Wingman Force 3D – a máte to v ruce

Letadla. Tyto objekty ve mně umocňují pocity, které cítí řada z vás ve večerních hodinách před svým monitorem. Oči máme stejně zarudlé, druhý den v práci jsme stejně ospalí a v odpoledni už se nemůžeme dočkat, kdy opět stiskneme „POWER“ a naši mysl odešleme do jiných světů, minulých či budoucích. Mým druhým světem je obloha nad říší, plná černých obláčků od flaků, kvílících motorů stíhaček a medvědího brumlání těžkých bombardérů. Posvícení se bohužel nekoná každý večer.
Wingman Force 3D – a máte to v ruce
Volba
Ten den, kdy jsem byl nucen se rozloučit se svým starým joystickem, vybaveným třemi osami a čtyřmi tlačítky jsem byl postaven před volbu vybrat nový, stejně levný nebo o něco dražší joystick, který bude vybaven větším množstvím vlastností. Řídil jsem se hlavně referencemi, šířenými nám známým kanálem „per huba“ a tak konečně nadešel den, kdy jsem se rozhodl přinést domů krásně barevnou krabici, jejíž útroby oslabily mou peněženku o cirka dvaapůl tisíce korun.

První dojem
Ve chvíli, kdy jsem vyjmul mého nového kamaráda z krabice a bez problémů jej zapojil, jal jsem se spustit všem známý systém z Redmondu a čekal jsem, jak se budou mít tito dva rádi.

Design joystickuVytváření nového profilu

Při nabíhání počítače jsem sledoval, nakolik se designeři ze společnosti Logitech vyřádili. Wingman Force 3D, jako by z oka vypadl svému bratru (Extreme digital 3D). Šest programovatelných tlačítek (z toho dvě na základně), hat (pro neznalé – 8-misměrový klobouček na vrcholu páky joysticku, který lze využít např. k ovládání pohledu kamery) a ovládání tahu motoru. Zdroj je externí a napájí zařízení pomocí konektoru na ke hráči odvrácené straně základny. Vedle něj nalezneme také USB kabel. Díky externímu zdroji je základna joysticku lehčí, než u jeho protivníka – Microsoft FF 2 joysticku. Tuto skutečnost však ocení uživatelé, kteří mají na svém stole stejně jako já vždy málo místa. Absence zdroje v základně však v žádném případě neubírá na stabilitě, která je mj. zajištěna pěti masivními gumovými špunty na spodní straně.

Už na první pohled je patrné, že joystick je situován pro praváky. Vyplývá to jednak z pozice opěrky pro ruku stejně, jako z pozice 4 tlačítek a hatu na vrcholu páky.

V každém případě však joystick velice dobře sedí v dlani a není problémem si na něj zvyknout.

Co umíš, nádhero ?
Po startu systému Windows automaticky rozpoznají typ zařízení připojenému k USB a vyzve vás k vložení instalačního CD. Ovladače umožňují otestovat FF funkce simulací různých zvukových a hmatových efektů. Tak si můžete (někdy i poprvé v životě) vyzkoušet motorovou pilu, brokovnici, apod. V případě zařízení od Logitechu bych však parafrázoval jedno známé rčení a prohlašuji: „Nepoužívejte nahé zařízení“. Wingman Profiler nepodporuje pouze Force feedbackový volant, ale i další zařízení. Tento vysoce inteligentní software už při instalaci detekuje nainstalované hry a přidá jejich profily do základního seznamu. Pokud máte novější hru, než je Wingman profiler, ten si dokáže poradit i zde. Obsahuje volbu automatického update, kdy ze serveru Logitechu stáhne novější verzi profilů i samotného ovládacího software. Nemáte připojení k Internetu? Nevadí. Lze využít možnosti úpravy existujících profilů starších verzí her – ušetří vám takto hodně práce. Lze si nastavit i profil pro hru, kterou joystick nezná. Nalistujete cestu k *.exe souboru a už můžete programovat jednotlivé funkce.

Úprava jednotlivých profilůWingman Updater

Program umožňuje nahrát i takové kombinace maker, které běžně na klávesnici složitě vyťukáváte. Kupříkladu můžete v leteckém simulátoru naprogramovat pro jedno tlačítko otevření pumovnice, odhození bomb a uzavření pumovnice. Je zřejmé, že tyto činnosti na sebe nenavazují okamžitě – lze využít i různých časových prodlev. Pokud se vám hmatové odezvy joysticku zdají příliš silné, či příliš slabé, lze jejich intenzitu nastavit pro každý profil zvlášť.

Volby joystickuNahrávání maker

Joystick jsem vyzkoušel ve třech hrách – European Air War, NHL 2001 a Rally Championship 2000. Ve dvou případech byl dojem sice zajímavý, nicméně volant je volant a keyboard je keyboard (popř. gamepad je gamepad, ale tam si nejsem zcela jist). European Air War však dostala s tímto novým nástrojem zcela jiný rozměr – lze cítit střelbu z kanonů (nejen z vlastních :-), vibrace letounu a co je nejzajímavější i turbulence od vpředu letící formace bombardérů. Se starším (non-FF) joystickem jsem sice dosáhl vyššího počtu sestřelů, nicméně prožitku podobajícímu se stále více realitě se nedá odolat. Mohu jen doporučit.

Hodnocení
Pro hráče s větší svalovou hmotou bude lepší volbou podobný model od Microsoftu. Záporem se může zdát absence přísavek, či šroubů, mě osobně však možnosti stability nadmíru stačily. Leváci však mohou být také zklamáni – těm bych doporučil ohlédnutí po produktu Saitek Cyborg 3D. Mezi klady bych zahrnul především nízkou cenu, dobrý design a především možnosti Wingman 3D profileru. Celkový dojem nemohu hodnotit jinak než pozitivně. Wingmanu bych udělil 8 z 10 bodů.

NEJČTENĚJŠÍ ČLÁNKY

Vybrali jsme nejlepší PC hry pod stromeček

Vybrali jsme nejlepší PC hry pod strom…

Toto je deset her, které byste rozhodně neměli při hraní na počítači vynechat.

18.  11.  2017 | | 12 N/A
Need for Speed Payback: nedostatečně rychle a zběsile (recenze)

Need for Speed Payback: nedostatečně r…

Po menší přestávce jsme se konečně dočkali dalšího dílu série Need for Speed. Prospěla závodům pauza stejně, jako novému asasínovi? To se dozvíte z naší recenze.

12.  11.  2017 | | 17 N/A
Na PS Store startuje nová akce, najdete tam spoustu her pod tři stovky

Na PS Store startuje nová akce, najdet…

Chcete si doplnit svou digitální knihovničku konzole Playstation o pár parádních pecek? V obchodě máte skvělou akci.

16.  11.  2017 | | 4 N/A
Testovali jsme Xbox One X: jde o nejvýkonnější konzoli na trhu?

Testovali jsme Xbox One X: jde o nejvý…

Tak je to konečně tady. Vyšel Xbox One X, nejvýkonnější konzole na trhu a dlouho opěvovaný klenot Microsoftu. Je to opravdu dobrá herní mašina nebo přeceněný favorit?

17.  11.  2017 | | 16 N/A
Fanoušci přinutili EA ke změně, Star Wars Battlefront 2 bude lepší

Fanoušci přinutili EA ke změně, Star W…

Velká vlna nevole od fanoušků Battlefrontu podle všeho padla na úrodnou půdu. EA chystá změny.

18.  11.  2017 | | 2 N/A
Microsoft rozjíždí časově omezenou nabídku bundlů konzole Xbox One S

Microsoft rozjíždí časově omezenou nab…

Slevová mánie začíná.

12.  11.  2017 |
Harry Potter se vrací, tentokrát s příchutí Pokémon GO

Harry Potter se vrací, tentokrát s pří…

Černá magie společně s Voldemortem se vrací na scénu.

10.  11.  2017 |
Vyzkoušeli jsme 4K jízdu v akci Destiny 2, donutí vás běžet pro PC verzi

Vyzkoušeli jsme 4K jízdu v akci Destin…

Že už vlastníte Destiny 2 na konzoli? Vydali jsme se do space opery Bungie i na PC platformě, a musíme uznat, že to opravdu stojí za to!

10.  11.  2017 | | 10 N/A