Xbox - čemu vděčíme za snížený výkon?

Microsoft změnil specifikaci připravované herní konzole zvané XBox. Všichni zvyšují takt (procesorů, pamětí, videoakcelerátorů a kdovíčeho dalšího), jen Microsoft snižuje. Je to poněkud zvláštní přístup, neboť trendem současnosti je nabídnout co nejvýkonnější řešení. Je tedy otázkou, zda je cílem Microsoftu snížení konečné ceny produktu nebo jiné pohnutky
Xbox - čemu vděčíme za snížený výkon?
Microsoft změnil specifikaci připravované herní konzole zvané X-Box. Všichni zvyšují takt (procesorů, pamětí, videoakcelerátorů a kdovíčeho dalšího), jen Microsoft snižuje. Je to poněkud zvláštní přístup, neboť trendem současnosti je nabídnout co nejvýkonnější řešení. Je tedy otázkou, zda je cílem Microsoftu snížení konečné ceny produktu nebo jiné pohnutky.

Technické parametry
model X-Box PlayStation 2 GameCube
výrobce Microsoft Sony Nintendo
takt procesoru 733 MHz 294,912 MHz 405 MHz
VIDEOAKCELERÁTOR
takt videoakcelerátoru 250 MHz (300 MHz) 147,456 MHz 202,5 MHz
maximální rozlišení 1920 x 1080 1280 x 1024 N/A
max. rozlišení při max. kvalitě obrazu 1920 x 1080 640 x 480 N/A
RAM PAMĚŤ
celková kapacita RAM 64 MB 32 MB 43 MB
špičkový tok dat pamětí 6,4 GB/s 3,2 GB/s 3,2 GB/s
výkon (polygony / sekundu) 125 M/sec (150 M/sec) 66 M/sec 6 až 12 M/sec
DISKY
pevný disk 8 GB ne ne
výměnné velkokapacitní médium 2-5x DVD-ROM 4x DVD-ROM firemní 1,5 GB disk
výměnné malokapacitní médium 8 MB paměť. karta 8 MB paměť. karta Digicard 0,5 MB
AUDIO
počet audio kamálů 256 48 64
podpora 3D zvuku ano (64 3D kanálů) ne N/A
DVD
přehrávání DVD filmu potřebuje dálkové ovládání ano ne
podpora HDTV pro film ano ano ne
podpora HDTV pro hry ano ne N/A
OSTATNÍ
uvedení na trh v U.S.A. podzim 2001 říjen 2000 říjen 2001

N/A = nelze aplikovat. Hodnoty v závorkách jsou doposud uváděné.

Doupě komentuje: Herní platforma Sony PlayStation 2 si získala již nejednoho příznivce, a to především v USA a v Japonsku. Evropští uživatelé mají s touto platformou problémy. Především proti této herní konzole hodlá Microsoft bojovat svým X-Boxem. Oproti původní specifikaci však oslabuje, což není zrovna nejpříznivější zpráva. Konstrukcí má vycházet z platformy Wintel (neboli procesory Intel řady x86 a operační systém MS Windows 2000). Microsoft tedy použije nižší takt pro videoakcelerátor firmy nVidia, která před týdnem pohltila svého konkurenta 3dfx. Na první pohled i ony snížené hodnoty značně převyšují konkurenční PlayStation2, ovšem ten má jednoletý náskok, což se počítá.

Spolu s informacemi o snížení výkonu konzole byla uvolněna i tisková zpráva informující o stavu produkce X-Boxu. Dle ní se v nejbližší době očekává úzká spolupráce se společností Flextronics (zpráva nikterak nová), pro začátek však na dvou vývojových centrech na světě – v Mexiku a Maďarsku. Je tak zabezpečená dostatečná dodávka konzolí pro dvě z největších odbytišť konzolí – totiž Evropa i Amerika. Domněnky o stavbě továrny X-Boxu v Brně, které kdysi rozvířily poklidné vnímání vlastence I jeho národní pýchu, se tak ve světle nových skutečností začínají jevit jako mylné. Z vybraných umístění pro Evropu totiž nakonec vyhrálo Maďarsko. Podstatné je však jedno – že bude konzole lépe k dostání a nebudou se opakovat excesy s nedostatečnými dodávkami zboží, jak tomu bylo před měsícem po celé Evropě (naši republiku nevyjímaje) v případě PlayStation 2.