X06: Alan Wake - okamžiky hrůzy poprvé na živo

vytisknout velikost písma
Psychologický thriller, spojení akčních základů Maxe Payna a hororových prvků z díla Stephena Kinga, Davida Lynche a dalších. Takový je charakter Alan Wakea podle těch nejpovolanějších: samotných tvůrců. Microsoftí akce X06 nám umožnila spatřit Alana na vlastní oči a přesvědčit se, že sliby se v jeho případě potkaly s realitou.
X06: Alan Wake - okamžiky hrůzy poprvé na živo

Platforma: PC, Xbox 360
Typ hry: Psychologický thriller
Výrobce: Remedy (
http://www.remedygames.com/)
Vydavatel: Microsoft Game Studios (
http://www.microsoft.com/games/)
Homepage:
http://www.alanwake.com
Datum vydání: 2007

Kdekoliv se objevil, Alan Wake zapůsobil monstrózním dojmem: jako dobře rozvrhnutá skládanka plná střípků, z nichž každá jednotlivost funguje. Ohromující hudební doprovod se podílí na vytváření atmosféry, která netěží jen z temnoty, ale i z děsivého napětí, jež prostupuje prostředím všude okolo vás. Může za to i neosobní vzhled krajiny: jakkoliv je krásná a přitažlivá (konec konců se rozpíná v oblasti o velikosti 10x10 km), září z ní samota, daná jen sporadickým výskytem člověka. Kdesi v dáli vidíte benzínovou pumpu, o pár kilometrů dál na vršku se tyčící srub. Žádné výdobytky moderní civilizace, ba ani městečko Bright Falls nenabízí milovníkům nočního života dostatek vyžití. Důležité však je, že do té doby nemocný a ztrápený Alan začal znovu psát, že se jeho dílo posunuje kupředu: a zároveň, že okolo sebe cítí cosi nekalého.

X06 dovolila přítomným novinářům pohlédnout Alanu Wakovi do očí. Zapomeňte na videa a obavy, že ona skvostná grafika zůstane jen vzpomínkou v okamžiku, kdy médium vsunete do mechaniky (ať již PC, nebo Xbox 360). Alan Wake vypadá realtime stejně dobře, jak nám slibovaly veškeré screenshoty i trailery: nicméně okouzlující dojem z grafiky nebyl tím jediným, co jsem si z prezentace odnesl.

  
Utíkej, Káčo, utíkej, honí tě démon velikej * Výlet do místního srubu začíná tak nevinně * Temnota znamená nebezpečí, světlo šanci na záchranu

Odnesl jsem si i přesvědčení, že slibované spojení detektivních (pátrání po okolnostech zdejšího dění) a hororových prvků bude přirozené, nenásilné a zatraceně efektivní. V prezentované ukázce tvůrci vyslali Alana na výpravu k prazvláštnímu srubu. Po cestě v kůži ochotného spisovatele nabíráte stopaře, abyste se spolu s ním stali na mostu kousek od cílové destinace svědky zvláštních událostí. Na mostě leží havarovaný vůz, kousek poblíž tělo muže. Blížíte se, jenže na muži je cosi podezřelého: nosí stejné oblečení jako hlavní hrdina. Pokus o otočení těla, a náhle za vašimi zády končí v kapotě automobilu dodávka. Cvak, Alan se probouzí uprostřed noci, auto stojí opodál, jenže stopař ani jeho tělo nejsou k nalezení.

Je tma, a jak známo všem fanouškům hry, tma znamená nebezpečí. Rozhlížíte se okolo a nalézáte jediný logický úkryt - srub. Přebíháte provazový most, za zády se zjevují hlasy. Ozve se křupnutí a nad vaší hlavou praská žárovka lampy. Utíkáte po cestě ke srubu, lampy všude okolo vás vypovídají službu, a náhle přichází první setkání s démonem nebo, chcete-li, neznámým nepřítelem: Alan přesně zamíří baterkou, několik výstřelů a utíká dál na kopec k možnému úkrytu. Temné síly jsou ale rychlejší, prudce uzavírají okenice domu a hlavní hrdina je v pasti.

  
Občas se proti Alanovi spikne i paní příroda * Světlo a pistole: to jsou pro Alana ti nejlepší přátelé * Smysl pro detail je pro grafiku hry typický

Právě v tom momentě prezentace příběhové části hry končí: a mezi jinými se ozývají dotazy na replayabilitu hry. Dle očekávání nebude Alan Wake titulem, který byste si s chutí vyzkoušeli znovu po prvním dohrání. Tvůrci přesto slibují řadu prvků v herním světě, které můžete i při opakovaném hraní objevovat, nebo jinak řečeno také obdivovat: včetně téměř úplné zničitelného prostředí. Prezentace nabídla pohled na vzduchový vír, který v sobě likvidoval veškeré předměty uprostřed jednoho z místních stavení. Nejen povětrnostní podmínky, ale i čas zanechají v krajině svůj ráz, a opět zmiňovat samozřejmosti typu vyvíjejícího se denního prostředí (realtime stínování, ohýbání korun stromů apod.) už zavání zbytečností.

Velkou neznámou i nadále zůstávají nepřátelé a jakkoliv novináři tlačí na finské tvůrce, ti si nechávají jejich původ jako jedno z překvapení až do samotné hry. Překvapením se zdají být i rozdílné zakončení hry, stejně jako její dělení do jednotlivých epizod, které má ještě umocnit její filmové vyznění. Dočkat bychom se jej ale měli teprve v druhé polovině příštího roku, dle očekávání pro PC a mezi konzolemi exkluzivně pro Xbox 360.

Další informace o právě skončené výstavě X06 hledejte v říjnovém čísle papírového časopisu Doupě - na stáncích od 17. října.

NEJČTENĚJŠÍ ČLÁNKY

10 podzimních herních hitů, které prostě musíte mít

10 podzimních herních hitů, které pros…

Okurková sezóna již tradičně zavítala v letních měsících i do herního průmyslu. Toto období ale za chvíli končí. S počátkem podzimu se na nás zase jednou spustí lavina očekávaných titulů, které mnohdy mají ambice dosáhnout na post letošní hry roku. Co by vás v této záplavě AAA her mělo zajímat?

10.  8.  2017 | | 12 N/A
Nejnovější úprava dělá ze hry GTA 5 pastvu pro oči

Nejnovější úprava dělá ze hry GTA 5 pa…

Grand Theft Auto 5 má za sebou již spoustu grafických modifikací. Ta nejnovější ale nastavuje novou laťku grafických orgií.

4.  8.  2017 | | 2 N/A
7 herních pecek, které vás dostanou svou atmosférou

7 herních pecek, které vás dostanou sv…

Některé hry vám dokážou proniknout pod kůži tak hluboko, že tam zůstanou navždy. Jaké kdysi oslnily nás?

5.  8.  2017 | | 15 N/A
4K obrázky z Battlefieldu téměř nerozeznáte od reality

4K obrázky z Battlefieldu téměř neroze…

Battlefield 1 stále patří mezi nejlépe vypadající hry současnosti. A z některých 4K pohlednic není těžké vyvodit, proč.

13.  8.  2017 | | 12 N/A
Hráli jsme NHL 18: betatest na ledu

Hráli jsme NHL 18: betatest na ledu

Je libo hokej? Nový ročník nejslavnější hokejové ligy světa klepe na dveře a spolu s ním i nový díl NHL od EA Sports. Jaké jsou první dojmy z betaverze?

11.  8.  2017 | | 4 N/A
Vypiplaný Escape From Tarkov aneb jak východní tvorba udává směr (galerie)

Vypiplaný Escape From Tarkov aneb jak …

Možná jste o hře nikdy neslyšeli. Možná už se ji nemůžete dočkat. Ať je to jak chce, Tarkov nemůžete minout z jednoho důvodu - realismus.

9.  8.  2017 | | 4 N/A
Nejnovější aktualizace pro Playstation 4 konečně přinese češtinu

Nejnovější aktualizace pro Playstation…

Sony chystá na svou konzoli PS4 zbrusu novou aktualizaci s pořadovým číslem 5.0 a ta přinese celou řadu novinek. Pro našince je tu ale podstatná hlavně ta jedna.

10.  8.  2017 |
9 Wii U her, které bychom si rádi zahráli na Nintendo Switch

9 Wii U her, které bychom si rádi zahr…

Největším problémem konzole Nintendo Switch je určitě malý počet titulů. Kvůli menšímu výkonu zkrátka neutáhne stejné tituly jako Xbox One a PS4. Každopádně Switch svým výkonem předčí Wii U, na kterém vyšlo mnoho skvělých her. Vybrali jsme 9 her z Wii U, které bychom si na Switch rádi zahráli.

3.  8.  2017 | | 5 N/A