X–Men Mutant Academy – ring volný

Postavy členů speciálního týmu mutantů prožívají svoje nejlepší období – Wolverine je jednou z nejsledovanějších komiksových postav a X-Meni se dočkali vlastního filmu, který byl poměrně úspěšný. Nyní tu máme hru, která proti sobě postaví jednotlivé členy týmu i jejich odvěké nepřátele do ringu. Zápas o přízeň hráčů začíná.
X–Men Mutant Academy – ring volný
Platforma: PlayStation
Žánr: sportovně – akční
Multiplayer: ano, max. 2 hráči
Paměťová karta: ano, 1 blok
Vibrace: ano
Výrobce: Activision
Distributor: Activision

Postavy členů speciálního týmu mutantů prožívají svoje nejlepší období – Wolverine je jednou z nejsledovanějších komiksových postav a X-Meni se dočkali vlastního filmu, který byl poměrně úspěšný. Nyní tu máme hru, která proti sobě postaví jednotlivé členy týmu i jejich odvěké nepřátele do ringu. Zápas o přízeň hráčů začíná.

Evoluce

Mutace tu s námi byly od té doby, co započal sám život. Je tedy nevyhnutelnou skutečností, že se občas vyskytnou bytosti s velice nadprůměrnými schopnostmi, chtělo by se říct až nadpřirozenými. To jsou mutanti: muži a ženy, kterým jejich unikátní genová struktura propůjčila neuvěřitelnou sílu a schopnosti. Mutant jménem Charles Xavier sestavil tým takovýchto bytostí a nazval jej X-Meni.

Profesor Xavier zasvětil svůj život trénování mutantů a využívání jejich schopností pro dobré skutky, kterými pomáhají obyčejným lidem. Přesto jsou takoví mezi těmi, kdo se narodili s normálním genetickým vybavením, co odmítají myšlenku biologicky nadřazených bytostí. Neobvyklí bojovníci dobrého profesora se přesto učí, jak ochraňovat ty, kdo je zatracují a nenávidí.

V Mutantní akademii X-Menů musí každý člen týmu prokázat svoje schopnosti v boji s ostatními. Je třeba naučit se ovládat svoji zuřivost i zvláštní sílu a sehrát se s ostatními.

Pokud tento příběh neznáte, doporučuji vám vyhledat nejbližší video či DVD půjčovnu a shlédnout film. Není sice tak dobrý, jako některé jeho komiksové předlohy, ale dá se na něj koukat. Pro ty poučené tu dnes máme tzv. „mlátičku“ s jejich oblíbenými postavami, ve které nepůjde o nic jiného, než vybrat si svého mutanta a zmlátit s ním všechny ostatní.

X–Men Mutant AcademyX–Men Mutant Academy

X–Men Mutant AcademyX–Men Mutant Academy

Malé zamyšlení nad žánrem

Série Tekken se stala jedním z nejúspěšnějších titulů v historii PlayStationu a ačkoliv její poslední díl pro novu konzoli (Tekken Tag Tournament) docela propadl, na „čtverku“ se už zase hodně lidí těší. Tak trochu nešťastně se Tekken stal jakýmsi symbolem her na konzole, což některé skupiny lidí přivádí k domněnce, že průměrný hráč videoher sedí v křesle u televizoru a s šíleným výrazem ve tváři, zkroucený do nepochopitelné polohy, zuřivě mačká všemi možnými i nemožnými způsoby všechna tlačítka na skřípějícím ovladači, aby tak vykouzlil nový speciální pohyb svojí postavy, zuřivě se rvoucí ve virtuálním ringu.

Osobně vidím v tomto herním stylu něco docela jiného, než takovouto extrémní zábavu pro méně vyrovnané spoluobčany. Myslím si, že kvalitně zpracovaná bojová hra je spíše něco jako sportovní simulátor a z tohoto úhlu pohledu je třeba konzolím přiznat vedoucí postavení v rámci žánru. Podle mého jde ve hře, tvořené souboji muž proti muži, o imaginární provádění toho, co většina z nás fyzicky nikdy neokusí – asi jako nikdy nebudeme běhat po vesmírných základnách a střílet po sobě lasery jak v Unreal Tournamentu.

Tento typ her je tedy primárně určen pro dva hráče (alespoň), stejně jako všechny ostatní sportovní hry, které člověka jaksi nebaví hrát jen proti stroji.

Herní principy

X-Men Mutant Academy nabízí klasický režim boje jednoho hráče proti druhému, dále je tu samozřejmý „arkádový“ režim, ve kterém si vyberete postavu a postupně se utkáte se všemi ostatními, řízenými počítačem, najdete tu takzvaný „survival (přežití)“ mód, ve kterém jde o zvládnutí co největšího počtu soubojů za sebou a nakonec je zde možnost poměrně kvalitně zpracovaného tréninku, ve kterém buďto zkoušíte cokoliv vás napadne, nebo se necháte provést všemi možnými pohyby a finesami za pomoci napovídajícího profesora Xaviera. Dále hra disponuje velkou řadou bonusů, které zahrnují kromě filmové upoutávky na zmíněný celovečerní opus také fotografie z natáčení filmu a přípravy hry, dále pak obálky a ukázky komiksů a nakonec tajné oblečky pro všechny postavy. Samozřejmostí je možnost přehrávání úvodních a závěrečných animací pro jednotlivé postavy. Na bonusech je zde sympatické především konkrétní vysvětlení u každé uzamčené položky, jak ji odkrýt.

Světlé stránky hryTemné stránky hry
  • vcelku zdařilá grafika
  • přehledný systém bonusů
  • nápověda u tréninku
  • průměrné ozvučení
  • málo postav
  • málo herních režimů

Samotná hra se řídí pravidly starými jako sám herní žánr, který ji stvořil. Každá postava má na začátku stejné množství energie a ta ubývá méně či více po zásahu protivníka. Útočí se třemi různě silnými údery nohou a rukou a samozřejmě celou řadou speciálních pohybů včetně různých forem střelby. Útokům je možné se bránit krytím a jednou za čas se naplní ukazatel, který označuje možnost provedení speciálního útoku.

Ve hře je možné si nastavit obtížnost nebo pro dva hráče změnit poměr energie, se kterou začínají (aby se vyrovnal případný rozdíl ve schopnostech a zkušenostech). Také si můžete rozhodnout, kolik vítězství je zapotřebí k porážce protivníka.

X–Men Mutant AcademyX–Men Mutant Academy

X–Men Mutant AcademyX–Men Mutant Academy

Jak to vypadá

Skutečně dobře. PlayStationu je již zapotřebí přiznávat určitou toleranci vzhledem ke stáří hardware, nicméně i tak je tato hra technicky slušná. Postavy sice mají komiksový design (vlasy, detaily těl), nicméně jsou kompletně polygonové a prostorové – stejně jako všechna prostředí, ve kterých se bojuje. Samotná tapeta pozadí je však plochá, jak je ostatně u těchto her na starých konzolích obvyklé. Zásahy a speciální útoky doprovázejí povedené světelné efekty a každá postava má skutečně odlišný způsob pohybu a animace. Úvodní a závěrečné filmečky pro příběhy jednotlivých hrdinů jsou poměrně zdařilé, nicméně v tomto ohledu (stejně jako ve všech ostatních) poslední PlayStationová reinkarnace Tekkena jednoznačně vede.

Proč je to zlé

Nejde ani o první a bohužel určitě ani o poslední hru, která je zkrátka tak nějak uspěchaná, neboli krátká. Když si vzpomenu na všechny ty herní možnosti a bonusy v Tekkenu 3 (jejich zpracování pro speciální knihu, kterou se chystá vydat nakladatelství Computer Press, dalo skutečně zabrat víc, než návod na jakoukoliv jinou hru pro PlayStation), pak se mi chce nad X-meny plakat. Největším jejich problémem však jednoznačně je malý počet postav, který je zkrátka neodpustitelný. Jsou zde Cyclops, Wolverine, Gambit, Storm, Beast, Phoenix, Toad, Sabretooth, Mystique a Magneto. Pokud jste počítali správně, vyšlo vám číslo deset a to je skutečně velká bída. Oč lepší tato hra mohla být, kdyby zde hostovaly i další komiksové postavy.

Homepage: www.activision.com/games/xmen.

Grafika: 7/10
Zvuky: 5/10
Hudba: 5/10
Hratelnost: 5/10
Nebýt malého počtu postav, mohla to být skutečně zdařilá hra. Takhle je to jen jedna z mnoha PlayStationových mlátiček.
Celkové hodnocení: 5/10

Nejnovější komentáře

NEJČTENĚJŠÍ ČLÁNKY

4K obrázky z Far Cry 5 lákají neuvěřitelným smyslem pro detail

4K obrázky z Far Cry 5 lákají neuvěřit…

Far Cry 5 nás v mnohém příjemně překvapil, především ale nabídl nádherné pískoviště na hraní. A nic to nepodpořit tak, jako 4K rozlišení.

11.  4.  2018 | | 18 N/A
7 tipů na nejlepší mobilní hry roku: co hrát na cestách?

7 tipů na nejlepší mobilní hry roku: c…

Hrajete rádi na mobilním telefonu? Nechte si od nás doporučit několik kousků pro letošní rok.

17.  4.  2018 | | 8 N/A
God of War: severská výprava (recenze)

God of War: severská výprava (recenze)

Populární rubač bohů se vrací, aby nám dokázal, že neztratil nic ze svého lesku. Jak dopadl Kratos nové generace?

20.  4.  2018 | | 32 N/A
Herní agenda: dubnová nálož pecek

Herní agenda: dubnová nálož pecek

Březen nás navnadil na začínající jarní sezónu plnou skvělých titulů a duben pokračuje ve stejném duchu. Opět se nám na herním trhu objevila různorodá sorta her, mezi kterými si jistě dokážete vybrat ať už hrajete na jakékoliv platformě.

18.  4.  2018 | | 2 N/A
Cosplay: Když se z holek stávají vysněné krásky z videoher

Cosplay: Když se z holek stávají vysně…

Svět videoher se již dávno vymanil ze svého virtuálního rámce a čím dál tím více se prolíná s naším reálným životem a to v mnoha ohledech. Je ve vzájemném propojení s literaturou, filmovou či hudební tvorbou a ovlivňuje též intersociální vztahy. Jedním z pozoruhodných fenoménů v tomto ohledu je stále populárnější cosplay.

včera | | 36 N/A
PUBG: na mobilu lepší, než byste čekali (mobilní recenze)

PUBG: na mobilu lepší, než byste čekal…

Žánr Battle Royale prožívá v této době rozkvět, a to tak velký, že mimo PC a konzolí zasáhl také mobilní telefony. Zatímco Fortnite je zatím jen pro vyvolené, PUBG jsme se začali blíže věnovat a opravdu se to povedlo.

8.  4.  2018 | | 3 N/A
Ochrana Far Cry 5 podlehla hackerům, trvalo to necelý měsíc

Ochrana Far Cry 5 podlehla hackerům, t…

Ubisoft si své hry snaží hlídat, hackeři jsou ale neúprostní.

16.  4.  2018 | | 11 N/A
Podívejte se na skvělý dokument ze zákulisí Kingdom Come: Deliverance

Podívejte se na skvělý dokument ze zák…

Tohle se klukům neskutečně povedlo!

8.  4.  2018 |