Zachraňte příšerky: jeee, ta je tak roztomilá | Recenze

Co uděláte, když v lese potkáte ušpiněného a smutného baziliška? Vezmete si ho domů a dáte ho dohromady! Deskovka Zachraňte příšerky od českých autorů vás přesně do této situace postaví, aby to ale bylo ještě těžší, je hra pojata kompetitivně a s ostatními protihráči tak budete soupeřit o to, kdo se o příšerku lépe postará.

Co baví

  • Zaujme mladší...
  • ... ale i starší hráče
  • Poměr cena/výkon

Co vadí

  • Není moc variabilní
7/10
Hodnocení

Těsně před Vánoci loňského roku se do stáje rodinných her od Mindoku postavil nový kůň – jednoduchá eurovka Zachraňte příšerky! plná roztomilých stvořeníček, která potřebují vaši pomoc. Ostatně, kdo by odolal umolousanému a uplakanému Kerberovi, Mantikoře nebo Baziliškovi? Přiznáme, že i my jsme po přečtení propagačních materiálů vytahovali peněženku, protože příšerky zkrátka potřebují pomoct! Nechceme si proto ani představit, jaké to asi bude být v kůži rodičů dětí, které hru uvidí někde v obchodě…

IMG_20200420_143250_HDR.jpgIMG_20200420_143625_HDR.jpgIMG_20200420_143828_HDR.jpg

Na začátku hry si každý hráč vybere svou příšerku – kromě již zmíněných máte na výběr ještě Orka a Draka. Ať už si vyberete kohokoli (záleží opravdu jen na vkusu každého soudruha), dostanete šestici oboustranných dílků příšerky a její základní panel. Do něj si svého malého svěřence poskládáte tak, aby měl každý dílek jeho těla nejnižší úroveň, nachystáte plán s hracími žetony a můžete začít.

 

Své příšerce můžete pořídit luxusní pelíšek i hřiště s prolézačkami

 

Kromě toho, že můžete „vylepšovat“ jednotlivé části těla příšerky, jí můžete pořizovat pelíšky, kupovat diamanty nebo stavět hřiště. Speciální typ žetonů jsou pak žetony přání, které vám na konci hry dají body například v hodnotě úrovně určené části těla vašeho svěřence nebo v závislosti na počtu pelíšků. Hra končí v momentě, kdy je do nabídky umístěn poslední žeton ze zásoby, poté má ještě každý hráč jeden tah. Poté dojde k přepočtu bodů. Ty můžete získat buď z jednotlivých dílků, dílů přání a úkolů, jež se vyhodnotí právě na konci hry.

IMG_20200420_143933_HDR.jpgIMG_20200420_143842_HDR.jpgIMG_20200420_144755_HDR.jpg

Zachraňte příšerky využívá mechanismus času podobně jako Théby, dnes už poněkud letitý kousek z archeologického prostředí nebo novější cthulhuoidní AuZtralia. Ve svém tahu si vybere jeden z nabízených dílků a poté se posunete po počítadle času o tolik polí, jaká je hodnota dílku. Pokud si vezmete ten nejdražší, může se vám stát, že se dostanete až příliš daleko před své soupeře a ti tak budou mít tah navíc. V této hře totiž hráči nepřichází na řadu postupně – na tahu je ten, kdo je momentálně poslední na časové stupnici. Častokrát tedy budete muset přemýšlet, jestli se vám skutečně vyplatí brát daný dílek, nebo jestli se raději nespokojíte s jiným.

priserky.jpg

Nevyplatí se přitom soustředit se jen na jednu věc. Je třeba dávat si proto pozor, abyste v honbě za co nejlepšími pelíšky nezapomněli na vylepšování těla příšerky a naopak. Ostatně některé úkoly vám přímo odeberou body, pokud se na jejich plnění vykašlete. Také se po očku vyplatí sledovat ostatní hráče a jejich příšerky, aby se vám nestalo, že vám někdo vyfoukne úkol, na nějž si už tři kola brousíte zuby.

Přestože je hra určena především pro děti, užijí si ji také starší a – co je velké plus – zkušenější hráči. Díky mechanismu managementu času a faktu, že se musíte soustředit na více oblastí se totiž jedná o poměrně dost přemýšlecí a počítací záležitost, která vám navíc nezabere více než 45 minut. Na menší děti mohou být Příšerky přece jen poněkud složitější, ale právě pro tento případ autoři vymysleli také zjednodušená pravidla, díky nimž si můžete hru zahrát také s mladým potěrem. Co se počtu hráčů týče, nás nejvíce bavila hra ve 3-4 hráčích. Ve dvou nejsou Příšerky špatné, ale musíte mít na paměti, že vás může potopit byť jen jedna jediná chyba.

IMG_20200420_144628_HDR.jpgIMG_20200420_143220_HDR.jpgIMG_20200420_143206_HDR.jpg

Vizuální zpracování Příšerek odpovídá cílové skupině hráčů. Nečekejte majestátní draky, ani drsné orky – místo nich tady totiž máte roztomilé příšerky, kterým musíte utřít bláto z pacek a usušit slzy. Velmi oceňujeme také podařený insert, v němž má prakticky každý komponent své místo (a dokonce máte v krabici návod na to, co kam patří).

Název: Zachraňte příšerky!
Vydavatel: Mindok
Počet hráčů: 2-5
Herní doba: 40 minut
Doporučený věk: od 8 let
Doporučená cena: 539 Kč

Verdikt

Zachraňte příšerky! je moc fajn rodinná hra, která se ale neztratí ani ve společnosti starších hráčů. Je možné, že těm bude chybět větší variabilita a po jedné/dvou partiích už budou vědět, na co se mají zaměřit, ale i tak si myslíme, že se "Příšerky v polici s hrami neztratí. Pokud máte děti, je hra i díky přítomnosti zjednodušené verzi pro mladší horkým kandidátem pro pořízení, pro ostatní je to příjemný filler.

Nejnovější komentáře


NEJČTENĚJŠÍ ČLÁNKY

Hry ze začátku tisíciletí. Zahrajte si Call of Duty, Mafii a další legendy

Hry ze začátku tisíciletí. Zahrajte si Call of Dut…

Období po roce 2000 bylo výborné pro nadšence do her. Vznikla celá řada ikonických her, které definovaly, jak hry vypadají v dnešní době.

15.  1.  2022 | |23 N/A
Martin Nahodil
Téma
Wordle vás naučí hrát si se slovy. Teď už i česky!

Wordle vás naučí hrát si se slovy. Teď už i česky!

Na sociálních sítích se v posledních měsících rozjel trend s menší hrou Wordle, která stále nabírá na popularitě. Přidáte se?

17.  1.  2022 | |6 N/A
Martin Nahodil
Logické
Největší videoherní obchod historie! Microsoft kupuje Activision Blizzard za 68,7 mld. dolarů

Největší videoherní obchod historie! Microsoft kup…

Tak tohle asi nikdo nečekal… Call of Duty, Diablo, Warcraft nebo Candy Crash Saga budou brzy patřit Microsoftu

18.  1.  2022 | |44 N/A
Lukáš Václavík
Activision BlizzardMicrosoft
Hry zadarmo, nebo se slevou: zpětná kompatibilita na Xboxu a Relicta zdarma

Hry zadarmo, nebo se slevou: zpětná kompatibilita …

Na všech herních platformách je každou chvíli nějaká slevová akce. Každý týden proto vybíráme ty nejatraktivnější, které by vám neměly uniknout. Pokud chcete získat hry zdarma nebo s výhodnou slevou, podívejte se na aktuální přehled akcí!

21.  1.  2022 | |1 N/A
Martin Nahodil
Hry zdarmaSlevové akce
Nejlepší hry zdarma: Jak si skvěle zahrát a neutratit za to ani korunu

Nejlepší hry zdarma: Jak si skvěle zahrát a neutra…

Za kvalitní hry nemusíte utratit ani korunu. Máme pro vás tipy na nejzajímavější hry zdarma, které přitom snesou srovnání s draze placenými tituly a v mnohém je i překonávají. Hry žijí z drobných nákupů přímo ve hře, ale ani za ně utrácet nemusíte.

16.  1.  2022 | |108 N/A
Michal MaliarovMartin NahodilVojtěch Matušinský
TémaFree-to-play
Hry zadarmo, nebo se slevou: akce na exkluzivity pro PS5 a Galactic Civilizations III zdarma

Hry zadarmo, nebo se slevou: akce na exkluzivity p…

Na všech herních platformách je každou chvíli nějaká slevová akce. Každý týden proto vybíráme ty nejatraktivnější, které by vám neměly uniknout. Pokud chcete získat hry zdarma nebo s výhodnou slevou, podívejte se na aktuální přehled akcí!

14.  1.  2022 |
Martin Nahodil
Hry zdarmaSlevové akce
Humble Bundle zase mění předplatné. Za 250 Kč měsíčně získáte až deset her pro PC

Humble Bundle zase mění předplatné. Za 250 Kč měsí…

Více než sto her ročně za cenu ani ne dvou AAA titulů…

13.  1.  2022 | |11 N/A
Lukáš Václavík
Humble Bundle
PC verze God of War už je v rukou moderů. Co říkáte na Krata bez vousů?

PC verze God of War už je v rukou moderů. Co říkát…

Pokud něčím PC komunita vyniká, tak je to schopnost improvizovat.

20.  1.  2022 | |2 N/A
Michal Maliarov
God of WarModifikace