Watch Dogs: velký bratr tě sleduje (recenze)

Dlouho očekávaný a nadějný konkurent sérii GTA je konečně tu a s ním i vlna honiček, přestřelek a hackování. Naplnili hlídací psi dávné sliby?

Watch Dogs působili už od svého odhalení na výstavě E3 velmi svěže a neokoukaně, především díky trochu jinému přístupu k otevřenému hernímu světu, než na který jsme zvyklí např. v sérii GTA. Velký důraz na detaily a téma bezpečnosti moderního světa působilo velmi filmově a zájem o projekt nedokázala zastínit ani kauza kolem grafického downgradu a planých slibech Ubisoftu. Hlídací psi jsou konečně tady a my si můžeme vše vyzkoušet na vlastní kůži.

Pomsta se nejlépe podává digitálně

Ujasněme si něco hned na začátku. Watch Dogs nejsou jako GTA a jediné, co mají tituly společného je celková struktura herního světa jakožto městské akce. Dílko Ubisoftu si jde svou vlastní cestou, přináší do hry své vlastní mechanismy a musím přiznat, že dost úspěšně. Na rozdíl od parodického a satirického GTA navíc působí mnohem dospěleji a realisticky, což hře opravdu sedí.

1398819173-watch-dogs-exclusive-geforce-com-nvidia-geforce-gtx-pc-screenshot-003.jpg1398819175-watch-dogs-exclusive-geforce-com-nvidia-geforce-gtx-pc-screenshot-005.jpg1398819177-watch-dogs-exclusive-geforce-com-nvidia-geforce-gtx-pc-screenshot-001.jpg

Bohužel právě příběh je jednou z mála nedotažeností, které hra má. Vezmete na sebe roli Aidena Pearce, bravurního hackera a chlápka do nepohody, který se dozví něco, co se dozvědět neměl a zapříčiní tak smrt své malé neteře. Zatímco se ústřední dějová linka točí kolem pomsty, kterou hodlá Aiden vykonat za každou cenu, hra se postupně rozšiřuje a větví, na jeviště vstupují nové postavy a situace začíná nabírat obřích rozměrů. Nechybí politické intriky, diskuze o národní bezpečnosti a korupce, kterou je Chicago prolezlé skrz naskrz.

 

Budete hledat skryté zásilky, jezdit kurýrem, odchytávat tajné informace, ničit nepřátelské konvoje, závodit či udávat lekci místním gangům, hrát poker a šachy

 

Hra skvěle simuluje filmové thrillery ve stylu trilogie Bourna či některé prvky z románů Toma Clancyho, bohužel šeredně zaostává v emocionálním nasazení. Rodinné problémy totiž nejsou brány s dostatečnou precizností a smrt neteře vám tak bude ukradená. A to je špatně. Právě rodinná složka by totiž měla hrát v příběhu důležitou roli, takhle se jen budete těšit na další hackování a modlit se, aby filmečky ze hřbitova už skončily. Navíc ani druhá strana příběhové mince není bůhvíjak silná, takže se hra opírá především o hratelnost.

1398819171-watch-dogs-exclusive-geforce-com-nvidia-geforce-gtx-pc-screenshot-002.jpg

Švédský stůl misí

I když příběh dokáže lehce zabrat něco přes 25 hodin, k mání je tuna herního obsahu, kterým je město doslova napěchováno. Přitom klasické nepovinné mise a záchrana obyvatel v nesnázích je pouze špičkou ledovce. Budete hledat skryté zásilky, jezdit kurýrem, odchytávat tajné informace, ničit nepřátelské konvoje, závodit či udávat lekci místním gangům, hrát poker a šachy. Různorodost je tu opravdu solidní, a to nemluvím o obyčejném poflakování městem a skenování obyvatel, které může vyústit v další nečekané mise či odemykatelné bonusy.

Watch_dogs_1.jpgWatch_dogs_2.jpgWatch_dogs_3.jpg

Ubisoftu se zkrátka podařilo napěchovat hru bohatým obsahem, ať už se rozhodnete dělat ve městě cokoliv a hře se daří nezabíhat rychle do stereotypu. Lví podíl na tom má dokonale integrované online prvky, o tom ale až později. Zajímavým zpestřením jsou digitální tripy v telefonu, díky kterým si zahrajete např. ujetou verzi Carmageddonu či budete ničit policisty v robotickém pavoukovi. Skvělý nápad.

Klíčem k úspěchu a k městu je váš telefon, který je napojen na centrální operační systém Chicaga (ve zkratce CtOS). Díky tomu máte přístup k většině elektroniky, jako jsou semafory, mobilní telefony, mosty, kabelové vedení a prakticky vše ostatní, co je závislé na elektřině. Jak si tak postupně odemykáte nové schopnosti vaší postavy, dostáváte přístup k stále větší a větší plejádě vychytávek, kterými překvapíte své nepřátele.

Watch_dogs_4.jpg

Watch Dogs jsou jednou z mála her, kde je telefon mnohem důležitější zbraní, než pistole či samopal. I když váš inventář bude čítat solidní spektrum rozličných střelných zbraní, granátů a výbušnin, telefon bude vaším nejvěrnějším pomocníkem. Právě díky němu totiž můžete provádět interakci s okolním světem a věřte, že jde o jednu z nejzábavnějších kratochvil ve hře. Většina situací je navíc navržena speciálně tak, abyste přemýšleli a dálkově tropili neplechu bez jediného výstřelu. Počítejte však s tím, že vám může jednoduše dojít baterka. Ta se sice automaticky dobíjí, stále se však musíte krotit.

Město plné života

Velké obavy jsem měl z města samotného. Realistické pojetí a precizní zpracování je jedna věc, naplnit prostředí životem je však něco zcela jiného. Ubisoft se však předvedl a Chicago je nejen živé, ale i zajímavé místo. Především v next-gen verzích hry jsou ulice často plné lidí a vozidel, tvoří se kolony, při deštivém počasí lidé spěchají domů a pocit z živoucího města je perfektní. Také umělá inteligence výrazně pomáhá k věrohodnému pocitu, i když občas lze narazit na kiksy.

watch_dogs-city-railway-screenshot.jpgwatch_dogs-screenshot.jpgwatch_dogs-sealink-screenshot.jpg

Obyvatelé jsou mnohem živější, než je tomu např. v GTA 5. Zde čile reagují na situaci okolo, volají policii, vztekají se při nehodě, běží se podívat na místo, kde se střílelo atd. Lidé navíc reagují na Aidena v závislosti na tom, jakou reputaci si počas hry vybudujete. Budete hodný a nebojácný zachránce, nebo agresivní kriminálník? Podle toho se k vám budou chovat i lidé, kteří si vás budou fotit a prominou i nějaké to ukradené auto, v opačném případě ihned volají policii a vy to budete mít o řád těžší.

Vždy připojen

Co vás však bude rozhodně bavit jsou „invaze“ ostatních hráčů, kteří se k vám mohou nabourat do hry skrze kontrakty a snažit se nainstalovat do telefonu virus. V časovém limitu tak musíte pachatele najít a zneškodnit, případně se role otočí a vy se nabouráte k někomu. Tyto rychlé potyčky jsou perfektní ukázkou toho, jak velký potenciál podobný styl online multiplayeru má, a především jak dokáže zabavit. Vše je totiž integrováno přímo do singleplayeru a přechody jsou takřka neviditelné.

1395943561-15.jpg

Kromě hackování lze online provádět také závody a především dešifrování dat, na což už je potřeba tým a hraje se až v osmi hráčích. Jedná se o zajímavý mód, ve kterém musíte ukořistit data a stihnout je dešifrovat, než vám je nepřátelský tým ukradne. Jak, to už je na vás. Tento mód je bohužel přístupný pouze na PC a konzolích nové generace kvůli hardwarovým limitacím, což platí i o klasickém chaosu jménem Freeroam, kdy se v osmi hráčích volně pohybujete po městě a tropíte neplechu.

 

Připočteme-li multiplayer k singleplayerovému obsahu, máme tu jednu z nejnabitějších her za poslední dobu

 

Celkově jsem byl s online složkou nadmíru spokojen a hackování cizích lidí je překvapivě návykovou záležitostí, která lehce zabere hodiny vašeho času. Připočteme-li to k singleplayerovému obsahu, máme tu jednu z nejnabitějších her za poslední dobu.

1395943239-3.jpg1395943243-4.jpg1395943243-8.jpg

Když to leje, je to fajn

O grafické stránce Watch Dogs toho bylo řečeno spousta, pravda je ale taková, že titul vypadá skvěle. Ano, ke grafickému milníku z výstavy E3 hra nedosáhla, pravděpodobně ale ani neměla. Nový engine Disrupt však odvádí svou práci na výbornou a především v za deštivé noci vypadá město nádherně. V dne sice narazíte na lehce oplzlé barvy bez výrazné hloubky, za to však může systém osvětlení a stínování, který je ve hře využit. Pokud však neprahnete jen po očirvoucím vizuálu, budete zcela spokojeni.

1395943561-9.jpg

Precizně jsou vymodelované postavy, rozloha města a dohled jsou úctyhodné a filmové pojetí se nezapře, především honičky jsou zpracovány na výbornou, i když je ovládání a poškození vozů značně arkádové a chce to chvíli cviku, než si na jejich chování zvyknete. Důležité je, že je grafické zpracování dostatečně dobré na to, aby vám neřezalo oči a vy se mohli soustředit na hratelnost, která tu hraje prim.

Dostupné pro: PC, X360, PS3, Wii U, Xbox One
Žánr: Akce | Městská akce
Výrobce: Ubisoft Montreal | Webové stránky hry
Začátek prodeje: 27. května 2014
  • Nabitý herní obsah
  • Skvělá hratelnost
  • Integrovaný multiplayer
  • Živoucí město
  • Hackování
  • Povedený výtvarný styl
  • Velmi slabý příběh
  • Občasné kiksy AI
  • Arkádové chování aut

Watch Dogs je skvělou hrou, o tom není pochyb. Nabízí neuvěřitelně nabitý obsah, který vám vystačí na dlouhé hodiny, což je podpořeno i skvělým online prvkem. Grafická stránka je zcela dostačující a často i vyloženě nádherná, stejně jako živoucí město a solidní hratelnost s přestřelkami a hackováním. Jedinou výraznou pihou na kráse je příběh, který je zcela nezajímavý a nedotažený, také ovládání vozidel bych dotáhl trochu dál, nejedná se však o nic, co vám dojem ze hry vyloženě zkazí. Ve výsledku tak jde o parádní městskou akci, kterou si musíte zahrát. Už jen díky tomu, že můžete blbnout se semafory.

Nepřehlédněte:

Krásy Chicaga v ultra rozlišení aneb Watch Dogs na steroidech

Krásy Chicaga v ultra rozlišení aneb Watch Dogs na steroidech

Liveplay: hrajeme městskou akci Watch Dogs

Liveplay: hrajeme městskou akci Watch Dogs


NEJČTENĚJŠÍ ČLÁNKY

Nejlepší hry zdarma: Jak si skvěle zahrát a neutratit ani korunu

Nejlepší hry zdarma: Jak si skvěle zah…

Občas to vyjde tak, že na hry po vánočních nákupech už prostě nezbude žádný zlaťák. Jak tedy trávit dlouhé zimní večery, když už máte všechno dohrané? Vybrali jsme pár kousků, za které nemusíte dát ani korunu, a i tak se budete královsky bavit.

včera | | 19 N/A
Nejlepší hry pro Playstation 4: deset tipů, které zaručeně dobře zabaví

Nejlepší hry pro Playstation 4: deset …

Letos se pro Playstation urodila spousta herních pecek, v našem vánočním rádci proto z většiny najdete exkluzivní tituly. Nezapomněli jsme ale ani na multiplatformní hry.

30.  11.  2017 |
Ubisoft rozdává AC IV: Black Flag a World in Conflict zcela zdarma

Ubisoft rozdává AC IV: Black Flag a Wo…

Nadílka od Ubisoftu bude v podobě her, které určitě moc dobře znáte. Těšíte se?

5.  12.  2017 | | 2 N/A
Vybrali jsme nejlepší PC hry pod stromeček

Vybrali jsme nejlepší PC hry pod strom…

Toto je deset her, které byste rozhodně neměli při hraní na počítači vynechat.

6.  12.  2017 | | 21 N/A
7 tipů na nejbrutálnější hry historie, co vám zaručeně spraví chuť

7 tipů na nejbrutálnější hry historie,…

Je libo násilí a hektolitry krve? I to se občas šikne. Pojďte se tedy s námi podívat na ty nejbrutálnější hry, které spatřily světlo světa.

4.  12.  2017 | | 3 N/A
Vybrali jsme nejlepší herní notebooky pod stromeček, zahraje si každý

Vybrali jsme nejlepší herní notebooky …

Pořádný herní notebook seženete za 25 tisíc. Vybrali jsme však i levnější stroje s nutnými kompromisy, nebo naopak děla s cenou ke sta tisícům

9.  12.  2017 | | 11 N/A
Herní agenda: pochmurný listopad plný božích her

Herní agenda: pochmurný listopad plný …

Konec roku se blíží a hráčská komunita se stále těší z nových AAA titulů. Ne v každém případě to ale vyjde a v minulém měsíci jsme zaznamenali pár průšvihů, které se dostaly i mimo herní svět. Nebudeme ale listopad brát tak negativně. Přece jenom se v něm objevilo pár světlých chvil, které byste rozhodně neměli minout.

2.  12.  2017 |
Xbox One vs Xbox One X: grafický pokrok nebo bláboly? (galerie)

Xbox One vs Xbox One X: grafický pokro…

Xbox One X vyšlo nedávno a mezi vylepšeními jasně dominuje grafika. Rozhodli jsme se, že několik her detailně porovnáme v galerii.

29.  11.  2017 | | 30 N/A