Zánik a vzkříšení Xgenu

Také jste byli překvapení, když jste na staré adrese nenašli svůj oblíbený konzolový web xgen.cz? A co teprve, pokud jste si bez varování koupili dubnové číslo tištěného časopisu! Varovat vás měla změna nadpisu v záhlaví z konzolového magazínu na společenský magazín. Co se stalo a jak vypadá obsah dubnového čísla, o tom se dočtete zde.
Zánik a vzkříšení Xgenu

Faktem je, že oproti jiným pokusům v této oblasti (nejvýraznějším byl asi Screenfun vydávaný Bravem pro náctileté hráče) přinesl Xgen na náš trh nejen originální design, ale také poněkud vyspělejší a hodnotnější druh konzolového časopisu, který stálo za to číst. Z počátku zavládla vůči Xgenu vlna antipatie, když se v celé nahotě odhalil záměr tvůrčího týmu přinášet ty nejžhavější novinky a ne recenze, po kterých srdce českých hráčů prahla. Nyní však vznikly další, vysoce kvalitní časopisy zabývající se recenzemi videoher (nicméně pouze ze světa Sony, na druhou stranu se zatím u nás nic důležitého neděje nikde jinde, než právě na PlayStationu 1 i 2). Právě teď by tu Xgen měl svoje výsostné místo levnějšího, vysoce informativního časopisu s dokonale všeobecným zaměřením a přehledem. Jenže to bychom nesměli žít v České republice 21. století, aby se smysluplným a nadšeneckým projektům dařilo.

Největší ztrátou je bezesporu zánik domény www.xgen.cz. I když tato stránka nadále existuje a je pořád věnována stejnému produktu, stará databáze plná bystrých postřehů a novinek, stejně jako unikátních a místy vynikajících článků, ba dokonce i zajímavých reakcí v auditoriech pod nimi – to všechno zmizelo. Mááááz! Je to pryč, jako po stisknutí tlačítka „delete“ na odpudivém stroji s nápisem „komerčně nevyhovující produkt“. Každý, kdo někdy zavítal na stránky této domény ví, jak nezávislou a jedinečnou atmosférou konzolový web Xgen působil.

Ten největší nářek ale pochopitelně konzoloví hráči směřují k tištěnému Xgenu, který se z „konzolového magazínu“ změnil na „společenský magazín“ a pokud vám připadá, že ten název příliš okatě připomíná rádoby moudré a všeobsažné příručky moderního muže, pak nejste na omylu. Neříkám, že by mi nevyhovovala levnější verze oblíbeného technického magazínu T3, jenže to by nový Xgen nesměl být zaplněn články typu udělejte si dovolenou nebo Miss ČR 2002. Povšechně se nový Xgen snaží zasáhnout různé oblasti zájmu mladých lidí s důrazem na techniku, jenže původní příznivce časopisu (tedy i mne) vzniklý produkt dokonale odpuzuje. Je sice pravda, že v závěru časopisu (kterému se zvýšil počet stran na 100) najdete 20 stran věnovaných hrám (na konzolích i PC), jenže to celou věc nezachrání.

Pokud tedy chcete znát obsah dubnového Xgenu, vězte že za zmínku stojí například rozhovor s Františkem Fukou (především se točí okolo souvislostí s novým projektem textové hry hrané pomocí SMS zpráv, nazvané xgenGo). Následuje mohutná směska článků o cestování, sportu, zdraví a podivně chaotická pasáž věnovaná filmům, které autoři viděli, uvidí nebo by chtěli vidět. Po nezbytné sekci zabývající se hudbou a knihami následuje ona technická část, kde se dozvíte něco o PC, autech, mobilech a tak dále.

Pro nás nejdůležitější herní sekce začíná dvoustránková (odvážné!) recenze MGS 2, psaná Petrem Bulířem, který nejspíš hru hrál o hodně víc než já, neboť napsal, že stráže čistí šachty plamenometem, což se mi nikdy nepoštěstilo vidět. Následuje neuvěřitelně graficky odvážný článek, který zabírá šest stran, ale textu v něm je tak na dvě. Jde o originální povídání o konzolových konverzích Dooma, které kazí stručnost a zřejmá lehkomyslnost, s jakou bylo toto poutavé téma zpracováno. Ostatní články jsou klasickou směsicí víceméně aktuálních novinek a recenzí. Vyčnívá snad jen výrazně kvalitnější recenze Maxe Paynea pro PS2, jenže ten zrovna příliš aktuální není.

Tak nebo onak, ani se nesnažím zakrýt své zklamání ze zániku starého dobrého Xgenu, na který jsem si i za ten půlrok stačil zvyknout. Vidět jeho zmutovanou, rádoby moderně univerzální verzi, to je pro mne jen sypání soli do rány. Nezbývá než doufat, že se časem objeví jiný projekt, který by pokryl mohutný konzolový vesmír, právě teď ožívající příchodem Xboxu a GameCube.


NEJČTENĚJŠÍ ČLÁNKY

Nepodvádějte ve Fall Guys, chycení hříšníci byli uvězněni na Cheater Islandu

Nepodvádějte ve Fall Guys, chycení hříšníci byli u…

Podvodníci nyní dostali zvláštní pozornost a mohou se radovat z jejich vlastního a speciálního pekla.

15.  9.  2020 |
Vybrali jsme nejlepší hry pro PC, které si teď můžete zahrát

Vybrali jsme nejlepší hry pro PC, které si teď můž…

Spousta lidí v těchto časech volí jako výplň volného času právě hraní her. Jaké dobré kousky aktuálně najdete na platformě PC?

20.  9.  2020 | | 20 N/A
Mafia: Definitive Edition - zahraj tu naši | Recenze

Mafia: Definitive Edition - zahraj tu naši | Recen…

Jedna z nejkultovnějších českých her se vrací v současné generaci. Je to vítané, nebo zbytečné překvapení?

24.  9.  2020 | | 16 N/A
Hry zadarmo nebo se slevou: akce na Resident Evil a tycoonovka zdarma

Hry zadarmo nebo se slevou: akce na Resident Evil …

Na všech herních platformách je každou chvíli nějaká slevová akce. Každý týden proto vybíráme ty nejatraktivnější, které by vám neměly uniknout. Pokud chcete získat hry zdarma nebo s výhodnou slevou, podívejte se na aktuální přehled akcí!

25.  9.  2020 | | 4 N/A
Hry zadarmo nebo se slevou: Football Manager 2020 a Watch Dogs 2 zdarma

Hry zadarmo nebo se slevou: Football Manager 2020 …

Na všech herních platformách je každou chvíli nějaká slevová akce. Každý týden proto vybíráme ty nejatraktivnější, které by vám neměly uniknout. Pokud chcete získat hry zdarma nebo s výhodnou slevou, podívejte se na aktuální přehled akcí!

18.  9.  2020 |