Zánik a vzkříšení Xgenu

Také jste byli překvapení, když jste na staré adrese nenašli svůj oblíbený konzolový web xgen.cz? A co teprve, pokud jste si bez varování koupili dubnové číslo tištěného časopisu! Varovat vás měla změna nadpisu v záhlaví z konzolového magazínu na společenský magazín. Co se stalo a jak vypadá obsah dubnového čísla, o tom se dočtete zde.
Zánik a vzkříšení Xgenu

Faktem je, že oproti jiným pokusům v této oblasti (nejvýraznějším byl asi Screenfun vydávaný Bravem pro náctileté hráče) přinesl Xgen na náš trh nejen originální design, ale také poněkud vyspělejší a hodnotnější druh konzolového časopisu, který stálo za to číst. Z počátku zavládla vůči Xgenu vlna antipatie, když se v celé nahotě odhalil záměr tvůrčího týmu přinášet ty nejžhavější novinky a ne recenze, po kterých srdce českých hráčů prahla. Nyní však vznikly další, vysoce kvalitní časopisy zabývající se recenzemi videoher (nicméně pouze ze světa Sony, na druhou stranu se zatím u nás nic důležitého neděje nikde jinde, než právě na PlayStationu 1 i 2). Právě teď by tu Xgen měl svoje výsostné místo levnějšího, vysoce informativního časopisu s dokonale všeobecným zaměřením a přehledem. Jenže to bychom nesměli žít v České republice 21. století, aby se smysluplným a nadšeneckým projektům dařilo.

Největší ztrátou je bezesporu zánik domény www.xgen.cz. I když tato stránka nadále existuje a je pořád věnována stejnému produktu, stará databáze plná bystrých postřehů a novinek, stejně jako unikátních a místy vynikajících článků, ba dokonce i zajímavých reakcí v auditoriech pod nimi – to všechno zmizelo. Mááááz! Je to pryč, jako po stisknutí tlačítka „delete“ na odpudivém stroji s nápisem „komerčně nevyhovující produkt“. Každý, kdo někdy zavítal na stránky této domény ví, jak nezávislou a jedinečnou atmosférou konzolový web Xgen působil.

Ten největší nářek ale pochopitelně konzoloví hráči směřují k tištěnému Xgenu, který se z „konzolového magazínu“ změnil na „společenský magazín“ a pokud vám připadá, že ten název příliš okatě připomíná rádoby moudré a všeobsažné příručky moderního muže, pak nejste na omylu. Neříkám, že by mi nevyhovovala levnější verze oblíbeného technického magazínu T3, jenže to by nový Xgen nesměl být zaplněn články typu udělejte si dovolenou nebo Miss ČR 2002. Povšechně se nový Xgen snaží zasáhnout různé oblasti zájmu mladých lidí s důrazem na techniku, jenže původní příznivce časopisu (tedy i mne) vzniklý produkt dokonale odpuzuje. Je sice pravda, že v závěru časopisu (kterému se zvýšil počet stran na 100) najdete 20 stran věnovaných hrám (na konzolích i PC), jenže to celou věc nezachrání.

Pokud tedy chcete znát obsah dubnového Xgenu, vězte že za zmínku stojí například rozhovor s Františkem Fukou (především se točí okolo souvislostí s novým projektem textové hry hrané pomocí SMS zpráv, nazvané xgenGo). Následuje mohutná směska článků o cestování, sportu, zdraví a podivně chaotická pasáž věnovaná filmům, které autoři viděli, uvidí nebo by chtěli vidět. Po nezbytné sekci zabývající se hudbou a knihami následuje ona technická část, kde se dozvíte něco o PC, autech, mobilech a tak dále.

Pro nás nejdůležitější herní sekce začíná dvoustránková (odvážné!) recenze MGS 2, psaná Petrem Bulířem, který nejspíš hru hrál o hodně víc než já, neboť napsal, že stráže čistí šachty plamenometem, což se mi nikdy nepoštěstilo vidět. Následuje neuvěřitelně graficky odvážný článek, který zabírá šest stran, ale textu v něm je tak na dvě. Jde o originální povídání o konzolových konverzích Dooma, které kazí stručnost a zřejmá lehkomyslnost, s jakou bylo toto poutavé téma zpracováno. Ostatní články jsou klasickou směsicí víceméně aktuálních novinek a recenzí. Vyčnívá snad jen výrazně kvalitnější recenze Maxe Paynea pro PS2, jenže ten zrovna příliš aktuální není.

Tak nebo onak, ani se nesnažím zakrýt své zklamání ze zániku starého dobrého Xgenu, na který jsem si i za ten půlrok stačil zvyknout. Vidět jeho zmutovanou, rádoby moderně univerzální verzi, to je pro mne jen sypání soli do rány. Nezbývá než doufat, že se časem objeví jiný projekt, který by pokryl mohutný konzolový vesmír, právě teď ožívající příchodem Xboxu a GameCube.

NEJČTENĚJŠÍ ČLÁNKY

Grand Theft Auto 6: co čekat od dalšího hitu Rockstaru?

Grand Theft Auto 6: co čekat od dalšíh…

GTA V je jistě stále celkem cool záležitost, poločas rozpadu se ovšem přiblížil a spolu s ním i myšlenky na nástupce v podobě GTA VI. Jaké bude?

9.  5.  2018 | | 6 N/A
Hráči kouzlí s fotorežimem v God of War, výsledkem jsou nádherné obrázky

Hráči kouzlí s fotorežimem v God of Wa…

God of War je jednou z nejlépe vypadajících her současnosti a fotorežim je toho jasným důkazem.

16.  5.  2018 | | 2 N/A
Když jsou hry umění: nádherné obrázky, které by se klidně daly vystavit v galerii

Když jsou hry umění: nádherné obrázky,…

Hry jsou uměním a díky moderních nástrojům můžeme tvořit nádherné pohlednice z našich výprav. Pojďme se podívat na ty nejlepší z posledních let.

7.  5.  2018 | | 1 N/A
Red Dead Redemption 2 je nádherný výlet na nespoutaný západ

Red Dead Redemption 2 je nádherný výle…

Vybroušený western Red Dead se v říjnu vrátí a my tu máme čerstvou nadílku obrázků.

6.  5.  2018 | | 25 N/A
Herní agenda: co si zahrát v květnu?

Herní agenda: co si zahrát v květnu?

Pomalými krůčky se k nám dostává léto a s ním i období sucha. Květnový line-up tomu ale rozhodně neodpovídá.

11.  5.  2018 |
E3 2018: drby a klepy aneb co čekat na největším herním veletrhu

E3 2018: drby a klepy aneb co čekat na…

Letošní E3 bude velké. A bude stát za to.

12.  5.  2018 | | 5 N/A
LEGENDY: Gangsterské herní šílenství se zrodilo ze zkratky GTA

LEGENDY: Gangsterské herní šílenství s…

Slavná série Grand Theft Auto nastartovala žánr, kterému se dnes zjednodušeně říká gangsterky. Od svého zrodu jako chyba v kódu se dostala až na výsluní herního průmyslu.

9.  5.  2018 |
Thanos míří do akce Fortnite díky speciálnímu, časově omezenému eventu

Thanos míří do akce Fortnite díky spec…

Nejpopulárnější světový film zavítá do nejpopulárnější videohry.

8.  5.  2018 |