Wheel of Time - preview

Další mix několika žánrů – v tomhle případě akce, strategie, RPG a adventure. Chybí už jen sport a letadýlka, která ve WOT opravdu nenajdete a pokud vám chybí, budete si je muset přikoupit v nějaké jiné hře. Pokud si ale vystačíte s těmi čtyřmi vyjmenovanými žánry, přičemž vaším nejoblíbenějším je 3D akce, dost možná, že WOT je přesně tím, co byste chtěli na Štědrý večer najít pod stromečkem.
Wheel of Time - preview

Legend Entertainment je firma, která se příznivě zapsala hlavně do duší adventuristů. Adaptace fantasy románů ShannaraDeath Gate byla dobrou přípravou pro jejich současný projekt nazvaný Wheel of Time. Inspirace sérií knih Roberta Jordana však tentokrát autory nenasměrovala k žánru adventure, ale překvapivě půjde o 3D akci z vlastního pohledu. Nebyli by to ale Legendi, aby si nepředsevzali, že do akčního konceptu propašují přece jen něco ze svých oblíbených adventur a jak řekli, tak taky učinili. To propašované něco je příběh, tedy prvek, na který se u akčních her obvykle mnoho důrazu neklade (jako na čestné výjimky si vzpomínám snad jen na ThiefaHalf-Life).

Hra není přepisem ani jednoho z knižních dílů a tematicky spadá spíše do období ještě před první Jordanovou knihou "Eye of the World". Autoři vlastně spíše použili jen kulisy osvědčeného fantasy světa, do kterého zasadili nové postavy s jejich novými osudy. Základní dějová linie se točí okolo získání čtyř pečetí od místa, kde je vězněna zlá bytost s příznačným jménem The Dark One. Pečetě jsou roztroušeny mezi čtyřmi postavami, z nichž každá má své dobré důvody pro to, aby si chtěla ten svůj dílek skládačky ponechat a přidat k němu i ty tři ostatní.

     

Ačkoli by příběh o čtyřech soupeřících stranách mohl svádět k domněnkám, že budete moci hru projít za každou z nich, není to tak úplně pravda. Vybrat si budete moci pouze v multiplayeru, singleplayer vám žádnou možnost volby nenabízí. Elayna Sedai je jedinou postavou, se kterou se můžete pokusit získat od ostatních majitelů jejich pečetě a vlastnit tak kompletní klíč od vězeňské cely. 18 singleplayerových úrovní je vytvořeno tak, aby na sebe dějově logicky navazovaly, i když ne tak těsně jako v Half-Lifu. Většinou to vypadá tak, že na konci jedné úrovně dojdete na určité místo, pak následuje animace, ve které uvidíte, jak jste se z onoho místa dostali na místo jiné, které je zároveň startovní pozicí pro úroveň další. Není nad to, když se pěkně v klidu můžete věnovat hře a nemusíte si lámat hlavu záhadami typu: "Jak jsem se proboha dostal z bažinatých mokřin do téhle gotické katedrály?".

Mimochodem, když už jsme u těch katedrál, ty se skutečně ve WOT vyskytují a jsou to jedny z těch nejpovedenějších katedrál, jaké jsem kdy na počítači viděla. Mrkněte se na obrázky, kvalita designu i grafiky je snad zřejmá a každá další věta o nádheře herního prostředí by byla jen nošením sov do Athén. Engine Unrealu prostě svou práci zastane skvěle, a i když už nějaký ten měsíc od jeho uvedení uplynul, pořád patří mezi absolutní špičku ve svém oboru. Jediné, co by vás v tomhle ohledu mohlo namíchnout, jsou hardwarové požadavky (Pentium II 266 a 64 MB paměti je minimum), na které asi nedosáhne každý (například můj otec, kterému jsem přenechala svůj minulý počítač, si může z WOT tak leda prohlížet screenshoty :-)

     

Jednou ze zvláštností WOT je nepřítomnost zbraní. Chci říct konvenčních zbraní. Místo pušek nebo mečů se tu pracuje s magickými předměty Ter‘angreal. Je jich kolem 40 druhů a podle mého soukromého třídění se dělí na obranné, útočné a ty ostatní. Mezi ty nejčastěji používané patří třeba Air Ter‘angreal, který máte k dispozici v neomezeném množství, ale jeho účinnost je mizerná, Fireball Ter‘angreal, což je obdoba normálního fireballu známého každému akčnímu i RPGčkovému hráči, Reflect Ter‘angreal, který odrazí každou střelu zpět do směru, odkud byla vyslána nebo Heal Ter‘angreal, kde vás nebudu urážet tím, že bych vysvětlovala jeho účinky (kdo neumí anglicky, nechť to laskavě pojme jako příležitost přiučit se něco nového a podívá se na slovo “heal” do slovníku :-). K těm zajímavějším Ter‘angrealům se řadí ještě třeba typ Disguise, který vám vytvoří dokonalé mimikry a namaskuje vás do podoby kolemsevyskytujících postav, nebo Swap Places, s jehož pomocí si prohodíte pozici s vyhlédnutou obětí. U těch dalších už neznám názvy, ale budete s nimi moci vyvolávat zemětřesení, levitovat, osvětlovat temné kouty, přivolávat pomocníky a kdovíco ještě. Každý sebraný Ter‘angreal vám umožní provést to které kouzlo několikrát.

     

Samostatný odstaveček si zaslouží multiplayerová hra. Jak už jsem se někde výš zmínila, zvolit si můžete jednu ze čtyř postav, kterými jsou: Elayna (známá ze singleplayeru), The Hound (personifikace zla), Ishamael the Forsaken (služebník vězněné postavy The Dark One) a Leader of the Children of the Light (vymítač všeho zla). Vaším úkolem ve hře pro víc hráčů je ukořistit všechny pečetě a ty již získané bedlivě hlídat ve své pevnosti. Tu si můžete nacpat pastmi, důmyslnými překážkami a hlídacími potvůrkami až k prasknutí. Každá ze čtyř postav má k dispozici jiné pomocné příšerky a v podstatě platí, že čím je vaše postava charakterově černější, tím zajímavější jsou její služebníci. Kromě "pevnostního" módu (Citadel) si můžete vyzkoušet ještě deathmathovou úpravu (Arena), která se s používáním některých Ter‘angrealů stává maximálně zábavnou záležitostí.

A na závěr obligátní info o datu vydání: WOT se na svojí pouť za slávou vydává právě v těchto dnech.

     

Nejnovější komentáře


NEJČTENĚJŠÍ ČLÁNKY

Vybrali jsme nejlepší hry pro mobily, které si letos můžete zahrát

Vybrali jsme nejlepší hry pro mobily, které si let…

Mobilní hry se v dnešní době vyrovnají mnoha počítačovým i konzolovým kouskům. Jaký si ale vybrat? Tady jsou naše tipy na nejlepší hry pro mobily.

25.  11.  2020 | |19 N/A
Ladislav Novák
Nejlepší hryTémaMobily
Nejlepší konzolové hry, které si letos můžete zahrát. Playstation, Xbox i Switch

Nejlepší konzolové hry, které si letos můžete zahr…

12 her, které vám nesmí uniknout, pokud hrajete na herních konzolích. Našli jsme nejzajímavější pecky pro Playstation, Xbox i Switch.

19.  11.  2020 | |6 N/A
Martin Nahodil
Konzole
Hry zadarmo nebo se slevou: podzimní slevy na Steamu a Black Friday

Hry zadarmo nebo se slevou: podzimní slevy na Stea…

Na všech herních platformách je každou chvíli nějaká slevová akce. Každý týden proto vybíráme ty nejatraktivnější, které by vám neměly uniknout. Pokud chcete získat hry zdarma nebo s výhodnou slevou, podívejte se na aktuální přehled akcí!

27.  11.  2020 | |1 N/A
Martin Nahodil
Hry zdarmaSlevové akce