Worms Reloaded – červí apokalypsa (recenze)

Po dlouhých devíti letech se vracejí na hráčské monitory v klasickém 2D provedení. Jsou ale stejně zábavní jako kdysi? Nechť svatý granát promluví.
Seznam kapitol
 1. Urob si sám
 2. Fenomenální masakr

Už tomu bude nějaký ten pátek, co jsem naposledy rozdrtil své blízké ve večerní partičce Worms World Party, přesto si dokážu na své okamžiky slávy živě zavzpomínat. Ostatně kdo by zapomněl na závěrečný finiš s létající ovcí, se kterou jsem nejdříve sebral dvě lékárničky na obou koncích mapy a pak dobře mířeným náletem odpálil čtyři červotoče do vody s tím, že jejich let přinutil okolní miny detonovat poblíž posledního protivníka? Na takové zážitky se nezapomíná.

Worms Reloaded 01.jpg

Po WWP následovaly nepovedené díly ve třetím rozměru, a tak jsem postupem času na svoje oblíbence zanevřel.

Už při prvním spuštění je jasné, že se Worms Reloaded snaží zaujmout hlavně nové hráče

Proto jsem nedávno uvítal možnost si předobjednat zbrusu nové pokračování s názvem Worms Reloaded, kdy se autoři chtějí vrátit k osvědčeným principům původní série a znovu hráčům naservírovat plně zničitelné 2D prostředí jdoucí ruku v ruce s moderním technickým zpracováním. A jak to nakonec celé dopadlo? Oproti mému očekávání docela slušně, ale nepředbíhejme.

Urob si sám

Už při prvním spuštění je jasné, že se titul snaží zaujmout hlavně nové hráče. Ze začátku totiž ochotně pomáhá s vytvořením prvotního týmu a také srozumitelně provede základními herními mechanizmy včetně názorné ukázky ovládání. V jednom celku mohou být maximálně čtyři červíci, což je oproti předchozím dílům znatelně málo, čili monstrózní bitvy uvidíte jen v případě hutného team deathmatche. Na druhou stranu je pro vás připravena široká škála úprav vašich svěřenců - od jmen, barev a ozvučení přes tvar hrobečků a nošených čapek až po výběr oblíbené zbraně nebo motivu pevnosti. Možností je opravdu hodně, já sám jsem tvorbou svého nadřeného mančaftu robotických temných templářů strávil přes půl hodiny. To samé se dá v podstatě říci o herních stylech.

Pokud tedy chcete, není problém si vytvořit například „gangsta bazooka“ schéma a následně natrénovat střelbu ze zmíněné zbraně s neomezenou municí. Na výběr jsou desítky dalších parametrů jako třeba počet a délka kola, vzhled a motiv terénu, četnost výskytu padajících zásob nebo výše vodní hladiny. Díky přiloženému editoru si navíc smíte vytvořit vlastní bojiště, ať už uzavřené nebo otevřené, a objekty do něj naimportovat v TGA formátu (k tomu vám postačí volně šiřitelná verze grafického programu GIMP).

TIP: Před neomylnou AI se raději ukryjte hlubinným zavrtáváním.

Fantazii se meze nekladou a nic vám tedy nebrání ve vytváření šílených kousků, ve kterých pak budete svádět ukrutné boje při sobotních večírcích s vašimi přáteli. Než se však pustíte do role kreativního designéra, nejdříve doporučuji okusit hru pro jednoho hráče.

From Zero To Hero

Worms Reloaded 12.jpgKampaň čítá celkem 30 misí (+5 bonusových), v nichž se odehrává asi jeden z nejhorších příběhů v novodobých dějinách herního průmyslu. Některé z nich jsou ale zajímavé a stojí za odehrání. Osobně jsem si oblíbil spíše kratší kousky, kde bylo zapotřebí zdolat všelijaké nástrahy v podobě zákeřných min nebo automatických střílen a dostat se až k vytouženému východu. Nechybí ani ryze eliminační úrovně s tuhou umělou inteligencí nepřátelských růžovců, před kterými se hlavně ke konci kampaně prostě neschováte.

Rádi si totiž pomáhají aimbotem, a tak se nesmíte divit, že po vás mrsknou na první pohled zcela neškodný granát, jenž se cestou stihne osmkrát odrazit a nakonec vám na sekundu přesně přistane u obličeje. Některé okamžiky jsou opravdu frustrující, nicméně to samé peklo jsem si prožíval i v předchozích dílech. Stačilo jen oprášit osvědčené zavrtávání do terénu a bylo vymalováno.

Kampaň čítá celkem 30 misí, v nichž se odehrává asi jeden z nejhorších příběhů v novodobých dějinách herního průmyslu


Postupným zdoláváním dějové linie vyděláváte zlaťáky, čímž si můžete v obchodě odemknout nový obsah. K dispozici jsou zbraně, hrobečky, čapky (třeba povedená maska Predátora) nebo pevnosti, každá položka má ale pochopitelně svou cenu. Nemusíte se příliš zaobírat výběrem, po dohrání kampaně totiž budete mít dostatek peněz na všechno.

Dostupné pro: PC
Žánr: Strategie | Tahová strategie
Výrobce: Team17 | Webové stránky hry
Začátek prodeje: 26. srpna 2010
 • kvalitní 2D zpracování
 • poctivá porce zábavy
 • vykutálené zbraně
 • znovu hratelnost
 • editor úrovní
 • nízká cena
 • jen 4 červíci v týmu
 • konzolový port
 • bugy, bugy, bugy
Související články
 1. iPhone recenze: Worms - zničte červy
 2. Worms: A Space Oddity – vesmírný úlet ničivých červů
 3. Recenze: Creature Conflict: Války klanů - Nástupce Worms?
 4. Recenze: Worms Forts: V obležení – červíci naruby
 5. Worms Forts: Under Siege - červi na hrad!
 6. Recenze: Worms 3D - legendární červíci v novém kabátku

NEJČTENĚJŠÍ ČLÁNKY

Herní projekt AQP City: když chcete GTA bez GTA

Herní projekt AQP City: když chcete GT…

Grand Theft Auto porodilo nespočet klonů, více i méně úspěšných. AQP ale vypadá jako zcela nový level.

18.  1.  2018 |
8 největších herních zklamání roku 2017

8 největších herních zklamání roku 201…

Minulý rok přinesl hromadu skvělých her, bohužel však také mnoho zklamání. Těchto osm nás zamrzelo nejvíc.

9.  1.  2018 | | 9 N/A
10 největších herních překvapení roku 2017

10 největších herních překvapení roku …

Každý rok nás něčím zklame, zároveň však mnoha věcmi příjemně překvapí. Rok 2017 byl pro herní svět plný překvapení.

11.  1.  2018 | | 3 N/A
Hry roku 2018: pecky, na které se vyplatí zaostřit

Hry roku 2018: pecky, na které se vypl…

Musíte uznat, že minulý rok byl po herní stránce opravdu nabitý. Rok 2018 by ale snad mohl ten loňský ještě předčit. Některé z očekávaných pecek jsme pro vás vybrali, abyste se s námi měli na co těšit.

17.  1.  2018 |
PC v roce 2018: nejočekávanější herní pecky platformy

PC v roce 2018: nejočekávanější herní …

Je tady další várka her, kterým byste v letošním roce měli věnovat pozornost. Bude toho vycházet věru hodně. Zahrajeme si na piráty, upíry nebo třeba stavitele pravěkého parku. A co takhle to celé završit tandemovým útěkem z vězení?

13.  1.  2018 | | 7 N/A
Nové hry i na slabém počítači: Vyzkoušejte zdarma Geforce Now pro PC

Nové hry i na slabém počítači: Vyzkouš…

Společnost Nvidia představuje konečně i na PC službu GeForce Now, která vám dovolí hrát i ty nejnovější hry na slabších počítačích.

8.  1.  2018 | | 3 N/A
Playstation 4 v roce 2018: nejočekávanější hry platformy

Playstation 4 v roce 2018: nejočekávan…

Sice jste si u nás nedávno mohli přečíst o očekávaných hrách, tím ale ani zdaleka nekončíme. Letošní rok toho totiž přinese mnohem více než by se mohlo zdát. Začneme s tím, co se v tomto roce dostane na konzoli Playstation 4.

6.  1.  2018 |
Nejprodávanější hry roku 2017, které provětraly peněženky

Nejprodávanější hry roku 2017, které p…

Zajímá vás, které hry byly v loňském roce co do prodejnosti nejúspěšnější? My jsme to zjistili za vás.

15.  1.  2018 | | 3 N/A