Wingman Force 3D – a máte to v ruce

Letadla. Tyto objekty ve mně umocňují pocity, které cítí řada z vás ve večerních hodinách před svým monitorem. Oči máme stejně zarudlé, druhý den v práci jsme stejně ospalí a v odpoledni už se nemůžeme dočkat, kdy opět stiskneme „POWER“ a naši mysl odešleme do jiných světů, minulých či budoucích. Mým druhým světem je obloha nad říší, plná černých obláčků od flaků, kvílících motorů stíhaček a medvědího brumlání těžkých bombardérů. Posvícení se bohužel nekoná každý večer.
Wingman Force 3D – a máte to v ruce
Volba
Ten den, kdy jsem byl nucen se rozloučit se svým starým joystickem, vybaveným třemi osami a čtyřmi tlačítky jsem byl postaven před volbu vybrat nový, stejně levný nebo o něco dražší joystick, který bude vybaven větším množstvím vlastností. Řídil jsem se hlavně referencemi, šířenými nám známým kanálem „per huba“ a tak konečně nadešel den, kdy jsem se rozhodl přinést domů krásně barevnou krabici, jejíž útroby oslabily mou peněženku o cirka dvaapůl tisíce korun.

První dojem
Ve chvíli, kdy jsem vyjmul mého nového kamaráda z krabice a bez problémů jej zapojil, jal jsem se spustit všem známý systém z Redmondu a čekal jsem, jak se budou mít tito dva rádi.

Design joystickuVytváření nového profilu

Při nabíhání počítače jsem sledoval, nakolik se designeři ze společnosti Logitech vyřádili. Wingman Force 3D, jako by z oka vypadl svému bratru (Extreme digital 3D). Šest programovatelných tlačítek (z toho dvě na základně), hat (pro neznalé – 8-misměrový klobouček na vrcholu páky joysticku, který lze využít např. k ovládání pohledu kamery) a ovládání tahu motoru. Zdroj je externí a napájí zařízení pomocí konektoru na ke hráči odvrácené straně základny. Vedle něj nalezneme také USB kabel. Díky externímu zdroji je základna joysticku lehčí, než u jeho protivníka – Microsoft FF 2 joysticku. Tuto skutečnost však ocení uživatelé, kteří mají na svém stole stejně jako já vždy málo místa. Absence zdroje v základně však v žádném případě neubírá na stabilitě, která je mj. zajištěna pěti masivními gumovými špunty na spodní straně.

Už na první pohled je patrné, že joystick je situován pro praváky. Vyplývá to jednak z pozice opěrky pro ruku stejně, jako z pozice 4 tlačítek a hatu na vrcholu páky.

V každém případě však joystick velice dobře sedí v dlani a není problémem si na něj zvyknout.

Co umíš, nádhero ?
Po startu systému Windows automaticky rozpoznají typ zařízení připojenému k USB a vyzve vás k vložení instalačního CD. Ovladače umožňují otestovat FF funkce simulací různých zvukových a hmatových efektů. Tak si můžete (někdy i poprvé v životě) vyzkoušet motorovou pilu, brokovnici, apod. V případě zařízení od Logitechu bych však parafrázoval jedno známé rčení a prohlašuji: „Nepoužívejte nahé zařízení“. Wingman Profiler nepodporuje pouze Force feedbackový volant, ale i další zařízení. Tento vysoce inteligentní software už při instalaci detekuje nainstalované hry a přidá jejich profily do základního seznamu. Pokud máte novější hru, než je Wingman profiler, ten si dokáže poradit i zde. Obsahuje volbu automatického update, kdy ze serveru Logitechu stáhne novější verzi profilů i samotného ovládacího software. Nemáte připojení k Internetu? Nevadí. Lze využít možnosti úpravy existujících profilů starších verzí her – ušetří vám takto hodně práce. Lze si nastavit i profil pro hru, kterou joystick nezná. Nalistujete cestu k *.exe souboru a už můžete programovat jednotlivé funkce.

Úprava jednotlivých profilůWingman Updater

Program umožňuje nahrát i takové kombinace maker, které běžně na klávesnici složitě vyťukáváte. Kupříkladu můžete v leteckém simulátoru naprogramovat pro jedno tlačítko otevření pumovnice, odhození bomb a uzavření pumovnice. Je zřejmé, že tyto činnosti na sebe nenavazují okamžitě – lze využít i různých časových prodlev. Pokud se vám hmatové odezvy joysticku zdají příliš silné, či příliš slabé, lze jejich intenzitu nastavit pro každý profil zvlášť.

Volby joystickuNahrávání maker

Joystick jsem vyzkoušel ve třech hrách – European Air War, NHL 2001 a Rally Championship 2000. Ve dvou případech byl dojem sice zajímavý, nicméně volant je volant a keyboard je keyboard (popř. gamepad je gamepad, ale tam si nejsem zcela jist). European Air War však dostala s tímto novým nástrojem zcela jiný rozměr – lze cítit střelbu z kanonů (nejen z vlastních :-), vibrace letounu a co je nejzajímavější i turbulence od vpředu letící formace bombardérů. Se starším (non-FF) joystickem jsem sice dosáhl vyššího počtu sestřelů, nicméně prožitku podobajícímu se stále více realitě se nedá odolat. Mohu jen doporučit.

Hodnocení
Pro hráče s větší svalovou hmotou bude lepší volbou podobný model od Microsoftu. Záporem se může zdát absence přísavek, či šroubů, mě osobně však možnosti stability nadmíru stačily. Leváci však mohou být také zklamáni – těm bych doporučil ohlédnutí po produktu Saitek Cyborg 3D. Mezi klady bych zahrnul především nízkou cenu, dobrý design a především možnosti Wingman 3D profileru. Celkový dojem nemohu hodnotit jinak než pozitivně. Wingmanu bych udělil 8 z 10 bodů.

NEJČTENĚJŠÍ ČLÁNKY

Nejlepší hry zdarma: Jak si skvěle zahrát a neutratit za to ani korunu

Nejlepší hry zdarma: Jak si skvěle zahrát a neutra…

Za kvalitní hry nemusíte utratit ani korunu. Máme pro vás tipy na nejzajímavější hry zdarma, které přitom snesou srovnání s draze placenými tituly a v mnohém je i překonávají. Hry žijí z drobných nákupů přímo ve hře, ale ani za ně utrácet nemusíte.

22.  11.  2021 | |91 N/A
Michal MaliarovMartin NahodilVojtěch Matušinský
TémaFree-to-play
Unikly prosincové PS Plus hry. Zahrajeme si akční řežby na všechny způsoby

Unikly prosincové PS Plus hry. Zahrajeme si akční …

V prosinci to vypadá, že se majitelé účtů PS Plus mají na co těšit.

26.  11.  2021 |
Michal Maliarov
Hry zdarmaPlayStation
Zkušenosti s PlayStationem 5 po roce používání. Pořád je co zlepšovat

Zkušenosti s PlayStationem 5 po roce používání. Po…

Před rokem, 19. listopadu 2020, se v Česku začal prodávat PS5. Jak konzoli vnímáme s odstupem?

18.  11.  2021 | |25 N/A
Lukáš Václavík
PS5Sony
16 tipů na nejlepší deskové hry pod stromeček. Od párty her až po strategie

16 tipů na nejlepší deskové hry pod stromeček. Od …

Deskové hry nejsou jen pro nerdy, zvládnou zabavit celou rodinu. Vybrali jsme nejzajímavější deskovky hlavně mezi novinkami, ale i stálicemi, napříč kategoriemi od her pro občasné hráče až po ty náročnější.

22.  11.  2021 | |3 N/A
Vojtěch Malý
Deskové hry
Hry zadarmo, nebo se slevou: československá akce a Splinter Cell zdarma

Hry zadarmo, nebo se slevou: československá akce a…

Na všech herních platformách je každou chvíli nějaká slevová akce. Každý týden proto vybíráme ty nejatraktivnější, které by vám neměly uniknout. Pokud chcete získat hry zdarma nebo s výhodnou slevou, podívejte se na aktuální přehled akcí!

19.  11.  2021 |
Martin Nahodil
Hry zdarmaSlevové akce
Nejlepší herní sluchátka pod stromeček: skvělý zvuk, prostor, ale i dobrý mikrofon

Nejlepší herní sluchátka pod stromeček: skvělý zvu…

Dobrá herní sluchátka dokážou umocnit zážitky ze hry svým zvukem a podáním prostoru. Díky mikrofonu pak poslouží i jako nástroj pro komunikaci ve hře. Vybrali jsme osvědčené herní headsety, které se teď vyplatí koupit.

16.  11.  2021 | |9 N/A
Michal Maliarov
Sluchátka
Hry zadarmo, nebo se slevou: Black Friday a lovecký theHunt zdarma

Hry zadarmo, nebo se slevou: Black Friday a loveck…

Na všech herních platformách je každou chvíli nějaká slevová akce. Každý týden proto vybíráme ty nejatraktivnější, které by vám neměly uniknout. Pokud chcete získat hry zdarma nebo s výhodnou slevou, podívejte se na aktuální přehled akcí!

27.  11.  2021 |
Martin Nahodil
Hry zdarmaSlevové akce
PC verze GTA Trilogy byla stažena z prodeje. Hráči požadují vrácení peněz

PC verze GTA Trilogy byla stažena z prodeje. Hráči…

Problém s launcherem Rockstaru se již podařilo vyřešit.

15.  11.  2021 | |18 N/A
Michal Maliarov
Rockstar GamesGTA