West Bang – dálný západ v srdci Evropy

West Bang je nová česká hra, ve které rychlost znamená vše a logické myšlení je vám stejně platné jako modrá knížka na vojně. Její ručně kreslená grafika vás možná zaujme stejně, jako překvapila mě.
West Bang – dálný západ v srdci Evropy
West Bank (západní břeh Jordánu) je území ohraničené ze severu, západu a jihu Izraelem a z východu Jordánskem. Vyznačuje se svou důležitostí pro všechna tři hlavní světová náboženství – judaismus, křesťanství a islám. Přestože se k tomuto místu upírají zraky velké části světové populace, nemá žádnou přímou souvislost s počítačovými hrami ani počítačovým průmyslem obecně.

West Bank je také historická počítačová hra, která vzrušovala počítačovou veřejnost někdy v polovině osmdesátých let. Přinesla neotřelý nápad, spoustu návykové zábavy a hodiny strávené před televizními obrazovkami. Zřejmé právě proto se dočkala konverze na většinu oblíbených platforem zlaté doby 8-bitové zábavy. Grafika je možná na dnešní poměry až příliš předpotopní, atmosféru však za pomoci emulátorů můžete okusit ještě i dnes, kdy už gumové ZX začíná pomalu korodovat.

West Bang je úplně nová, čerstvě zkompilovaná, do barevného archivu zabalená a růžovou stuhou ovázaná hra, ve které je smrt stejně častá jako výstřel z pistole a zápach střelného prachu provází každého jako jeho vlastní stín. Pokud jste pochopili, že tu první dva odstavce nejsou jenom pro zaplnění černého místa, jistě tušíte, že od West Bank k West Bang vede cesta snad ještě kratší než z Aše do Košic. Podobnost není vůbec překvapivá, dobrý nápad se totiž hodí vždy a za každé situace. Proč jej tedy znovu nevyužít dnes, po téměř dvou desetiletích? Asi není náhoda, že se chytré hlavy, které se daly do tvorby moderního West Banku, sešly právě u nás v České republice.

Nevěřím, že někdo z vás neví, jak se West Bank(g) hraje. Pro později narozené to ale v rychlosti připomenu. Hrajete ochránce práv a svobod lidiček ve westernovém městečku konce minulého století. Protože všichni obyvatelé města nejsou spořádanými občany, kteří pracují, poctivě odvádějí daně a tu a tam si zajdou uložit peníze do místní banky, máte o zábavu rychle postaráno. Stačí čekat s pistolí u dveří, rychle omrknout přicházejícího a podle potřeby bleskově jednat. Za zastřelení zločince jsou body, za stařenku a jiné civilně vyhlížející osůbky ne. Kdo se rozbrečí, ztratí body. Vítěz získá tank. No hmm, vlastně ne tak úplně. Takový je ale život. A je krásný !

Princip hry je tedy jasný, případně jej upřesní pohled na okolní historické fotografie. Z nich je jasné, že grafika laděná do takového comics-like stylu je přesně tím, co jsme u tohoto typu hry potřebovali. Navíc pohled na ručně kreslené bitmapy má v dnešní texturové době blahodárný vliv na lidský organismus.

West Bang je hra maximálně jednoduchá, to však ještě není nutně synonymum nudnosti. V plném světle se samozřejmě ukáže až v kompletní verzi. Doufejme, že není, co pokazit. No uvidíme, počkejte si na ní. Já jdu zatím střílet padouchy.

NEJČTENĚJŠÍ ČLÁNKY

Vybrali jsme nejlepší PC hry pod stromeček

Vybrali jsme nejlepší PC hry pod strom…

Toto je deset her, které byste rozhodně neměli při hraní na počítači vynechat.

18.  11.  2017 | | 12 N/A
Need for Speed Payback: nedostatečně rychle a zběsile (recenze)

Need for Speed Payback: nedostatečně r…

Po menší přestávce jsme se konečně dočkali dalšího dílu série Need for Speed. Prospěla závodům pauza stejně, jako novému asasínovi? To se dozvíte z naší recenze.

12.  11.  2017 | | 17 N/A
Na PS Store startuje nová akce, najdete tam spoustu her pod tři stovky

Na PS Store startuje nová akce, najdet…

Chcete si doplnit svou digitální knihovničku konzole Playstation o pár parádních pecek? V obchodě máte skvělou akci.

16.  11.  2017 | | 4 N/A
Testovali jsme Xbox One X: jde o nejvýkonnější konzoli na trhu?

Testovali jsme Xbox One X: jde o nejvý…

Tak je to konečně tady. Vyšel Xbox One X, nejvýkonnější konzole na trhu a dlouho opěvovaný klenot Microsoftu. Je to opravdu dobrá herní mašina nebo přeceněný favorit?

17.  11.  2017 | | 16 N/A
Fanoušci přinutili EA ke změně, Star Wars Battlefront 2 bude lepší

Fanoušci přinutili EA ke změně, Star W…

Velká vlna nevole od fanoušků Battlefrontu podle všeho padla na úrodnou půdu. EA chystá změny.

18.  11.  2017 | | 2 N/A
Microsoft rozjíždí časově omezenou nabídku bundlů konzole Xbox One S

Microsoft rozjíždí časově omezenou nab…

Slevová mánie začíná.

12.  11.  2017 |
Hrajeme Star Wars Battlefront II: hvězdné války ve 4K

Hrajeme Star Wars Battlefront II: hvěz…

Zapli jsme Xbox One X a rozhodli se vyzkoušet, jak vypadají Hvězdné Války ve 4K. A víte co? Vypadá to parádně!

15.  11.  2017 | | 6 N/A
Playstation má speciální nabídku na Černý pátek, konzole i hry s velkou slevou

Playstation má speciální nabídku na Če…

Sony oznamuje, že v právě probíhající akci Black Friday nabízí ještě atraktivnější cenové podmínky svých produktů.

21.  11.  2017 |