X–Men Mutant Academy – ring volný

Postavy členů speciálního týmu mutantů prožívají svoje nejlepší období – Wolverine je jednou z nejsledovanějších komiksových postav a X-Meni se dočkali vlastního filmu, který byl poměrně úspěšný. Nyní tu máme hru, která proti sobě postaví jednotlivé členy týmu i jejich odvěké nepřátele do ringu. Zápas o přízeň hráčů začíná.
X–Men Mutant Academy – ring volný
Platforma: PlayStation
Žánr: sportovně – akční
Multiplayer: ano, max. 2 hráči
Paměťová karta: ano, 1 blok
Vibrace: ano
Výrobce: Activision
Distributor: Activision

Postavy členů speciálního týmu mutantů prožívají svoje nejlepší období – Wolverine je jednou z nejsledovanějších komiksových postav a X-Meni se dočkali vlastního filmu, který byl poměrně úspěšný. Nyní tu máme hru, která proti sobě postaví jednotlivé členy týmu i jejich odvěké nepřátele do ringu. Zápas o přízeň hráčů začíná.

Evoluce

Mutace tu s námi byly od té doby, co započal sám život. Je tedy nevyhnutelnou skutečností, že se občas vyskytnou bytosti s velice nadprůměrnými schopnostmi, chtělo by se říct až nadpřirozenými. To jsou mutanti: muži a ženy, kterým jejich unikátní genová struktura propůjčila neuvěřitelnou sílu a schopnosti. Mutant jménem Charles Xavier sestavil tým takovýchto bytostí a nazval jej X-Meni.

Profesor Xavier zasvětil svůj život trénování mutantů a využívání jejich schopností pro dobré skutky, kterými pomáhají obyčejným lidem. Přesto jsou takoví mezi těmi, kdo se narodili s normálním genetickým vybavením, co odmítají myšlenku biologicky nadřazených bytostí. Neobvyklí bojovníci dobrého profesora se přesto učí, jak ochraňovat ty, kdo je zatracují a nenávidí.

V Mutantní akademii X-Menů musí každý člen týmu prokázat svoje schopnosti v boji s ostatními. Je třeba naučit se ovládat svoji zuřivost i zvláštní sílu a sehrát se s ostatními.

Pokud tento příběh neznáte, doporučuji vám vyhledat nejbližší video či DVD půjčovnu a shlédnout film. Není sice tak dobrý, jako některé jeho komiksové předlohy, ale dá se na něj koukat. Pro ty poučené tu dnes máme tzv. „mlátičku“ s jejich oblíbenými postavami, ve které nepůjde o nic jiného, než vybrat si svého mutanta a zmlátit s ním všechny ostatní.

X–Men Mutant AcademyX–Men Mutant Academy

X–Men Mutant AcademyX–Men Mutant Academy

Malé zamyšlení nad žánrem

Série Tekken se stala jedním z nejúspěšnějších titulů v historii PlayStationu a ačkoliv její poslední díl pro novu konzoli (Tekken Tag Tournament) docela propadl, na „čtverku“ se už zase hodně lidí těší. Tak trochu nešťastně se Tekken stal jakýmsi symbolem her na konzole, což některé skupiny lidí přivádí k domněnce, že průměrný hráč videoher sedí v křesle u televizoru a s šíleným výrazem ve tváři, zkroucený do nepochopitelné polohy, zuřivě mačká všemi možnými i nemožnými způsoby všechna tlačítka na skřípějícím ovladači, aby tak vykouzlil nový speciální pohyb svojí postavy, zuřivě se rvoucí ve virtuálním ringu.

Osobně vidím v tomto herním stylu něco docela jiného, než takovouto extrémní zábavu pro méně vyrovnané spoluobčany. Myslím si, že kvalitně zpracovaná bojová hra je spíše něco jako sportovní simulátor a z tohoto úhlu pohledu je třeba konzolím přiznat vedoucí postavení v rámci žánru. Podle mého jde ve hře, tvořené souboji muž proti muži, o imaginární provádění toho, co většina z nás fyzicky nikdy neokusí – asi jako nikdy nebudeme běhat po vesmírných základnách a střílet po sobě lasery jak v Unreal Tournamentu.

Tento typ her je tedy primárně určen pro dva hráče (alespoň), stejně jako všechny ostatní sportovní hry, které člověka jaksi nebaví hrát jen proti stroji.

Herní principy

X-Men Mutant Academy nabízí klasický režim boje jednoho hráče proti druhému, dále je tu samozřejmý „arkádový“ režim, ve kterém si vyberete postavu a postupně se utkáte se všemi ostatními, řízenými počítačem, najdete tu takzvaný „survival (přežití)“ mód, ve kterém jde o zvládnutí co největšího počtu soubojů za sebou a nakonec je zde možnost poměrně kvalitně zpracovaného tréninku, ve kterém buďto zkoušíte cokoliv vás napadne, nebo se necháte provést všemi možnými pohyby a finesami za pomoci napovídajícího profesora Xaviera. Dále hra disponuje velkou řadou bonusů, které zahrnují kromě filmové upoutávky na zmíněný celovečerní opus také fotografie z natáčení filmu a přípravy hry, dále pak obálky a ukázky komiksů a nakonec tajné oblečky pro všechny postavy. Samozřejmostí je možnost přehrávání úvodních a závěrečných animací pro jednotlivé postavy. Na bonusech je zde sympatické především konkrétní vysvětlení u každé uzamčené položky, jak ji odkrýt.

Světlé stránky hryTemné stránky hry
  • vcelku zdařilá grafika
  • přehledný systém bonusů
  • nápověda u tréninku
  • průměrné ozvučení
  • málo postav
  • málo herních režimů

Samotná hra se řídí pravidly starými jako sám herní žánr, který ji stvořil. Každá postava má na začátku stejné množství energie a ta ubývá méně či více po zásahu protivníka. Útočí se třemi různě silnými údery nohou a rukou a samozřejmě celou řadou speciálních pohybů včetně různých forem střelby. Útokům je možné se bránit krytím a jednou za čas se naplní ukazatel, který označuje možnost provedení speciálního útoku.

Ve hře je možné si nastavit obtížnost nebo pro dva hráče změnit poměr energie, se kterou začínají (aby se vyrovnal případný rozdíl ve schopnostech a zkušenostech). Také si můžete rozhodnout, kolik vítězství je zapotřebí k porážce protivníka.

X–Men Mutant AcademyX–Men Mutant Academy

X–Men Mutant AcademyX–Men Mutant Academy

Jak to vypadá

Skutečně dobře. PlayStationu je již zapotřebí přiznávat určitou toleranci vzhledem ke stáří hardware, nicméně i tak je tato hra technicky slušná. Postavy sice mají komiksový design (vlasy, detaily těl), nicméně jsou kompletně polygonové a prostorové – stejně jako všechna prostředí, ve kterých se bojuje. Samotná tapeta pozadí je však plochá, jak je ostatně u těchto her na starých konzolích obvyklé. Zásahy a speciální útoky doprovázejí povedené světelné efekty a každá postava má skutečně odlišný způsob pohybu a animace. Úvodní a závěrečné filmečky pro příběhy jednotlivých hrdinů jsou poměrně zdařilé, nicméně v tomto ohledu (stejně jako ve všech ostatních) poslední PlayStationová reinkarnace Tekkena jednoznačně vede.

Proč je to zlé

Nejde ani o první a bohužel určitě ani o poslední hru, která je zkrátka tak nějak uspěchaná, neboli krátká. Když si vzpomenu na všechny ty herní možnosti a bonusy v Tekkenu 3 (jejich zpracování pro speciální knihu, kterou se chystá vydat nakladatelství Computer Press, dalo skutečně zabrat víc, než návod na jakoukoliv jinou hru pro PlayStation), pak se mi chce nad X-meny plakat. Největším jejich problémem však jednoznačně je malý počet postav, který je zkrátka neodpustitelný. Jsou zde Cyclops, Wolverine, Gambit, Storm, Beast, Phoenix, Toad, Sabretooth, Mystique a Magneto. Pokud jste počítali správně, vyšlo vám číslo deset a to je skutečně velká bída. Oč lepší tato hra mohla být, kdyby zde hostovaly i další komiksové postavy.

Homepage: www.activision.com/games/xmen.

Grafika: 7/10
Zvuky: 5/10
Hudba: 5/10
Hratelnost: 5/10
Nebýt malého počtu postav, mohla to být skutečně zdařilá hra. Takhle je to jen jedna z mnoha PlayStationových mlátiček.
Celkové hodnocení: 5/10

Nejnovější komentáře

NEJČTENĚJŠÍ ČLÁNKY

Herní projekt AQP City: když chcete GTA bez GTA

Herní projekt AQP City: když chcete GT…

Grand Theft Auto porodilo nespočet klonů, více i méně úspěšných. AQP ale vypadá jako zcela nový level.

včera |
8 největších herních zklamání roku 2017

8 největších herních zklamání roku 201…

Minulý rok přinesl hromadu skvělých her, bohužel však také mnoho zklamání. Těchto osm nás zamrzelo nejvíc.

9.  1.  2018 | | 9 N/A
10 největších herních překvapení roku 2017

10 největších herních překvapení roku …

Každý rok nás něčím zklame, zároveň však mnoha věcmi příjemně překvapí. Rok 2017 byl pro herní svět plný překvapení.

11.  1.  2018 | | 3 N/A
Hry roku 2018: pecky, na které se vyplatí zaostřit

Hry roku 2018: pecky, na které se vypl…

Musíte uznat, že minulý rok byl po herní stránce opravdu nabitý. Rok 2018 by ale snad mohl ten loňský ještě předčit. Některé z očekávaných pecek jsme pro vás vybrali, abyste se s námi měli na co těšit.

17.  1.  2018 |
Nové hry i na slabém počítači: Vyzkoušejte zdarma Geforce Now pro PC

Nové hry i na slabém počítači: Vyzkouš…

Společnost Nvidia představuje konečně i na PC službu GeForce Now, která vám dovolí hrát i ty nejnovější hry na slabších počítačích.

8.  1.  2018 | | 3 N/A
Playstation 4 v roce 2018: nejočekávanější hry platformy

Playstation 4 v roce 2018: nejočekávan…

Sice jste si u nás nedávno mohli přečíst o očekávaných hrách, tím ale ani zdaleka nekončíme. Letošní rok toho totiž přinese mnohem více než by se mohlo zdát. Začneme s tím, co se v tomto roce dostane na konzoli Playstation 4.

6.  1.  2018 |
DAKAR 18 budou pouštní závody v otevřeném světě pro PC, PS4 a Xbox One

DAKAR 18 budou pouštní závody v otevře…

Pokud jste fandové světového závodu Dakar a rallye vám také není cizí, rozhodně zaostřete na připravovaný projekt.

12.  1.  2018 | | 4 N/A
6 tipů na originální sci-fi pařby, u kterých se nebudete nudit

6 tipů na originální sci-fi pařby, u k…

Sci-fi žánr se opět vrací do formy, a to takovým tempem, že zombie nákazu zahnal do kouta. Jaké vesmírné pecky nás potěšily během posledních pár let?

10.  1.  2018 |