Xbox odstartoval v Evropě

Pro Evropu přišly vánoce ve stylu Microsoftu poněkud pozdě nebo brzy, nicméně jsou zde a tak se podíváme na to, jak vypadala show ku příležitosti uvedení Xboxu na evropský trh. Povíme si něco o prvních hrách, kupujících a také si poslechneme, co lidé z MS říkají na Xbox v Japonsku a Metal Gear Solid 2 na PlayStation 2.
Xbox odstartoval v Evropě

Je to asi měsíc, co se Xbox dostal do Japonska, kde se mu nepodařilo rozpoutat takovou mánii jako v případě PS2 nebo GameCube, navíc zde otevřel diskusi ohledně poškrabaných disků. I když se Bill Gates nedostavil, Microsoft uspořádal velkou párty pro první kupující zákazníky v Británii. Právě na ní se sešli všichni chtiví kupci, významné osobnosti i zevlouni, zvědaví na skutečnou sílu černozeleného zázraku.

Xbox Xbox

Na území Anglie a Irska se o distribuci konzole bude starat (mimo jiné) síť obchodů Virgin Megastore. Ta uspořádala hned několik zahajovacích akcí, konkrétně v Birminghamu, Glasgow, Dublinu a Manchesteru. Největší událost se však odehrála v Londýně.

Akce byla naplánována na 13. března 2002 – aby první prodej mohl začít již o půlnoci oficiálního termínu 14. března. Chaos však vypuknul již v 0730 (pro pomalejší vysvětlení – v půl osmé ráno), kdy se na budově Virginu rozzářily lasery a začali se shromažďovat skupinky lidí (někteří už tam nějakou tu hodinu čekali předtím). Uvnitř budovy se obchod proměnil v pódium pro DJ´s, stěny zaplnily obrazovky a testovací Xboxy a nechybělo pochopitelně občerstvení a pití. Fanoušci v opojení atmosférou vypouštěli z úst výroky jako: „Xbox může konkurovat PS2 díky tomu, že nabízí něco pro každého hráče – já si zahraji Halo, manželka Shreka a syn Oddworld.“

Xbox Xbox

Před půlnocí bylo oznámeno, že první kupující zákazník obdrží na krabici s Xboxem autogram majitele sítě Virgin a pocestuje domů luxusní limuzínou. To pochopitelně vybičovalo všechny kupující k brutální tlačenici. Vítězem byl 22-letý Scott Rawlings, který zuřivě bojoval o své prvenství již od 0533 ráno a nakonec si tak vysloužil elegantní cestu domů. K Xboxu si vybral Halo a řekl: „Xbox je právě teď nejsilnější konzole na trhu. Je to prozatím vůbec nejsilnější stroj na hraní videoher a po všem tom čekáním rozhodně stojí za to.“ Pak se odebral skrz novináře k připravené limuzíně a zanechal tak ostatní zájemce, aby si zakoupili a odnesli své Xboxy za lehce nudnějších okolností. Diváci se vrátili k pivu a hraní.

Okolo jedné hodiny ranní byl alkohol vypitý, hudba dotancovaná a Xboxy zakoupeny, takže se všichni spokojeně odebrali domů. Čas ukáže, jak to s tím úspěchem Xboxu opravdu bude. Co na to říkají lidé z evropské divize Microsoftu?

Chris Lewis (ředitel dodávky zboží): „Prodali jsme doposud 1,5 miliónu konzolí v USA. Japonský launch se také povedl, navzdory kosmetickým škrábancům na úplných okrajích některých disků, což se stalo u necelého půl procenta prodaných přístrojů. Tato vada neměla žádný dopad na konzoli, hru nebo disk samotný. Vadné stroje jsme však stáhli a nahradili novými, bezproblémovými. Poslední věc, kterou bychom chtěli, by byl dojem zákazníků, že se o ně nestaráme. Pokud chtějí stroj vrátit, vezmeme jej zpět.“

Xbox Xbox

Michel Cassius (ředitel vydavatelství): „Po čem lidé jdou jsou hry – a my jsme jim dali již 20 dobrých důvodů, proč si Xbox koupit. V Japonsku je třeba čas na získání důvěry, avšak díky smlouvám s předními vydavateli budeme mít na to dost času i příležitostí, abychom si tamní hráče opravdu získali. Majitelé PS2 nejspíš hrají MGS2, nicméně i my máme pro Xbox velké tituly. Pokud jde o MGS na Xboxu, ptejte se Konami. My ale víme o 250 dokončovaných hrách a dalších 400 je v jednání. A se Square jsme se snažili jednat už od začátku.

Richard Teversham (marketingový manažer pro Anglii): „Naše hry zatím využívají 30 až 40 procent výkonu stroje. Je to první vlna a už teď to vypadá lépe, než jiné hry na jiných strojích, které zřejmě využívají 80 – 90 procent jejich výkonu. Dovedete si představit, až přijde naše třetí, čtvrtá vlna a pořádné využití Internetu a harddisku? Kosmetická vada hlášená v Japonsku se týkala desítek kusů, což je zcela obvyklé u startu nové elektroniky – a nijak to neovlivnilo funkčnost strojů. Jediní lidé, se kterými nejednáme, jsou Sony a Nintendo.

NEJČTENĚJŠÍ ČLÁNKY

Nejlepší hry zdarma: Jak si skvěle zahrát a neutratit ani korunu

Nejlepší hry zdarma: Jak si skvěle zah…

Občas to vyjde tak, že na hry po vánočních nákupech už prostě nezbude žádný zlaťák. Jak tedy trávit dlouhé zimní večery, když už máte všechno dohrané? Vybrali jsme pár kousků, za které nemusíte dát ani korunu, a i tak se budete královsky bavit.

13.  12.  2017 | | 19 N/A
Ubisoft rozdává AC IV: Black Flag a World in Conflict zcela zdarma

Ubisoft rozdává AC IV: Black Flag a Wo…

Nadílka od Ubisoftu bude v podobě her, které určitě moc dobře znáte. Těšíte se?

5.  12.  2017 | | 2 N/A
Nejlepší hry pro Xbox One: 7 tipů na skvělé nové pařby

Nejlepší hry pro Xbox One: 7 tipů na s…

Vánoce jsou za rohem a náš seriál speciálů je u konce. Pro majitele herní konzole Xbox One tady máme několik letošních tipů na dárek.

14.  12.  2017 | | 5 N/A
Vybrali jsme nejlepší PC hry pod stromeček

Vybrali jsme nejlepší PC hry pod strom…

Toto je deset her, které byste rozhodně neměli při hraní na počítači vynechat.

6.  12.  2017 | | 21 N/A
7 tipů na nejbrutálnější hry historie, co vám zaručeně spraví chuť

7 tipů na nejbrutálnější hry historie,…

Je libo násilí a hektolitry krve? I to se občas šikne. Pojďte se tedy s námi podívat na ty nejbrutálnější hry, které spatřily světlo světa.

4.  12.  2017 | | 3 N/A
Nejlepší hry pro Playstation 4: deset tipů, které zaručeně dobře zabaví

Nejlepší hry pro Playstation 4: deset …

Letos se pro Playstation urodila spousta herních pecek, v našem vánočním rádci proto z většiny najdete exkluzivní tituly. Nezapomněli jsme ale ani na multiplatformní hry.

včera |
Herní agenda: pochmurný listopad plný božích her

Herní agenda: pochmurný listopad plný …

Konec roku se blíží a hráčská komunita se stále těší z nových AAA titulů. Ne v každém případě to ale vyjde a v minulém měsíci jsme zaznamenali pár průšvihů, které se dostaly i mimo herní svět. Nebudeme ale listopad brát tak negativně. Přece jenom se v něm objevilo pár světlých chvil, které byste rozhodně neměli minout.

2.  12.  2017 |
Vybrali jsme nejlepší herní notebooky pod stromeček, zahraje si každý

Vybrali jsme nejlepší herní notebooky …

Pořádný herní notebook seženete za 25 tisíc. Vybrali jsme však i levnější stroje s nutnými kompromisy, nebo naopak děla s cenou ke sta tisícům

9.  12.  2017 | | 11 N/A