Watch Dogs: velký bratr tě sleduje (recenze)

Dlouho očekávaný a nadějný konkurent sérii GTA je konečně tu a s ním i vlna honiček, přestřelek a hackování. Naplnili hlídací psi dávné sliby?

Watch Dogs působili už od svého odhalení na výstavě E3 velmi svěže a neokoukaně, především díky trochu jinému přístupu k otevřenému hernímu světu, než na který jsme zvyklí např. v sérii GTA. Velký důraz na detaily a téma bezpečnosti moderního světa působilo velmi filmově a zájem o projekt nedokázala zastínit ani kauza kolem grafického downgradu a planých slibech Ubisoftu. Hlídací psi jsou konečně tady a my si můžeme vše vyzkoušet na vlastní kůži.

Pomsta se nejlépe podává digitálně

Ujasněme si něco hned na začátku. Watch Dogs nejsou jako GTA a jediné, co mají tituly společného je celková struktura herního světa jakožto městské akce. Dílko Ubisoftu si jde svou vlastní cestou, přináší do hry své vlastní mechanismy a musím přiznat, že dost úspěšně. Na rozdíl od parodického a satirického GTA navíc působí mnohem dospěleji a realisticky, což hře opravdu sedí.

1398819173-watch-dogs-exclusive-geforce-com-nvidia-geforce-gtx-pc-screenshot-003.jpg1398819175-watch-dogs-exclusive-geforce-com-nvidia-geforce-gtx-pc-screenshot-005.jpg1398819177-watch-dogs-exclusive-geforce-com-nvidia-geforce-gtx-pc-screenshot-001.jpg

Bohužel právě příběh je jednou z mála nedotažeností, které hra má. Vezmete na sebe roli Aidena Pearce, bravurního hackera a chlápka do nepohody, který se dozví něco, co se dozvědět neměl a zapříčiní tak smrt své malé neteře. Zatímco se ústřední dějová linka točí kolem pomsty, kterou hodlá Aiden vykonat za každou cenu, hra se postupně rozšiřuje a větví, na jeviště vstupují nové postavy a situace začíná nabírat obřích rozměrů. Nechybí politické intriky, diskuze o národní bezpečnosti a korupce, kterou je Chicago prolezlé skrz naskrz.

 

Budete hledat skryté zásilky, jezdit kurýrem, odchytávat tajné informace, ničit nepřátelské konvoje, závodit či udávat lekci místním gangům, hrát poker a šachy

 

Hra skvěle simuluje filmové thrillery ve stylu trilogie Bourna či některé prvky z románů Toma Clancyho, bohužel šeredně zaostává v emocionálním nasazení. Rodinné problémy totiž nejsou brány s dostatečnou precizností a smrt neteře vám tak bude ukradená. A to je špatně. Právě rodinná složka by totiž měla hrát v příběhu důležitou roli, takhle se jen budete těšit na další hackování a modlit se, aby filmečky ze hřbitova už skončily. Navíc ani druhá strana příběhové mince není bůhvíjak silná, takže se hra opírá především o hratelnost.

1398819171-watch-dogs-exclusive-geforce-com-nvidia-geforce-gtx-pc-screenshot-002.jpg

Švédský stůl misí

I když příběh dokáže lehce zabrat něco přes 25 hodin, k mání je tuna herního obsahu, kterým je město doslova napěchováno. Přitom klasické nepovinné mise a záchrana obyvatel v nesnázích je pouze špičkou ledovce. Budete hledat skryté zásilky, jezdit kurýrem, odchytávat tajné informace, ničit nepřátelské konvoje, závodit či udávat lekci místním gangům, hrát poker a šachy. Různorodost je tu opravdu solidní, a to nemluvím o obyčejném poflakování městem a skenování obyvatel, které může vyústit v další nečekané mise či odemykatelné bonusy.

Watch_dogs_1.jpgWatch_dogs_2.jpgWatch_dogs_3.jpg

Ubisoftu se zkrátka podařilo napěchovat hru bohatým obsahem, ať už se rozhodnete dělat ve městě cokoliv a hře se daří nezabíhat rychle do stereotypu. Lví podíl na tom má dokonale integrované online prvky, o tom ale až později. Zajímavým zpestřením jsou digitální tripy v telefonu, díky kterým si zahrajete např. ujetou verzi Carmageddonu či budete ničit policisty v robotickém pavoukovi. Skvělý nápad.

Klíčem k úspěchu a k městu je váš telefon, který je napojen na centrální operační systém Chicaga (ve zkratce CtOS). Díky tomu máte přístup k většině elektroniky, jako jsou semafory, mobilní telefony, mosty, kabelové vedení a prakticky vše ostatní, co je závislé na elektřině. Jak si tak postupně odemykáte nové schopnosti vaší postavy, dostáváte přístup k stále větší a větší plejádě vychytávek, kterými překvapíte své nepřátele.

Watch_dogs_4.jpg

Watch Dogs jsou jednou z mála her, kde je telefon mnohem důležitější zbraní, než pistole či samopal. I když váš inventář bude čítat solidní spektrum rozličných střelných zbraní, granátů a výbušnin, telefon bude vaším nejvěrnějším pomocníkem. Právě díky němu totiž můžete provádět interakci s okolním světem a věřte, že jde o jednu z nejzábavnějších kratochvil ve hře. Většina situací je navíc navržena speciálně tak, abyste přemýšleli a dálkově tropili neplechu bez jediného výstřelu. Počítejte však s tím, že vám může jednoduše dojít baterka. Ta se sice automaticky dobíjí, stále se však musíte krotit.

Město plné života

Velké obavy jsem měl z města samotného. Realistické pojetí a precizní zpracování je jedna věc, naplnit prostředí životem je však něco zcela jiného. Ubisoft se však předvedl a Chicago je nejen živé, ale i zajímavé místo. Především v next-gen verzích hry jsou ulice často plné lidí a vozidel, tvoří se kolony, při deštivém počasí lidé spěchají domů a pocit z živoucího města je perfektní. Také umělá inteligence výrazně pomáhá k věrohodnému pocitu, i když občas lze narazit na kiksy.

watch_dogs-city-railway-screenshot.jpgwatch_dogs-screenshot.jpgwatch_dogs-sealink-screenshot.jpg

Obyvatelé jsou mnohem živější, než je tomu např. v GTA 5. Zde čile reagují na situaci okolo, volají policii, vztekají se při nehodě, běží se podívat na místo, kde se střílelo atd. Lidé navíc reagují na Aidena v závislosti na tom, jakou reputaci si počas hry vybudujete. Budete hodný a nebojácný zachránce, nebo agresivní kriminálník? Podle toho se k vám budou chovat i lidé, kteří si vás budou fotit a prominou i nějaké to ukradené auto, v opačném případě ihned volají policii a vy to budete mít o řád těžší.

Vždy připojen

Co vás však bude rozhodně bavit jsou „invaze“ ostatních hráčů, kteří se k vám mohou nabourat do hry skrze kontrakty a snažit se nainstalovat do telefonu virus. V časovém limitu tak musíte pachatele najít a zneškodnit, případně se role otočí a vy se nabouráte k někomu. Tyto rychlé potyčky jsou perfektní ukázkou toho, jak velký potenciál podobný styl online multiplayeru má, a především jak dokáže zabavit. Vše je totiž integrováno přímo do singleplayeru a přechody jsou takřka neviditelné.

1395943561-15.jpg

Kromě hackování lze online provádět také závody a především dešifrování dat, na což už je potřeba tým a hraje se až v osmi hráčích. Jedná se o zajímavý mód, ve kterém musíte ukořistit data a stihnout je dešifrovat, než vám je nepřátelský tým ukradne. Jak, to už je na vás. Tento mód je bohužel přístupný pouze na PC a konzolích nové generace kvůli hardwarovým limitacím, což platí i o klasickém chaosu jménem Freeroam, kdy se v osmi hráčích volně pohybujete po městě a tropíte neplechu.

 

Připočteme-li multiplayer k singleplayerovému obsahu, máme tu jednu z nejnabitějších her za poslední dobu

 

Celkově jsem byl s online složkou nadmíru spokojen a hackování cizích lidí je překvapivě návykovou záležitostí, která lehce zabere hodiny vašeho času. Připočteme-li to k singleplayerovému obsahu, máme tu jednu z nejnabitějších her za poslední dobu.

1395943239-3.jpg1395943243-4.jpg1395943243-8.jpg

Když to leje, je to fajn

O grafické stránce Watch Dogs toho bylo řečeno spousta, pravda je ale taková, že titul vypadá skvěle. Ano, ke grafickému milníku z výstavy E3 hra nedosáhla, pravděpodobně ale ani neměla. Nový engine Disrupt však odvádí svou práci na výbornou a především v za deštivé noci vypadá město nádherně. V dne sice narazíte na lehce oplzlé barvy bez výrazné hloubky, za to však může systém osvětlení a stínování, který je ve hře využit. Pokud však neprahnete jen po očirvoucím vizuálu, budete zcela spokojeni.

1395943561-9.jpg

Precizně jsou vymodelované postavy, rozloha města a dohled jsou úctyhodné a filmové pojetí se nezapře, především honičky jsou zpracovány na výbornou, i když je ovládání a poškození vozů značně arkádové a chce to chvíli cviku, než si na jejich chování zvyknete. Důležité je, že je grafické zpracování dostatečně dobré na to, aby vám neřezalo oči a vy se mohli soustředit na hratelnost, která tu hraje prim.

Dostupné pro: PC, X360, PS3, Wii U, Xbox One
Žánr: Akce | Městská akce
Výrobce: Ubisoft Montreal | Webové stránky hry
Začátek prodeje: 27. května 2014
  • Nabitý herní obsah
  • Skvělá hratelnost
  • Integrovaný multiplayer
  • Živoucí město
  • Hackování
  • Povedený výtvarný styl
  • Velmi slabý příběh
  • Občasné kiksy AI
  • Arkádové chování aut

Watch Dogs je skvělou hrou, o tom není pochyb. Nabízí neuvěřitelně nabitý obsah, který vám vystačí na dlouhé hodiny, což je podpořeno i skvělým online prvkem. Grafická stránka je zcela dostačující a často i vyloženě nádherná, stejně jako živoucí město a solidní hratelnost s přestřelkami a hackováním. Jedinou výraznou pihou na kráse je příběh, který je zcela nezajímavý a nedotažený, také ovládání vozidel bych dotáhl trochu dál, nejedná se však o nic, co vám dojem ze hry vyloženě zkazí. Ve výsledku tak jde o parádní městskou akci, kterou si musíte zahrát. Už jen díky tomu, že můžete blbnout se semafory.

Nepřehlédněte:WATCH DOGS (PC) WATCH DOGS (PC)
nabízí 1 obchod za cenu 399 Kč na HLEDEJCENY.cz
Porovnat ceny
hce counter


NEJČTENĚJŠÍ ČLÁNKY

Blizzard oznámil předělávku Diablo 2: Resurrected na PC a konzole

Blizzard oznámil předělávku Diablo 2: Resurrected …

Diablo 4 není jediná hra z tohoto univerza, která k nám dorazí.

20.  2.  2021 | |17 N/A
Michal Maliarov
RemasterDiablo 2
Sony zavře své nejstarší herní studio. Dělalo hry, které západ nechtěl

Sony zavře své nejstarší herní studio. Dělalo hry,…

Autoři Gravity Rushe, Knacku, Shadow of the Colossus nebo hry The Last Guardian končí.

26.  2.  2021 | |9 N/A
Lukáš Václavík
PlayStationSony
Hráli jsme Valheim: návykovější než plenění

Hráli jsme Valheim: návykovější než plenění

Valheim vzal herní svět útokem. Na první pohled běžná hra o přežití má již miliony prodaných kopií a každým dnem se její popularita zvyšuje. Opravdu stojí za to?

28.  2.  2021 | |4 N/A
Vojtěch Matušinský
SurvivalDojmy
Hry zadarmo nebo se slevou: akce na skákačky a Rage 2 zdarma

Hry zadarmo nebo se slevou: akce na skákačky a Rag…

Na všech herních platformách je každou chvíli nějaká slevová akce. Každý týden proto vybíráme ty nejatraktivnější, které by vám neměly uniknout. Pokud chcete získat hry zdarma nebo s výhodnou slevou, podívejte se na aktuální přehled akcí!

19.  2.  2021 |
Martin Nahodil
Hry zdarmaSlevové akce
Diablo 4 hlásí návrat kultovní třídy Rogue prostřednictvím traileru

Diablo 4 hlásí návrat kultovní třídy Rogue prostře…

Rogue se vrací.

20.  2.  2021 | |2 N/A
Michal Maliarov
DiabloVideo
Valheim přeskočil hranici 500 tisíc aktivních hráčů a překonal Dotu 2

Valheim přeskočil hranici 500 tisíc aktivních hráč…

Nejnovější vikingská survival hra boří rekordy na celé čáře.

22.  2.  2021 | |1 N/A
Michal Maliarov
SteamByznys
Valheim slaví úspěch, během dvou týdnů prodal přes 3 miliony kusů

Valheim slaví úspěch, během dvou týdnů prodal přes…

Nejnovější online survival spadl na herní komunitu jako blesk z čistého nebe.

20.  2.  2021 | |4 N/A
Michal Maliarov
SurvivalOnline
Hry zadarmo nebo se slevou: akce na indie hry a Sunless Sea zdarma

Hry zadarmo nebo se slevou: akce na indie hry a Su…

Na všech herních platformách je každou chvíli nějaká slevová akce. Každý týden proto vybíráme ty nejatraktivnější, které by vám neměly uniknout. Pokud chcete získat hry zdarma nebo s výhodnou slevou, podívejte se na aktuální přehled akcí!

26.  2.  2021 | |1 N/A
Martin Nahodil
Hry zdarmaSlevové akce