Závislost na počítačových hrách je oficiálně choroba, potvrdila WHO

Světová zdravotnická organizace prohlásila nadměrné hraní počítačových her za nemoc. Patříte mezi ohrožené?
Závislost na počítačových hrách je oficiálně choroba, potvrdila WHO

Pokud až příliš hrajete počítačové hry, už brzy budete mít možná oficiální zdravotní problém. Světová zdravotnická organizace (WHO) totiž závislost na hraní definitivně uznala jako psychickou poruchu. Platnost tohoto označení můžeme očekávat v lednu roku 2022. 

V Nepálu už si PUBG nezahrajete, vláda ho zakázala

V Nepálu už si PUBG nezahrajete, vláda ho zakázala

Oficiální stránka WHO, která má tuto poruchu již zavedenou definuje závislost na počítačových hrách jako vzorec chování spojený s digitálními nebo video hrami, který se vyznačuje nedostatečnou kontrolou nad hraním a zvyšuje prioritu, kterou jedinec hraní přikládá. To potom může vést k upřednostňování her před dalšími důležitými povinnostmi závislého. V důsledku takového chování potom bývají negativní následky, přes které jedinec stále věnuje přehnané množství času hraní.

Herní filosofie: je hraní her pro blbce?

Herní filosofie: je hraní her pro blbce?

Svoje rozhodnutí WHO hájí tím, že po prozkoumání dostupných indicií odborníky z různých oborů dospěli ke shodě, že jde o psychickou poruchu. Svoji snahu o zavedení nadměrného hraní jako psychické poruchy oznámila WHO už minulý rok. Tvůrci počítačových her se k tomuto kroku většinou stavěli negativně a snažili se hraní obhájit jako volnočasovou aktivitu, aby přiměli zdravotnickou organizaci k přehodnocení. Ve svém prohlášení mimo jiné tvůrci upozorňují, že udržování zdravé míry hraní podporují hned v několika formách, mezi které patří například rodičovské zámky. Upozorňovali také na to, že platí pravidla stejná, jako u všeho - správná míra je klíčem tomu, aby šlo pouze o zábavu. 

Je podle vás zařazení závislosti na hrách mezi psychické poruchy žádoucím krokem, nebo jde o zbytečné řešení nadměrného věnování se volnočasové aktivitě, jako je každá jiná?


NEJČTENĚJŠÍ ČLÁNKY

Hráči fotí zážitky z Anglie: AC Valhalla je opět grafickým skvostem

Hráči fotí zážitky z Anglie: AC Valhalla je opět g…

Jestli něco Ubisoft umí, pak jsou to pestré světy, lákající k focení.

16.  1.  2021 | |11 N/A
Daniel Pánek
Assassin's Creed ValhallaGalerie
Tipy na 7 překvapivých herních hitů, od kterých nikdo nic nečekal

Tipy na 7 překvapivých herních hitů, od kterých ni…

Od následujících her si hráči příliš neslibovali, přesto všechny dokázaly překvapit.

12.  1.  2021 | |10 N/A
Ladislav Novák
Téma
Nejlepší hry zdarma: Jak si skvěle zahrát a neutratit za to ani korunu

Nejlepší hry zdarma: Jak si skvěle zahrát a neutra…

Za kvalitní hry nemusíte utratit ani korunu. Máme pro vás tipy na nejzajímavější hry zdarma, které přitom snesou srovnání s draze placenými tituly a v mnohém je i překonávají. Hry žijí z drobných nákupů přímo ve hře, ale ani za ně utrácet nemusíte.

10.  1.  2021 | |35 N/A
Michal MaliarovMartin NahodilVojtěch Matušinský
TémaFree-to-play