Warhammer Online – kudy kam

Poslední článek týdne s Warhammerem vám představí herní prostředí a, na vaši žádost, i váš herní zápisník plný zajímavých informací.
Seznam kapitol
 1. O Starém světě
 2. Pár obrázků navíc

Týden s Warhammer Online:

Kdo s koho

Cesty s questy

Když si jdou hráči po krku

Kudy kam

Ať už si pro hraní Warhammer Online: Age of Reckoning vyberete jakoukoliv stranu, nebo povolání, začínáte vaše putování na hrdinský vrchol jako vždy v nejzapadlejším koutě vaší slavné říše (s výjimkou Druchii, kteří startují již v invazním kempu na Ulthuanu), po kterém snad ani pes neštěkne.

 

warmapa.jpgwaro13.jpg

Všemi bohy zatracený kus rodné hroudy na sobě nese nejen stopy generací vašich předků, ale také boje, který je prostě všudypřítomný. Ať už se jedná o gobliní invazi do trpasličích tunelů, bestie chaosu v lesích Říše, nebo volně pobíhající ledové ještěry na Ulthuanu, vždy na první pohled poznáte, že temná doba herního světa není žádné peříčko.

Pokud jste zvyklí na moderní herní grafiku, může vám Warhammer Online připadat zastaralý

Jak postupujete ve svých dobrodružstvích dále, dostáváte se do rozličných oblastí, od horských průsmyků přímo vybízejících k nějakému přepadu, přes potemnělé lesy elfích Shadowlands, až po krásně zelené a veselé hájky před hlavním městem strany Order (nebo samozřejmě chaotickou krajinu plnou všemožných nástrah na straně druhé). I moje pomalu stárnoucí šunka přitom zvládne vykreslovat všechny tyto scenérie v pohodě při nejvyšším nastavení herní grafiky, což s sebou samozřejmě nese i stinnou stránku.

Vzhůru na města

Pokud jste totiž zvyklí na moderní herní grafiku, může vám Warhammer Online připadat zastaralý. Ostatně hra sama o sobě nepodporuje mnohé pokročilé grafické funkce, nevyjímaje Anti-aliasing, tedy zatím. Je docela možné, že tvůrci na vzhledu ještě zapracují, je vidět, že s obsahem si dali záležet. Nepočítejte s tím, že budete na každém kroku óchat a áchat nad krásami, spíš se těšte na rozličné monumentální stavby patřící do herního světa. Už první setkání s říšským parním tankem, na jehož vrchol je namontována obří socha Sigmara, mi vyrazilo dech.

war_prostredi_01.jpgwar_prostredi_02.jpg

Schopnost dýchat jsem ztratil i při návštěvě hlavních měst obou stran, ale ne ze stejného důvodu. Tedy obě města vypadají monumentálně, ale první pokusy o orientaci v Altdorfu skončily blouděním v opuštěných chudinských uličkách. Do herní mapy jsou sice zaznačeny význačné lokace, ale pouze ty, co se právě nacházejí ve vaší blízkosti. Jsa zmaten blízkostí aukce na nábřeží jsem se vydal téměř přes půl města hledat cestu k ní, zatímco hned na prvním náměstí se nacházela jiná, bližší. Altdorf je přitom tak rozsáhlý, že hledání prodejce koní bez předchozího vlastnictví oře je záležitost na dlouhé zimní večery, stejně jako snaha objevit osobu zakládající gildy.

war_prostredi_03.jpgwar_prostredi_04.jpg

Aby přitom nebylo následného zmatku málo, různé oblasti se ve městě otevírají až při dosažení určité úrovně. Ne vaší, ale i města mají své stupně, které rostou plněním úkolů v nich. Ať už se jedná o deratizaci stok, obíhání prodejců pro podpisy na petici, nebo vybírání poplatků od neplatičů, všechny tyto snahy ještě rozšíří vaši hlavní pevnost. Druhá strana má pak naopak šanci vám obsazením města tyto bonusy sebrat. Na každý pád vám bude slušnou dobu trvat, než si zvyknete na vlastní základnu, což docela zamrzí.

Warhammer Fantasy Battles

war1st.jpgV dávné minulosti vydala britská společnost Games Workshop (tehdy ještě ne pod svojí značkou) první edici stolní hry Warhammer Fantasy Battles. Její fanoušci mohli pomocí jednoduchých pravidel sehrát bitvu mezi armádami cínových modelů z dílny stejné společnosti. Protože se koncept uchytil, vyšla před dvěma lety již sedmá edice. Pravidla hraní se stávají stále komplexnější, ale i přesto se vyskytuje mnoho situací, kdy se hráči musejí dohodnout na správném řešení z jejich pohledu. Stále však zůstává hlavní pravidlo – nejdůležitější je, aby se hráči bavili.

I když Warhammer Online představuje jen šestici hratelných ras, stolní verze přináší armád mnohem více. Hlavním rysem však je, že žádná ze stran není tak úplně hodná, ani zlá. Slavná lidská Říše je rozdělena na provincie, které si konkurují, rytířská Bretonnie má klasicky feudální systém s tisíci postradatelných nevolníků, na druhou stranu třeba Temní elfové chtějí pouze získat zpět svoji domovinu. To vše se odehrává na planetě, která nebezpečně připomíná Zemi. A podobnost to není čistě náhodná.

Hon za znalostmi

Pro lepší orientaci v celém herním světě vám slouží vaše osobní kronika. Autoři měli mezi sebou nějaké grafomany, protože jen samotný objem informací, co se vám postupně otevírá, je dechberoucí. I pokud jste o Warhammeru nikdy neslyšeli, po chvíli hraní, a následného čtení, budete mít rozsáhlé informace. Přitom se klidně velká část z nich hry vůbec netýká.

war_prostredi_05.jpgwar_prostredi_06.jpg

Základem jsou samozřejmě zajímavá data o vaší postavě. Rychle se dozvíte, kolik tisíců a milionů zkušeností jste za sbírání zápisků, co vám to otevřelo za záznamy v Tome of Knowledge, jaký počet monster a hráčů padlo vašim přičiněním a děsivou statistiku odehrané doby. Zjistíte tak klidně, že jste hraním dané postavy už strávili několik týdnů čistého času, ono se to pěkně nasčítá po těch pár hodinkách. Hnedle další záložka je pak slušivý přehled questů, k nimž naleznete typicky jak zadání, tak i doprovodný text okolo a možnosti zobrazovat daný úkol na mapě. Více se o questech dočtete v našem článku, který jim byl věnován.

Automaticky se zaznamenávají desítky a stovky zajímavých informací

Nejvíce textů se nachází v části zvané War story. Najdete zde popis jednotlivých kapitol, stejně jako hlavních měst obou frakcí. To vše doplňují rozsáhlé příběhy jednotlivých Public questů, významných bodů, o které se bojuje mezi hráči a základen obou stran u bojových zón. Aby nebylo informací málo, naleznete dále i příběhy z historie herního světa, podrobnosti o různých významných osobách, jež na svých putováních potkáte, a tohle všechno vám přináší další odemknutelné zápisy. Sežeňte třeba všechny slavné hrdiny a objevte význačná místa, budete odměněni třeba i nějakým zajímavým titulem.

Co hra přináší

Ve hře je k tomu zabudován systém achievementů, kdy pomalu za každou hloupost dostanete buď zkušenosti navíc, nebo opět nějaký ten titul, kterým se můžete honosit. Zabili jste trolla? Tady jsou zkušenosti. Bylo jich pětadvacet? Další zkušenosti. Stovka? Opět se blíží nová úroveň. Získali jste přitom jeho mozek? Tahle ultravzácná komodita vám přidá nový titul. Stejně tak je tomu i v ostatních oblastech vašeho snažení, ať se jedná o RvR, tvůrčí profese, nebo třeba jen vtipné akce. Kliknuli jste stokrát na svoji postavu? Dostanete za to speciální titul.

war_prostredi_07.jpgwar_prostredi_08.jpg

O knize znalostí by se daly popsat dlouhé stránky textu, skoro tak rozsáhlé, jako samotné příběhy v ní obsažené. Autoři dali hráčům do rukou mocný nástroj, pomocí něhož se mohou dozvědět více třeba o důvodech, proč vlastně zabíjejí támhle nebohého vlka, stejně jako se automaticky zaznamenávají desítky a stovky zajímavých informací. Ke každému MMORPG třeba patří sady zbrojí, které dohromady přinášejí různé bonusy. Pokud nějaký kousek objevíte, popíše se vám v kronice spolu s poutavým příběhem popisujícím vznik daného vybavení a jeho dějin.

war_prostredi_09.jpgwar_prostredi_10.jpg

Prozkoumávání Warhammeru Online rozhodně není záležitost na pár dní, nebo týdnů. Pokud jste již čekali recenzi, budete muset ještě nějakou dobu vydržet. Snad žádný redaktor není tak šílený, aby na základě chvíle hraní MMORPG chtěl určit, jak bude hra úspěšná. Nebo alespoň žádný redaktor Doupěte. Zatím mohu jen prozradit, že Warhammer Online vypadá nadějně. Co přinese vrchol hry uvidíte až časem.

 

Dostupné pro: PC
Žánr: RPG | MMORPG
Výrobce: Mythic Entertainment | Webové stránky hry
Začátek prodeje: 18. září 2008
 • Je to Warhammer
 • Bitvy o pevnosti
 • Žádné prostoje mezi boji
 • Tituly
 • Tome of Knowledge
 • Aukce
 • Cestování
 • Převaha Destrukce
Související články
 1. Warhammer Online - když si jdou hráči po krku
 2. Warhammer Online – cesty s questy
 3. Warhammer Online – kdo s koho

NEJČTENĚJŠÍ ČLÁNKY

Nejlepší hry zdarma: Jak si skvěle zahrát a neutratit za to ani korunu

Nejlepší hry zdarma: Jak si skvěle zahrát a neutra…

Za kvalitní hry nemusíte utratit ani korunu. Máme pro vás tipy na nejzajímavější hry zdarma, které přitom snesou srovnání s draze placenými tituly a v mnohém je i překonávají. Hry žijí z drobných nákupů přímo ve hře, ale ani za ně utrácet nemusíte.

16.  1.  2022 | |108 N/A
Michal MaliarovMartin NahodilVojtěch Matušinský
TémaFree-to-play
Hry ze začátku tisíciletí. Zahrajte si Call of Duty, Mafii a další legendy

Hry ze začátku tisíciletí. Zahrajte si Call of Dut…

Období po roce 2000 bylo výborné pro nadšence do her. Vznikla celá řada ikonických her, které definovaly, jak hry vypadají v dnešní době.

15.  1.  2022 | |23 N/A
Martin Nahodil
Téma
Razer ukázal futuristický stůl pro hráče. Obsahuje 65" OLED monitor a vyměnitelné moduly

Razer ukázal futuristický stůl pro hráče. Obsahuje…

Herní křeslo už má, teď Razer zkouší vymyslet i ideální stůl

6.  1.  2022 | |2 N/A
Lukáš Václavík
Razer
Hry zadarmo, nebo se slevou: akce na exkluzivity pro PS5 a Galactic Civilizations III zdarma

Hry zadarmo, nebo se slevou: akce na exkluzivity p…

Na všech herních platformách je každou chvíli nějaká slevová akce. Každý týden proto vybíráme ty nejatraktivnější, které by vám neměly uniknout. Pokud chcete získat hry zdarma nebo s výhodnou slevou, podívejte se na aktuální přehled akcí!

14.  1.  2022 |
Martin Nahodil
Hry zdarmaSlevové akce
První kalendářní rok s novou generací konzolí. Jaké poznatky si odnášíme?

První kalendářní rok s novou generací konzolí. Jak…

Nová generace konzolí je tu s námi už více než rok. Jaké jsou naše poznatky?

5.  1.  2022 | |16 N/A
Ladislav Novák
TémaNext-gen
Sony prozradilo další střípky o PlayStation VR2. Známe přesné parametry i první novou hru

Sony prozradilo další střípky o PlayStation VR2. Z…

Druhá generale VR brýlí pro PlayStation je zase o kousek blíž

5.  1.  2022 | |1 N/A
Lukáš Václavík
PlayStation 5PlayStation VRVirtuální realita
Wordle vás naučí hrát si se slovy. Teď už i česky!

Wordle vás naučí hrát si se slovy. Teď už i česky!

Na sociálních sítích se v posledních měsících rozjel trend s menší hrou Wordle, která stále nabírá na popularitě. Přidáte se?

včera | |3 N/A
Martin Nahodil
Logické
Humble Bundle zase mění předplatné. Za 250 Kč měsíčně získáte až deset her pro PC

Humble Bundle zase mění předplatné. Za 250 Kč měsí…

Více než sto her ročně za cenu ani ne dvou AAA titulů…

13.  1.  2022 | |11 N/A
Lukáš Václavík
Humble Bundle