Xtreme Wheels - špinavé motorky (recenze)

Na trhu mobilních her není moc titulů, které by se mohly pyšnit tak skvělým fyzikálním modelem jako právě Xtreme Wheels.

Zatímco před nedávnem recenzovaný titul Ducati Challenge se zaměřuje na silniční motocykly, Xtreme Wheels si bere na paškál tzv. dirt bikes. Pokud jste ještě podobnou hru nehráli, či neviděli třeba nějaký závod v TV, vězte, že hlavním cílem v každém kole bude se co nejrychleji dostat do cíle a nasbírat pokud možno co nejvíce bodů za různá salta, flipy a podobné skopičiny.

Extreme Wheels 01.jpg

Co je na hře opravdu působivé, je fakt, že vás hra nenutí jet jednou cestou, ale často budete mít na výběr, zda chcete nasbírat více bodů a provést nějaké to salto, čímž však riskujete pád vašeho borce a zhoršení času, nebo jestli chcete level prostě jen co nejrychleji projet.

Extreme Wheels si bere na paškál tzv. dirt bikes

V některých částech hry ucítíte vyslovené nutkání ještě přidat jedno salto pozadu, kterým se dostanete na horní a ještě vyšší plošinu, čímž se vám otevře nová cesta do finiše.

Extreme Wheels 02.jpg

Jak už bylo zmíněno na začátku, fyzika zde hraje opravdu prim a očividně si na ní autoři dali hodně záležet. Ještě jsem neviděl podobnou hru s tak propracovaným fyzikálním modelem, kdy se v kůži řidiče budete doslova strachovat, abyste netrefili při skoku nízko visící bednu, nebo abyste přeskočili propast, ve které jsou umístěny barely s výbušninou. Záběry, kdy váš jezdec hlavou narazí do stěny a pak bezvládně spadne dolů, jsou až děsivě realistické.

Počet levelů je poměrně solidní. Čeká na vás celkem pět různých arén a v každé z nich jsou připraveny čtyři tratě. Také tu platí poměrně přísné pravidlo, že dokud nezvládnete právě aktivní trať, do další se zkrátka nedostanete. Tím se zvyšuje obtížnost a tlak na hráče, ale též motivace, což může být pozitivní i negativní. Dovedu si totiž představit, že se někteří hráči zaseknou v nějakém levelu a zkrátka další postup vzdají. Aby se tomu předešlo, po tratích jsou rozesety checkpointy, zobrazené jako malé ohníčky. Když kolem nich projedete a tím protnete pomyslnou čáru checkpointu, zase zhasnou. Pokud v následující části spadnete, právě na místo označené ohníčkem se poté vrátíte. Nemusím určitě připomínat, že tím se navyšuje výsledný čas, takže je ideální projet tratí bez pádů. To je však především v některých částech prakticky nemožné.

Extreme Wheels 03.jpg

Grafické zpracování je na velmi dobré úrovni a především záběry kamery jsou výborně nastavené. Ačkoliv hru sledujete z profilu, občas se kamera dostane až za motorku, čímž vytváří pocit, že hrajete ve 3D.

Ovládání je velmi dobře nastavené a těžko mu lze něco vytknout. Můžete si vybrat, zda chcete svého jezdce a motorku ovládat nakláněním přístroje, či dotyky na tlačítkách. Každý způsob má své pro a proti, já preferuji ovládání přes tlačítka.

Ačkoliv hru sledujete z profilu, občas se kamera dostane až za motorku, čímž vytváří pocit, že hrajete ve 3D

Měl jsem pocit, že po stisku těchto tlačítek hra přeci jen trochu lépe a svižněji reagovala, na druhou stranu to chce nějaký cvik. Na malém displeji totiž najdete tlačítka pro brzdu a plyn a i pro naklánění jezdce, díky kterému se korigují salta a ostatní akrobatické kousky.

Extreme Wheels 04.jpg

Xtreme Wheels je zábavná hra, která ale asi nesedne každému. Pokud jste fanoušky dirt bikes, tahle hra je pro vás jednoznačnou volbou. Ostatní ji mohou přinejmenším vyzkoušet. Je škoda, že si autoři přeci jen trošku nevyhráli s menu ve hře, nebo že neumožnili hráčům si upravit své motorky, či jezdce. Alespoň vizuálně. Také nemožnost přeskočit náročná kola může některé hráče odradit. I přesto se jedná o zajímavou a dobrou hru, která stojí za vaší pozornost.

Dostupné pro: iPhone
Žánr: Závodní | Dirt bikes
Výrobce: Bravo Games | Webové stránky hry
  • Skvělý fyzikální model
  • Dobré grafické zpracování
  • Nelze si stylizovat jezdce ani motorky
  • Nelze přeskočit levely
Související články
  1. 9mm – Max Payne v mobilu (recenze)
  2. Cars 2 - příliš rychlý Blesk McQueen (recenze)
  3. BackStab – pirát z Karibiku (recenze)
  4. Monster Hunter Dynamic Hunting – lovci dinosaurů (recenze)
  5. Order & Chaos Online – mobilní World of Warcraft (recenze)
  6. Golden Axe 2 – populární trpaslík se vrací (recenze)

NEJČTENĚJŠÍ ČLÁNKY

Nepodvádějte ve Fall Guys, chycení hříšníci byli uvězněni na Cheater Islandu

Nepodvádějte ve Fall Guys, chycení hříšníci byli u…

Podvodníci nyní dostali zvláštní pozornost a mohou se radovat z jejich vlastního a speciálního pekla.

15.  9.  2020 |
Vybrali jsme nejlepší hry pro PC, které si teď můžete zahrát

Vybrali jsme nejlepší hry pro PC, které si teď můž…

Spousta lidí v těchto časech volí jako výplň volného času právě hraní her. Jaké dobré kousky aktuálně najdete na platformě PC?

20.  9.  2020 | | 20 N/A
Mafia: Definitive Edition - zahraj tu naši | Recenze

Mafia: Definitive Edition - zahraj tu naši | Recen…

Jedna z nejkultovnějších českých her se vrací v současné generaci. Je to vítané, nebo zbytečné překvapení?

24.  9.  2020 | | 16 N/A
Hry zadarmo nebo se slevou: akce na Resident Evil a tycoonovka zdarma

Hry zadarmo nebo se slevou: akce na Resident Evil …

Na všech herních platformách je každou chvíli nějaká slevová akce. Každý týden proto vybíráme ty nejatraktivnější, které by vám neměly uniknout. Pokud chcete získat hry zdarma nebo s výhodnou slevou, podívejte se na aktuální přehled akcí!

25.  9.  2020 | | 4 N/A
Hry zadarmo nebo se slevou: Football Manager 2020 a Watch Dogs 2 zdarma

Hry zadarmo nebo se slevou: Football Manager 2020 …

Na všech herních platformách je každou chvíli nějaká slevová akce. Každý týden proto vybíráme ty nejatraktivnější, které by vám neměly uniknout. Pokud chcete získat hry zdarma nebo s výhodnou slevou, podívejte se na aktuální přehled akcí!

18.  9.  2020 |