Zombies Ate My Friends – když přijdete o kamarády (mobilní recenze)

vytisknout velikost písma
Zombii jsou jedním z nejoblíbenějších témat současné kultury. Jenže co když to zajde až tak daleko, že sežerou i vaše kamarády? Nebojte, to je jen taková slovní hříčka, protože přesně tak v překladu zní název nové zajímavé point-and-click RPG adventury od Glu Games. Co na ni říkáme?

Pokud bychom měli Zombies Ate My Friends žánrově zařadit, půjde nejspíše o point-and-click adventuru s rozsáhlými RPG prvky. Vaším virtuálním přeživším totiž nemůžete volně pohybovat, interakce probíhá pouze prostřednictvím klikání na vybrané body. Do jednotlivých prostorů se tedy přemisťujete kliknutím na aktivní směrové šipky, v prostorech jsou pak další aktivní místa, objekty a hlavně nepřátelé, se kterými – abyste se mohli posunout dále – musíte bojovat.

IMG_1754.PNG IMG_1760.PNG IMG_1769.PNG

Není to jen o kosení zombií?

Zombies Ate My Friends se odehrává po zombie apokalypse. Vaše herní postava je jednou z mála přeživších, a tak nezbývá než se vydat na strastiplnou cestu. Celá hra je rozdělena do celkem osmi epizod, přičemž v každé z nich na vás čekají různé úkoly a úlohy. Za všechny zmiňme například to, že budete muset dopravit ztroskotance na dané místo, sehnat nářadí na opravu vrtulníku, ochránit vaše infikované kamarády před tím, aby se změní v zombie a tak podobně.

 

Pohybovat se budete po vybydlených ulicích, strážních věžích, policejních stanicích a neobytných kancelářích

 

V průběhu hraní potkáváte nové a nové postavy, které k vám promlouvají prostřednictvím komiksových bublin, zadávají vám úkoly a hlavně posouvají hru dál. Pohybovat se budete po vybydlených ulicích, strážních věžích, policejních stanicích a neobytných kancelářích.

IMG_1756.PNG

Cestou potkáváte hordy nemrtvých, přičemž boj s nimi je hlavní náplní hry. Probíhá systémem tahů, což znamená, že se k nepříteli přiblížíte, aktivujete boj a na střídačku dáváte údery - jednou vy, podruhé zombii řízení umělou inteligencí. Na výběr máte hned z několika možností, jak bojovat.Také nepřátelé se liší, a to nejen vzhledově, ale především vlastními specifikacemi boje.

 

Za každého mrtvého zombíka a splněné úkoly získáváte zkušenostní body, za které následně vylepšujete postavu ve čtyřech oblastech

 

Někteří zombie mají vyšší zdraví, někteří jsou naopak silnější, a tak je nutné volit různé strategie. Tím se pomalu ale jistě dostáváme k tomu, co k bojovému systému neodmyslitelně patří - a sic RPG prvky, na kterých Zombies Ate My Friends stojí a padá. A to doslova.

IMG_1761.PNG IMG_1764.PNG IMG_1766.PNG

RPG systém je v Zombies Ate My Friends velmi propracovaný. Vaše herní postavička, kterou si jen tak mimochodem můžete přizpůsobit dle vlastních představ od hlavy až k patě, totiž disponuje několika základními vlastnostmi. Jednak je to zdraví, úroveň a počet akcí. Za každého mrtvého zombíka a splněné úkoly pak získáváte zkušenostní body, za které následně vylepšujete postavu ve čtyřech oblastech – množství zdraví, štěstí při boji, sílá a energie, neboli počet akcí.

 

Energii doplňujete sbíráním energických předmětů nebo jejich dokupováním u překupníků, které cestou potkáte

 

Tři první jmenované vlastnosti asi netřeba představovat, ta poslední je pak tou, od které se odvíjí vaše hraní – každá akce (otevření krabice, prozkoumání mrtvoly, boj, atd.) totiž vyžaduje energii. Energii doplňujete sbíráním energických předmětů nebo jejich dokupováním u překupníků, které cestou potkáte.

IMG_1757.PNG

U nich můžete pořídit také zbraně (primární, tedy nablízko – baseballová pálka, utržená zombie ruka atd., a sekundární, ta je na dálku – brokovnice, pistole, kulomet, atd.) a další stovku předmětů. Nakupujete za peníze, které získáváte z mrtvých zombií a za splněné úkoly. Získat je můžete i prodejem přebytečných předmětů. Zkrátka klasika.

Peníze, zbraně, vlastnosti, síla

Za peníze můžete pořizovat nové zbraně, vylepšení, nakupovat zásobníky zdraví, lékárničky, a tak dále. Vylepšovat prostřednictvím předmětů můžete i samotnou postavu. Uveďme jeden příklad za všechny – pokud si dokoupíte brýle či libovolnou pokrývku hlavy, naroste vám brnění, stanete se bytelnějšími. Vedle těchto možností je nutné vaše zbraně neustále udržovat v dobrém stavu, protože užíváním se opotřebovávají – to provedete na místech k tomu určených. Za peníze dáte jednotlivé členy arzenálu během chvilky zpátky do kupy.

IMG_1755.PNG IMG_1765.PNG IMG_1767.PNG

RPG systém Zombies Ate My Friends je nejchytlavějším, ale zároveň nejproblematičtějším prvkem hry. Energie (počet možných akcí) se totiž může klidně i během boje zcela vyprázdnit a vám tak nezbývá nic jiného než z boje utéci. Vzhledem k tomu, že energie je potřebná i na všechny ostatní činnosti (a hlavně se vám do cesty stále staví nové a nové zástupy zombie), stane se vám, že se nemůžete pohnout z místa. Zombies Ate My Friends vám v tomto případě nabídne dva způsoby, jak naplnit energii – kupte si za reálné peníze energetické tyčinky nebo čekejte a za pět minut se vám energie doplní. Jeden dílek. Už chápete, kam tím mířím?

Plať nebo čekej

Zombies Ate My Friends tedy, ačkoliv jeho pořízení nestojí ani korunu, pracuje na zdánlivém free-to-play modelu, kdy abyste si hru mohli užít naplno a bez překážek, budete muset nějaký ten peníz ze šrajtofle tak jako tak vytáhnout. A to nemalý, vzhledem k tomu, že energie ubývá rychle a potřebujete ji ke všemu.

IMG_1771.PNG

Z toho vyplývá i další nepříjemnost - při hraní Zombies Ate My Friends musíte být neustále připojeni k internetu, protože hra kontroluje, kolik máte energie a prostřednictvím připojení pak vypočítává čas, kdy dostanete další dávku zadarmo. Free model pětiminutového čekání s připojeným internetem a nemožností dělat nic jiného za chvíli omrzí a odradí od dalšího hraní. Bez internetu si prostě neškrtnete. A to je rozhodně škoda.

 

Atmosféru dotváří hutné zvuky a stylová grafika

 

Technicky je na tom Zombies Ate My Friends výborně. Po stránce grafické nelze vytknout asi vůbec nic. Jediné, co se může z tohoto hlediska stát, je, že vám nesedne postapokalypticky zelenošedivý a mrazivý nádech použitých barev, které se v průběhu hry mění jen velmi poskromnu. Jinak ale hra vypadá naprosto perfektně, postavičky oplývají originalitou, stejně tak paleta vzhledů nepřátelských zombií je široká, nechybí ani detailně propracované lokace, interiéry i exteriéry, zákoutí či bossové a další. Atmosféru pak dotváří hutné zvuky a stylová grafika.

Dostupné pro: iPhone, Android
Žánr: Adventury | Adventura s RPG prvky
Výrobce: Glu Games
Začátek prodeje: 30. července 2013
  • Propracované RPG prvky
  • Systém boje
  • Grafika
  • Výtvarný styl
  • Nutnost internetového připojení
  • Agresivní systém IAP

Zombies Ate My Friends je prakticky dokonalou hrou a pakliže se neštítíte zaplatit nějaký ten dolar za zdánlivý free-to-play (systém pijavice) model hraní, čeká vás ohromná zábava se skvělou grafikou, propracovaným herním systémem a obsahem, který vás zabaví na desítky hodin hraní. Zombies Ate My Friends je totiž velmi chytré a intuitivní kapesní rpgčko.

Hra byla testována na zařízení iPhone 4 a můžete si ji stáhnout zcela zdarma z obchodů Google Play a App Store.

Nejnovější komentáře

NEJČTENĚJŠÍ ČLÁNKY

10 podzimních herních hitů, které prostě musíte mít

10 podzimních herních hitů, které pros…

Okurková sezóna již tradičně zavítala v letních měsících i do herního průmyslu. Toto období ale za chvíli končí. S počátkem podzimu se na nás zase jednou spustí lavina očekávaných titulů, které mnohdy mají ambice dosáhnout na post letošní hry roku. Co by vás v této záplavě AAA her mělo zajímat?

10.  8.  2017 | | 12 N/A
Nejnovější úprava dělá ze hry GTA 5 pastvu pro oči

Nejnovější úprava dělá ze hry GTA 5 pa…

Grand Theft Auto 5 má za sebou již spoustu grafických modifikací. Ta nejnovější ale nastavuje novou laťku grafických orgií.

4.  8.  2017 | | 2 N/A
7 herních pecek, které vás dostanou svou atmosférou

7 herních pecek, které vás dostanou sv…

Některé hry vám dokážou proniknout pod kůži tak hluboko, že tam zůstanou navždy. Jaké kdysi oslnily nás?

5.  8.  2017 | | 15 N/A
4K obrázky z Battlefieldu téměř nerozeznáte od reality

4K obrázky z Battlefieldu téměř neroze…

Battlefield 1 stále patří mezi nejlépe vypadající hry současnosti. A z některých 4K pohlednic není těžké vyvodit, proč.

13.  8.  2017 | | 12 N/A
Hráli jsme NHL 18: betatest na ledu

Hráli jsme NHL 18: betatest na ledu

Je libo hokej? Nový ročník nejslavnější hokejové ligy světa klepe na dveře a spolu s ním i nový díl NHL od EA Sports. Jaké jsou první dojmy z betaverze?

11.  8.  2017 | | 4 N/A
Vypiplaný Escape From Tarkov aneb jak východní tvorba udává směr (galerie)

Vypiplaný Escape From Tarkov aneb jak …

Možná jste o hře nikdy neslyšeli. Možná už se ji nemůžete dočkat. Ať je to jak chce, Tarkov nemůžete minout z jednoho důvodu - realismus.

9.  8.  2017 | | 4 N/A
10 důvodů, proč s kamarády vyzkoušet MMO hry

10 důvodů, proč s kamarády vyzkoušet M…

MMO je zkratkou anglického Massively Multiplayer Online, což je označení her pro obrovskou masu online hráčů. Je to neutuchající fenomén, do kterého se ale mnozí zdráhají proniknout. Tady máte 10 důvodů, proč byste si měli nějakou MMO hru zahrát. Hned.

14.  8.  2017 | | 3 N/A
Nejnovější aktualizace pro Playstation 4 konečně přinese češtinu

Nejnovější aktualizace pro Playstation…

Sony chystá na svou konzoli PS4 zbrusu novou aktualizaci s pořadovým číslem 5.0 a ta přinese celou řadu novinek. Pro našince je tu ale podstatná hlavně ta jedna.

10.  8.  2017 |