World of Warcraft - obrovský, jedinečný, dechberoucí (1.)

Když byl Blizzardem ohlášen projekt World of Warcraft, online hry právě zažívaly boom. Každé herní studio chtělo mít "tu svou". Čas ale ukázal, že konečného spuštění se dočká jen mizivé procento. Jistě, dělat online hru není nic jednoduchého. Ale v případě World of Warcraft můžeme zřejmě už teď směle prohlásit, že půjde o skutečný skvost. Nahlédněte do budoucnosti online her v našem rozsáhlém preview!
World of Warcraft - obrovský, jedinečný, dechberoucí (1.)

Obliba MMORPG (Massively Multiplayer Online Role-Playing Game) je v naší malé zemi zatím stále docela mizivá. Existuje několik "volných" Ultima Online serverů, na kterých se denně bijí stovky hráčů - jenže co jsou stovky, ba i tisíce, ve vztahu k masivně mutltiplayerovým hrám? Jedna taková by mohla hostit celou naší online herní komunitu a ještě by jí to bylo málo. Přesto si vám dnes dovolujeme představit jednu z nejnadějnějších online her posledních let, do níž vkládají naděje miliony hráčů po celém světě. World of Warcraft představuje zatím nejambicióznější projekt veteránů herní společnosti Blizzard.

Pokračování velkého příběhu

Rasy

Noční elfové
První obyvatelé světa Warcraftu. Už deset tisíc let před událostmi prvního dílu tyto plaché bytosti studovaly v hojné míře magii a nechávali ji proudit celým světem. Jenže ne všechno je zlato, co se třpytí - díky neuváženému praktikování magie vstoupila na zem Planoucí legie, která zapříčinila zničující válku mezi oběma titánskými rasami. Jen tak tak se Nočním elfům podařilo Legii zahnat z tohoto světa zpět do nicoty. Jejich domovina však zůstala vleklým konfliktem nesmazatelně poničená. Až doposud zůstávali elfové uzavření před ostatním světem na vrcholku svaté hory Hyjal. Druhá invaze Legie je však probrala z dlouhých tisíciletí odloučení. Znovu se zapojili do formování světa a poprvé také dokázali spojit své síly s ostatními obyvateli, aby zajistili přežití Azerothu. Charakter Nočních elfů je vznešený a upřímný, jsou však zároveň velmi nedůvěřiví k "nižším rasám". Jsou to od přírody noční tvorové a jejich magické dovednosti vyvolávají u ostatních obyvatel obvykle stejný pocit nedůvěry, jaký k nim pociťují samotní elfové.

Startovní lokace: Kalidar
Dostupné třídy: Lovec, Druid, Válečník

Lidé

Lidé ze Stormwindu představují ty nejodolnější zástupce svého rodu. Přežili invazi Orků za První války, za Druhé války armády Stormwindu znovudobyly domovský Azeroth. Lidská civilizace znovu prosperovala. Až teprve příchod Legie učinil ze Stormwindu poslední výspu lidského pokolení. Severní království Lordaeron je v troskách. Obyvatelé Stormwindu jednají se stejnou hrdostí, jakou kdysi pociťovali legendární bojovníci Sir Lothar a Král Llane - ve svém boji proti Legii neustoupí ani o píď. Není nikoho, kdo by je nepovažoval za ty nejhouževnatější bojovníky v celé zemi.

Startovní lokace: Northshire, Elwynn
Dostupné třídy: Mág, Válečník, Warlock

Taurenové

Lidé v nich vidí obrovská krvelačná monstra, přebývající kdesi v úrodných zelených nížinách centrálního Kalimdoru. Jenže opak je pravdou - ač obrovští a nesmírně silní, jsou Taurenové mírumilovné bytosti, žijící v klidné, kultivované kmenové společnosti. Slouží především přírodě, udržují rovnováhu mezi neklidnou divočinou a duchem věcí. Dokážete si ale asi představit, že když dojde na boj, jsou to takřka nepřemožitelní bojovníci, kteří ze sebe vydají úplně všechno. Během invaze Legie se pod vedením legendárního Cairne Bloodhoofa spojili Orky a od té doby zůstali nerozlučnými společníky. Stejně jako Orkové se i Taurenové snaží uchovat své starobylé tradice.

Startovní lokace: Thunderbluff
Dostupné třídy: Lovec, Druid, Válečník, Šaman

Trpaslíci

Tihle kovaní pidilidičkové žijí už nesčetná tisíciletí hluboko pod sněhovými čepičkami horského pásu Khaz Modanu. Jakožto humanoidní rasa měli vždy blízko k lidem a jsou jejich blízkými spojenci. V minulosti jen zřídkakdy opouštěli bezpečí svých rozlehlých podzemních pevností, ale kdykoliv bylo slyšet bitevní vřavu, neváhali, popadli své sekyry a statečně vyrazili do boje. Díky nedávným nálezům fragmentů informací o jejich dávné minulosti prošlo trpasličí společenství důležitou proměnou. Objevy je utvrdily v tom, že mocní Titáni je kdysi, když byl svět ještě mladý, stvořili z kamene. V hloubi srdce cítí, že jejich posláním je vydat se do světa a hledat další důkazy o svém původu. Doposud vyslali své Průzkumníky do všech koutů světa v naději, že objeví další pohledy do dávné minulosti.

S
tartovní lokace: Anvil Marr, Dun Morogh
Dostupné třídy: Lovec, Válečník, Mág

Orkové

Divošská rasa Orků vždy představovala to nejhorší ze světa Azerothu. Obecně jsou považováni za brutální, nemyslící bytosti, mající s ostatními obyvateli jen málo společného. Byli stvořeni na Draenor, světě, který ze všeho nejvíc připomíná to, co oni sami tak často zaviní - peklo. Do Stormwindu se dostali dimenzionálním portálem známým jako Temný portál a ihned po svém příchodu rozpoutali válku proti lidem. Ačkoliv dnes už se jich jen málo zajímá o vlastní historii, dříve - ještě na Draenoru - šlo o kultivovanou šamanskou společnost. Jenže Legie má prsty všude a byla to právě ona, kdo dodal Orkům popud k první invazi do Azerothu. Naštěstí se jeden mladý orkský vůdce jménem Thrall dokázal proti vlivu Legie vzbouřit a dovedl svůj lid k nezávislosti. Nyní už Orkové nebojují pro samotný boj, ale o právo na přežití.

Startovní lokace: Durotar
Dostupné třídy: Lovec, Warlock, Válečník, Šaman
Pojďme si ale na úvod zrekapitulovat historii celé série. První díl Warcraftu brzy oslaví kulaté desetileté narozeniny - poprvé byl představen světu roku 1994. Každému, kdo si ho zahrál déle než 10 minut bylo ihned jasné, že tvůrci čerpali především z legendární Dune 2. Vlastně nešlo o nic jiného, a nepopírají to ani samotní tvůrci, než Dunu ve fantasy prostředí - jenže právě to byl důvod, proč si Warcraft získal tak masovou oblibu. Těžko říct proč, ale ve světě je fantasy žánr mnohem oblíbenější žánr než sci-fi, což ostatně dokazuje i úspěch filmů Pán Prstenů či Harry Potter a relativně malé úspěchy současných science fiction snímků.

 

 

Nic naplat, Warcraft 2 prostě přijít musel - a netrvalo to ani příliš dlouho. Stačilo pouhých deset měsíců tvrdé práce, a na Vánoce roku 1995 se v amerických obchodech objevil Warcraft 2. První hra Blizzardu, které se prodalo více jak milion kopií. Takřka okamžitý úspěch katapultoval vývojáře této společnosti mezi světovou herní elitu. Druhý díl dále rozvíjející velkolepý konflikt mezi lidmi a orky dlouho neměl konkurenci, a i když se mu na paty lepily produkty z dílen Westwood Studios, hráčská většina upřednostňovala právě fantasy prostředí.

Blizzard se díky tomuto úspěchu začal rozrůstat a objevovaly se nové projekty. Od té doby snad nebylo titulu, jehož prodejnost by se pohybovala pod 1 miliónem kopií. A nejinak je tomu i u zatím posledního dílu Warcraftu. Trojka měla podle původních plánů představovat revoluční skloubení RPG a RTS, zřejmě podle vzorce Diablo + Warcraft = ještě větší bomba, než by kdo mohl čekat. Jenže vývojáři postupem času zřejmě přišli na to, že ona to zas až taková zábava není, a tak se rozhodli vrátit zpět na zem. Warcraft III: Reign of Chaos, jehož vývoj začal už roku 1999, tedy bezpochyby představuje to nejlepší ve svém žánru - nic obzvláštně revolučního z toho ale nakonec nevyšlo. V nejbližší době se můžeme těšit na příchod datadisku Warcraft III: The Frozen Throne.

 

 

Dědictví předků

Vývoj online hry je náročný na čas, peníze, zkušenosti a především nápady. Hodně nápadů. Musíte vymyslet gigantický svět pro tisíce nebo dokonce desetitisíce hráčů, kteří tam chtějí prožívat stále nová a nová dobrodružství. Ta sice někdy mohou vznikat spontánně,  prostě tím, že se někde v pustině setká několik dobrodruhů, ale mnohem lepší situace nastává, když je pro vás připraví přímo samotní autoři hry. A to znamená vymýšlení dalších příběhů, zápletek, případně i nových nepřátel, zbraní, předmětů, a tak dále. Online hry vyžadují zcela jiný přístup k vývoji. Má se jednat o živoucí organismus, který reaguje na podněty hráčů a sám jim je dává. jak říká samotný Bill Roper, jeden ze zakladatelů Blizzardu: "Online svět by měl být živoucí, dýchající organismus, který pohání neustálá interakce mezi herním světem, hráči a vývojáři". Práce na online hře tak vlastně nikdy doopravdy nekončí.

 

 

World of Warcraft (dále jen WoW) rozhodně má z čeho čerpat. Ve třech dílech a několika datadiscích stvořili Blizzardi nesmírně bohatý fantasy svět schopný zcela samostatné existence. Právě tak vhodný, aby do něj vstoupily masy dalších hráčů a začali jej žít i přetvářet k obrazu svému. Důvod, proč si Blizzard vybral právě svět Warcraftu je samozřejmě  výhodná marketingová kalkulace - mají zdroje, ze kterých čerpat, mají popularitu, o níž se mohou opřít a mají i dostatečnou základnu fanoušků, kteří budou prvními osadníky jejich staronového světa. Údajně v tom ale hrál malou roli i pocit toho, že Warcraft byla jejich první skutečně "světová" hra a v srdcích svých vývojářů si tak drží nezastupitelné místo.

Herní svět

Jak už bylo řečeno, jedním z nejdůležitějších prvků každého současného MMORPG je herní svět postavený na silném příběhu. To by pro Blizzardy neměl být žádný problém - dokázali to ve Warcraftu, StarCraftu i v Diablu, tak proč by to nemělo vyjít také u WoW. Časově jej lze zařadit čtyři roky za velkolepé finále Warcraftu III. Hráči dostanou možnost prozkoumávat rozlehlé pláně Azerothu, Khaz Modanu, Lordaeronu a také relativně nově objeveného kontinentu Kalimdor. Údajně téměř každá lokace, která se kdy objevila v původní sérii, nalezne své místo také ve WoW.

 

 

Přechod mezi jednotlivými oblastmi světa má být zcela plynulý s pouze minimálními nahrávacími časy. Na každém rohu (anebo spíše v každém koutě pustiny) natrefíte na potloukající se monstra. Jediné bezpečné útočiště budou vesničky, města či tvrze. Ve městech plných života budete získávat nové úkoly, směňovat a obchodovat nebo budovat svá vlastní obydlí. Dungeony budou sloužit naopak odvážlivcům - ať už skupinkám či jednotlivcům, kteří se vydají za slávou a bohatstvím. Povídá se i o nějakém podmořském světě - vaše postavičky tedy budou schopné plavat. Docela běžný je už dnes i v online hrách denní a noční cyklus, který hráčům poskytne mimo jiné dechberoucí pohled na slunce zapadající nad Azerothem. Změny počasí jsou již stejně tak zavedenou součástí, takže zažijete lijáky, sněhové vánice a jiné pohromy.

 

 

Technicky je WoW řešen na zcela odlišném principu než známý Battle.net, i když z něj samozřejmě vychází. Servery pro hraní WoW mají být rozmístěny po celém světě (zjevně tedy i v Evropě) a na každém z nich poběží jeden nebo více kompletních světů. Do každého z nich se "narve" jen omezený počet hráčů, který zatím bohužel nebyl přesně stanoven. Tento koncept se do jisté míry podobá oficiálním serverům Ultimy Online, kde každý svět (server) má své unikátní umístění i jméno. Na jedno hráčské konto se pak vejde až deset různých postav (toto číslo se však ještě může změnit).

 

Tak a to je závěr prvního dílu našeho preview. Příští týden se v další části dozvíte podrobnosti o tvorbě postavy, bojích i technickém zpracování hry.

Oficiální stránky: http://www.worldofwarcraft.com/
Výrobce: Blizzard (http://www.blizzard.com/)
Vydavatel: Vivendi Universal Games (http://www.vugames.com/)


NEJČTENĚJŠÍ ČLÁNKY

Tipy na 7 překvapivých herních hitů, od kterých nikdo nic nečekal

Tipy na 7 překvapivých herních hitů, od kterých ni…

Od následujících her si hráči příliš neslibovali, přesto všechny dokázaly překvapit.

12.  1.  2021 | |10 N/A
Ladislav Novák
Téma
Hráči fotí zážitky z Anglie: AC Valhalla je opět grafickým skvostem

Hráči fotí zážitky z Anglie: AC Valhalla je opět g…

Jestli něco Ubisoft umí, pak jsou to pestré světy, lákající k focení.

16.  1.  2021 | |11 N/A
Daniel Pánek
Assassin's Creed ValhallaGalerie
Hry zadarmo nebo se slevou: novoroční akce a Crying Suns zdarma

Hry zadarmo nebo se slevou: novoroční akce a Cryin…

Na všech herních platformách je každou chvíli nějaká slevová akce. Každý týden proto vybíráme ty nejatraktivnější, které by vám neměly uniknout. Pokud chcete získat hry zdarma nebo s výhodnou slevou, podívejte se na aktuální přehled akcí!

8.  1.  2021 |
Martin Nahodil
Hry zdarmaSlevové akce