Xbox, PS2, GameCube - boj na život a na smrt

Je na trhu dost místa pro tři různé konzolové herní platformy? Která z nich se může pyšnit nejširší podporou herních vývojářů, která naopak argumentuje kompatibilitou a která disponuje papírově nejvyšším výkonem? Právě těmito a dalšími otázkami jsme se zabývali při přípravě dnešní rozsáhlé analýzy.
Xbox, PS2, GameCube - boj na život a na smrt
Je na trhu dost místa pro tři různé konzolové herní platformy? Která z nich se může pyšnit nejširší podporou herních vývojářů, která naopak argumentuje kompatibilitou a která disponuje papírově nejvyšším výkonem? Právě těmito a dalšími otázkami jsme se zabývali při přípravě dnešní rozsáhlé analýzy.

Má nedávná úvaha o výhodnosti koupě, která ač napsána velice obezřetně a neutrálně, vyvolala bouři nevole v řadách umírněných i ortodoxních příznivců konzolí společnosti Sony - tj. PlayStationu a především pak jeho nové generace. Protože vaše četné podněty byly do jisté míry i částečně legitimní a vzhledem k tomu, že mezi širokou veřejností převládá správný názor, že není možné herní platformu posuzovat pouze podle jejích papírových a teoretických výkonů, jal jsem se jednoho dlouhého odpoledne pečlivého prohledávání dostupných Internetových zdrojů a sepsal ze získaných poznatků ta nejpodstatnější a nejrelevantnější fakta obohacená o mé skromné a snad i pokud možno objektivní názory.

Aréna první - výkon
Hardwarovými specifikacemi všech tří hlavních konzolových rivalů (Xbox, GameCube, PS2) jsme se už na Doupěti zabývali a tak přejdeme hned k samotnému souhrnu výhod či nevýhod jednotlivých technických řešení - především pak dvou nejvýznamnějších hráčů pro Evropský trh - konzole z dílen softwarového giganta Microsoft a druhé generace japonského kousku společnosti Sony.

Mnoho lidí si dnes a denně pokládá jednu základní otázku: Neubere Xboxu na výkonu fakt, že je v podstatě postaven na upravené architektuře PC? Jednoznačná odpověď na ni prakticky neexistuje. Je sice nezpochybnitelným faktem, že papírově jsou výkony Xboxu bohatě nad výkonnostním vrcholem PS2, ale prakticky může být, jak všichni moc dobře víme, všechno úplně jinak (zejména co se kvality zobrazení týče).

Xbox jako takový je postaven na mixu mezi pravověrnou konzolí a osekaným PCčkem. Po PCové architektuře podědil především Intelácký procesor (ovšem pozor, nejedná se ani o PIII ani o často zmiňovaný Celeron) a 8 GB harddisk, někde mezi konozlí a PCčkem pendluje jeho architektura a čistě konzolovou záležitostí u něj zůstávají herní ovladače (myšleno ve smyslu hardware) a 8MB paměťová karta. Jaktože je tedy Xbox prezentován jako konzole a nikoli jako PC zabalené do hezké černé krabice? Je to jednoduše proto, že kvůli potřebě vyššího výkonu byla u Xboxu použita implementace sdílené paměti, tj. paměti, kterou využívají všechny části počítače zároveň, aniž by musely být vybaveny pamětí vlastní a komunikovaly spolu pomalými sběrnicemi (PC). Mimoto v Xboxu tluše 733MHz procesor, který ač parametry spíše sedí do definice Celeronu, externě komunikuje 133MHz sběrnicí a nikoli 66MHz jak je tomu v případě Celeronu (výkonostně se tedy přibližuje spíše PIII).

PlayStation2 je naproti tomu typickým řešením all-in-one, tj. tím, co se běžně pokládá za "konzolovou architekturu" a čím její příznivci rádi argumentují v nekonečných diskusích a přích o přínosech konzolového resp. konzolově-PCčkového řešení reprezentovaného na jedné straně PS2 a na straně druhé Microsoftím Xboxem. Čísla bohužel (nebo bohudík) ale mluví jasně - co se hrubého výkonu týče nemá v současnosti Xbox v PS2 konkurenci a jeho prvenství může čistě teoreticky ohrozit maximálně Linuxová Indrema, jejíž potenciální masová výroba je ale ve hvězdách.

Aréna druhá - kompatibilita
Co se kompatibility týče, není objektivně možné vyhlásit jednoznačného vítěze. Zcela jasně v tomto porovnání ale Xbox, který naneštětí pro všechny PC hráče nakonec neobsahuje podporu PC her, a jeho zpětná i jakákoli jiná kompatibilita je tedy sečteno a podtrženo nulová. Konzole PlayStation2 naopak umožňuje hráčům spouštění her určených pro předchozí generaci Soňácké konzole, čímž v tomto ohledu nekompromisně drtí své rivaly a činí tak herní základnu své nové konzole dostatečně širokou k požadovanému kupnímu efektu. Ani GameCube se ale nemusí za svého producenta, společnost Nintendo, nijak stydět - dostalo totiž do vínku sympatickou podporu her určených pro nové Gameboye řady Advanced a vzhledem k tomu, že Gameboy je v současnosti nejrozšířenější herní platformou "do ruky", nemusí být taková forma kompatibility, především s ohledem na budoucnost, vůbec marná.

Aréna třetí - hry a jejich vývoj
Počet vývojářských studií, kterými se střídavě všichni tři hlavní výrobci konzolí ohánějí seč můžou, nemá prakticky žádnou informační hodnotu. Je především nutné přihlédnout k faktu, jakým způsobem ony tři společnosti k herním vývojářům přistupují a jakou politiku vůči nim zastávají.

Nintendo jakožto producent konzole GameCube, má rádo všechno pod kontrolou a tak většina her pro její konzole pochází z vlastních dílen. Počet externích vývojářů, kteří tvoří pro Nintenďácké platformy nějaké klíčové tituly, by se dal pravděpodobně spočítat na prstech jedné ruky.

Sony a Microsoft naproti tomu zastávají politiku volnější a valná část jejich herní nabídky je tedy výsledkem práce nemalého počtu externích smluvních partnerů. Faktem je, že Microsoft musí být v tomto ohledu značně průraznější než Sony, která má s developery dobré vztahy už od dob prvního PlayStationu a nemusí se tedy obávat žádné jejich hromadné migrace. Stejně jako v případě Nintenda ale i u Microsoftu je do jisté míry znát tendence, či spíše snaha přímo zastřešovat všechny hlavní blockbuster tituly.

Rozřešení aneb jednoznačného vítěze není
Pokud jste se těšili na poslední odstaveček této stručné analýzy, zřejmě vás budu muset zklamat. Je jen a jen na vás, kterému ze tří rivalů nakonec dáte v obchodě přednost a z jakého důvodu se tak stane. Mohou vás přesvědčit výkony, škála nabízených her nebo třeba jen fakt, že tu a tu konzoli vlastní váš kamarád, s nímž budete pravidelně a rádi pořádat herní seance. Na závěr si nicméně přeci jenom dovolím jednu možná trochu subjektivní faktickou poznámku - Xbox i PS2 stojí oba přesně $299, přičemž se tvrdí, že MS na každém prodaném Xboxu tratí odhadem 150 dolarů. Logicky se tedy ptám - která z dvojice konzolí Xbox a PS2 má asi lepší poměr cena/výkon? :)

NEJČTENĚJŠÍ ČLÁNKY

Unikly prosincové PS Plus hry. Zahrajeme si akční řežby na všechny způsoby

Unikly prosincové PS Plus hry. Zahrajeme si akční …

V prosinci to vypadá, že se majitelé účtů PS Plus mají na co těšit.

26.  11.  2021 |
Michal Maliarov
Hry zdarmaPlayStation
Nejlepší hry zdarma: Jak si skvěle zahrát a neutratit za to ani korunu

Nejlepší hry zdarma: Jak si skvěle zahrát a neutra…

Za kvalitní hry nemusíte utratit ani korunu. Máme pro vás tipy na nejzajímavější hry zdarma, které přitom snesou srovnání s draze placenými tituly a v mnohém je i překonávají. Hry žijí z drobných nákupů přímo ve hře, ale ani za ně utrácet nemusíte.

22.  11.  2021 | |91 N/A
Michal MaliarovMartin NahodilVojtěch Matušinský
TémaFree-to-play
Hry zadarmo, nebo se slevou: Black Friday a lovecký theHunt zdarma

Hry zadarmo, nebo se slevou: Black Friday a loveck…

Na všech herních platformách je každou chvíli nějaká slevová akce. Každý týden proto vybíráme ty nejatraktivnější, které by vám neměly uniknout. Pokud chcete získat hry zdarma nebo s výhodnou slevou, podívejte se na aktuální přehled akcí!

27.  11.  2021 |
Martin Nahodil
Hry zdarmaSlevové akce
16 tipů na nejlepší deskové hry pod stromeček. Od párty her až po strategie

16 tipů na nejlepší deskové hry pod stromeček. Od …

Deskové hry nejsou jen pro nerdy, zvládnou zabavit celou rodinu. Vybrali jsme nejzajímavější deskovky hlavně mezi novinkami, ale i stálicemi, napříč kategoriemi od her pro občasné hráče až po ty náročnější.

22.  11.  2021 | |3 N/A
Vojtěch Malý
Deskové hry
Hry zadarmo, nebo se slevou: československá akce a Splinter Cell zdarma

Hry zadarmo, nebo se slevou: československá akce a…

Na všech herních platformách je každou chvíli nějaká slevová akce. Každý týden proto vybíráme ty nejatraktivnější, které by vám neměly uniknout. Pokud chcete získat hry zdarma nebo s výhodnou slevou, podívejte se na aktuální přehled akcí!

19.  11.  2021 |
Martin Nahodil
Hry zdarmaSlevové akce
Vybrali jsme herní klávesnice a myši pod stromeček. Ty nejlepší z nejlepších

Vybrali jsme herní klávesnice a myši pod stromeček…

Dobrá klávesnice a myš jsou pro hraní na PC nezbytně nutné. Vybrali jsme osvědčené modely, se kterými neuděláte chybu.

30.  11.  2021 | |7 N/A
Michal Maliarov
Herní myšHerní klávesnice
Zkušenosti s PlayStationem 5 po roce používání. Pořád je co zlepšovat

Zkušenosti s PlayStationem 5 po roce používání. Po…

Před rokem, 19. listopadu 2020, se v Česku začal prodávat PS5. Jak konzoli vnímáme s odstupem?

18.  11.  2021 | |25 N/A
Lukáš Václavík
PS5Sony
15 tipů na nejlepší pecky pro herní konzole, které si můžete zahrát mezi svátky

15 tipů na nejlepší pecky pro herní konzole, které…

Nejen na PC, ale i na konzolích bylo letos co hrát. Kromě velkých kousků došlo i na pár menších překvapení, které vás přes svátky bez problému zabaví.

27.  11.  2021 | |4 N/A
Martin Nahodil
Konzole