Yamaha YST-M8: bedýnky pro všední použití

Sháníte reproduktory nejen k počítači? Je možné, že Yamaha YST-M8 by mohla být alternativa právě pro vás. Zda je tomu skutečně tak se vám pokusí nastínit následující článek popisující další ze série reproduktorových soustav z kategorie běžného použití, což znamená, že si sice nenárokují přední místo v HiFi žebříčku, ale jejich zvuk by neměl být k zahození.
Yamaha YST-M8: bedýnky pro všední použití
Sháníte reproduktory nejen k počítači? Je možné, že Yamaha YST-M8 by mohla být alternativa právě pro vás. Zda je tomu skutečně tak se vám pokusí nastínit následující článek popisující další ze série reproduktorových soustav z kategorie běžného použití, což znamená, že si sice nenárokují přední místo v HiFi žebříčku, ale jejich zvuk by neměl být k zahození.

Krabice
Takže reproduktory dostanete zabalené jak jinak než v krabici. A je to krabice vcelku nevelká, korespondujíc s obsahem uvnitř. Naleznete v ní dvě nepříliš velké bedýnky, které si postavíte k monitoru, mimo jiné i standardní dávku kabelů, kterými celou soustavu propojíte a pak samozřejmě něco polystyrénu a manuál. A aby toho nebylo málo, Yamaháci vám přidají i síťový adaptér, který neomylně zapojíte k pravému reproduktoru. Již zmiňovanými kabely připojíte rovněž pravý reproduktor k počítači a levé bedýnce. Abych nezapomněl, přiloženy jsou i samolepící gumové nožičky, to pro případ, že by vám reproduktory příliš bruslily po stole. Manuál je proveden celkem v osmi světových jazycích, naneštěstí však tu není čeština. Nicméně obrázky jsou vskutku názorné a není zde prakticky nic, co by bylo možno pokazit.

Bedýnky
Co se týče designu, jsou tyhle bedýnky na celkem průměrné úrovni, možná o něco lepší, ale ne zase o moc. Jde o tradiční design evropských výrobků obdobné kategorie, což potvrzují také velmi čistě působící a svěží rysy. Na pravé bedýnce naleznete vpředu vypínač, tamtéž je umístěn i prvek pro regulaci hlasitosti a ještě jeden takový pro nastavení barvy zvuku. A nakonec tu je ještě sluchátkový výstup, který po vsunutí konektoru promptně vypne vše ostatní, tedy jak sebe, tak i subwoofer připojený do výstupního konektoru, jež je umístěn vzadu. Tam lze po nedlouhém hledání nalézt i oba dva vstupy a zásuvku pro zmiňovaný adaptér. Pokud si prohlédnete i druhou, tedy levou, bedýnku, najdete na ní pouze konektor pro spojení s pravým reproduktorem, vpředu nám výrobce dopřál pouze několik slušivých nápisů. Ještě je dobré poznamenat, že výstup pro subwoofer je regulovaný, což znamená, že hlasitost soustavy jakožto celku včetně basáku lze pohodlně nastavovat jediným knoflíkem.

Jak ti šlapou kabáti...
Po připojení všech výše uvedených káblíků jsem se dostal konečně k tomu, abych z bedýnek cosi vyloudil. Přiznám se, že jsem čekal průměrný zvuk, jako je tomu u většiny reproduktorů této velikosti. To, co jsem však uslyšel, bylo přeci jen o něco lepší než moje předpoklady. Výšky samozřejmě čisté, středy na přijatelné úrovni a basy při běžné hlasitosti dostačující. Co však moc nepotěšilo byly velmi, velmi skromné možnosti regulace barvy zvuku. Naleznete tu bohužel jen obyčejný knoflík opatřený nápisem „Tone“, což je již dlouhou dobu poněkud přežitek. Pomocí něj jsem, upřímně řečeno, nebyl schopen zvuk nastavit dle svého vkusu. Naštěstí pomohl ekvalizér ve WinAmpu, což ale vůbec není dostačujícím řešením, například ve vaší oblíbené hře asi těžko budete ekvalizér hledat.

Yamaha YST-M8Yamaha YST-M8

Při vyšších hlasitostech byl patrný nedostatek basů a při opravdu vysokých hlasitostech bylo zřejmé, že s basy už nelze počítat. Ano, podle očekávání, tedy malý objem nemůže mít dostatečně výrazné nízké frekvence. Co však považuji za významný nedostatek je skutečnost, že při těchto hlasitostech dochází k naprosté roztříštěnosti zvuku, není tedy implementována žádná technologie řešící tento problém (jako tomu bylo například u Cambridge Sound System DTT 2500).

Závěr
Na závěr toho nelze moc říci, neboť jde o soustavu, která již svým určením není směrována k náruživým fajnšmekrům. Jsou to tedy běžné civilní bedýnky, které stačí pro obyčejný poslech, nic více, nic méně. Vzhledem k malým rozměrům je lze jednoznačně doporučit na stále zaskládaný stůl manažera či pro domácí použití (tedy poslech při malé hlasitosti a bez větších nároků). Samozřejmě se dá očekávat, že zmíněné nedostatky (zejména ohledně basů) budou vyřešeny ve spojení se subwooferem, takže potom je vhodné umístění i u trochu náročnějších posluchačů.

Plusy Mínusy
manuál v osmi jazycích
snadná montáž
decentní design
možnost připojení subwooferu
sluchátkový výstup
dva vstupy
manuál nemá češtinu
nevýhodný poměr cena/výkon
nedostačující korekce zvuku
vstupy nelze přepínat

Zapůjčil: Abacus s.r.o.
Cena: 1320,- Kč (včetně DPH)


NEJČTENĚJŠÍ ČLÁNKY

19 nejlepších strategických her, který si dnes můžete zahrát

19 nejlepších strategických her, který si dnes můž…

Strategickým hrám ještě neodzvonil konec, byť už se netěší takové popularitě jako dřív. Proto není od věci připomenout si ty největší pecky. A protože je strategických žánrů je mnoho, zaměříme se na válečné kultovky.

11.  10.  2020 | | 34 N/A
Vyměnitelné kryty konzole PS5 dávají hráčům nové možnosti customizace

Vyměnitelné kryty konzole PS5 dávají hráčům nové m…

Ze strany Sony jde rozhodně o výborný nápad, jak ozvláštnit vzhled bez větších problémů.

8.  10.  2020 | | 10 N/A
Co si zahrajete na PlayStationu 5 v den vydání? Máme kompletní přehled

Co si zahrajete na PlayStationu 5 v den vydání? Má…

Se hrami na novou generaci konzolí je to o něco složitější, než tomu bylo při příchodu té poslední. Kromě klasických launch titulů, které vyjdou ve stejný den jako konzole tady máme navíc zpětnou kompatibilitu. Tím ale ani zdaleka nekončíme.

17.  10.  2020 | | 9 N/A
Hry zadarmo nebo se slevou: to nejlepší od Xbox Studios a Amnesia zdarma

Hry zadarmo nebo se slevou: to nejlepší od Xbox St…

Na všech herních platformách je každou chvíli nějaká slevová akce. Každý týden proto vybíráme ty nejatraktivnější, které by vám neměly uniknout. Pokud chcete získat hry zdarma nebo s výhodnou slevou, podívejte se na aktuální přehled akcí!

16.  10.  2020 |
Hry zadarmo nebo se slevou: balík bojovek a Rising Storm zdarma

Hry zadarmo nebo se slevou: balík bojovek a Rising…

Na všech herních platformách je každou chvíli nějaká slevová akce. Každý týden proto vybíráme ty nejatraktivnější, které by vám neměly uniknout. Pokud chcete získat hry zdarma nebo s výhodnou slevou, podívejte se na aktuální přehled akcí!

9.  10.  2020 |