West Bang – dálný západ v srdci Evropy

West Bang je nová česká hra, ve které rychlost znamená vše a logické myšlení je vám stejně platné jako modrá knížka na vojně. Její ručně kreslená grafika vás možná zaujme stejně, jako překvapila mě.
West Bang – dálný západ v srdci Evropy
West Bank (západní břeh Jordánu) je území ohraničené ze severu, západu a jihu Izraelem a z východu Jordánskem. Vyznačuje se svou důležitostí pro všechna tři hlavní světová náboženství – judaismus, křesťanství a islám. Přestože se k tomuto místu upírají zraky velké části světové populace, nemá žádnou přímou souvislost s počítačovými hrami ani počítačovým průmyslem obecně.

West Bank je také historická počítačová hra, která vzrušovala počítačovou veřejnost někdy v polovině osmdesátých let. Přinesla neotřelý nápad, spoustu návykové zábavy a hodiny strávené před televizními obrazovkami. Zřejmé právě proto se dočkala konverze na většinu oblíbených platforem zlaté doby 8-bitové zábavy. Grafika je možná na dnešní poměry až příliš předpotopní, atmosféru však za pomoci emulátorů můžete okusit ještě i dnes, kdy už gumové ZX začíná pomalu korodovat.

West Bang je úplně nová, čerstvě zkompilovaná, do barevného archivu zabalená a růžovou stuhou ovázaná hra, ve které je smrt stejně častá jako výstřel z pistole a zápach střelného prachu provází každého jako jeho vlastní stín. Pokud jste pochopili, že tu první dva odstavce nejsou jenom pro zaplnění černého místa, jistě tušíte, že od West Bank k West Bang vede cesta snad ještě kratší než z Aše do Košic. Podobnost není vůbec překvapivá, dobrý nápad se totiž hodí vždy a za každé situace. Proč jej tedy znovu nevyužít dnes, po téměř dvou desetiletích? Asi není náhoda, že se chytré hlavy, které se daly do tvorby moderního West Banku, sešly právě u nás v České republice.

Nevěřím, že někdo z vás neví, jak se West Bank(g) hraje. Pro později narozené to ale v rychlosti připomenu. Hrajete ochránce práv a svobod lidiček ve westernovém městečku konce minulého století. Protože všichni obyvatelé města nejsou spořádanými občany, kteří pracují, poctivě odvádějí daně a tu a tam si zajdou uložit peníze do místní banky, máte o zábavu rychle postaráno. Stačí čekat s pistolí u dveří, rychle omrknout přicházejícího a podle potřeby bleskově jednat. Za zastřelení zločince jsou body, za stařenku a jiné civilně vyhlížející osůbky ne. Kdo se rozbrečí, ztratí body. Vítěz získá tank. No hmm, vlastně ne tak úplně. Takový je ale život. A je krásný !

Princip hry je tedy jasný, případně jej upřesní pohled na okolní historické fotografie. Z nich je jasné, že grafika laděná do takového comics-like stylu je přesně tím, co jsme u tohoto typu hry potřebovali. Navíc pohled na ručně kreslené bitmapy má v dnešní texturové době blahodárný vliv na lidský organismus.

West Bang je hra maximálně jednoduchá, to však ještě není nutně synonymum nudnosti. V plném světle se samozřejmě ukáže až v kompletní verzi. Doufejme, že není, co pokazit. No uvidíme, počkejte si na ní. Já jdu zatím střílet padouchy.

NEJČTENĚJŠÍ ČLÁNKY

Takhle vypadají nejlepší hry z výstavy E3 2018: je na co se těšit

Takhle vypadají nejlepší hry z výstavy…

Výstava E3 není jen o odhalení a novinkách. Také jsme se dočkali tuny nových obrázků z očekávaných her.

dnes | | 2 N/A
Nejžhavější trailery a videa z výstavy E3 2018: vše v pohybu

Nejžhavější trailery a videa z výstavy…

Obrazovou galerii máme za sebou, teď jsou na řadě ty nejlepší trailery. A že jich bylo.

17.  6.  2018 | | 1 N/A
E3: Forza Horizon 4 se bude odehrávat v Británii za střídání ročních období

E3: Forza Horizon 4 se bude odehrávat …

Na konferenci Microsoftu snad nesmí nikdy chybět Forza. Nová Forza Horizon 4 se bude odehrávat v Británii a nabídne čtyři roční období.

13.  6.  2018 | | 2 N/A
Cyberpunk 2077: E3 dojmy z nejambicióznějšího RPG dneška

Cyberpunk 2077: E3 dojmy z nejambicióz…

Největší herní svátek roku sice už pomalu končí, ale pro nás je to teprve začátek. Postupně vám přineseme informace o valné většině představených her. Přednost mají samozřejmě ty větší tituly, a proto se dnes podíváme na Cyberpunk 2077 od CD Projekt RED.

16.  6.  2018 | | 2 N/A
Cyberpunk 2077 bude obsahovat necenzurovanou, účelnou nahotu

Cyberpunk 2077 bude obsahovat necenzur…

Tvůrci Cyberpunku 2077 potvrdili, že v jejich hře bude mimo jiné i nahota, kterou do ní umístili z dobrých důvodů a její cenzurování by uškodilo tomu, co chtějí sdělit.

18.  6.  2018 | | 9 N/A
Playstation 5 využije speciálně navržený grafický čip Navi od AMD

Playstation 5 využije speciálně navrže…

Playstation 5 se musí pochlubit celou řadou nejmodernějších technologií a díky Forbesu můžeme nahlédnout na pravděpodobný hardware o něco dříve.

15.  6.  2018 |
E3: Assassin

E3: Assassin's Creed Odyssey bude mít …

Ubisoft se po oznámení nového Assassin's Creed Odyssey s ničím moc nepáral a hráčům předhodil rovnou pět různých edic, z nichž nejdražší bude stát 240 euro.

12.  6.  2018 | | 9 N/A
To nejlepší z herní výstavy E3 2018: nové hity a budoucnost videoher

To nejlepší z herní výstavy E3 2018: n…

Největší světová multimediální výstava E3 je u konce a nám nezbývá, než se podívat na zoubek budoucnosti videoher.

18.  6.  2018 |