WinHEC - pokrok kráčel všemi směry

Na výstavě WinHEC, která proběhla poslední dubnový týden, byly představeny nové grafické karty, Itanium od Intelu, Thunderbird od AMD, několik novinek od VIA/Cyrix/S3 a osahat jste si mohli X-Box, o kterém se mimo jiné dnes rovněž zmiňujeme v rozsáhlém souhrnném článku.
WinHEC - pokrok kráčel všemi směry
Devátý ročník vývojářské konference WinHEC (Windows Hardware Engineering Conference) pořádá Microsoft, aby sladil vývoj hardwaru a softwaru na platformě PC. WinHEC ukazuje směr, kterým se bude v nejbližší době bude ubírat vývoj hardwaru, zatímco Microsoft se snaží, aby všechny tyto novinky byly podporovány jeho operačními systémy.

I když není u nás tato konference příliš známá, na Doupěti jste si už mohli přečíst o nových grafických čipech, které tu byly uvedeny – nVidia GeForce 2 GTS, AT Radeon 256, Matrox G450 a 3dfx VSA-100 na kartě Voodoo5 5500. Mnoho o těchto kartách bylo již řečeno. Ale nejen grafika proudila výstavištěm v New Orleans.

Microsoft: X-Box zase o něco vyrostl
Samozřejmě největší expozici měl Microsoft; to se ostatně čekalo. I když se v současnosti jedná o jeho rozdělení, na průběhu konference (nebo chcete-li výstavy) to nebylo znát. Microsoft se snaží proniknout do všech oblastí lidského života, které mají alespoň něco společného s elektronikou; už nejde jen o Windows a Office, to už víme dávno. Výstavní „stánek“ byl vytvořen ve tvaru velkého „X“, které mělo signalizovat právě vyvíjenou herní konzoli X-Box. Prototyp byl sice hezký a velice zajímavě vzhledově vyřešen, jeho velikost však byla překvapující – vypadalo jako normální nadupané pécéčko: téměř 30 cm vysoké a dvakrát tak hluboké! Nedovedu si představit, že budu vláčet takovouto krabici; lze však předpokládat, že se finální rozměry výrazně zmenší.

AMD: Thunderbird blíže k realitě
Ani AMD se nenechalo zahanbit a postavilo si docela hezkou exhibiční plochu. Středem pozornosti byl jistě počítač v hezkých veselých barvách, který AMD nazývá „legacy free“, tj. počítač bez jediného přídavného slotu, jako PCI, IDE, konektory pro klávesnici, myš nebo tiskárnu. Stejně jako u iMaca se spoléhá pouze na USB a FireWire – toto řešení je prý lepší a nemá žádné problémy se sdílením přerušení IRQ a konfliktů DMA, které jsou známé z konvečních řešení. Procesor, paměť a záznamové mechaniky mohou však být měněny stejně v jako dosavadních počítačích. Sám Bill Gates se na stánku prý velice často ukazoval a projevoval o mašinku velký zájem. Ostatně, na dva obrázky počítače se můžete podívat sami – je malý a roztomilý, že?

Nejvíce navštěvovanou expozicí na WinHECu však byl malý koutek s počítačem postaveným na platformě AMD Thunderbird, který je umístěn v patici Socket A a používá paměti DDR.

Intel: Itanium postaveno na cihle
Expozice Intelu byla naopak velice malá a střídmá. Hlavní část zabírala prezentace 64bitového procesoru Itanium, který po letech vývoje dostává konečně už konkrétnější a hmatatelnější podobu. Vystaveny byly celkem dva systémy, na jednom běžely nejrůznější dema a druhý byl rozebrán, aby byly vidět jeho vnitřnosti. Na otázku, jestli opravdu hodlá Intel na trh uvést již v létě 800MHz verzi Itania, dostalo se novinářům vyhýbavé odpovědi; ta spíše naznačovala, že se nejdříve objeví procesor s frekvencí pod 800 MHz a ta bude následně uvedena až ke konci tohoto roku – to potvrzuje různé dohady a spekulace.

Protože je spotřeba energie procesoru Itania hodně velká, potřebuje procesor docela výkonný regulátor napětí; ten svojí velikostí připomíná cihlu, kterou vidíte na obrázku. Kromě chladiče vnitřek serveru (Itanium je procesor do serverů) tak zaplní navíc další masivní kousek „železa“ – server s Itaniem nebude tedy pražádný drobeček.

Via/Cyrix/S3: velké plány
Už poněkud velký koncern VIA, který pomalu pohlcuje velkou část trhu s počítačovými komponentami, se na WinHECu představil na několika výstavních místech. Na jednom divize Cyrix prezentovala svůj nový procesor Cyrix III a představovala svoje plány do budoucna, na dalším nedávno pohlcená S3 demonstrovala dlouho očekávanou zvukovou kartu Diamond Monster Sound MX400, která je nástupcem docela populární MX300; protože Aureal, jehož čip MX300 využívala, kráčí do krachu, má MX400 zvukový čip od S3.

S3 se samozřejmě nezapomněla pochlubit svojí „novou“ grafikou Savage 2000 (Diamond Viper II), které konečně udělala ovladače, které umí hardwarové T&L (verze 9.50.xx), i když zatím jen v OpenGL. Další novinkou, o níž jsme už na Živě informovali, je čipset PM133, který integruje v severním mostu grafiku S3 Savage 4 – ten bude konkurovat zejména Solanu od Intelu, který se objeví na trhu příští měsíc spolu s Celerony na 633 a 666 MHz.

WinHEC: za sjednocení PC
Jak už jsem naznačil v úvodu, je výstava/konference WinHEC pořádána proto, aby sjednotila standardy vývoje platformy PC. WinHEC pomáhá nasměrovat vývojáře hardwaru a softwaru správným směrem a napomoci spolupráci firem vytvářejících standard PC – osobní počítač díky tomu nevyžaduje tolik údržby a znalostní nutných k bezproblémovému provozu. WinHEC je prostě velice záslužná výstava, která pomáhá nám všem.

A na závěr se podívejte na obrázek, jaký je schopen vykreslit GeForce 2 GTS.

Nejnovější komentáře

NEJČTENĚJŠÍ ČLÁNKY

Kingdom Come: Deliverance - prožijte český středověk (recenze)

Kingdom Come: Deliverance - prožijte č…

Česká hra ze středověku se dočkala finálního vydání. Po dlouholetém vývoji máte možnost okusit hru, jaká tu ještě nebyla. RPG inspirované českou historií a vyvíjené s důrazem na středověkou realitu. Stojí za to hru pořizovat? Dozvíte se v recenzi!

13.  2.  2018 | | 122 N/A
Kingdom Come: Deliverance je úžasná česká hra, se kterou prožijete středověk

Kingdom Come: Deliverance je úžasná če…

Kingdom Come: Deliverance je nejočekávanější hrou roku 2018. Hra se středověkým námětem čerpá z české historie a slibuje doposud nevídaný herní zážitek založený na tvrdé realitě a precizním zpracování.

5.  2.  2018 | | 76 N/A
Mapa Kingdom Come: Deliverance je krásným příkladem středověké historie

Mapa Kingdom Come: Deliverance je krás…

Při tvorbě světa Kingdom Come: Deliverance samozřejmě nemohli tvůrci zahrnout celou republiku. Nakonec si vybrali okolí města Rataje nad Sázavou, nacházejícího se v okrese Kutná Hora. Jak to dopadlo?

11.  2.  2018 | | 12 N/A
Jak vypadá Kingdom Come: podívejte se na obrázky z českého středověku

Jak vypadá Kingdom Come: podívejte se …

Kingdom Come bude výpravou do středověku se vším všudy. České lesy, věrohodné souboje a příběhové zvraty, které otřásly zemí. Pojďme se podívat na všechny dostupné pohlednice z výletu.

8.  2.  2018 | | 17 N/A
V Kingdom Come: Deliverance se musíte naučit řádně oblékat a obrnit

V Kingdom Come: Deliverance se musíte …

V očekávaném českém RPG nebudou věrohodné jen souboje, ale také způsob oblékání a využívání brnění.

7.  2.  2018 |
Kingdom Come: Deliverance už prodalo téměř 500 tisíc kopií

Kingdom Come: Deliverance už prodalo t…

Nehledě na bugy a další technické nepříjemnosti se Kingdom Come v prodejích pěkně daří.

15.  2.  2018 | | 5 N/A
Jak Kingdom Come redefinuje pojetí soubojů z pohledu první osoby

Jak Kingdom Come redefinuje pojetí sou…

Souboje z pohledu první osoby byly vždy kamenem úrazu mnoha her. Warhorse má na to svůj vlastní přístup.

6.  2.  2018 | | 3 N/A
Kingdom Come: Deliverance dostane na PS4 v den vydání obří patch

Kingdom Come: Deliverance dostane na P…

Máte koupené Kingdom Come na konzoli PS4 a chystáte se hrát? Tak to si ještě nějakou dobu počkáte.

12.  2.  2018 | | 16 N/A