West Bang – dálný západ v srdci Evropy

West Bang je nová česká hra, ve které rychlost znamená vše a logické myšlení je vám stejně platné jako modrá knížka na vojně. Její ručně kreslená grafika vás možná zaujme stejně, jako překvapila mě.
West Bang – dálný západ v srdci Evropy
West Bank (západní břeh Jordánu) je území ohraničené ze severu, západu a jihu Izraelem a z východu Jordánskem. Vyznačuje se svou důležitostí pro všechna tři hlavní světová náboženství – judaismus, křesťanství a islám. Přestože se k tomuto místu upírají zraky velké části světové populace, nemá žádnou přímou souvislost s počítačovými hrami ani počítačovým průmyslem obecně.

West Bank je také historická počítačová hra, která vzrušovala počítačovou veřejnost někdy v polovině osmdesátých let. Přinesla neotřelý nápad, spoustu návykové zábavy a hodiny strávené před televizními obrazovkami. Zřejmé právě proto se dočkala konverze na většinu oblíbených platforem zlaté doby 8-bitové zábavy. Grafika je možná na dnešní poměry až příliš předpotopní, atmosféru však za pomoci emulátorů můžete okusit ještě i dnes, kdy už gumové ZX začíná pomalu korodovat.

West Bang je úplně nová, čerstvě zkompilovaná, do barevného archivu zabalená a růžovou stuhou ovázaná hra, ve které je smrt stejně častá jako výstřel z pistole a zápach střelného prachu provází každého jako jeho vlastní stín. Pokud jste pochopili, že tu první dva odstavce nejsou jenom pro zaplnění černého místa, jistě tušíte, že od West Bank k West Bang vede cesta snad ještě kratší než z Aše do Košic. Podobnost není vůbec překvapivá, dobrý nápad se totiž hodí vždy a za každé situace. Proč jej tedy znovu nevyužít dnes, po téměř dvou desetiletích? Asi není náhoda, že se chytré hlavy, které se daly do tvorby moderního West Banku, sešly právě u nás v České republice.

Nevěřím, že někdo z vás neví, jak se West Bank(g) hraje. Pro později narozené to ale v rychlosti připomenu. Hrajete ochránce práv a svobod lidiček ve westernovém městečku konce minulého století. Protože všichni obyvatelé města nejsou spořádanými občany, kteří pracují, poctivě odvádějí daně a tu a tam si zajdou uložit peníze do místní banky, máte o zábavu rychle postaráno. Stačí čekat s pistolí u dveří, rychle omrknout přicházejícího a podle potřeby bleskově jednat. Za zastřelení zločince jsou body, za stařenku a jiné civilně vyhlížející osůbky ne. Kdo se rozbrečí, ztratí body. Vítěz získá tank. No hmm, vlastně ne tak úplně. Takový je ale život. A je krásný !

Princip hry je tedy jasný, případně jej upřesní pohled na okolní historické fotografie. Z nich je jasné, že grafika laděná do takového comics-like stylu je přesně tím, co jsme u tohoto typu hry potřebovali. Navíc pohled na ručně kreslené bitmapy má v dnešní texturové době blahodárný vliv na lidský organismus.

West Bang je hra maximálně jednoduchá, to však ještě není nutně synonymum nudnosti. V plném světle se samozřejmě ukáže až v kompletní verzi. Doufejme, že není, co pokazit. No uvidíme, počkejte si na ní. Já jdu zatím střílet padouchy.

NEJČTENĚJŠÍ ČLÁNKY

Kingdom Come: Deliverance - prožijte český středověk (recenze)

Kingdom Come: Deliverance - prožijte č…

Česká hra ze středověku se dočkala finálního vydání. Po dlouholetém vývoji máte možnost okusit hru, jaká tu ještě nebyla. RPG inspirované českou historií a vyvíjené s důrazem na středověkou realitu. Stojí za to hru pořizovat? Dozvíte se v recenzi!

13.  2.  2018 | | 122 N/A
Kingdom Come: Deliverance je úžasná česká hra, se kterou prožijete středověk

Kingdom Come: Deliverance je úžasná če…

Kingdom Come: Deliverance je nejočekávanější hrou roku 2018. Hra se středověkým námětem čerpá z české historie a slibuje doposud nevídaný herní zážitek založený na tvrdé realitě a precizním zpracování.

5.  2.  2018 | | 76 N/A
Mapa Kingdom Come: Deliverance je krásným příkladem středověké historie

Mapa Kingdom Come: Deliverance je krás…

Při tvorbě světa Kingdom Come: Deliverance samozřejmě nemohli tvůrci zahrnout celou republiku. Nakonec si vybrali okolí města Rataje nad Sázavou, nacházejícího se v okrese Kutná Hora. Jak to dopadlo?

11.  2.  2018 | | 12 N/A
Jak vypadá Kingdom Come: podívejte se na obrázky z českého středověku

Jak vypadá Kingdom Come: podívejte se …

Kingdom Come bude výpravou do středověku se vším všudy. České lesy, věrohodné souboje a příběhové zvraty, které otřásly zemí. Pojďme se podívat na všechny dostupné pohlednice z výletu.

8.  2.  2018 | | 17 N/A
V Kingdom Come: Deliverance se musíte naučit řádně oblékat a obrnit

V Kingdom Come: Deliverance se musíte …

V očekávaném českém RPG nebudou věrohodné jen souboje, ale také způsob oblékání a využívání brnění.

7.  2.  2018 |
Kingdom Come: Deliverance už prodalo téměř 500 tisíc kopií

Kingdom Come: Deliverance už prodalo t…

Nehledě na bugy a další technické nepříjemnosti se Kingdom Come v prodejích pěkně daří.

15.  2.  2018 | | 5 N/A
Jak Kingdom Come redefinuje pojetí soubojů z pohledu první osoby

Jak Kingdom Come redefinuje pojetí sou…

Souboje z pohledu první osoby byly vždy kamenem úrazu mnoha her. Warhorse má na to svůj vlastní přístup.

6.  2.  2018 | | 3 N/A
Kingdom Come: Deliverance dostane na PS4 v den vydání obří patch

Kingdom Come: Deliverance dostane na P…

Máte koupené Kingdom Come na konzoli PS4 a chystáte se hrát? Tak to si ještě nějakou dobu počkáte.

12.  2.  2018 | | 16 N/A