WipEout Fusion – další klasika v kabátu nové generace

Jedním z největších trháků, které zasáhly PlayStation, byla závodní hra WipEout. Chytlavé akční soupeření vznášedel z budoucnosti, vytvořené samotnou Sony, dalo nový svěží dech žánru a přineslo na svět jeden z nejlepších herních soundtracků. Po čtyřech dílech na staré platformě útočí série na PS2 a všichni jsou naplněni očekáváním.
WipEout Fusion – další klasika v kabátu nové generace

Multiplayer: ano, 1 – 2 hráči
Paměťová karta: ano, minimálně 170 kB
Analogové ovládání: všechna tlačítka
Vibrace: ano
Podporuje ovladač: SLEH-0003
Výrobce: Sony
Vydavatel: Sony
Homepage: www.wipeoutfusion.com/f9000.html

Jedním z největších trháků, které zasáhly PlayStation, byla závodní hra WipEout. Chytlavé akční soupeření vznášedel z budoucnosti, vytvořené samotnou Sony, dalo nový svěží dech žánru a přineslo na svět jeden z nejlepších herních soundtracků. Po čtyřech dílech na staré platformě útočí série na PS2 a všichni jsou naplněni očekáváním.

Varování
Ovládání A-G vozidla a zařízení pokládá abnormální úroveň stresu na nervové systémy lidského těla, což může vyústit v jeden nebo více z následujících fyzických příznaků: narušení zraku, neovladatelné uvolňování endorfinu a ztráta spánku. Nepřekračujte doporučenou denní dávku.

Wipeout Fusion Wipeout Fusion

Kdo nehrál některý z dílů série, těžko pochopí, jak pravdivé úvodní varování ve hře je. I když dnes existuje několik napodobenin (v čele se zřejmě nejlepším Racerem podle Hvězdných válek), Wipeout je stále jedinečný nejen svým unikátním designem nebo hudebním doprovodem (na kterém se vždy podílejí velmi svěží a talentovaní zástupci klubové techno scény), ale především velmi propracovanou hratelností, která začíná jako celkem jednoduché a zábavné závodění v nižší obtížnosti, aby se postupně změnila v naprosté šílenství zahlcující smysly na vrcholku nejtěžších tratí a šílených rychlostí, které dodnes nedají spát některým fanouškům. I když mám stále ve své knihovně Wip3out Special Edition, který považuji za nejlepší díl série (i po setkání s nejnovější PS2 inkarnací), musím nováčkovi ve W – řadě přiznat přinejmenším dvojí uznání: pokračování si udrželo atmosféru a hratelnost svých předchůdců, přičemž přineslo samozřejmý (a netrpělivě očekávaný) skok v technické kvalitě hry. Proto uvidíte v rámci řady neviděné a nebude se vám chtít vypnout svou konzoli.

Světlé stránky hry
  • klasická hratelnost
  • místy velmi povedená grafika
  • různé módy, skryté bonusy
Temné stránky hry
  • nic nového pod sluncem
  • místy horší grafika, než byste čekali
  • poněkud slabší soundtrack

Jak bylo zmíněno, kromě vzhledu (a nových songů, samozřejmě) není WipEout Fusion (dále jen WF) nijak revoluční. Možná je to dobře – všechny prvky ve hře jsou dokonale funkční, jenže se nemohu zbavit domu, že dlouze očekávaná hra na DVD mohla obsahovat nějakou tu vychytávku navíc (jako tomu bylo v případě speciální edice třetího dílu). Také mi připadá jako velká chyba omezení možností multiplayeru – zatímco jiné tituly podporují hru na jedné i více obrazovkách, WF (celkem logicky jedna z nejvhodnějších her pro více lidí) má pouze onu rozdělenou obrazovku pro dva hráče. Neříkejte mi, že v jednoduchosti je síla, protože tohle je zkrátka lenost.

Wipeout Fusion Wipeout Fusion

Také nejsem spokojený s rychlostí, jakou se vznášedla pohybují tratěmi – řekl bych, že PS2 by to zvládnul ještě rychleji. A navíc samotné tratě sice obsahují ony očekávané efekty v podobě dlouhých skoků vzduchoprázdnem, ve kterém vidíte pod sebou většinu tratě, loopingy a další šílenosti, nicméně podle ukázek a jiných her na PS2 jsem měl dojem, že uvidíme ještě něco více. Zatímco jiní recenzenti chválí efektní sníh, já se domnívám, že jde pouze o dosti jednoduchou pohyblivou texturu, která viditelně pokrývá pouze popředí obrazovky a proti bouřce v úvodu Metal Gear Solid 2 je to nic.

Wipeout Fusion Wipeout Fusion

Možná teď máte dojem, že jsem se postavil vůči WF vysloveně kriticky a chystám se hru ztrhat, jak mi to jen svědomí a slovní zásoba dovolí. Nemáte však pravdu. Jsem velkým fanouškem série a zkrátka mne velkolepá prohlášení a hype okolo WF, stejně jako shlédnutí jiných titulů pro PS2, naplnilo očekáváním, které WF nedokázal naplnit. Přesto je však tato hra vším, co byly předchozí díly série a rozhodně nepostrádá nic z oné hratelnosti, která ji tak proslavila (pro neznalé věci: antigravitační vznášedla se mohou otáčet téměř na místě i v rychlosti několika set kilometrů za hodinu, takže se velmi příjemně ovládají, jakmile si na ně zvyknete).

Hra opět nabízí řadu tratí a vozidel, stejně jako několik herních módů od klasického Arcade až po ligu, ve které si budete moci vylepšovat svůj stroj. Samozřejmostí je postupné odemykání nových tratí a herních módů. Pokud jde o ten nešťastný multiplayer, je možné rozdělit obrazovku jak horizontálně, tak vertikálně. Ačkoliv soundtrack tentokrát neobsahuje žádný trhák, najdete zde několik příjemných věcí, jejichž autoři jsou především Orbital a Future Sound of London.

Wipeout Fusion Wipeout Fusion

Po všech stránkách je WF dalším právoplatným pokračováním oblíbené řady, přičemž má svá světlá místa (jako je průlet v blízkosti obřího vodopádu, na který hned tak nezapomenete), stejně jako vlastní noční můry (existuje část jedné z tratí, kde se – zvláště při větší koncentraci závodníků – hra zpomalí v takové míře, až vám bude připadat, že hrajete na staré 486 hru pro Xbox). Proto je volba celkem jasná – fanoušci série, kterým nevyhovuje přízemní závodění v klasických autech na normální silnici (Gran Turismo 3), nebudou nijak ochuzeni nebo zklamáni, když si hru přinesou domů. Na druhou stranu mi zmíněné GT3 nebo geniální World Rally Championship přijdou jako podstatně lepší volba, propracovanější po všech stránkách.

Grafika: 8/10
Zvuky: 7/10
Hudba: 7/10
Hratelnost: 9/10
Wipeout je pokračováním, které neopouští nic z kvalitních vlastností předchozích dílů série. Nic víc, nic míň.
Celkové hodnocení: 7/10


NEJČTENĚJŠÍ ČLÁNKY

Nepodvádějte ve Fall Guys, chycení hříšníci byli uvězněni na Cheater Islandu

Nepodvádějte ve Fall Guys, chycení hříšníci byli u…

Podvodníci nyní dostali zvláštní pozornost a mohou se radovat z jejich vlastního a speciálního pekla.

15.  9.  2020 |
Hry zadarmo nebo se slevou: akce na Resident Evil a tycoonovka zdarma

Hry zadarmo nebo se slevou: akce na Resident Evil …

Na všech herních platformách je každou chvíli nějaká slevová akce. Každý týden proto vybíráme ty nejatraktivnější, které by vám neměly uniknout. Pokud chcete získat hry zdarma nebo s výhodnou slevou, podívejte se na aktuální přehled akcí!

25.  9.  2020 | | 4 N/A
Vybrali jsme nejlepší hry pro PC, které si teď můžete zahrát

Vybrali jsme nejlepší hry pro PC, které si teď můž…

Spousta lidí v těchto časech volí jako výplň volného času právě hraní her. Jaké dobré kousky aktuálně najdete na platformě PC?

20.  9.  2020 | | 20 N/A
Mafia: Definitive Edition - zahraj tu naši | Recenze

Mafia: Definitive Edition - zahraj tu naši | Recen…

Jedna z nejkultovnějších českých her se vrací v současné generaci. Je to vítané, nebo zbytečné překvapení?

24.  9.  2020 | | 17 N/A
Hry zadarmo nebo se slevou: Football Manager 2020 a Watch Dogs 2 zdarma

Hry zadarmo nebo se slevou: Football Manager 2020 …

Na všech herních platformách je každou chvíli nějaká slevová akce. Každý týden proto vybíráme ty nejatraktivnější, které by vám neměly uniknout. Pokud chcete získat hry zdarma nebo s výhodnou slevou, podívejte se na aktuální přehled akcí!

18.  9.  2020 |