Zimní olympiáda na vašem PC

Zbývá ještě posledních několik málo dnů do oficiálního zahájení letošních Zimních olympijských her v americkém Salt Lake City. Této příležitosti samozřejmě nelenili využít ani výrobci počítačových her a tak vám zde dnes mohu představit oficiální počítačovou hru letošní olympiády - Salt Lake 2002.
Zimní olympiáda na vašem PC
Zbývá ještě posledních několik málo dnů do oficiálního zahájení letošních Zimních olympijských her v americkém Salt Lake City. Této příležitosti samozřejmě nelenili využít ani výrobci počítačových her a tak vám zde dnes mohu představit oficiální počítačovou hru letošní olympiády - Salt Lake 2002.

Jejího vývoje se ujala britská společnost Attention to Detail, která má za sebou již například Sydney 2000 (aneb letní olympiádu v Sydney - získala za ně i anglickou herní cenu BAFTA) či závodní hru Lego Racers 2. Vydávatelem je společnost EIDOS. Tak a teď již k samotné hře.

Salt Lake 2002Salt Lake 2002

Salt Lake 2002Salt Lake 2002

Historie Olympijských her

Původně se jednalo o soutěže pořádané v antickém Řecku. Název získaly podle střediska Olympia na Peloponésu. Tam se hry konaly jednou za 4 roky k poctě boha Dia od roku 776 př.n.l. do 393 n.l. Program starověkých OH, spojených s náboženskými obřady a oběťmi Diovi, tvořil zpočátku pouze jednoduchý běh na délku stadionu. Později byl zaveden tzv. dvojitý běh - běh na dvě délky běžecké dráhy. Dále přibyl pentatlon (pětiboj), palé (zápas), pygmé (pěstní zápas), závod na koních, a další.

Novověké - novodobé olympijské hry jsou vrcholné soutěže pro sportovce všech národů, navazující na starověké OH a pořádané každý čtvrtý rok od 1896 (kromě válečných let 1916, 1940 a 1944) střídavě v různých zemích. Návrh barona P. de Coubertina na obnovu OH byl přijat 1894 v Paříži, kde byl zároveň ustaven Mezinárodní Olympijský Výbor (MOV) a rozhodnuto, aby se první novověké OH konaly roku 1896 v Athénách.

Salt Lake 2002 nabídne celkem šest zimních sportů - mužský sjezd, ženský slalom, boby pro dva, freestyle akrobacie, skok na lyžích a obří slalom na snowboardu. Hráči budou mít na výběr ze šestnácti národů - což je, popravdě, vzhledem k tomu, že se jedná o OLYMPIJSKÉ, tedy celosvětové, hry, docela málo. Českou Republiku budeme asi hledat jen stěží. Co by ale v každém případě nemělo zklamat je grafické a vůbec technické zpracování, která vyhlíží docela velmi solidně, zejména grafika. Stranou by ale nemělo zůstat ani ozvučení a hudba. Salt Lake nabídne i multiplayer a to až pro čtyři hráče. Přístupná bude také možnost tzv. "split-screen", kdy se obrazovka rozdělí na dvě poloviny a vy můžete hrát ve dvou na jednom počítači. Samozřejmostí budou autentické lokace a modely vytvořené podle reálné předlohy Salt Lake City. Navíc bude možné hrát několik různých módů - olympijský, turnaje, klasický a časovku.

Salt Lake 2002Salt Lake 2002

Salt Lake 2002Salt Lake 2002

Salt Lake 2002 je k dispozici pro platformy PC CD-ROM, PS2 a GameBoy Advance.

Podle prvních recenzí, které se objevily na Internetu, se bohužel zdá, že Salt Lake 2002 zdaleka nedosahuje takových kvalit, jaké se od této hry očekávaly nebo kterých dosahovala letní olympiáda v Sydney 2000. V zásadě prý jde o nemastnou neslanou simulaci s propracovanou grafikou, avšak mizivou hratelností. Inu uvidíme, co se z toho nakonec vyvrbí. V každém případě je dle mého čistě subjektivního názoru v tomto případě lepší se na Olympiádu dívat v TV nežli se ji snažit napodobit na obrazovce počítače. A samozřejmě úplně nejlepší je být přímo na místě ;-).

Salt Lake 2002Salt Lake 2002

Nu, není již co více napsat o této nadějně vypadající, avšak mírně rozporuplné hře. Snad bych vám tedy mohl doporučit alespoň několik následujících odkazů.

Zajímavé odkazy: oficiální stránky hry, oficiální stránky letošní olympiády, oficiální stránky výrobce.

NEJČTENĚJŠÍ ČLÁNKY

10 tipů, jak se stát hrdinou v Kingdom Come: Deliverance

10 tipů, jak se stát hrdinou v Kingdom…

České RPG Kingdom Come: Deliverance je zejména z hlediska zvládnutí mechanismů velmi náročnou hrou. Pokud jste hru ještě nepřeprali, možná vám pomohou naše tipy.

8.  3.  2018 | | 17 N/A
LEGENDY: Před 25 lety přišel DOOM a ukázal střílečkám jasný směr

LEGENDY: Před 25 lety přišel DOOM a uk…

Hra DOOM vznikla v roce 1993 a byla to první plnohodnotná 3D střílečka s omezeným třetím rozměrem • Šlo o největší vizuální skok, který se v herním průmyslu kdy povedl • Ze hry se postupně odvodila celá nová kategorie počítačových her.

14.  3.  2018 | | 29 N/A
Playstation 5: datum vydání, výkon a vše, co víme o příští herní konzoli

Playstation 5: datum vydání, výkon a v…

Playstation 5 ještě možná neukázal ani palec u nohy, to ale neznamená, že o nim nic nevíme. Pojďme se podívat na to, co je známo.

včera | | 41 N/A
Burnout Paradise Remastered: zahraj tu naši (recenze)

Burnout Paradise Remastered: zahraj tu…

Pro někoho dosud nepřekonaný, pro jiné revoluční a adrenalinový. Burnout se vrací a my žhavíme motory.

17.  3.  2018 | | 7 N/A
Spekulace: K vývojářům třetí strany už míří dev kity konzole PS5

Spekulace: K vývojářům třetí strany už…

Spekulace o nadcházející konzoli PS5 se opět začínají rojit. Kdy se ji dočkáme?

8.  3.  2018 | | 10 N/A
8 tipů na karetní hry, které kralují svému žánru

8 tipů na karetní hry, které kralují s…

Když se řekne karetní hra, většině lidí se vybaví klasické hry se skutečnými kartami. V digitálním světě ale má tento žánr už také docela početné zastoupení. Pojďme se podívat na ty, které nesmí chybět žádnému milovníkovi karet.

12.  3.  2018 | | 1 N/A
Strategie z alternativní historie Iron Harvest v nových záběrech

Strategie z alternativní historie Iron…

Máte rádi druhou světovou, a přesto byste rádi příchuť mechů? Iron Harvest vám to umožní.

12.  3.  2018 | | 2 N/A
Shadow of the Tomb Raider oficiálně, odhalení se dočkáme v dubnu

Shadow of the Tomb Raider oficiálně, o…

Po včerejším slibu to tu máme oficiálně. Nový Tomb Raider míří na trh a zahrajeme si už v září.

15.  3.  2018 | | 7 N/A