Winter Voices – hra na dlouhé zimní večery (recenze)

Pohádkově zasněžená vesnice se stává místem, kde řádí ti nejhorší démoni - démoni minulosti.

Vzpomínky jsou to, co lidi nutí dále žít. Dokazují totiž, že může být jak hůře, tak lépe, a pohánějí nás k tomu, abychom se snažili ze sebe vydat to nejlepší. Bohužel někdy pekelně bolí, což určitě sami dobře víte. Všechno hezké se najednou ztrácí při trýznivých vzpomínkách, které má lidská paměť tendenci vytáhnout na světlo v těch nejhorších možných situacích. Zatvrzelejší povahy zatnou zuby a bojují, ty slabší se pak zmítají v depresích a v nejhorším případě končí v mdlobách.

VIDEO: 3842 'Winter Voices - Trailer'

Jak se se svou minulostí popere hlavní hrdinka Winter Voices je jen na vás. Hned na začátku hry se totiž dozvíte, že vám zemřel otec a zkrátka se s tím musíte nějak vyrovnat. Když zíráte do prázdna, přijde za vámi jeden z mužů, abyste se mohli se svým otcem naposledy rozloučit. Když se však vydáte k tryzně, zjeví se vám temné stíny minulosti, vzpomínek a výčitek svědomí. Neuvěřitelné dobrodružství může začít: nezbývá než pořádně šlápnout do pedálů adventury s RPG prvky a tahovým systémem soubojů.

wintervoices_02.jpg wintervoices_03.jpg

Problémem je, že Winter Voices jako adventura i jako RPG naprosto selhává. Adventurní část se totiž sestává jen ze sáhodlouhých, nepříliš zajímavých a nenadabovaných rozhovorů, které tvoří páteř celé hry. Ano, postupem času se v nich začnou objevovat zajímavé odkazy, stejně jako je fajn užít si možné odpovědi, ale asi 90 % všech textů je nevýznamná a nudná vata. Hře tak úplně chybí ostatní typické znaky adventur -  kombinování předmětů a řešení různých hádanek.

Pohádka s nedobrým koncem

Říkáte si ale, že když je adventura poněkud upozaděná, bude aspoň dobré to RPG? Chyba lávky. RPG prvky ve Winter Voices jsou osekané na kost: všechno se smrskává jen do hodně minimalistického vývoje postavy (pravda, hra jako taková nabízí poměrně slušnou sbírku skillů), který zužitkujete zejména v soubojích. Ty probíhají na tahy a nepřáteli není nikdo jiný, než právě temné a ponuré vzpomínky.

Vašim cílem není zabít soupeře a naplátkovat temnotu na stínovou šunku – musíte jen a pouze přežít

Pokud však čekáte, že budete s rostoucí družinkou stíny postupně likvidovat, tak se šeredně mýlíte. Vašim cílem není zabít soupeře a naplátkovat temnotu na stínovou šunku – musíte jen a pouze přežít. K tomu vám neslouží žádné útočné schopnosti ani kulomet s nekonečně náboji, ale prosté utíkání, trocha sebeovládání a magie. Ano, je to originální a s trochou šikovnosti by se z toho dalo vymačkat hodně. V podání Winter Voices se ale souboje velice rychle smrsknou do monotónního klikání na tlačítko „End Turn“ a modlení se, ať už se ta vleklá nuda konečně ukončí a hlavní hrdina přežije to prokleté patnácté kolo, nebo se dobelhá k cíli.

wintervoices_04.jpg wintervoices_05.jpg

Ostatně, zdlouhavost je třetím problémem, který posílá Winter Voices do horoucích pekel, kde taje opravdu jako sníh – a nic jí není platná skvělá atmosféra, pohádková grafika ani soudtrack lehce říznutý stylem emo. Je to hrozná škoda. Skrz závoj upletený z nudy totiž bije do očí perfektní výtvarná stránka, dobré nápady a zajímavá příběhová premisa, které ubíjí zmatená realizace, tuny textu a nuda. Winter Voices by možná dost dobře uspělo jako kniha či série obrazů, nebo jiná forma umění. Jako hra však dle prvních dvou epizod nemá moc šancí.

 

Výrobce: Beyond the Pillars | Webové stránky hry
Začátek prodeje: 29. října 2010
  • Mrazivá atmosféra
  • Zajímavé nápady
  • Tuny textu
  • Zdlouhavé souboje
  • Nuda

NEJČTENĚJŠÍ ČLÁNKY

19 nejlepších strategických her, který si dnes můžete zahrát

19 nejlepších strategických her, který si dnes můž…

Strategickým hrám ještě neodzvonil konec, byť už se netěší takové popularitě jako dřív. Proto není od věci připomenout si ty největší pecky. A protože je strategických žánrů je mnoho, zaměříme se na válečné kultovky.

11.  10.  2020 | | 34 N/A
Co si zahrajete na PlayStationu 5 v den vydání? Máme kompletní přehled

Co si zahrajete na PlayStationu 5 v den vydání? Má…

Se hrami na novou generaci konzolí je to o něco složitější, než tomu bylo při příchodu té poslední. Kromě klasických launch titulů, které vyjdou ve stejný den jako konzole tady máme navíc zpětnou kompatibilitu. Tím ale ani zdaleka nekončíme.

17.  10.  2020 | | 10 N/A
Fotografové vyrazili do Mafie, pořídili snímky nasáklé kultovní atmosférou

Fotografové vyrazili do Mafie, pořídili snímky nas…

Předělávka první Mafie se rozhodně povedla, a kromě recenze to dokazují i pohlednice přímo ze hry.

20.  10.  2020 | | 3 N/A
Hry zadarmo nebo se slevou: to nejlepší od Xbox Studios a Amnesia zdarma

Hry zadarmo nebo se slevou: to nejlepší od Xbox St…

Na všech herních platformách je každou chvíli nějaká slevová akce. Každý týden proto vybíráme ty nejatraktivnější, které by vám neměly uniknout. Pokud chcete získat hry zdarma nebo s výhodnou slevou, podívejte se na aktuální přehled akcí!

16.  10.  2020 |
Ve Flight Simulatoru se můžete proletět kolem konzolí nové generace

Ve Flight Simulatoru se můžete proletět kolem konz…

Hráči už si začínají dělat sranda i z profesionálního simulátoru Microsoftu.

19.  10.  2020 | | 2 N/A