X–Men Mutant Academy – ring volný

Postavy členů speciálního týmu mutantů prožívají svoje nejlepší období – Wolverine je jednou z nejsledovanějších komiksových postav a X-Meni se dočkali vlastního filmu, který byl poměrně úspěšný. Nyní tu máme hru, která proti sobě postaví jednotlivé členy týmu i jejich odvěké nepřátele do ringu. Zápas o přízeň hráčů začíná.
X–Men Mutant Academy – ring volný
Platforma: PlayStation
Žánr: sportovně – akční
Multiplayer: ano, max. 2 hráči
Paměťová karta: ano, 1 blok
Vibrace: ano
Výrobce: Activision
Distributor: Activision

Postavy členů speciálního týmu mutantů prožívají svoje nejlepší období – Wolverine je jednou z nejsledovanějších komiksových postav a X-Meni se dočkali vlastního filmu, který byl poměrně úspěšný. Nyní tu máme hru, která proti sobě postaví jednotlivé členy týmu i jejich odvěké nepřátele do ringu. Zápas o přízeň hráčů začíná.

Evoluce

Mutace tu s námi byly od té doby, co započal sám život. Je tedy nevyhnutelnou skutečností, že se občas vyskytnou bytosti s velice nadprůměrnými schopnostmi, chtělo by se říct až nadpřirozenými. To jsou mutanti: muži a ženy, kterým jejich unikátní genová struktura propůjčila neuvěřitelnou sílu a schopnosti. Mutant jménem Charles Xavier sestavil tým takovýchto bytostí a nazval jej X-Meni.

Profesor Xavier zasvětil svůj život trénování mutantů a využívání jejich schopností pro dobré skutky, kterými pomáhají obyčejným lidem. Přesto jsou takoví mezi těmi, kdo se narodili s normálním genetickým vybavením, co odmítají myšlenku biologicky nadřazených bytostí. Neobvyklí bojovníci dobrého profesora se přesto učí, jak ochraňovat ty, kdo je zatracují a nenávidí.

V Mutantní akademii X-Menů musí každý člen týmu prokázat svoje schopnosti v boji s ostatními. Je třeba naučit se ovládat svoji zuřivost i zvláštní sílu a sehrát se s ostatními.

Pokud tento příběh neznáte, doporučuji vám vyhledat nejbližší video či DVD půjčovnu a shlédnout film. Není sice tak dobrý, jako některé jeho komiksové předlohy, ale dá se na něj koukat. Pro ty poučené tu dnes máme tzv. „mlátičku“ s jejich oblíbenými postavami, ve které nepůjde o nic jiného, než vybrat si svého mutanta a zmlátit s ním všechny ostatní.

X–Men Mutant AcademyX–Men Mutant Academy

X–Men Mutant AcademyX–Men Mutant Academy

Malé zamyšlení nad žánrem

Série Tekken se stala jedním z nejúspěšnějších titulů v historii PlayStationu a ačkoliv její poslední díl pro novu konzoli (Tekken Tag Tournament) docela propadl, na „čtverku“ se už zase hodně lidí těší. Tak trochu nešťastně se Tekken stal jakýmsi symbolem her na konzole, což některé skupiny lidí přivádí k domněnce, že průměrný hráč videoher sedí v křesle u televizoru a s šíleným výrazem ve tváři, zkroucený do nepochopitelné polohy, zuřivě mačká všemi možnými i nemožnými způsoby všechna tlačítka na skřípějícím ovladači, aby tak vykouzlil nový speciální pohyb svojí postavy, zuřivě se rvoucí ve virtuálním ringu.

Osobně vidím v tomto herním stylu něco docela jiného, než takovouto extrémní zábavu pro méně vyrovnané spoluobčany. Myslím si, že kvalitně zpracovaná bojová hra je spíše něco jako sportovní simulátor a z tohoto úhlu pohledu je třeba konzolím přiznat vedoucí postavení v rámci žánru. Podle mého jde ve hře, tvořené souboji muž proti muži, o imaginární provádění toho, co většina z nás fyzicky nikdy neokusí – asi jako nikdy nebudeme běhat po vesmírných základnách a střílet po sobě lasery jak v Unreal Tournamentu.

Tento typ her je tedy primárně určen pro dva hráče (alespoň), stejně jako všechny ostatní sportovní hry, které člověka jaksi nebaví hrát jen proti stroji.

Herní principy

X-Men Mutant Academy nabízí klasický režim boje jednoho hráče proti druhému, dále je tu samozřejmý „arkádový“ režim, ve kterém si vyberete postavu a postupně se utkáte se všemi ostatními, řízenými počítačem, najdete tu takzvaný „survival (přežití)“ mód, ve kterém jde o zvládnutí co největšího počtu soubojů za sebou a nakonec je zde možnost poměrně kvalitně zpracovaného tréninku, ve kterém buďto zkoušíte cokoliv vás napadne, nebo se necháte provést všemi možnými pohyby a finesami za pomoci napovídajícího profesora Xaviera. Dále hra disponuje velkou řadou bonusů, které zahrnují kromě filmové upoutávky na zmíněný celovečerní opus také fotografie z natáčení filmu a přípravy hry, dále pak obálky a ukázky komiksů a nakonec tajné oblečky pro všechny postavy. Samozřejmostí je možnost přehrávání úvodních a závěrečných animací pro jednotlivé postavy. Na bonusech je zde sympatické především konkrétní vysvětlení u každé uzamčené položky, jak ji odkrýt.

Světlé stránky hryTemné stránky hry
  • vcelku zdařilá grafika
  • přehledný systém bonusů
  • nápověda u tréninku
  • průměrné ozvučení
  • málo postav
  • málo herních režimů

Samotná hra se řídí pravidly starými jako sám herní žánr, který ji stvořil. Každá postava má na začátku stejné množství energie a ta ubývá méně či více po zásahu protivníka. Útočí se třemi různě silnými údery nohou a rukou a samozřejmě celou řadou speciálních pohybů včetně různých forem střelby. Útokům je možné se bránit krytím a jednou za čas se naplní ukazatel, který označuje možnost provedení speciálního útoku.

Ve hře je možné si nastavit obtížnost nebo pro dva hráče změnit poměr energie, se kterou začínají (aby se vyrovnal případný rozdíl ve schopnostech a zkušenostech). Také si můžete rozhodnout, kolik vítězství je zapotřebí k porážce protivníka.

X–Men Mutant AcademyX–Men Mutant Academy

X–Men Mutant AcademyX–Men Mutant Academy

Jak to vypadá

Skutečně dobře. PlayStationu je již zapotřebí přiznávat určitou toleranci vzhledem ke stáří hardware, nicméně i tak je tato hra technicky slušná. Postavy sice mají komiksový design (vlasy, detaily těl), nicméně jsou kompletně polygonové a prostorové – stejně jako všechna prostředí, ve kterých se bojuje. Samotná tapeta pozadí je však plochá, jak je ostatně u těchto her na starých konzolích obvyklé. Zásahy a speciální útoky doprovázejí povedené světelné efekty a každá postava má skutečně odlišný způsob pohybu a animace. Úvodní a závěrečné filmečky pro příběhy jednotlivých hrdinů jsou poměrně zdařilé, nicméně v tomto ohledu (stejně jako ve všech ostatních) poslední PlayStationová reinkarnace Tekkena jednoznačně vede.

Proč je to zlé

Nejde ani o první a bohužel určitě ani o poslední hru, která je zkrátka tak nějak uspěchaná, neboli krátká. Když si vzpomenu na všechny ty herní možnosti a bonusy v Tekkenu 3 (jejich zpracování pro speciální knihu, kterou se chystá vydat nakladatelství Computer Press, dalo skutečně zabrat víc, než návod na jakoukoliv jinou hru pro PlayStation), pak se mi chce nad X-meny plakat. Největším jejich problémem však jednoznačně je malý počet postav, který je zkrátka neodpustitelný. Jsou zde Cyclops, Wolverine, Gambit, Storm, Beast, Phoenix, Toad, Sabretooth, Mystique a Magneto. Pokud jste počítali správně, vyšlo vám číslo deset a to je skutečně velká bída. Oč lepší tato hra mohla být, kdyby zde hostovaly i další komiksové postavy.

Homepage: www.activision.com/games/xmen.

Grafika: 7/10
Zvuky: 5/10
Hudba: 5/10
Hratelnost: 5/10
Nebýt malého počtu postav, mohla to být skutečně zdařilá hra. Takhle je to jen jedna z mnoha PlayStationových mlátiček.
Celkové hodnocení: 5/10

Nejnovější komentáře

NEJČTENĚJŠÍ ČLÁNKY

Vybrali jsme nejlepší PC hry pod stromeček

Vybrali jsme nejlepší PC hry pod strom…

Toto je deset her, které byste rozhodně neměli při hraní na počítači vynechat.

18.  11.  2017 | | 11 N/A
Need for Speed Payback: nedostatečně rychle a zběsile (recenze)

Need for Speed Payback: nedostatečně r…

Po menší přestávce jsme se konečně dočkali dalšího dílu série Need for Speed. Prospěla závodům pauza stejně, jako novému asasínovi? To se dozvíte z naší recenze.

12.  11.  2017 | | 17 N/A
Call of Duty: WWII - válka se nikdy nezmění (recenze)

Call of Duty: WWII - válka se nikdy ne…

Call of Duty se po dlouhé době opět vrací na domácí půdu, přitom se ale snaží zůstat moderní. Jak mu to vychází?

6.  11.  2017 | | 12 N/A
Městská akce Watch Dogs je na PC zdarma, stahujte!

Městská akce Watch Dogs je na PC zdarm…

Pokud jste ještě nedali prvním dílu této série šanci, nyní už nemáte žádný důvod akci nevyzkoušet.

7.  11.  2017 | | 2 N/A
Playstation trofeje začínají mít smysl, dostanete za ně kredity

Playstation trofeje začínají mít smysl…

Pokud patříte mezi lovce trofejí na konzoli Playstation, vaše snažení dost možná nabere výraznější obrysy.

6.  11.  2017 | | 10 N/A
Na PS Store startuje nová akce, najdete tam spoustu her pod tři stovky

Na PS Store startuje nová akce, najdet…

Chcete si doplnit svou digitální knihovničku konzole Playstation o pár parádních pecek? V obchodě máte skvělou akci.

16.  11.  2017 | | 4 N/A
Microsoft rozjíždí časově omezenou nabídku bundlů konzole Xbox One S

Microsoft rozjíždí časově omezenou nab…

Slevová mánie začíná.

12.  11.  2017 |
Testovali jsme Xbox One X: jde o nejvýkonnější konzoli na trhu?

Testovali jsme Xbox One X: jde o nejvý…

Tak je to konečně tady. Vyšel Xbox One X, nejvýkonnější konzole na trhu a dlouho opěvovaný klenot Microsoftu. Je to opravdu dobrá herní mašina nebo přeceněný favorit?

17.  11.  2017 | | 12 N/A