West Bang – dálný západ v srdci Evropy

West Bang je nová česká hra, ve které rychlost znamená vše a logické myšlení je vám stejně platné jako modrá knížka na vojně. Její ručně kreslená grafika vás možná zaujme stejně, jako překvapila mě.
West Bang – dálný západ v srdci Evropy
West Bank (západní břeh Jordánu) je území ohraničené ze severu, západu a jihu Izraelem a z východu Jordánskem. Vyznačuje se svou důležitostí pro všechna tři hlavní světová náboženství – judaismus, křesťanství a islám. Přestože se k tomuto místu upírají zraky velké části světové populace, nemá žádnou přímou souvislost s počítačovými hrami ani počítačovým průmyslem obecně.

West Bank je také historická počítačová hra, která vzrušovala počítačovou veřejnost někdy v polovině osmdesátých let. Přinesla neotřelý nápad, spoustu návykové zábavy a hodiny strávené před televizními obrazovkami. Zřejmé právě proto se dočkala konverze na většinu oblíbených platforem zlaté doby 8-bitové zábavy. Grafika je možná na dnešní poměry až příliš předpotopní, atmosféru však za pomoci emulátorů můžete okusit ještě i dnes, kdy už gumové ZX začíná pomalu korodovat.

West Bang je úplně nová, čerstvě zkompilovaná, do barevného archivu zabalená a růžovou stuhou ovázaná hra, ve které je smrt stejně častá jako výstřel z pistole a zápach střelného prachu provází každého jako jeho vlastní stín. Pokud jste pochopili, že tu první dva odstavce nejsou jenom pro zaplnění černého místa, jistě tušíte, že od West Bank k West Bang vede cesta snad ještě kratší než z Aše do Košic. Podobnost není vůbec překvapivá, dobrý nápad se totiž hodí vždy a za každé situace. Proč jej tedy znovu nevyužít dnes, po téměř dvou desetiletích? Asi není náhoda, že se chytré hlavy, které se daly do tvorby moderního West Banku, sešly právě u nás v České republice.

Nevěřím, že někdo z vás neví, jak se West Bank(g) hraje. Pro později narozené to ale v rychlosti připomenu. Hrajete ochránce práv a svobod lidiček ve westernovém městečku konce minulého století. Protože všichni obyvatelé města nejsou spořádanými občany, kteří pracují, poctivě odvádějí daně a tu a tam si zajdou uložit peníze do místní banky, máte o zábavu rychle postaráno. Stačí čekat s pistolí u dveří, rychle omrknout přicházejícího a podle potřeby bleskově jednat. Za zastřelení zločince jsou body, za stařenku a jiné civilně vyhlížející osůbky ne. Kdo se rozbrečí, ztratí body. Vítěz získá tank. No hmm, vlastně ne tak úplně. Takový je ale život. A je krásný !

Princip hry je tedy jasný, případně jej upřesní pohled na okolní historické fotografie. Z nich je jasné, že grafika laděná do takového comics-like stylu je přesně tím, co jsme u tohoto typu hry potřebovali. Navíc pohled na ručně kreslené bitmapy má v dnešní texturové době blahodárný vliv na lidský organismus.

West Bang je hra maximálně jednoduchá, to však ještě není nutně synonymum nudnosti. V plném světle se samozřejmě ukáže až v kompletní verzi. Doufejme, že není, co pokazit. No uvidíme, počkejte si na ní. Já jdu zatím střílet padouchy.


NEJČTENĚJŠÍ ČLÁNKY

Hráli jsme Valheim: návykovější než plenění

Hráli jsme Valheim: návykovější než plenění

Valheim vzal herní svět útokem. Na první pohled běžná hra o přežití má již miliony prodaných kopií a každým dnem se její popularita zvyšuje. Opravdu stojí za to?

28.  2.  2021 | |6 N/A
Vojtěch Matušinský
SurvivalDojmy
Sony zavře své nejstarší herní studio. Dělalo hry, které západ nechtěl

Sony zavře své nejstarší herní studio. Dělalo hry,…

Autoři Gravity Rushe, Knacku, Shadow of the Colossus nebo hry The Last Guardian končí.

26.  2.  2021 | |9 N/A
Lukáš Václavík
PlayStationSony
Blizzard oznámil předělávku Diablo 2: Resurrected na PC a konzole

Blizzard oznámil předělávku Diablo 2: Resurrected …

Diablo 4 není jediná hra z tohoto univerza, která k nám dorazí.

20.  2.  2021 | |17 N/A
Michal Maliarov
RemasterDiablo 2
Hry zadarmo nebo se slevou: akce na indie hry a Sunless Sea zdarma

Hry zadarmo nebo se slevou: akce na indie hry a Su…

Na všech herních platformách je každou chvíli nějaká slevová akce. Každý týden proto vybíráme ty nejatraktivnější, které by vám neměly uniknout. Pokud chcete získat hry zdarma nebo s výhodnou slevou, podívejte se na aktuální přehled akcí!

26.  2.  2021 | |1 N/A
Martin Nahodil
Hry zdarmaSlevové akce
Valheim přeskočil hranici 500 tisíc aktivních hráčů a překonal Dotu 2

Valheim přeskočil hranici 500 tisíc aktivních hráč…

Nejnovější vikingská survival hra boří rekordy na celé čáře.

22.  2.  2021 | |1 N/A
Michal Maliarov
SteamByznys
Role Nathana Drakea byla podle Toma Hollanda chyba

Role Nathana Drakea byla podle Toma Hollanda chyba

Tom Holland není s Uncharted filmem příliš spokojený.

3.  3.  2021 | |2 N/A
Martin Havel
UnchartedFilm
Diablo 4 hlásí návrat kultovní třídy Rogue prostřednictvím traileru

Diablo 4 hlásí návrat kultovní třídy Rogue prostře…

Rogue se vrací.

20.  2.  2021 | |2 N/A
Michal Maliarov
DiabloVideo
Legend of Zelda slaví 35. výročí: jak si v průběhu let vedl další velký hit?

Legend of Zelda slaví 35. výročí: jak si v průběhu…

Hry a konzole od Nintenda v letošním roce slaví hned několik významných výročí a první z nich je série Legend of Zelda.

21.  2.  2021 |
Martin Nahodil
TémaNintendo