WD_Black D30 Game Drive: pomocník k novým konzolím | Recenze

WD vyrukoval se zbrusu novým externím diskem, který si poradí s konzolemi nové generace.

Co baví

 • Svižná rychlost přenosu
 • Značkový design výrobce
 • Optimalizace pro konzole
 • Podpora USB-C/USB-A

Co vadí

 • Vyšší cena
 • Konzole nevyužijí plnou rychlost
8/10
Hodnocení

Konzole nové generace jsou tu a pomalu ale jistě začínají nastupovat také hry nové generace. Co to znamená? Že interní úložiště konzolí se začne plnit rychleji než restaurace po zrušení pandemických omezení a je potřeba s tím držet krok. Ostatně přední AAA hry platformy dnes mohou bez problémů ukousnout i 100 GB místa a pak už to jde rychle. 

Po malém disku WD_Black P50, který jsme si vyzkoušeli v uplynulém roce na konzolích PS4 a Xbox One vyrukoval výrobce s několika novinkami, které už jsou připraveny čelit nástrahám PS5 a Xbox Series X/S díky optimalizované rychlosti a rozhraní USB-C. Do redakce jsme dostali model D30 a prohnali ho testovacím polygonem jak u PS5, tak PC. 

Designový doplněk 

Poznat vzhled disků WD by člověk zvládl i poslepu. Uhlazený černý plast, ze kterého sestávají krychličky se značkovým texturováním a lehce futuristickým vzhledem je tu s námi už několik generací a ani tentokrát se nic nemění. Model D30 je podstatně macatější než přenosné SSD disky, které jsme měli v rukou nedávno, a je i po vzhledové stránce uzpůsoben tomu, aby se honosil hned vedle vaší konzole u televize. 

wd-black-d30-game-drive-usb-3-2-ssd-side.png.wdthumb.1280.1280.jpgwd-black-d30-game-drive-usb-3-2-ssd-Left.png.wdthumb.1280.1280.jpgwd-black-d30-game-drive-usb-3-2-ssd-facing-right.png.wdthumb.1280.1280.jpg
Značkový design WD_Black zůstává, jen se mění velikost disků

Krychlička váží 127 gramů, schovává v sobě USB-C port, malou signalizační diodu vepředu a nechybí ani připínací stojan, aby vzhledově disk odpovídal postavené konzoli. Žádné RGB podsvícení ani jiné serepetičky, vše je minimalistické a podřízené praktickému využití. Výrobce tvrdí, že tento design byl vytvořen především kvůli vysoké stabilitě a to můžeme rozhodně potvrdit. Po připnutí stojanu už jej neodpojíte ani stádem volů. 

Svižná rychlost a optimalizace pro konzole

Jak už jsem zmínil v úvodu, model D30 je přímo optimalizován pro konzole nové generace s rychlostí čtení a zápisu až 900 MB/s skrze USB-C port. To však neznamená, že si jej neužijí i majitelé herních PC, pro které rozhodně umí posloužit skvěle. Dokáže interně dosáhnout až na 2400 MB/s rychlost čtení a 1950 MB/s rychlost zápisu. Ostatně, cokoliv nad 1000 MB/s v případě konzolí postrádá smysl, jelikož propustnost USB portu konzole PS5 činí 10Gbps, v případě Xbox Series X/S dokonce 5Gbps. Precizní optimalizace tedy dává největší smysl a to je oblast, na kterou se WD soustředil. 

2021-06-18 17.26.49.jpg
SSD disk ve stojanu sám připomíná malou konzoli, takže se krásně vyjímá na stole

Stejně jako v případě ostatních SSD disků může D30 skvěle sloužit jako "odkládací" prostor pro hry, které na konzoli právě nehrajete. Přenášení her do externího úložiště se uskutečňuje průměrnou rychlostí cca 250 MB/s, což je o dost rychlejší než v případě klasického redakčního pevného disku společnosti Verbatim, který se dostal sotva na polovinu této rychlosti. Naopak přenášení hry zpět do interního disku PS5 se provádí skoro dvakrát pomaleji a v tomto případě byly rychlosti obou disků téměř identické. 

Technické specifikace

 • Typ úložiště: SSD (Externí)
 • Rozhraní: USB 3.2 Gen 2
 • Rychlost čtení: až 2400 MB/s
 • Rychlost zápisu: až 1950 MB/s
 • Hmotnost: 127g
 • Kompatibilita: PC, PS5, (Xbox Series X/S samostatný model)
 • Cena a kapacita: 4199 Kč (500GB), 6699 Kč (1TB), 11 299 Kč (2TB)

To je skvělá zpráva především z toho důvodu, že pro maximální využití SSD u konzole PS5 je důležitá hlavně první hodnota, stejně tak v případě konzole Xbox Series X/S. Kromě rychlého uložení to totiž znamená, že mohou hráči hrát všechny PS4 hry přímo z externího disku a vše se načítá stejnou rychlostí, jako v případě využití interního disku PS5. U exkluzivních PS5 her to bohužel zatím možné není, vzhledem k jejich omezenému počtu v tuto chvíli to ale ani moc nevadí. Většina her, které se na PS5 v současnosti hrají pramení ze zpětné kompatibility a éry PS4. 

2021-06-18 17.26.57.jpg2021-06-18 17.27.38.jpg2021-06-18 17.27.04.jpg
V základu se disk připojuje k USB-C portu, nechybí ale ani adaptér na USB-A

V praxi to znamená, že disk D30 může skvěle posloužit jak jako náhradní aktivní disk pro hraní PS4 her, tak disk pro ukládaní PS5 her "do zásoby". A než se na trhu objeví více opravdových PS5 exkluzivit, bude to bohatě stačit. Pak už ale naskočí do prodeje disky, které budou zvládat i větší macky nové generace. 

Jak bylo řečeno dříve, D30 můžete bez problémů využít i s počítačem, s průměrnou rychlostí přenosu dat na hranici 600 MB/s, musíte si ale uvědomit, že tady nejde o to nejlepší, co můžete na PC trhu v současné době najít. Ostatně i starší a menší bráška P50 zvládne vaše PC choutky stejně dobře. D30 je disk, zaměřený především na nové konzole a tak je k němu třeba i přistupovat. V opačném případě byste totiž museli při každé změně platformy neustále disk formátovat, a to přece nikdo nechce. 

Verdikt

WD_Black D30 je výborným herním SSD diskem, který exceluje především díky optimalizaci pro nové konzole. Díky tomu jej lze využít jako dodatečný prostor i aktivní disk pro hraní PS4 her na PS5. Pokud jste ale především PC hráč, doporučujeme se porozhlédnout jinde. Na trhu je spousta lepších, a především o dost levnějších alternativ. 

Váš názor Další článek: Avatar: Frontiers of Pandora nabídne nové příběhy a nové postavy

Témata článku: , , , , , , , , , , , , , , , , , ,Sex manželských párů? Jen výjimečně. Ložnice ovládnou roboti s umělou inteligencí

Sex manželských párů? Jen výjimečně. Ložnice ovládnou roboti s umělou inteligencí

** Sex manželských párů jen při zvláštních příležitostech. ** Ložnice ovládnou sexuální roboti s umělou inteligencí. ** I to je jeden ze závěrů Mezinárodní robotické konference.

Filip KůželJiří Liebreich
RobotiSexUmělá inteligence
ARM ukázalo nová superjádra. Přinesou výrazný nárůst výkonu do smartphonů, notebooků a chytrých brýlí

ARM ukázalo nová superjádra. Přinesou výrazný nárůst výkonu do smartphonů, notebooků a chytrých brýlí

** ARM představil nová jádra pro blízkou budoucnost ** Slibují výrazný nárůst výkonu i úsporu energie ** Chystá se i nová 12-jádrová varianta pro notebooky

Martin Miksa
Mobilní čipsetyMobilní procesoryAndroid
Prohlédněte si 1600 ruských základen na detailní družicové mapě. Rezavějící Kuzněcov, Moskva i raketoplán Bajkal

Prohlédněte si 1600 ruských základen na detailní družicové mapě. Rezavějící Kuzněcov, Moskva i raketoplán Bajkal

** Google má kvalitní družicové snímky Ruska ** Najdete na nich i tu poslední ruskou vojenskou základnu ** Nadšenci jich lokalizovali už okolo 1 600

Jakub Čížek
RuskoArmádaMapy
Dobrodružný Sonic Frontiers v nových záběrech ze hry ukazuje verzi pro Switch

Dobrodružný Sonic Frontiers v nových záběrech ze hry ukazuje verzi pro Switch

Hra vyjde kromě velkých platforem i na přenosné konzoli Nintenda.

Michal Maliarov
Sonic FrontiersSonicVideo
Jak poznat, že máte možná hacknutý telefon? Toto je devět symptomů, které můžete pozorovat

Jak poznat, že máte možná hacknutý telefon? Toto je devět symptomů, které můžete pozorovat

** Jak poznat, že je váš smartphone hacknutý? ** Hledejte známky po nestandardním chování telefonu ** Stačí když telefon vydrží méně nebo topí i v klidovém režimu...

Martin Chroust
Jak...Malware
Prodělaný covid? Jako když mozek zestárne o dvacet roků

Prodělaný covid? Jako když mozek zestárne o dvacet roků

** Zdoláním nákazy covid nekonč, následky mohou přetrvávat ještě řadu měsíců ** Práci mozku může choroba poznamená podobně, jako kdyby člověk zestárnul o dvacet let ** V IQ testech se to projeví poklesem o deset bodů

Jaroslav Petr
SARS-CoV-2COVID-19Mozek
Webové mapy nám děsně lžou. Skutečnost vypadá úplně jinak a řekneme vám proč

Webové mapy nám děsně lžou. Skutečnost vypadá úplně jinak a řekneme vám proč

** Na většině map vypadá Rusko větší než ve skutečnosti ** A co teprve takové Grónsko, které je reálně 14× menší než Afrika ** Za vše může kartografická projekce a její historický vývoj

Jakub Čížek
MapyHistorie