokud body vyplýtváte na jiné schopnosti a už jich nemáte dostatek, tak si budete muset zvolit nějakou, která jich potřebuje méně. Není jich ale tolik, abyste kolem toho museli nějak strategizovat.

Hru jsme testovali v plných grafických možnostech na PlayStationu 4 Pro s monitorem Philips Momentum (4K, HDR)

e6602e1c-e5c5-4abc-adf1-eabdec2f78fc

Ve výsledku to vypadá tak, že se rozhodujete mezi tím, kterou ze zvolených schopností si do setu vyberete ve vylepšené variantě a která vám naopak postačí v základu. Diablo 3 bylo mimo jiné kritizované kvůli tomu, že oproti předchozím dílům byl vývoj postavy celkově dost zjednodušený. Chaosbane mi v porovnání s ním přijde v tomto ohledu ještě jednodušší. 

Vedle klasického vývojového stromu je tady ještě God Skill Tree, ve kterém se prokousáváte skrz maličké bonusy k novým schopnostem. V tomhle případě vám levelování nepomůže. Jednotlivé větve si odemykáte za fragmenty a peníze, které padají z nepřátel.

Mimo to z nich občas získáte i nějaké to vybavení. Je to také jediná cesta, jak se k něčemu novému v úvodních částech hry dostat. Něco jako obchodníci tady nefunguje, svoje nadbytečné věci můžete jen věnovat do guildy sběratelů, kde za každý další level reputace získáváte odměny.  

Warhammer Chaosbane_20190603171039.jpgWarhammer Chaosbane_20190603131342.jpgWarhammer Chaosbane_20190603125332.jpgWarhammer Chaosbane_20190603135721.jpg
Vizuálně se nový Warhammer rozhodně povedl, je správně brutální a akční

Kromě hlavních misí, kde jdete po krku Chaosu, můžete také po dokončení kapitol vyrazit na expedice nebo boss rushe. V obou případech je to ale jen nepotřebná výplň. Neměl jsem vůbec potřebu ještě jednou se vracet do okoukaných prostředí. To je celkově jeden z největších problémů titulu. Hodně rychle se okouká. Prostředí se s každou kapitolou mění, ale mě zdejší kněz už po šesté poslal do stok, protože tam zase něco objevil, tak jsem si říkal, že se vývojářům asi nechtělo dělat s dalšími lokacemi, a tak recyklují jedny a ty samé dokola. Jinak je vizuální stránka rozhodně povedená a nedělá ostudu syrovému a brutálnímu světu Warhammeru.

 

Kromě hlavních misí, kde jdete po krku Chaosu, můžete také po dokončení kapitol vyrazit na expedice nebo boss rushe

 

Stereotyp se pak bohužel jen prostředí, ale i hratelnosti. Žádný znatelný problém sice nemá, jen jsem si musel trochu zvykat na ovládací schéma, které se od ostatních her tohoto typu trochu liší. Hra funguje tak, jak má. Když s ní ale pár hodin strávíte, tak rychle omrzí.  

Hru jsme testovali na Playstationu 4 Pro s monitorem Philips Momentum (32", 4K, HDR) 

Verdikt

Pokud vaše srdce prahne po nějaké nové diablovce, Warhammer Chaosbane vás bezesporu na několik hodin zabaví. Musíte ale počítat s tím, že nebudete mít velkou svobodu při vývoji postavy a po pár hodinách už to bude jen jeden velký stereotyp. I když hezký stereotyp.

Váš názor Další článek: Zpětná kompatibilita PS5 by měla fungovat v mnoha směrech, tvrdí Sony

Témata článku: , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , ,Sex manželských párů? Jen výjimečně. Ložnice ovládnou roboti s umělou inteligencí

Sex manželských párů? Jen výjimečně. Ložnice ovládnou roboti s umělou inteligencí

** Sex manželských párů jen při zvláštních příležitostech. ** Ložnice ovládnou sexuální roboti s umělou inteligencí. ** I to je jeden ze závěrů Mezinárodní robotické konference.

Filip KůželJiří Liebreich
RobotiSexUmělá inteligence
Prohlédněte si 1600 ruských základen na detailní družicové mapě. Rezavějící Kuzněcov, Moskva i raketoplán Bajkal

Prohlédněte si 1600 ruských základen na detailní družicové mapě. Rezavějící Kuzněcov, Moskva i raketoplán Bajkal

** Google má kvalitní družicové snímky Ruska ** Najdete na nich i tu poslední ruskou vojenskou základnu ** Nadšenci jich lokalizovali už okolo 1 600

Jakub Čížek
RuskoArmádaMapy
Webové mapy nám děsně lžou. Skutečnost vypadá úplně jinak a řekneme vám proč

Webové mapy nám děsně lžou. Skutečnost vypadá úplně jinak a řekneme vám proč

** Na většině map vypadá Rusko větší než ve skutečnosti ** A co teprve takové Grónsko, které je reálně 14× menší než Afrika ** Za vše může kartografická projekce a její historický vývoj

Jakub Čížek
MapyHistorie
Izraelský obrněnec ROBUST autonomně bojuje proti pěchotě i tankům

Izraelský obrněnec ROBUST autonomně bojuje proti pěchotě i tankům

** Izraelský zbrojní gigant Elbit Systems nedávno představil střední obrněné vozidlo ROBUST ** To je určeno pro pokročilý autonomní boj proti pěchotě i obrněným vozidlům ** Nový obrněnec by měl operovat s vysokou mírou autonomie, za každého počasí a prakticky v každém terénu

Stanislav Mihulka
IzraelVojenstvíRoboti
Jak poznat, že máte možná hacknutý telefon? Toto je devět symptomů, které můžete pozorovat

Jak poznat, že máte možná hacknutý telefon? Toto je devět symptomů, které můžete pozorovat

** Jak poznat, že je váš smartphone hacknutý? ** Hledejte známky po nestandardním chování telefonu ** Stačí když telefon vydrží méně nebo topí i v klidovém režimu...

Martin Chroust
Jak...Malware
Munice ze zrušeného railgunu se postaví střelám s plochou dráhou letu

Munice ze zrušeného railgunu se postaví střelám s plochou dráhou letu

** Americké letectvo chce v nejbližší době postavit a otestovat prototyp nového samohybného děla ** To by mělo být schopné sestřelovat střely s plochou dráhou letu ** Při tom bude využívat munici určenou původně pro railgun

Stanislav Mihulka
VojenstvíUSA
Grilujete? Tak radši zatajte dech!

Grilujete? Tak radši zatajte dech!

** K létu patří takřka neodmyslitelně i grilování ** Pálením organické hmoty paliva a pokrmů ale vznikají nebezpečné látky ** Ty jsou s to poškodit buňky plic a popohánět k množení buňky zhoubných nádorů

Jaroslav Petr
RakovinaZdraví