Wolfenstein 2008 – z E3 rovnou do Osy zla

Zatímco o Doomu 4 id Software mlčí, pusu na špacír si pustila na adresu nového pokračování Wolfensteina, který byl k vidění na E3.

Co se nějakou dobu kdesi v zákoutí šuškalo, na letošní E3 bylo definitivně potvrzeno. Legenda mezi vývojářskými studii, id Software, hodlá pokračovat ve svých osvědčených značkách, mezi nimiž pochopitelně nechybí ani ikona všech FPS, Wolfenstein.

„Prostě Wolfenstein“

Jak je patrné v mezinadpise, přesně tak byl prezentován nadcházející díl této pseudo-válečné akce včele s americkým špionem B.J. Blazkowiczem. V těsném závěsu nechybělo ani poutavé, leč krátké in-game video poukazující na slibný potenciál hry, jenž bude tkvět v neskonalé destrukci okolního prostředí, volném světě bez striktnějšího vedení hráče a v neposlední řadě také v alternativní realitě. V těchto ohledech se nový Wolfenstein bude lišit od předchozích dílů nejvíce. Zatímco starší bratříček Return to Castle Wolfenstein v podstatě následoval Wolfensteina 3D a jeho jiné postarší variace,  na E3 byla prezentována nová, rozmanitější a „tajemnější“ hra.

wolfenstein01.jpg

Do boje se vrací třetí říše, kterážto sice již neexpanduje do okolí starého kontinentu, přesto ale kuje pikle s přísně tajným projektem, označeným jako Black Sun. Po těmito dvěma slovy se nachází okultní síly, nadpřirození tvorové a zrůdné experimenty, jejichž vyvrcholení se dočkáme právě v novém Wolfensteinu. Zjevně největší roli přitom sehraje již nakousnutá alternativní realita, do které bude moci průběhem hry B.J. Blazkowicz vstoupit, využívat ji, případně v ní svádět nelehké boje s nadpřirozenem. Třetí říše je totiž s tímto alternativním světem propojena a zápletka hry se nebude týkat pouze boje s esesáky, nýbrž také poodhalováním tajemných sil v útrobách Osy zla.

Jedna z dalších velkých změn se dotkne linearity hry. Ta se totiž nechce ubírat jedním směrem, respektive nabídne několik nesouměrných cest k vytyčenému cíli

Pánové z id Software se přitom netajili, že ústřední charakter hry bude moci využívat některé prvky, respektive specifické schopnosti onoho druhého světa – kupříkladu se na bojišti představí omračující zpomalení času. V podstatě půjde o jakousi alternativu bullet-timu, byť ji nelze považovat za doslovnou a prachsprostě okopírovanou z Matrixu, potažmo Maxe Payna. 

 

Blazkowiczovi každopádně tyto vychytávky nespadnou z nebes, a určitě je nebude mít k dispozici hned ze začátku, kdy má spíše Wolfenstein připomínat staré dobré díly plné postřílených německých Gesichtů. Hra bude hráče vnořovat do tajů Black Sun zvolna a zatímco ze začátku se alternativní realita nebude jevit zbytečně nepřístupně, o pár hodin později její kontury potřísní nejeden hektolitr prolité krve a slizu. 

  wolfenstein03.jpg

Jak ale bude svět na „druhé straně“ vypadat? Podle dosud uveřejněných materiálů oblohu zahalí zelený povlak, v okolí se objeví podivná – a leckdy nepřátelská – stvoření, přičemž Blazkowiczovi dokáže zejména v tomto světě využívat svoje jinak nadpřirozené vlastnosti. Ostatně i pohyb mu bude činit daleko menší problém a jedna z hlavních fint Fň se dotkne překračování překážek. Co v naší realitě existuje, to v alternativní verzi může zmizet v mžiku oka, a tudíž uvolnit cestu.

Id tech 5

Každopádně nebude lehké udělit experimentům s okultními silami  přítrž. Německé síly pomalu, zato jistě proplují do jejich tajů a i když nebudou zcela zaškoleny v BOZP, nadělají ve fiktivním městu Isenstadt, baště nového Wolfensteina, pěknou paseku.

Už teď titul zavání velkou mírou sci-fi, která v dřívějších dílech spíše jemně korespondovala s příběhem


Jedna z dalších velkých změn se dotkne linearity hry. Ta se totiž nechce ubírat jedním směrem, respektive nabídne několik nesouměrných cest k vytyčenému cíli. Kam půjdete a co prozkoumáte, to bude záležet zejména na vás. Přitom bude platit, že některé lokality se stanou dostupnější spíše v prvních chvílích hraní, zatímco v pozdější fázi je mohou obsadit německá vojska. A dvojnásob to bude platit v případě druhého světa, v němž bude stále více a více přitvrzovat.

wolfenstein02.jpg

Příslibem kvality nového Wolfensteina se mimo jiné stává využívaný engine Id tech 5. Na této fičuře by rovněž měl běžet Doom 4 a určitě také již nějaký ten pátek chystané Rage. Každopádně má zaručit interaktivní, do jisté míry demolovatelné (jak moc se ale zatím neví)  a samozřejmě také hezké prostředí, přičemž tvůrci z id Software se dušují slovy „uvidíte to, co jste dosud jinde neviděli“. Nezbývá než doufat, že se dočkáme důstojného nástupce jedné z největších legend. V tomto případě ale nelze novému Wolfovi upřít, že značně vybočuje ze svého prvotního konceptu a vydává se novým – pro hry z id Software dosud netypickým - směrem. 

wolfenstein04.jpg wolfenstein05.jpg

Už teď titul zavání velkou mírou sci-fi, která v dřívějších dílech spíše jemně korespondovala s příběhem. Na druhou stranu je ale pravda, že Třetí říše se doopravdy zajímala o nadpřirozeno, nevysvětlitelné jevy a snažila se o jejich prozkoumání. Tvůrci tak údajně vychází – do jisté míry - z reálných podkladů a staví na nich velkou část hry. Alespoň podobně ujišťovali všechny přihlížející na E3 ve své prezentaci.

Dostupné pro: PC, X360, PS3
Žánr: Akce | FPS
Výrobce: Raven Software
Začátek prodeje: 18. srpna 2009
 • Dlouhá herní doba
 • Arsenál zbraní a možnost upgradu
 • Amulet s nadpřirozenými schopnostmi
 • Občas hrátky s fyzikou
 • A prostě je to zábava
 • Občas hrátky z fyzikou
 • Putování městem je otrava
 • Podivná grafika
Související články
 1. Recenze: Return To Castle Wolfenstein - Operation Resurrection
 2. Return To Castle Wolfenstein: Operation Resurrection – první dojmy
 3. Return To Castle Wolfenstein útočí na svět konzolí
 4. DOOMové I a II – nezbední synové revoluce
 5. Wolfenstein 3D

NEJČTENĚJŠÍ ČLÁNKY

Hry ze začátku tisíciletí. Zahrajte si Call of Duty, Mafii a další legendy

Hry ze začátku tisíciletí. Zahrajte si Call of Dut…

Období po roce 2000 bylo výborné pro nadšence do her. Vznikla celá řada ikonických her, které definovaly, jak hry vypadají v dnešní době.

15.  1.  2022 | |23 N/A
Martin Nahodil
Téma
Nejlepší hry zdarma: Jak si skvěle zahrát a neutratit za to ani korunu

Nejlepší hry zdarma: Jak si skvěle zahrát a neutra…

Za kvalitní hry nemusíte utratit ani korunu. Máme pro vás tipy na nejzajímavější hry zdarma, které přitom snesou srovnání s draze placenými tituly a v mnohém je i překonávají. Hry žijí z drobných nákupů přímo ve hře, ale ani za ně utrácet nemusíte.

16.  1.  2022 | |108 N/A
Michal MaliarovMartin NahodilVojtěch Matušinský
TémaFree-to-play
Razer ukázal futuristický stůl pro hráče. Obsahuje 65" OLED monitor a vyměnitelné moduly

Razer ukázal futuristický stůl pro hráče. Obsahuje…

Herní křeslo už má, teď Razer zkouší vymyslet i ideální stůl

6.  1.  2022 | |2 N/A
Lukáš Václavík
Razer
Wordle vás naučí hrát si se slovy. Teď už i česky!

Wordle vás naučí hrát si se slovy. Teď už i česky!

Na sociálních sítích se v posledních měsících rozjel trend s menší hrou Wordle, která stále nabírá na popularitě. Přidáte se?

17.  1.  2022 | |5 N/A
Martin Nahodil
Logické
Hry zadarmo, nebo se slevou: akce na exkluzivity pro PS5 a Galactic Civilizations III zdarma

Hry zadarmo, nebo se slevou: akce na exkluzivity p…

Na všech herních platformách je každou chvíli nějaká slevová akce. Každý týden proto vybíráme ty nejatraktivnější, které by vám neměly uniknout. Pokud chcete získat hry zdarma nebo s výhodnou slevou, podívejte se na aktuální přehled akcí!

14.  1.  2022 |
Martin Nahodil
Hry zdarmaSlevové akce
Největší videoherní obchod historie! Microsoft kupuje Activision Blizzard za 68,7 mld. dolarů

Největší videoherní obchod historie! Microsoft kup…

Tak tohle asi nikdo nečekal… Call of Duty, Diablo, Warcraft nebo Candy Crash Saga budou brzy patřit Microsoftu

18.  1.  2022 | |42 N/A
Lukáš Václavík
Activision BlizzardMicrosoft
První kalendářní rok s novou generací konzolí. Jaké poznatky si odnášíme?

První kalendářní rok s novou generací konzolí. Jak…

Nová generace konzolí je tu s námi už více než rok. Jaké jsou naše poznatky?

5.  1.  2022 | |16 N/A
Ladislav Novák
TémaNext-gen
Humble Bundle zase mění předplatné. Za 250 Kč měsíčně získáte až deset her pro PC

Humble Bundle zase mění předplatné. Za 250 Kč měsí…

Více než sto her ročně za cenu ani ne dvou AAA titulů…

13.  1.  2022 | |11 N/A
Lukáš Václavík
Humble Bundle