Worms: A Space Oddity – vesmírný úlet ničivých červů

Tvůrci z Team 17 se po trochu rozpačitých předchozích 3D dobrodružstvích rozhodli vrátit sérii kouzlo dvou dimenzí spočívající v jednoduchosti a přehlednosti. Navrch přidali specifické ovládání na Wii a atraktivní prostředí vesmíru. Zní to sice jako povedený návrat ke starým dobrým kořenům, avšak realita je jako vždy trochu jiná.
Worms: A Space Oddity – vesmírný úlet ničivých červů

Objednejte si na shop.doupe.cz
  Worms: A Space Oddity
 • Wii: 1 499 Kč
 • Platforma: Wii
  Typ hry: tahová strategie
  Multiplayer: ano (až 4 hráči na jedné konzoli)
  Výrobce: Team 17 (
  http://www.team17.com/)
  Vydavatel: THQ (
  http://www.thq.com/)
  Homepage:
  http://www.wormsspaceoddity.com/

  Je zajímavé dívat se, jak moc jsou hráči počítačových her konzervativní. Jako by stále kňučeli nad mizivou originalitou nových počinů, avšak jakmile se jejich oblíbená série byť sebeméně změní, div hned neberou do rukou vidle a nechtějí si to s tvůrci náležitě vyříkat osobně. Lidé z firmy Team 17 tak podle všeho mohou být naprosto v klidu, dvanáctý přírůstek do série s podtitulem „A Space Oddity“ (nebojte, stejnojmenná píseň Davida Bowieho ani film 2001: A Space Oddysey nebyl červy-ničiteli nikterak dehonestován) se vrací k počátkům slavné série a pro jistotu je skoro vůbec nevylepšuje. Trochu neprozíravě proto prozradím, že zřejmě nejlepší červí dobrodružství z roku 1999 (Worms Armageddon) aktuální díl v zábavnosti jasně trumfuje. Tak, teď víte úplně vše podstatné, já můžu zbylé čtyři tisícovky znaků zaplnit povídáním třeba o králičích dostizích, shrábnu odměnu a všichni budou šťastni. Život je fajn.

  Škoda, že teď mají zrovna závodní králíci dovolenou. Ale ti červi nakonec taky nejsou vyloženě nezábavná havěť. S lidmi toho totiž mají překvapivě mnoho společného - například si doslova libují ve vzájemném vyvražďování se pomocí více či méně bizarních zbraní. Tomuto řádění dělá kulisu chvílemi ďábelský, jindy zas jízlivý smích píďalkovitých vojáků, nechybí trefné hlášky, opakovačky  povedených zabití a tak nějak celkově jsou Worms příjemnou taškařicí. Navíc vše probíhá v poklidném tempu tahové strategie. Jak vidno, základní idea hratelnosti je stále stejně geniální, v A Space Oddity navíc červíci cestují vesmírem, což může vzbuzovat naděje na přítomnost ještě šílenějších zbraní a nových prostředí. Tak co je tedy špatně?

    
   Ufouni rádi tahají za nitky * Chirurgická přesnost je nutná * Létající červ potěší

  Za největší chybu této hry se dá jednoznačně považovat skandální seškrtání počtu nástrojů na odživotnění červů z přibližně padesáti (v díle Worms World Party) na ubohých patnáct! Přitom právě úžasně různorodé a bláznivé možnosti likvidace protivníka zaručovaly velkou porci zábavy. Hned se mi vybavuje stylový svatý ruční granát, jenž před uvolněním své hrozivé destruktivní síly krásně zapěl „hááá-leluja“. Šmrnc měla i vybuchující, brblající a hlavně chodící stará paní. A co teprve šílené krávy! Létající superovce! Betonový osel! Banánová bomba! Ty zbraně byly ve skutečnosti ještě lepší, než jak znějí jejich názvy. Ve Space Oddity pro jistotu nefiguruje žádná ze jmenovaných lahůdek, vlastně de facto žádná lahůdka. Přestože smrtící nástroje a vůbec celá herní náplň se snaží napasovat do vesmírných kulis, drtivá většina z patnáctky zbraní jsou nudné a nezajímavé kousky. Snad jen nálet létajícího talíře stojí za zmínku, jinak bohužel v tomto díle Worms ztratili svůj důležitý charakteristický prvek.

  Přitom hratelnost nepotřebuje zásadní zlepšení, její jádro platí za léta prověřené. Týmy znepřátelených červů se snaží vzájemně pobít na vyhrazeném území, jednotlivá uskupení se v akci střídají po tazích. Jednoduché, funkční, zábavné. Stačí to jen posypat výrazným kořením v podobě zábavných zbraní, místo toho však autoři na důležité ingredienci šetřili přímo hamounsky.

  Avšak co se týče nabídky herních módů, tam by se změny najít daly. Nyní si lze užít „plnohodnotnou“ kampaň pro jednoho hráče, s primitivním příběhem, zbytečnými krátkými filmečky a celkem 36 misemi. V nich nemusíte pokaždé jen páchat genocidu na cizích červech klasickým způsobem, ale dočkáte se i úkolů „seber věc XY v časovém limitu Z“ nebo „tady máš dva druhy zbraní, jednoho červa a koukej rychle zlikvidovat oponenta“. Postupným plněním misí si odemykáte, kdo by to byl čekal, všemi milované minihry. Nicméně je třeba přiznat, že takové řízení 2D raketky pomocí naklánění wiimote není na pár minut úplně nejhorší zábava.

    (
   Naváděná raketa patří mezi nejúdernější zbraně * Situace vypadá nezvykle klidně * Sprška meteoritů

  Tím hlavním lákadlem na Worms: A Space Oddity přesto přese všechno zůstává tradičně multiplayer. Ani dnes na trhu nenajdete příliš velké množství her, které by byly tak přístupné publiku a zároveň přinášely tolik uspokojující pocit v případě vyliskání soupeře-kamaráda, obzvláště po nějakém zvlášť vychytralém taktickém manévru. Dobře je, že pro hraní s až čtyřmi lidmi vám vystačí jen jeden ovladač, naopak za zklamání se dá považovat absence on-line multiplayeru.

    
   Superman nebo Šmoula? * Ničivý nálet plně pod vaší kontrolou * Pozor na vesmírné zloděje

  Na poměrně velké přístupnosti Worms: A Space Oddity novému publiku nemění příliš mnoho ani fakt, že hra v některých případech využívá schopnosti wiimote. Ránu pěstí tak spustíte pořádným máchnutím ovladačem jako při skutečném pravém (levém) háku, naváděnou střelu řídíte ukazováním na obrazovku a granáty od sebe také odhazujete až po provedení příslušného pohybu. Tady však musím varovně zvednout prst, pokud zvolíte menší než střední sílu vrhu granátem, tak hra na váš pohyb poté nereaguje a výbušninu prostě neodhodíte.

  Světlé stránky hry
  • Klasická hratelnost „Wormsů“
  • Líbivá stylizace hry
  • Pro hru více hráčů stačí jeden wiimote
  Temné stránky hry
  • Pouhých 15 zbraní
  • Chybí on-line multiplayer
  • Ovládání ne vždy funguje správně
  • Prakticky nulový posun v sérii

  Jak vidno, návrat červů zpět do dvou dimenzí neproběhl ideálně. Sice tu máme pořád ten zábavný koncept tahové strategie se zajímavými červími hrdiny v hlavní roli, dvourozměrná grafika stále přináší kouzelnou stylizaci a neocenitelnou přehlednost, ale brutální osekání nabídky v minulých dílech tak úžasných zbraní prostě nelze prominout. Zcela zbytečně se tak hra stala méně zábavnou, než by mohla být. Ale legraci si s červy užijete i tak, to zase ano. 

  Grafika: 8/10
  Zvuky: 8/10
  Hudba: 6/10
  Hratelnost: 5/10

  Nejnovější díl v sérii Worms člověka na chvíli zabaví a ve více lidech se tradičně legrace ještě násobí, avšak nelze prominout zoufale chudou nabídku nepříliš vtipných zbraní, chybějící on-line multiplayer a ne zcela funkční ovládání. Na lepší průměr to však stále stačí, běsnění válečných červů neomrzí snad nikdy!

  Celkové hodnocení: 5,5/10

  Nejnovější komentáře


  NEJČTENĚJŠÍ ČLÁNKY

  Unikly prosincové PS Plus hry. Zahrajeme si akční řežby na všechny způsoby

  Unikly prosincové PS Plus hry. Zahrajeme si akční …

  V prosinci to vypadá, že se majitelé účtů PS Plus mají na co těšit.

  26.  11.  2021 |
  Michal Maliarov
  Hry zdarmaPlayStation
  Nejlepší hry zdarma: Jak si skvěle zahrát a neutratit za to ani korunu

  Nejlepší hry zdarma: Jak si skvěle zahrát a neutra…

  Za kvalitní hry nemusíte utratit ani korunu. Máme pro vás tipy na nejzajímavější hry zdarma, které přitom snesou srovnání s draze placenými tituly a v mnohém je i překonávají. Hry žijí z drobných nákupů přímo ve hře, ale ani za ně utrácet nemusíte.

  22.  11.  2021 | |91 N/A
  Michal MaliarovMartin NahodilVojtěch Matušinský
  TémaFree-to-play
  Zkušenosti s PlayStationem 5 po roce používání. Pořád je co zlepšovat

  Zkušenosti s PlayStationem 5 po roce používání. Po…

  Před rokem, 19. listopadu 2020, se v Česku začal prodávat PS5. Jak konzoli vnímáme s odstupem?

  18.  11.  2021 | |25 N/A
  Lukáš Václavík
  PS5Sony
  16 tipů na nejlepší deskové hry pod stromeček. Od párty her až po strategie

  16 tipů na nejlepší deskové hry pod stromeček. Od …

  Deskové hry nejsou jen pro nerdy, zvládnou zabavit celou rodinu. Vybrali jsme nejzajímavější deskovky hlavně mezi novinkami, ale i stálicemi, napříč kategoriemi od her pro občasné hráče až po ty náročnější.

  22.  11.  2021 | |3 N/A
  Vojtěch Malý
  Deskové hry
  Hry zadarmo, nebo se slevou: československá akce a Splinter Cell zdarma

  Hry zadarmo, nebo se slevou: československá akce a…

  Na všech herních platformách je každou chvíli nějaká slevová akce. Každý týden proto vybíráme ty nejatraktivnější, které by vám neměly uniknout. Pokud chcete získat hry zdarma nebo s výhodnou slevou, podívejte se na aktuální přehled akcí!

  19.  11.  2021 |
  Martin Nahodil
  Hry zdarmaSlevové akce
  Nejlepší herní sluchátka pod stromeček: skvělý zvuk, prostor, ale i dobrý mikrofon

  Nejlepší herní sluchátka pod stromeček: skvělý zvu…

  Dobrá herní sluchátka dokážou umocnit zážitky ze hry svým zvukem a podáním prostoru. Díky mikrofonu pak poslouží i jako nástroj pro komunikaci ve hře. Vybrali jsme osvědčené herní headsety, které se teď vyplatí koupit.

  16.  11.  2021 | |9 N/A
  Michal Maliarov
  Sluchátka
  Hry zadarmo, nebo se slevou: Black Friday a lovecký theHunt zdarma

  Hry zadarmo, nebo se slevou: Black Friday a loveck…

  Na všech herních platformách je každou chvíli nějaká slevová akce. Každý týden proto vybíráme ty nejatraktivnější, které by vám neměly uniknout. Pokud chcete získat hry zdarma nebo s výhodnou slevou, podívejte se na aktuální přehled akcí!

  27.  11.  2021 |
  Martin Nahodil
  Hry zdarmaSlevové akce
  Recenze hry Battlefield 2042. Rozbité bojiště budoucnosti

  Recenze hry Battlefield 2042. Rozbité bojiště budo…

  Nový Battlefield je tady a bojiště světových válek mění za válku v blízké budoucnosti. Hra se dočkala změn, vynechala kampaň a soustředí se primárně na multiplayer. Povedla se sázka na jistotu?

  18.  11.  2021 | |5 N/A
  Vojtěch Matušinský
  Battlefield 2042FPSRecenze