Xbox odstartoval v Evropě

Pro Evropu přišly vánoce ve stylu Microsoftu poněkud pozdě nebo brzy, nicméně jsou zde a tak se podíváme na to, jak vypadala show ku příležitosti uvedení Xboxu na evropský trh. Povíme si něco o prvních hrách, kupujících a také si poslechneme, co lidé z MS říkají na Xbox v Japonsku a Metal Gear Solid 2 na PlayStation 2.
Xbox odstartoval v Evropě

Je to asi měsíc, co se Xbox dostal do Japonska, kde se mu nepodařilo rozpoutat takovou mánii jako v případě PS2 nebo GameCube, navíc zde otevřel diskusi ohledně poškrabaných disků. I když se Bill Gates nedostavil, Microsoft uspořádal velkou párty pro první kupující zákazníky v Británii. Právě na ní se sešli všichni chtiví kupci, významné osobnosti i zevlouni, zvědaví na skutečnou sílu černozeleného zázraku.

Xbox Xbox

Na území Anglie a Irska se o distribuci konzole bude starat (mimo jiné) síť obchodů Virgin Megastore. Ta uspořádala hned několik zahajovacích akcí, konkrétně v Birminghamu, Glasgow, Dublinu a Manchesteru. Největší událost se však odehrála v Londýně.

Akce byla naplánována na 13. března 2002 – aby první prodej mohl začít již o půlnoci oficiálního termínu 14. března. Chaos však vypuknul již v 0730 (pro pomalejší vysvětlení – v půl osmé ráno), kdy se na budově Virginu rozzářily lasery a začali se shromažďovat skupinky lidí (někteří už tam nějakou tu hodinu čekali předtím). Uvnitř budovy se obchod proměnil v pódium pro DJ´s, stěny zaplnily obrazovky a testovací Xboxy a nechybělo pochopitelně občerstvení a pití. Fanoušci v opojení atmosférou vypouštěli z úst výroky jako: „Xbox může konkurovat PS2 díky tomu, že nabízí něco pro každého hráče – já si zahraji Halo, manželka Shreka a syn Oddworld.“

Xbox Xbox

Před půlnocí bylo oznámeno, že první kupující zákazník obdrží na krabici s Xboxem autogram majitele sítě Virgin a pocestuje domů luxusní limuzínou. To pochopitelně vybičovalo všechny kupující k brutální tlačenici. Vítězem byl 22-letý Scott Rawlings, který zuřivě bojoval o své prvenství již od 0533 ráno a nakonec si tak vysloužil elegantní cestu domů. K Xboxu si vybral Halo a řekl: „Xbox je právě teď nejsilnější konzole na trhu. Je to prozatím vůbec nejsilnější stroj na hraní videoher a po všem tom čekáním rozhodně stojí za to.“ Pak se odebral skrz novináře k připravené limuzíně a zanechal tak ostatní zájemce, aby si zakoupili a odnesli své Xboxy za lehce nudnějších okolností. Diváci se vrátili k pivu a hraní.

Okolo jedné hodiny ranní byl alkohol vypitý, hudba dotancovaná a Xboxy zakoupeny, takže se všichni spokojeně odebrali domů. Čas ukáže, jak to s tím úspěchem Xboxu opravdu bude. Co na to říkají lidé z evropské divize Microsoftu?

Chris Lewis (ředitel dodávky zboží): „Prodali jsme doposud 1,5 miliónu konzolí v USA. Japonský launch se také povedl, navzdory kosmetickým škrábancům na úplných okrajích některých disků, což se stalo u necelého půl procenta prodaných přístrojů. Tato vada neměla žádný dopad na konzoli, hru nebo disk samotný. Vadné stroje jsme však stáhli a nahradili novými, bezproblémovými. Poslední věc, kterou bychom chtěli, by byl dojem zákazníků, že se o ně nestaráme. Pokud chtějí stroj vrátit, vezmeme jej zpět.“

Xbox Xbox

Michel Cassius (ředitel vydavatelství): „Po čem lidé jdou jsou hry – a my jsme jim dali již 20 dobrých důvodů, proč si Xbox koupit. V Japonsku je třeba čas na získání důvěry, avšak díky smlouvám s předními vydavateli budeme mít na to dost času i příležitostí, abychom si tamní hráče opravdu získali. Majitelé PS2 nejspíš hrají MGS2, nicméně i my máme pro Xbox velké tituly. Pokud jde o MGS na Xboxu, ptejte se Konami. My ale víme o 250 dokončovaných hrách a dalších 400 je v jednání. A se Square jsme se snažili jednat už od začátku.

Richard Teversham (marketingový manažer pro Anglii): „Naše hry zatím využívají 30 až 40 procent výkonu stroje. Je to první vlna a už teď to vypadá lépe, než jiné hry na jiných strojích, které zřejmě využívají 80 – 90 procent jejich výkonu. Dovedete si představit, až přijde naše třetí, čtvrtá vlna a pořádné využití Internetu a harddisku? Kosmetická vada hlášená v Japonsku se týkala desítek kusů, což je zcela obvyklé u startu nové elektroniky – a nijak to neovlivnilo funkčnost strojů. Jediní lidé, se kterými nejednáme, jsou Sony a Nintendo.

NEJČTENĚJŠÍ ČLÁNKY

Hráči kouzlí s fotorežimem v God of War, výsledkem jsou nádherné obrázky

Hráči kouzlí s fotorežimem v God of Wa…

God of War je jednou z nejlépe vypadajících her současnosti a fotorežim je toho jasným důkazem.

16.  5.  2018 | | 2 N/A
Wargaming pod palbou kritiky: podvodník jako kontributor World of Tanks?

Wargaming pod palbou kritiky: podvodní…

Českou a slovenskou komunitou světoznámého MMO World of Tanks otřásá skandál. Co se stalo?

24.  5.  2018 | | 20 N/A
Call of Duty: Black Ops 4 je novým dílem série, co boří zažité standardy

Call of Duty: Black Ops 4 je novým díl…

Prvotní představení máme za sebou, teď přišel čas na nášup videí a obrázků z očekávané akce.

18.  5.  2018 | | 8 N/A
Playstation 4 je na konci svého životního cyklu, říká šéf konzolové divize

Playstation 4 je na konci svého životn…

Konzole PS4 už se pomalu blíží konci cesty a za rohem začíná vykukovat další generace.

22.  5.  2018 | | 17 N/A
Zaklínač: Dobrodružná hra - obuj si boty železné (recenze)

Zaklínač: Dobrodružná hra - obuj si bo…

Dohráli jste všechny tři díly videoherního Zaklínače a ságu i s povídkami znáte stránku po stránce? Pak je na čase vyzkoušet deskovou hru Zaklínač: Dobrodružná hra, která vás přenese do zaklínačského světa plného strig, graveinů, ghúlů a dalších starých známých.

22.  5.  2018 | | 8 N/A
Detroit Become Human: co stojí svoboda? (recenze)

Detroit Become Human: co stojí svoboda…

Quantic Dream opět přináší příběhový epos z žánru, ve kterém je špičkou. Podařil se úspěšný návrat?

24.  5.  2018 |
Marvel v herním průmyslu: nastává zlom po vzoru filmů?

Marvel v herním průmyslu: nastává zlom…

Jednomu ze dvou největších komiksových vydavatelství světa se to v poslední době daří jak na poli komiksů, tak na filmovém plátně. Co se ale týče produkce počítačových her, nikdy na tom nebylo extra dobře. To se ale možná v blízké budoucnosti změní a my si tak užijete s našimi oblíbenými superhrdiny a záporáky také nějaké pořádné herní dobrodružství.

20.  5.  2018 | | 2 N/A
State of Decay 2: už jsou tady zase (recenze)

State of Decay 2: už jsou tady zase (r…

Další zombie apokalypsa je tu, jste na ni připraveni?

21.  5.  2018 | | 1 N/A