XCOM: Enemy Within - skoro samostatné pokračování (recenze)

Datadisk za pět stovek? Budete se divit, ale v případě série XCOM se to opravdu vyplatí. Přečtěte si naši recenzi a dozvíte se více.

Firaxis strategie umí. To už potvrdili několikrát a XCOM: Enemy Unknown je toho zářným příkladem. Mistrné uchopení staré tahovky a její převedení do moderního hávu ve své době ambiciózně sahalo po titulech "Hra roku" a znovu oživilo zašlou slávu značky. Pár detailů ale tehdejšímu XCOMu přeci jen chybělo. Kdo ale čekal, že tvůrci vychrlí řadu předražených DLC, ten se šeredně mýlil. Na pulty obchodů se totiž dostává opravdový oldschool datadisk dostupný i v krabici.

xcom1.jpg xcom2.jpg xcom3.jpg

Nový zážitek

Jelikož se bavíme o datadisku, který vylepšuje většinu mechanismů původní hry, ale sám nepřidává žádný nový příběh, samozřejmě musíte k hraní mít i původní hru. Všichni ji však asi máme nejméně jednou projetou, takže co teď s tím? Pravdou je, že druhý průchod se tváří jako zcela nová hra. XCOM: Enemy Within zkrátka řádí na všech frontách a jen málokterý segment původního díla zůstal nedotčen.

 

Medium nastavení se s datadiskem podobá tomu z původní hry, které bylo původně míněno jako Hard

 

Už prvních pár tahů třeba dává jasně tušit, že se významně hýbalo s obtížností. Medium nastavení se s datadiskem podobá tomu z původní hry, které bylo původně míněno jako Hard. Tvůrci přitom pouze neměnili statistiky a fanaticky nepřidávali emzákům body zdraví, popřípadě útoku. Ne, Firaxis zkrátka využívají širokou škálu zbraní, nových mimozemšťanů a dokonce i zcela nového nepřítele k tomu, aby pro vás z rok staré strategie udělali zcela novou výzvu.

xcom4.jpg

Tajemný nepřítel

Hodně zajímavým a hratelnost dost ovlivňujícím prvkem je organizace EXALT. Teroristická skupina, která napadá země financující program XCOM. Nově tak nebojujete pouze s invazí z vesmíru, ale také s problémy čistě planetárního rázu. Náročnost na logistiku a snaha tlačit vás do osudovějších rozhodnutí je tedy více než patrná a co více, dokonce i úspěšná. Mnohem častěji se nyní dostáváte do bezvýchodných situací a otevření druhé fronty je zářným příkladem toho, jak se obtížnost zvýšila.

 

Mise jako přesun chráněné osoby nebo získávání důležitých zpravodajských dat nejsou žádnou procházkou růžovou zahradou

 

EXALT navíc neznamená pouze nové mise, ale celou vlastní příběhovou linku, běžící paralelně s hlavním příběhem. Postupně můžete pronikat do struktury vedení této záškodnické síly, a pokud si zachováte chladnou hlavu a zvládnete ukočírovat dvě bojiště, možná se dočkáte i zasloužené výhry. Rozhodně to však nebude zadarmo. Mise jako přesun chráněné osoby nebo získávání důležitých zpravodajských dat nejsou žádnou procházkou růžovou zahradou. Ačkoli jsou totiž nepřátelští agenti lidmi stejně jako vy, jsou to lidé pořádně geneticky upravení a disponující pokročilým zbraňovým arzenálem.

xcom5.jpg xcom6.jpg xcom7.jpg

Nadlidská síla

Asi si teď na základě prvního průchodu hry myslíte, že budete ve značné nevýhodě. Opak je ale pravdou! Nejen protivníci, ale i vaši vojáci dostali do vínku kupu nových parádiček. Nad všechny se tyčí obzvláště povedené genetické mutace. K těm je potřeba nový prvek Meld, který se náhodně objevuje na bojištích a jeho získání je značně obtížné.

 

Po výstavbě nové laboratoře lze vybraného bijce vybavit schopnostmi jako je automatické léčení nebo skoky do nepředstavitelných výšek

 

Mimo problémy s detonujícími granáty a kulkami jen o fous míjejícími vaše vojáky se totiž musíte vypořádat i s faktem, že Meld po pár kolech sám sebe zničí. To dělá všechny bitvy mnohem variabilnější a vy se konečně nemusíte soustředit pouze na cíl mise a protivníky.

xcom8.jpg

No a pokud to zvládnete, můžete si pak se svoji malou armádou pořádně vyhrát. Po výstavbě nové laboratoře lze vybraného bijce vybavit schopnostmi jako je automatické léčení nebo skoky do nepředstavitelných výšek. Na jednoho pěšáka lze podobných vychytávek narvat až pět. Druhou alternativou je změnit jednoho vojáka k obrazu Adama Jensena a posadit jej do hodně vymazleného mecha.

1d881843-69243.jpg cc78b869-69239.jpg eba4585b-69237.jpg

Škoda jen, že je to všechno strašně drahá záležitost a v praxi se dostane tak na dva, maximálně tři agenty, kteří si podobný luxus skutečně užijí. A to ani nechtějte vědět, jak budete vyvádět po jejich smrti. Díky novým možnostem úprav se totiž sžijete se svými živými štíty daleko rychleji. Nakonec tak stejně v drtivé většině případů skončíte s obyčejnými lidskými těly a novým arzenálem. Obstojně se nyní jeví třeba rozšířená paleta granátů. Osobně jsem si oblíbil především ten, který vás zneviditelní. Opět ale platí, že díky všem zmíněným novinkám jsou bitvy daleko návykovější a dynamičtější. Překvapení zkrátka čeká na každém tahu.

Naprostá povinnost

Hodně dobře pak oživují docela monotónní hratelnost původní hry nové mise. Třeba výlety na venkov jsou úžasným oživením. A kdyby vám nestačila halda kvalitně provedených nových map, určitě nepohrdnete novými emzáky. Třeba takového Mechtoida, který je snad nejsilnějším protivníkem ve hře, by jste večer v parku určetě potkat nechtěli.

90e1c7ee-69238.jpg

Pokud ale i navzdory novým mechanismům a především neokoukaným misím singleplayer znovu hrát nechcete, pořád na vás čeká úžasný multiplayer. S kamarády si možná vylepšený XCOM užijete ještě více, než sami. Tvůrci totiž vylepšili nejen konektivitu, ale kompletně přepracovali také balanc jednotlivých jednotek. Je tedy stále o co stát.

Dostupné pro: PC, X360, PS3
Žánr: Strategie | Tahová strategie
Výrobce: Firaxis Games
Začátek prodeje: 11. listopadu 2013
  • Nové protivníci
  • Daleko dynamičtější mise
  • Neokoukané schopnosti
  • Širší možnosti úprav
  • Občasné padání a bugy
  • Vyšší cena

Enemy Within je zkrátka parádní nabídka, která se neodmítá. Sice si za něj autoři řeknou trošku vyšší cenu, ale původní hru už si bez něj nedovedu představit. Nový obsah a přepracované herní mechanismy, které dělají z Enemy Unknown mnohem dynamičtější a variabilnější hru, vedlejší příběh a tak dále. A to ani nemluvím o obsažených DLC přídavcích. Kvůli takové náloži už prominete i občasné padání a zlobivou kameru, jenž vybírá vyloženě roztodivné úhly.

Váš názor Další článek: Hororová akce The Forest pro Oculus Rift láká druhým trailerem

Témata článku: , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , ,Sex manželských párů? Jen výjimečně. Ložnice ovládnou roboti s umělou inteligencí

Sex manželských párů? Jen výjimečně. Ložnice ovládnou roboti s umělou inteligencí

** Sex manželských párů jen při zvláštních příležitostech. ** Ložnice ovládnou sexuální roboti s umělou inteligencí. ** I to je jeden ze závěrů Mezinárodní robotické konference.

Filip KůželJiří Liebreich
RobotiSexUmělá inteligence
Světu hrozí „vlhká žárovka.“ Měla dorazit až v polovině století, ale už je tu

Světu hrozí „vlhká žárovka.“ Měla dorazit až v polovině století, ale už je tu

** Nejteplejší místo na Zemi nemusí být to nejnebezpečnější ** Největším zabijákem se stane až mix tepla a vlhkosti ** Asie se nebezpečně přiblížila hraniční hodnotě 35 °C twb

Jakub Čížek
MeteorologieGlobální oteplování
Fotografické novinky z řady Galaxy S22 se dostanou i na starší Samsungy. A to ještě do začátku prázdnin

Fotografické novinky z řady Galaxy S22 se dostanou i na starší Samsungy. A to ještě do začátku prázdnin

** Fotografické novinky z řady Galaxy S22 se dostanou i na starší modely ** Jedná se o noční focení, videoefekty či o auto-framing ** Hotovo má být ještě v první polovině roku

Martin Chroust
FotoaparátAktualizace softwaru
Nejzajímavější zbraně ve válce na Ukrajině. Co dokáže americký salvový raketomet M270

Nejzajímavější zbraně ve válce na Ukrajině. Co dokáže americký salvový raketomet M270

** Oživený výčet zbraní, které zaujmou technologickým řešením ** Neděláme si nárok na kompletní výčet** Informace často chybí, a tak se snažíme kličkovat mezi propagandou

Jakub Čížek
UkrajinaZbraněRuskoArmáda
Recenze hry Dolmen. Béčkové sci-fi RPG, které se snaží napodobit krále žánru

Recenze hry Dolmen. Béčkové sci-fi RPG, které se snaží napodobit krále žánru

Dark Souls spustilo mezi náročnými RPG trend, na který se pokoušela naskočit větší i menší studia. Dolmen od Massive Work Studio se řadí mezi ty méně povedené pokusy.

Martin Nahodil
DolmenPS5Recenze
Prohlédněte si 1600 ruských základen na detailní družicové mapě. Rezavějící Kuzněcov, Moskva i raketoplán Bajkal

Prohlédněte si 1600 ruských základen na detailní družicové mapě. Rezavějící Kuzněcov, Moskva i raketoplán Bajkal

** Google má kvalitní družicové snímky Ruska ** Najdete na nich i tu poslední ruskou vojenskou základnu ** Nadšenci jich lokalizovali už okolo 1 600

Jakub Čížek
RuskoArmádaMapy
25 nejlepších filmových parodií, které můžete vidět. Víme, kde je najdete online

25 nejlepších filmových parodií, které můžete vidět. Víme, kde je najdete online

Filmové parodie jsou divácky velmi vděčné a mezi filmaři oblíbené. Tvůrci v nich mohou totiž zcela beztrestně vykrádat cizí díla a v jejich nápodobě popustit uzdu své fantazii. Vybrali jsme nejlepší zahraniční i české parodie.

Jaromír PukMarek Čech
Filmy, které musíte vidět