World of Warcraft: Cataclysm beta: Goblini – Horda a Plyšáci

V betaverzi očekávaného datadisku World of Warcraft už chvíli běháme. Dnes vám představíme novou rasu Hordy, gobliny.
Seznam kapitol
  1. Kaja Cola pro každého
  2. Goblini, kam se podíváš
  3. Videogalerie

Cataclysm je očekávaným datadiskem pro velké změny v herním systému i světě samotném. Někteří hráči vyhlížejí změny s obavami, jiní s nadějí; postupně se jim na Doupěti budeme věnovat, abyste si názor mohli udělat sami. Přidání nových ras je jednou z velkých novinek, naposledy k tomu došlo v prvním datadisku (Burning Crusade), kde se objevili krvaví elfové a draenei. I tentokrát jsou ohlášené nové rasy zdrojem mnoha debat – Horda dostává malé ztřeštěné gobliny, zatímco Alianci obohatí tajemní, ponuří worgeni (jim se budeme věnovat zítra).

 

Nové rasy jsou opět způsobem, jak trochu změnit stávající archetypy spojené s oběma herními frakcemi. Goblini jsou malí asi jako gnómové, ze všeho mají nehoráznou bžundu a řídí se heslem „When in doubt, blow it up.“ („Když jsi na pochybách, vyhoď to do vzduchu.“), případně „If at first you don’t succeed, blow it up again.“ („Když napoprvé neuspěješ, vyhoď to do vzduchu ještě jednou.“).

 

 Týden s betou World of Warcraft: Cataclysm

 Pondělí: Představení nové rasy - goblini
 Úterý: Představení nové rasy - worgeni
 Středa: Změny ve skillech a talentech
 Čtvrtek: Nové lokace pro level 80 - Mount Hyjal a další
 Pátek: Přepracované startovní lokace ostatních ras

Kaja Cola pro každého

Na výběr budete mít ze solidního počtu šesti povolání, konkrétně můžete být warrior, shaman, hunter, rogue, mage, priest, warlock a samozřejmě death knight.

Goblini jsou malí asi jako gnómové, ze všeho mají nehoráznou bžundu a řídí se heslem „When in doubt, blow it up.“

S výjimkou death knighta goblini začínají na ostrově Kezan, které je místem odrážejícím všechny goblinní vlastnosti. Části města jsou propojeny chaotickými silnicemi, vily mají bohatou výbavu zahrnující vše od stropních větráků po bazény s vířivkami, nechybí ani banka s dlouhými frontami a množství obchodů.

World of Warcraft Cataclysm 003.jpg World of Warcraft Cataclysm 002.jpg

Ostatně samotná historie goblinů je zajímavá, původně totiž na Kezanu byli pouhými otroky, kteří pro trolly těžili kaja’mite. Tato hornina ovšem má zvláštní účinky a goblini se díky nim stali skvělými chemiky, alchymisty a inženýry, aby následně s pomocí svých vynálezů trolly přemohli a zotročili. Jak se ale taková rasa najednou stane součástí Hordy?

World of Warcraft Cataclysm 019.jpg

Nebojte, nebudu prozrazovat nic, čím bych vám zážitek zkazil. Řekněme jen to, že kvůli jistým událostem vy a další goblini Kezan opustíte, přičemž vaše lodi ztroskotají poblíž Lost Isles, kde si užijete většinu úvodu (na Kezanu dosáhnete přibližně na šestou úroveň). Jenže na Lost Isles zrovna zuří boj mezi orky a lidmi, do něhož se víceméně náhodně vmísíte. Když pak z lidské lodi vyzvednete jistý cenný náklad, vše začne dávat smysl.

Bezva úkoly a povedené fázování

Po stránce úkolů se Kezan i Lost Isles mimořádně povedly – s povděkem musím jedním dechem dodat, že podobně jsou na tom i další startovní lokace, o těch si nicméně povíme v následujících dnech. Tvůrci bohatě využívají fázování, takže za běhu mění svět kolem vás podle různých událostí. Například jednou se spokojeně bavíte na zahradní párty, ale sotva se vrátíte ze sousedního domu, párty je v troskách kvůli útoku pirátů. Nevýhodou je, že postavy, které jsou v jiné fázi dané lokace, se navzájem nevidí.
Samotné úkoly jsou nápadité, využívají spousty možností, jakými hra disponuje, přitom na sebe příjemně navazují.

World of Warcraft Cataclysm 007.jpg World of Warcraft Cataclysm 008.jpg

Nikdo vás nenutí běhat zbytečně, stačí si plnění úkolů dobře naplánovat. V Kezanu navíc máte brzy k dispozici goblinní automobil, cestování je tak výrazně příjemnější, jinde vás zase na dálku přemístí půjčený mount, letadlo apod.

Jednou se spokojeně bavíte na zahradní párty, ale sotva se vrátíte ze sousedního domu, párty je v troskách

Hodně často se dostanete k úkolům, které po vás vůbec nechtějí zabíjet určité potvory nebo sbírat nějaké harampádí – budete bavit hosty na párty, vykrádat bankovní trezor, loupit umělecká díla, zařizovat pojišťovací podvod… ten začátek, jak se tak dívám, není příliš výchovný.

World of Warcraft Cataclysm 005.jpg World of Warcraft Cataclysm 006.jpg

S příchodem na Lost Isles se mnohé změní, fantazie tvůrcům ovšem ani zdaleka nedochází. Po ostrově přirozeně postupujete vtaženi do víru událostí: zatímco zpočátku se jen snažíte rozkoukat na pláži, záhy budete pomáhat orkům, bránit nově založené mini městečko před Naga i domorodci, abyste nakonec nechtěně odpálili místní sopku. Ale i pak si potřebujete vyřídit účty se šéfem své frakce, stejně jako trochu umravnit Alianci bombardující pobřeží.

Dostupné pro: PC
Žánr: RPG | MMORPG
Výrobce: Blizzard Entertainment | Webové stránky hry
Začátek prodeje: 7. prosince 2010
Související články
  1. World of Warcraft bez poplatků?
  2. Preview: WoW: Cataclysm – svět už nikdy nebude stejný

NEJČTENĚJŠÍ ČLÁNKY

Vybrali jsme nejlepší hry pro mobily, které si letos můžete zahrát

Vybrali jsme nejlepší hry pro mobily, které si let…

Mobilní hry se v dnešní době vyrovnají mnoha počítačovým i konzolovým kouskům. Jaký si ale vybrat? Tady jsou naše tipy na nejlepší hry pro mobily.

25.  11.  2020 | |19 N/A
Ladislav Novák
Nejlepší hryTémaMobily
Nejlepší konzolové hry, které si letos můžete zahrát. Playstation, Xbox i Switch

Nejlepší konzolové hry, které si letos můžete zahr…

12 her, které vám nesmí uniknout, pokud hrajete na herních konzolích. Našli jsme nejzajímavější pecky pro Playstation, Xbox i Switch.

19.  11.  2020 | |6 N/A
Martin Nahodil
Konzole
Hry zadarmo nebo se slevou: podzimní slevy na Steamu a Black Friday

Hry zadarmo nebo se slevou: podzimní slevy na Stea…

Na všech herních platformách je každou chvíli nějaká slevová akce. Každý týden proto vybíráme ty nejatraktivnější, které by vám neměly uniknout. Pokud chcete získat hry zdarma nebo s výhodnou slevou, podívejte se na aktuální přehled akcí!

27.  11.  2020 | |1 N/A
Martin Nahodil
Hry zdarmaSlevové akce