Zombies Ate My Friends – když přijdete o kamarády (mobilní recenze)

Zombii jsou jedním z nejoblíbenějších témat současné kultury. Jenže co když to zajde až tak daleko, že sežerou i vaše kamarády? Nebojte, to je jen taková slovní hříčka, protože přesně tak v překladu zní název nové zajímavé point-and-click RPG adventury od Glu Games. Co na ni říkáme?

Pokud bychom měli Zombies Ate My Friends žánrově zařadit, půjde nejspíše o point-and-click adventuru s rozsáhlými RPG prvky. Vaším virtuálním přeživším totiž nemůžete volně pohybovat, interakce probíhá pouze prostřednictvím klikání na vybrané body. Do jednotlivých prostorů se tedy přemisťujete kliknutím na aktivní směrové šipky, v prostorech jsou pak další aktivní místa, objekty a hlavně nepřátelé, se kterými – abyste se mohli posunout dále – musíte bojovat.

IMG_1754.PNG IMG_1760.PNG IMG_1769.PNG

Není to jen o kosení zombií?

Zombies Ate My Friends se odehrává po zombie apokalypse. Vaše herní postava je jednou z mála přeživších, a tak nezbývá než se vydat na strastiplnou cestu. Celá hra je rozdělena do celkem osmi epizod, přičemž v každé z nich na vás čekají různé úkoly a úlohy. Za všechny zmiňme například to, že budete muset dopravit ztroskotance na dané místo, sehnat nářadí na opravu vrtulníku, ochránit vaše infikované kamarády před tím, aby se změní v zombie a tak podobně.

 

Pohybovat se budete po vybydlených ulicích, strážních věžích, policejních stanicích a neobytných kancelářích

 

V průběhu hraní potkáváte nové a nové postavy, které k vám promlouvají prostřednictvím komiksových bublin, zadávají vám úkoly a hlavně posouvají hru dál. Pohybovat se budete po vybydlených ulicích, strážních věžích, policejních stanicích a neobytných kancelářích.

IMG_1756.PNG

Cestou potkáváte hordy nemrtvých, přičemž boj s nimi je hlavní náplní hry. Probíhá systémem tahů, což znamená, že se k nepříteli přiblížíte, aktivujete boj a na střídačku dáváte údery - jednou vy, podruhé zombii řízení umělou inteligencí. Na výběr máte hned z několika možností, jak bojovat.Také nepřátelé se liší, a to nejen vzhledově, ale především vlastními specifikacemi boje.

 

Za každého mrtvého zombíka a splněné úkoly získáváte zkušenostní body, za které následně vylepšujete postavu ve čtyřech oblastech

 

Někteří zombie mají vyšší zdraví, někteří jsou naopak silnější, a tak je nutné volit různé strategie. Tím se pomalu ale jistě dostáváme k tomu, co k bojovému systému neodmyslitelně patří - a sic RPG prvky, na kterých Zombies Ate My Friends stojí a padá. A to doslova.

IMG_1761.PNG IMG_1764.PNG IMG_1766.PNG

RPG systém je v Zombies Ate My Friends velmi propracovaný. Vaše herní postavička, kterou si jen tak mimochodem můžete přizpůsobit dle vlastních představ od hlavy až k patě, totiž disponuje několika základními vlastnostmi. Jednak je to zdraví, úroveň a počet akcí. Za každého mrtvého zombíka a splněné úkoly pak získáváte zkušenostní body, za které následně vylepšujete postavu ve čtyřech oblastech – množství zdraví, štěstí při boji, sílá a energie, neboli počet akcí.

 

Energii doplňujete sbíráním energických předmětů nebo jejich dokupováním u překupníků, které cestou potkáte

 

Tři první jmenované vlastnosti asi netřeba představovat, ta poslední je pak tou, od které se odvíjí vaše hraní – každá akce (otevření krabice, prozkoumání mrtvoly, boj, atd.) totiž vyžaduje energii. Energii doplňujete sbíráním energických předmětů nebo jejich dokupováním u překupníků, které cestou potkáte.

IMG_1757.PNG

U nich můžete pořídit také zbraně (primární, tedy nablízko – baseballová pálka, utržená zombie ruka atd., a sekundární, ta je na dálku – brokovnice, pistole, kulomet, atd.) a další stovku předmětů. Nakupujete za peníze, které získáváte z mrtvých zombií a za splněné úkoly. Získat je můžete i prodejem přebytečných předmětů. Zkrátka klasika.

Peníze, zbraně, vlastnosti, síla

Za peníze můžete pořizovat nové zbraně, vylepšení, nakupovat zásobníky zdraví, lékárničky, a tak dále. Vylepšovat prostřednictvím předmětů můžete i samotnou postavu. Uveďme jeden příklad za všechny – pokud si dokoupíte brýle či libovolnou pokrývku hlavy, naroste vám brnění, stanete se bytelnějšími. Vedle těchto možností je nutné vaše zbraně neustále udržovat v dobrém stavu, protože užíváním se opotřebovávají – to provedete na místech k tomu určených. Za peníze dáte jednotlivé členy arzenálu během chvilky zpátky do kupy.

IMG_1755.PNG IMG_1765.PNG IMG_1767.PNG

RPG systém Zombies Ate My Friends je nejchytlavějším, ale zároveň nejproblematičtějším prvkem hry. Energie (počet možných akcí) se totiž může klidně i během boje zcela vyprázdnit a vám tak nezbývá nic jiného než z boje utéci. Vzhledem k tomu, že energie je potřebná i na všechny ostatní činnosti (a hlavně se vám do cesty stále staví nové a nové zástupy zombie), stane se vám, že se nemůžete pohnout z místa. Zombies Ate My Friends vám v tomto případě nabídne dva způsoby, jak naplnit energii – kupte si za reálné peníze energetické tyčinky nebo čekejte a za pět minut se vám energie doplní. Jeden dílek. Už chápete, kam tím mířím?

Plať nebo čekej

Zombies Ate My Friends tedy, ačkoliv jeho pořízení nestojí ani korunu, pracuje na zdánlivém free-to-play modelu, kdy abyste si hru mohli užít naplno a bez překážek, budete muset nějaký ten peníz ze šrajtofle tak jako tak vytáhnout. A to nemalý, vzhledem k tomu, že energie ubývá rychle a potřebujete ji ke všemu.

IMG_1771.PNG

Z toho vyplývá i další nepříjemnost - při hraní Zombies Ate My Friends musíte být neustále připojeni k internetu, protože hra kontroluje, kolik máte energie a prostřednictvím připojení pak vypočítává čas, kdy dostanete další dávku zadarmo. Free model pětiminutového čekání s připojeným internetem a nemožností dělat nic jiného za chvíli omrzí a odradí od dalšího hraní. Bez internetu si prostě neškrtnete. A to je rozhodně škoda.

 

Atmosféru dotváří hutné zvuky a stylová grafika

 

Technicky je na tom Zombies Ate My Friends výborně. Po stránce grafické nelze vytknout asi vůbec nic. Jediné, co se může z tohoto hlediska stát, je, že vám nesedne postapokalypticky zelenošedivý a mrazivý nádech použitých barev, které se v průběhu hry mění jen velmi poskromnu. Jinak ale hra vypadá naprosto perfektně, postavičky oplývají originalitou, stejně tak paleta vzhledů nepřátelských zombií je široká, nechybí ani detailně propracované lokace, interiéry i exteriéry, zákoutí či bossové a další. Atmosféru pak dotváří hutné zvuky a stylová grafika.

Dostupné pro: iPhone, Android
Žánr: Adventury | Adventura s RPG prvky
Výrobce: Glu Games
Začátek prodeje: 30. července 2013
  • Propracované RPG prvky
  • Systém boje
  • Grafika
  • Výtvarný styl
  • Nutnost internetového připojení
  • Agresivní systém IAP

Zombies Ate My Friends je prakticky dokonalou hrou a pakliže se neštítíte zaplatit nějaký ten dolar za zdánlivý free-to-play (systém pijavice) model hraní, čeká vás ohromná zábava se skvělou grafikou, propracovaným herním systémem a obsahem, který vás zabaví na desítky hodin hraní. Zombies Ate My Friends je totiž velmi chytré a intuitivní kapesní rpgčko.

Hra byla testována na zařízení iPhone 4 a můžete si ji stáhnout zcela zdarma z obchodů Google Play a App Store.

Nejnovější komentáře

NEJČTENĚJŠÍ ČLÁNKY

Herní projekt AQP City: když chcete GTA bez GTA

Herní projekt AQP City: když chcete GT…

Grand Theft Auto porodilo nespočet klonů, více i méně úspěšných. AQP ale vypadá jako zcela nový level.

7.  1.  2018 |
8 největších herních zklamání roku 2017

8 největších herních zklamání roku 201…

Minulý rok přinesl hromadu skvělých her, bohužel však také mnoho zklamání. Těchto osm nás zamrzelo nejvíc.

9.  1.  2018 | | 9 N/A
10 největších herních překvapení roku 2017

10 největších herních překvapení roku …

Každý rok nás něčím zklame, zároveň však mnoha věcmi příjemně překvapí. Rok 2017 byl pro herní svět plný překvapení.

11.  1.  2018 | | 3 N/A
Hry roku 2018: pecky, na které se vyplatí zaostřit

Hry roku 2018: pecky, na které se vypl…

Musíte uznat, že minulý rok byl po herní stránce opravdu nabitý. Rok 2018 by ale snad mohl ten loňský ještě předčit. Některé z očekávaných pecek jsme pro vás vybrali, abyste se s námi měli na co těšit.

2.  1.  2018 |
Nové hry i na slabém počítači: Vyzkoušejte zdarma Geforce Now pro PC

Nové hry i na slabém počítači: Vyzkouš…

Společnost Nvidia představuje konečně i na PC službu GeForce Now, která vám dovolí hrát i ty nejnovější hry na slabších počítačích.

8.  1.  2018 | | 3 N/A
Playstation 4 v roce 2018: nejočekávanější hry platformy

Playstation 4 v roce 2018: nejočekávan…

Sice jste si u nás nedávno mohli přečíst o očekávaných hrách, tím ale ani zdaleka nekončíme. Letošní rok toho totiž přinese mnohem více než by se mohlo zdát. Začneme s tím, co se v tomto roce dostane na konzoli Playstation 4.

6.  1.  2018 |
DAKAR 18 budou pouštní závody v otevřeném světě pro PC, PS4 a Xbox One

DAKAR 18 budou pouštní závody v otevře…

Pokud jste fandové světového závodu Dakar a rallye vám také není cizí, rozhodně zaostřete na připravovaný projekt.

12.  1.  2018 | | 4 N/A
6 tipů na originální sci-fi pařby, u kterých se nebudete nudit

6 tipů na originální sci-fi pařby, u k…

Sci-fi žánr se opět vrací do formy, a to takovým tempem, že zombie nákazu zahnal do kouta. Jaké vesmírné pecky nás potěšily během posledních pár let?

10.  1.  2018 |