Zajímavosti: Playstation Home – váš nový domov

Letošní GDC přinesla spoustu zajímavých informací. Jedním ze zlatých hřebů se stalo odhalení nové služby Playstation Home určené pro PS3. Co nabídne váš druhý život a nový virtuální domov? Pojďme nakouknout pod pokličku projektu, který se může stát opravdovou trefou do černého.
Zajímavosti: Playstation Home – váš nový domov

Playstation 3 zrovna momentálně nekráčí přímou cestou ke konzolovému trůnu. Jen uvažte, na americké a japonské trhy se dostal vinou různých problémů s ročním odstupem oproti konkurenčnímu Xboxu 360. Navíc až s pateticky nízkým počtem konzolí na pultech. Microsoft si díky tomu dokázal vytvořit slušný náskok – 10 milionů prodaných X360 se bude Sony s obtížemi dohánět. Navíc, jak se v současnosti ukazuje, díky slabé nabídce launchových titulů to rozhodně stíhací jízda.

  

Tím nic nechci říct proti Resistence či Motorstorm, jsou to bezesporu kvalitní tituly, ale konkurence je bezpochyby o pár kroků napřed. Sony tak musí neustále myslet na to, jak razantněji získat přízeň na svoji stranu. Na letošní GDC představená služba Playstation Home by se mohla stát jedním z rozhodujících závažíček, které přikloní misky vah na stranu japonského giganta.

Co je vlastně Playstation Home? Často zní připodobnění k online projektu Second Life, někteří zmiňují i ninteňdácký div Animal Crossing a když si vzpomenete na The Sims, tak taky zrovna nebudete absolutně vedle. Home má být jakousi branou do obrovského virtuálního světa, který se má stát vaším novým domovem a místem, kde se seznámíte a pobavíte s novými přáteli. Základem Home bude váš avatar, vaše virtuální alter ego stvořené a upravené přesně podle vašich představ. Připodobnění k Nintendo Mii je na místě pouze z části, Home nabídne daleko širší a pestřejší možnosti tvorby a též výsledná postavička nebude připomínat televizní večerníčky, ale skutečně realistickou postavu. Tvorba vašeho avatara v Home by se dala přirovnat ke komplexním nástrojům u sportovních her od EA, kde si lze hrát s nejjemnějšími nuancemi vzhledu postavy opravdu celé hodiny.

  

To samé by mělo platit i pro volbu garderoby, jenž má nabízet i skutečné a známé značky oblečení. Už samotná tvorba postavy všem hračičkám asi zabere spoustu času a to je to taková malá předehra před samotným vstupem do virtuálního světa. Sony zatím rozhodně neuvedla vše, co budete moci se svojí postavičkou provádět, ale těch pár nastíněných možností zní opravdu slibně. Základem všeho by mělo být setkávání s dalšími hráči. Komunikovat s nimi a chatovat má jít buď klasicky textem, hlasem přes headset, mluví se i o možnosti připojení kamery a zajímavě zní i široká nabídka různých gest – s emoty v různých online hrách jste se už určitě setkali.

Kromě klasického chatování a plkání by jste měli být schopni si takto velice snadno domluvit partičku v nějaké multiplayerové hře. Virtuální svět Playstation Home slibuje množství různých zařízení, jako kina (možnost hromadně sledovat filmy, Sony se snaží domluvit i s filmovými distributory), herny (včetně funkčních automatů s nějakou jednoduší hříčkou, kulečník, kuželky…), obchody, kde si budete moci koupit všechno možné. A když píši koupit, myslím tím i za reálné peníze. Sony plánuje v podobě Home získat stálý zdroj vedlejších financí spoléhající na to, že hráči utratí nějaký ten dolar za virtuální značkové oblečení pro svoji virtuální postavičku a podobné záležitosti. Ostatně proč ne, v MMORPG je podobný byznys častou, ovšem většinou nevítanou návštěvou. Otázkou zůstává, jakou cenovou hladinu nasadí.

  

Do virtuálního světa Home má být začleněna i častá reklama, na billboardech, či třeba v podobě různých prezentací herních firem atd. Podle slov představitelů by však neměla příliš zasahovat do vašeho soukromí. Když už mluvíme o tom soukromí - kromě velkých společných prostor získáte k dispozici i svůj vlastní malý kousek  k životu (virtuálnímu). Do vašeho bytu máte mít přístup pouze vy a nebo každý, koho pozvete. Nesmí chybět široké možnosti vybavování si interiéru – nábytek, tapety, koberce, elektronika, dekorace… Elektronika bude plně funkční, takže na televizi můžete sledovat různé trailery a pořady, na hi-fi věži poslouchat hudbu a tak podobně.

Velký důraz má být kladen i na uživatelský obsah. Na GDC Phil Harrison například vyfotil přítomné publikum, přes USB kartu výsledek nakopíroval do PS3 a do svého virtuálního pokojíku pověsil na zeď jako obraz. To samé prý budeme moci dělat i s hudbou či různými videi. To samé by mělo být možné i s uloženými záznamy her. Dokážu si živě představit, jak fanoušci třeba Virtua Fighteru se navzájem chlubí vydařenými boji, ale podobných možností je nepřeberný počet. Též by měla existovat možnost, jak pomocí Home obchodovat s věcmi od jiných uživatelů, ovšem Sony nehodlá figurovat jako banka ani za podobné aktivity nebude nést odpovědnost.

  

Dalším zásadním prvkem Home se stanou herní trofeje nebo-li ekvivalent Achievements z Xbox Live. V Hall of Fame najdete obrovský počet do nejmenších detailů propracovaných 3D modelů z jednotlivých her, jenž získáte za splnění úkolů v dané hře. Přidání podobného systému je vzhledem k velké popularitě Achievements pochopitelné a zdejší varianta vypadá daleko víc sexy. :)

Playstation Home - ukázka

Celkově celá služba Playstation Home vypadá na první pohled zatraceně dobře. Využívá silného grafického potenciálu PS3 a svojí stylizací moderního světa dokáže okamžitě zaujmout. Home má být k dispozici přes službu Playstation Store zcela zdarma a zabere něco kolem 500 MB. Služba bude spuštěna v šesti jazycích (angličtina, japonština, francouzština, němčina, italština a španělština) celosvětově letos na podzim 2007. Předtím ještě proběhne neveřejná beta a v létě i omezená pro 50 000 uživatelů.

  

Pochopitelně nikdo vás nenutí se do Home zapojovat, jedná se pouze o jakousi nadstavbu. Ovšem velmi zajímavou nadstavbu se kterou podle našeho názoru Sony zaboduje. Přeci jen, popularita Second Life i The Sims je veliká, takže proč by se něco podobného nemohlo uchytit i na konzolích? Navíc, Sony rozhodně neodhalila celý potenciál jejich nové služby a určitě mají další esa v rukávu. Takže zůstaňte naladěni pro další informace.


NEJČTENĚJŠÍ ČLÁNKY

Podle Kingdom Come: Deliverance vznikla oficiální turistická příručka

Podle Kingdom Come: Deliverance vznikl…

3.  8.  2018 | | 3 N/A
GamesCom 2018: jaké hry nás čekají na největší evropské výstavě?

GamesCom 2018: jaké hry nás čekají na …

Jedna velká výstava proběhla teprve nedávno a už se na nás chystá další. Jako každý rok se bude v německém Kolíně konat Gamescom, kde se podle všeho letos předvede opravdu hodně nadějných kousků. Pojďme se podívat na ty, které byste rozhodně neměli minout.

2.  8.  2018 | | 2 N/A
Bud Spencer & Terence Hill: pořádný retro nářez (recenze)

Bud Spencer & Terence Hill: pořádný re…

Co takhle v roli jedné z nejslavnějších filmových dvojek zmlátit stovky záporáků? Díky novému titulu to není problém a fanoušci nebudou litovat.

1.  8.  2018 |
Komunita rozlouskla poslední tajemství God of War, bylo skryté na začátku

Komunita rozlouskla poslední tajemství…

Trvalo to, Cory Barlog musel hráčům dost konkrétně napovědět, ale nakonec se přece jenom podařilo na to přijít.

2.  8.  2018 |
Reportáž: Navštívili jsme virtuální hernu v Praze

Reportáž: Navštívili jsme virtuální he…

Virtuální realita vás doslova shodí na zem.

8.  8.  2018 |