Worms: A Space Oddity – vesmírný úlet ničivých červů

Tvůrci z Team 17 se po trochu rozpačitých předchozích 3D dobrodružstvích rozhodli vrátit sérii kouzlo dvou dimenzí spočívající v jednoduchosti a přehlednosti. Navrch přidali specifické ovládání na Wii a atraktivní prostředí vesmíru. Zní to sice jako povedený návrat ke starým dobrým kořenům, avšak realita je jako vždy trochu jiná.
Worms: A Space Oddity – vesmírný úlet ničivých červů

Objednejte si na shop.doupe.cz
  Worms: A Space Oddity
 • Wii: 1 499 Kč
 • Platforma: Wii
  Typ hry: tahová strategie
  Multiplayer: ano (až 4 hráči na jedné konzoli)
  Výrobce: Team 17 (
  http://www.team17.com/)
  Vydavatel: THQ (
  http://www.thq.com/)
  Homepage:
  http://www.wormsspaceoddity.com/

  Je zajímavé dívat se, jak moc jsou hráči počítačových her konzervativní. Jako by stále kňučeli nad mizivou originalitou nových počinů, avšak jakmile se jejich oblíbená série byť sebeméně změní, div hned neberou do rukou vidle a nechtějí si to s tvůrci náležitě vyříkat osobně. Lidé z firmy Team 17 tak podle všeho mohou být naprosto v klidu, dvanáctý přírůstek do série s podtitulem „A Space Oddity“ (nebojte, stejnojmenná píseň Davida Bowieho ani film 2001: A Space Oddysey nebyl červy-ničiteli nikterak dehonestován) se vrací k počátkům slavné série a pro jistotu je skoro vůbec nevylepšuje. Trochu neprozíravě proto prozradím, že zřejmě nejlepší červí dobrodružství z roku 1999 (Worms Armageddon) aktuální díl v zábavnosti jasně trumfuje. Tak, teď víte úplně vše podstatné, já můžu zbylé čtyři tisícovky znaků zaplnit povídáním třeba o králičích dostizích, shrábnu odměnu a všichni budou šťastni. Život je fajn.

  Škoda, že teď mají zrovna závodní králíci dovolenou. Ale ti červi nakonec taky nejsou vyloženě nezábavná havěť. S lidmi toho totiž mají překvapivě mnoho společného - například si doslova libují ve vzájemném vyvražďování se pomocí více či méně bizarních zbraní. Tomuto řádění dělá kulisu chvílemi ďábelský, jindy zas jízlivý smích píďalkovitých vojáků, nechybí trefné hlášky, opakovačky  povedených zabití a tak nějak celkově jsou Worms příjemnou taškařicí. Navíc vše probíhá v poklidném tempu tahové strategie. Jak vidno, základní idea hratelnosti je stále stejně geniální, v A Space Oddity navíc červíci cestují vesmírem, což může vzbuzovat naděje na přítomnost ještě šílenějších zbraní a nových prostředí. Tak co je tedy špatně?

    
   Ufouni rádi tahají za nitky * Chirurgická přesnost je nutná * Létající červ potěší

  Za největší chybu této hry se dá jednoznačně považovat skandální seškrtání počtu nástrojů na odživotnění červů z přibližně padesáti (v díle Worms World Party) na ubohých patnáct! Přitom právě úžasně různorodé a bláznivé možnosti likvidace protivníka zaručovaly velkou porci zábavy. Hned se mi vybavuje stylový svatý ruční granát, jenž před uvolněním své hrozivé destruktivní síly krásně zapěl „hááá-leluja“. Šmrnc měla i vybuchující, brblající a hlavně chodící stará paní. A co teprve šílené krávy! Létající superovce! Betonový osel! Banánová bomba! Ty zbraně byly ve skutečnosti ještě lepší, než jak znějí jejich názvy. Ve Space Oddity pro jistotu nefiguruje žádná ze jmenovaných lahůdek, vlastně de facto žádná lahůdka. Přestože smrtící nástroje a vůbec celá herní náplň se snaží napasovat do vesmírných kulis, drtivá většina z patnáctky zbraní jsou nudné a nezajímavé kousky. Snad jen nálet létajícího talíře stojí za zmínku, jinak bohužel v tomto díle Worms ztratili svůj důležitý charakteristický prvek.

  Přitom hratelnost nepotřebuje zásadní zlepšení, její jádro platí za léta prověřené. Týmy znepřátelených červů se snaží vzájemně pobít na vyhrazeném území, jednotlivá uskupení se v akci střídají po tazích. Jednoduché, funkční, zábavné. Stačí to jen posypat výrazným kořením v podobě zábavných zbraní, místo toho však autoři na důležité ingredienci šetřili přímo hamounsky.

  Avšak co se týče nabídky herních módů, tam by se změny najít daly. Nyní si lze užít „plnohodnotnou“ kampaň pro jednoho hráče, s primitivním příběhem, zbytečnými krátkými filmečky a celkem 36 misemi. V nich nemusíte pokaždé jen páchat genocidu na cizích červech klasickým způsobem, ale dočkáte se i úkolů „seber věc XY v časovém limitu Z“ nebo „tady máš dva druhy zbraní, jednoho červa a koukej rychle zlikvidovat oponenta“. Postupným plněním misí si odemykáte, kdo by to byl čekal, všemi milované minihry. Nicméně je třeba přiznat, že takové řízení 2D raketky pomocí naklánění wiimote není na pár minut úplně nejhorší zábava.

    (
   Naváděná raketa patří mezi nejúdernější zbraně * Situace vypadá nezvykle klidně * Sprška meteoritů

  Tím hlavním lákadlem na Worms: A Space Oddity přesto přese všechno zůstává tradičně multiplayer. Ani dnes na trhu nenajdete příliš velké množství her, které by byly tak přístupné publiku a zároveň přinášely tolik uspokojující pocit v případě vyliskání soupeře-kamaráda, obzvláště po nějakém zvlášť vychytralém taktickém manévru. Dobře je, že pro hraní s až čtyřmi lidmi vám vystačí jen jeden ovladač, naopak za zklamání se dá považovat absence on-line multiplayeru.

    
   Superman nebo Šmoula? * Ničivý nálet plně pod vaší kontrolou * Pozor na vesmírné zloděje

  Na poměrně velké přístupnosti Worms: A Space Oddity novému publiku nemění příliš mnoho ani fakt, že hra v některých případech využívá schopnosti wiimote. Ránu pěstí tak spustíte pořádným máchnutím ovladačem jako při skutečném pravém (levém) háku, naváděnou střelu řídíte ukazováním na obrazovku a granáty od sebe také odhazujete až po provedení příslušného pohybu. Tady však musím varovně zvednout prst, pokud zvolíte menší než střední sílu vrhu granátem, tak hra na váš pohyb poté nereaguje a výbušninu prostě neodhodíte.

  Světlé stránky hry
  • Klasická hratelnost „Wormsů“
  • Líbivá stylizace hry
  • Pro hru více hráčů stačí jeden wiimote
  Temné stránky hry
  • Pouhých 15 zbraní
  • Chybí on-line multiplayer
  • Ovládání ne vždy funguje správně
  • Prakticky nulový posun v sérii

  Jak vidno, návrat červů zpět do dvou dimenzí neproběhl ideálně. Sice tu máme pořád ten zábavný koncept tahové strategie se zajímavými červími hrdiny v hlavní roli, dvourozměrná grafika stále přináší kouzelnou stylizaci a neocenitelnou přehlednost, ale brutální osekání nabídky v minulých dílech tak úžasných zbraní prostě nelze prominout. Zcela zbytečně se tak hra stala méně zábavnou, než by mohla být. Ale legraci si s červy užijete i tak, to zase ano. 

  Grafika: 8/10
  Zvuky: 8/10
  Hudba: 6/10
  Hratelnost: 5/10

  Nejnovější díl v sérii Worms člověka na chvíli zabaví a ve více lidech se tradičně legrace ještě násobí, avšak nelze prominout zoufale chudou nabídku nepříliš vtipných zbraní, chybějící on-line multiplayer a ne zcela funkční ovládání. Na lepší průměr to však stále stačí, běsnění válečných červů neomrzí snad nikdy!

  Celkové hodnocení: 5,5/10

  Nejnovější komentáře

  NEJČTENĚJŠÍ ČLÁNKY

  4K obrázky z Far Cry 5 lákají neuvěřitelným smyslem pro detail

  4K obrázky z Far Cry 5 lákají neuvěřit…

  Far Cry 5 nás v mnohém příjemně překvapil, především ale nabídl nádherné pískoviště na hraní. A nic to nepodpořit tak, jako 4K rozlišení.

  11.  4.  2018 | | 18 N/A
  7 tipů na nejlepší mobilní hry roku: co hrát na cestách?

  7 tipů na nejlepší mobilní hry roku: c…

  Hrajete rádi na mobilním telefonu? Nechte si od nás doporučit několik kousků pro letošní rok.

  17.  4.  2018 | | 8 N/A
  Viděli jsme budoucnost: Na Playstation přijdou úžasné hry pro VR

  Viděli jsme budoucnost: Na Playstation…

  V Londýně se konala akce věnovaná budoucnosti platformy Playstation VR. Dostali jsme exkluzivní možnost nahlédnout, co Sony v oblasti virtuální reality chystá.

  12.  4.  2018 | | 18 N/A
  God of War: severská výprava (recenze)

  God of War: severská výprava (recenze)

  Populární rubač bohů se vrací, aby nám dokázal, že neztratil nic ze svého lesku. Jak dopadl Kratos nové generace?

  12.  4.  2018 | | 22 N/A
  PUBG: na mobilu lepší, než byste čekali (mobilní recenze)

  PUBG: na mobilu lepší, než byste čekal…

  Žánr Battle Royale prožívá v této době rozkvět, a to tak velký, že mimo PC a konzolí zasáhl také mobilní telefony. Zatímco Fortnite je zatím jen pro vyvolené, PUBG jsme se začali blíže věnovat a opravdu se to povedlo.

  8.  4.  2018 | | 3 N/A
  Podívejte se na skvělý dokument ze zákulisí Kingdom Come: Deliverance

  Podívejte se na skvělý dokument ze zák…

  Tohle se klukům neskutečně povedlo!

  8.  4.  2018 |
  Ochrana Far Cry 5 podlehla hackerům, trvalo to necelý měsíc

  Ochrana Far Cry 5 podlehla hackerům, t…

  Ubisoft si své hry snaží hlídat, hackeři jsou ale neúprostní.

  16.  4.  2018 | | 11 N/A
  Kde se vyvíjí ArmA: Podívejte se, jak to vypadá v Bohemia Interactive

  Kde se vyvíjí ArmA: Podívejte se, jak …

  V Bohemia Interactive pracují na nových hrách, ale také na technologiích, které bodu připravované hry využívat. A nejsou to jen technologie ryze softwarové, vytvořili si tu třeba i vlastní zařízení na fotogrammetrii.

  4.  4.  2018 | | 1 N/A