Zjistili jsme, jak se vlastně hraje Splinter Cell: Blacklist

Autoři z Ubisoftu novinářům ukázali trojici počátečních misí a už nyní je jasné, že s návratem ke kořenům to nebude zase tak žhavé. Přesvědčte se.

Není to ještě tak dávno, co jsme psali o novém, respektive staronovém směru značky Splinter Cell. Na E3 bylo řečeno, že se hra opět vrací ke kořenům a místo vyloženě akčního Conviction přijde na řadu trocha té rozvahy a plížení. Autoři nám dokonce ukázali pár fragmentů zhruba z prostředku hry a všechno vypadalo tak nějak v pořádku. Nyní jsme dostali možnost posvítit si také na samotný začátek a pod drobnohled se dostávají první tři mise, které splnily očekávání jen částečně.

Naděje umírá poslední

Pravověrní fanoušci mohou slavit, stealth prvky jsou skutečně zpátky a vůbec to s nimi nevypadá tak špatně. Asi to jest hlavním poselstvím novinky. Ano, tutoriálová mise sice začíná poměrně výbušnou ztečí americké vojenské základny a následným výbuchem, při kterém se určitě i samotný George obrátil v hrobě, ale to je pouze takové ticho, respektive hukot před tichounkou bouří. Ostatně stejně jako havárie vrtulníku. Pak už se totiž všechno nese v duchu kradmého postupu a odhalování příběhového pozadí.

bd1e4a29-65950.jpg bf1b1cc3-70847.jpg e7251e73-74777.jpg

Jak už asi víte, příběh se bude točit okolo teroristické skupiny The Engineers, kteří vyhrožují, že zlikvidují jeden strategický cíl patřící USA každý týden. Prostě klišé. Ty už ale k Samovi tak trochu patří podobně jako filmové vyprávění. Ačkoli se tak zase budeme více plížit, rozhodně to neznamená, že dostaneme absolutní svobodu. Všechno se minimálně na začátku hry odehrává v mezích přímočarých mantinelů, které nedovolují opuštění naučné stezky.

Sociální integrace

Tedy pokud nezatoužíte po zcela jiném typu hraní. Vedle pár prvních kroků nás totiž tutoriál podrobněji seznámil také s jakýmsi centrálním hubem, létající základnou Fourth Echelon - Paladinem. Původně se myslelo, že se bude jednat pouze o místo, kde získáte mise, vyslechnete si strategické žvásty a vyberete zbraně. Nově jsme ale zjistili, že jde rovněž o centrální menu, jenž například umožní plynulé přepínání mezi singleplayerem a multiplayerem. A to prosím bez nutnosti ukládat hru a vracet se do hlavního menu. Asociály mezi námi pak jistě potěší integrace sociálních sítí ve stylu posledního Might and Magic.

a0d367fa-74780.jpg

Co naopak působí docela drsňácky je možnost postupně si vnitřek Paladina upravovat a získat tím různé bonusy. Když například vylepšíte hned ze startu zbrojnici, budete si moci sebou vzít mnohem lepší kvéry a stejné to bude třeba i s vývojovým centrem. Do jisté míry tak tento prvek může promluvit také do vašeho stylu hraní. Dáváte přednost starým dobrým zbraním, nebo všechny pokosíte za pomoci robotické minihelikoptéry? Celé to ale pochopitelně stojí a padá na herních bodech, které získáte především za ten zmiňovaný kradmý postup.

a7ccfe0e-74355.jpg b0c1bdc3-74781.jpg b19862a6-68370.jpg

Nové kořeny

Všechno jmenované se ostatně názorně projevilo ve druhé prezentované misi odehrávající se kdesi v Benghází. Celý level design byl totiž koncipován tak, aby jste postupovali na základě vybavení. Pokud jste si tedy vzali méně účinné zbraně s tlumiči a třeba generátor EMP pole, otevřená akce rozhodně nebyla vaším přítelem.

Sam moc nevydrží a když už se jednou prozradíte, rozhodně to nemáte tak jednoduché jako v případě Conviction. Nikdo vám ale naštěstí nic nenařizuje. Není tedy nic jednoduššího, než si vzít granáty, kouřové bomby a pořádný samopal. Vždycky ale musíte mít na paměti, že druhá možnost přinese méně benefitů z dlouhodobého hlediska, a tak se schovávat mrtvoly a sem tam lehnout do stínu vyplatí.

Ani druhá, natož pak třetí mise ale nerozptýlila naše obavy. Blacklist je zkrátka scriptovanou hrou s předpřipravenou cestičkou a jak střílet, tak plížit se můžete v podstatě jen tam, kde to zamýšleli sami vývojáři. To je vzhledem k původním slibům a mnohem otevřenějším možnostem co se herního stylu týče velká škoda. Parádní vyprávění je sice fajn, ale Splinter Cell měl vždycky trošku jiné priority. Alespoň ten multiplayer ale zůstal při starém. Strategické bitvy mezi vojáky a špiony jsou opět plné taktiky a dle slov zahraničních kolegů naplno využívají široké škály zbraní a technických vychytávek.

0a2119d1-72087.jpg

Pokrok nezastavíš

Tak to vidíte sami. Sam Fisher se možná změnil, zestárnul a vrací se zpět ke kořenům. Nic ale není zadarmo a kdo čekal honění se za vlastním ocasem v duchu prvního dílu, bude rozhodně zklamán. Navzdory všem ústupkům totiž pokrok nezastavíte a ať chcete nebo ne, Splinter Cell už je nyní v první řadě příběhovou záležitostí. Nikde ale není psáno, že to vlastně není dobře!

Nejnovější komentáře

NEJČTENĚJŠÍ ČLÁNKY

4K obrázky z Far Cry 5 lákají neuvěřitelným smyslem pro detail

4K obrázky z Far Cry 5 lákají neuvěřit…

Far Cry 5 nás v mnohém příjemně překvapil, především ale nabídl nádherné pískoviště na hraní. A nic to nepodpořit tak, jako 4K rozlišení.

11.  4.  2018 | | 18 N/A
7 tipů na nejlepší mobilní hry roku: co hrát na cestách?

7 tipů na nejlepší mobilní hry roku: c…

Hrajete rádi na mobilním telefonu? Nechte si od nás doporučit několik kousků pro letošní rok.

17.  4.  2018 | | 8 N/A
God of War: severská výprava (recenze)

God of War: severská výprava (recenze)

Populární rubač bohů se vrací, aby nám dokázal, že neztratil nic ze svého lesku. Jak dopadl Kratos nové generace?

včera | | 28 N/A
Herní agenda: dubnová nálož pecek

Herní agenda: dubnová nálož pecek

Březen nás navnadil na začínající jarní sezónu plnou skvělých titulů a duben pokračuje ve stejném duchu. Opět se nám na herním trhu objevila různorodá sorta her, mezi kterými si jistě dokážete vybrat ať už hrajete na jakékoliv platformě.

18.  4.  2018 | | 2 N/A
PUBG: na mobilu lepší, než byste čekali (mobilní recenze)

PUBG: na mobilu lepší, než byste čekal…

Žánr Battle Royale prožívá v této době rozkvět, a to tak velký, že mimo PC a konzolí zasáhl také mobilní telefony. Zatímco Fortnite je zatím jen pro vyvolené, PUBG jsme se začali blíže věnovat a opravdu se to povedlo.

8.  4.  2018 | | 3 N/A
Ochrana Far Cry 5 podlehla hackerům, trvalo to necelý měsíc

Ochrana Far Cry 5 podlehla hackerům, t…

Ubisoft si své hry snaží hlídat, hackeři jsou ale neúprostní.

16.  4.  2018 | | 11 N/A
Viděli jsme budoucnost: Na Playstation přijdou úžasné hry pro VR

Viděli jsme budoucnost: Na Playstation…

V Londýně se konala akce věnovaná budoucnosti platformy Playstation VR. Dostali jsme exkluzivní možnost nahlédnout, co Sony v oblasti virtuální reality chystá.

12.  4.  2018 | | 18 N/A
Podívejte se na skvělý dokument ze zákulisí Kingdom Come: Deliverance

Podívejte se na skvělý dokument ze zák…

Tohle se klukům neskutečně povedlo!

8.  4.  2018 |