ZombiU – s tabletem na zombíky (dojmy)

Zombifikace pokračuje! Přibývají nové případy, nákaza se přenáší mezi platformami a usadila se i v dosud neprozkoumaných podmínkách.

Na nedávné předváděčce Nintenda jsem měl možnost vzít do rukou i velmi očekávaný titul ZombiU. Pro mnohé je to hlavní tahák Wii U a důvod pro zakoupení této připravované konzole, takže se sem upínalo opravdu hodně párů očí. Hra musí ukázat, že Wii U bude ta skutečná plnohodnotná konzole, co se může postavit Playstationu 3 a Xboxu 360. Taková, co už nestaví hratelnost před vizuální zpracování a nepředkládá hráči desetipolygonové postavičky na barevném pozadí. Takže přichází s pěknou detailní grafikou, dynamickými stíny a samozřejmě… hromadou zombies.

zombieu 04.jpg

Braaains

Survival tituly se těší velké popularitě, kterou obnovil po letech Left 4 Dead se svými návaly zombíků a důrazem na co-op hraní. ZombiU se mnohem víc podobá třeba Silent Hillu.

Z hratelné ukázky to vypadá na pomalejší rozvážnou akci, kde by mohl mít větší roli i příběh

Z hratelné ukázky to vypadá na pomalejší rozvážnou akci, kde by mohl mít větší roli i příběh. Já jsem si za dvacet minut osahal základní mechanismy a především nový tabletový ovladač. Hra se hraje sice klasicky na páčkách po bocích, ale dotykový display uprostřed tu nebude jen pro parádu. Proto je to taky exkluzivní hra na Wii U, ne? Ale o tom později.

zombieu 10.jpgzombieu 11.jpg 

V dostupném levelu jsem měl za úkol prohledat zchátralou nemocnici a vrátit se zpátky s nalezenými léky. Zatímco trailer a obrázky naznačují, že hra by se mohla odehrávat i za dne, celá ukázka patřila výhradně noci a uvnitř nemocnice taky nebyla o tmu nouze. Společnost mi tu dělal kromě zbraně jen světelný kužel baterky, což hodně ovlivňuje tempo hry. Tu a tam čekala polorozpadlá zombie, která se buďto poklidně rozkládala vsedě na zemi anebo usilovala o můj krk. I když se to nezdá, ve větším počtu dokážou být tito bezmozci dost dotěrní.

Smrt má ve hře velmi nečekanou dohru. Údajně tedy, protože mně se ji zažít nepovedlo. Pokud si neohlídáte situaci a vběhnete zombíkovi přímo do náručí, je jedinou záchranou mu zabodnout do krku smrtící sérum. Normálně má u sebe hráč tak dvě stříkačky a poté končí, já jsem jich vlivem své dávky štěstí nasbíral asi 10 a to na pár vášnivých objetí vystačí. Takže údajně: nečeká vás game over ani seznam sejvů, jednoduše se objevíte jako nová postava a projdete celým levelem znovu. Půjdete po svých ještě teplých šlépějích a stopách krve, přičemž vaše předchozí inkarnace se změní v zombie a půjde vám naproti. A protože nejenom okolí zůstane ve stavu, v jakém jste jej nechali, i sebrané předměty, přístupové karty a klíče zůstanou v těch samých kapsách. Chyťte si je!

Pozornost se počítá

zombieu 02.jpgProhledávání mrtvol je vůbec důležitou součástí hry. Není to Left 4 Dead, kde pravidelně potkáváte tsunami plná obživlých mrtvol a u každého savepointu narazíte na skladiště munice. Kdepak. Jde spíše o rozvážnou akci, ve které přemýšlíte, jestli ta zombie stojí za vynaloženou dávku nábojů, protože nikde není jistota, že v kapsách nese náhradu. Ale může. Navíc stav nábojů byste na obrazovce hledali marně, je to jen malé čísílko vedle ikony zbraně na tabletovém ovladači.

Ovladač kromě inventáře slouží i jako mapa a součást miniher, z vlastní zkušenosti můžu jmenovat lockpicking dveří, prohledávání beden a rozhlížení se po okolí. V takové chvíli začne kamera zabírat postavu z třetí osoby a veškeré dění se přesune na ovladač – stačí s ním hýbat a on plynule zobrazuje okolí očima postavy. A ta nejlepší část, všechno probíhá real-time, takže nečekané útoky zezadu jsou na denním pořádku a tempo zůstává. Musím říct, že ZombiU využívá předností ovladače z velkých her na předváděčce asi nejlépe a oproti (samozřejmému) šetření místa na hlavní obrazovce přináší skutečnou přidanou hodnotu pro gameplay.

zombieu 05.jpgzombieu 06.jpg 

Léky jsem nakonec našel a bylo potřeba je předat Vikramovi. Odpovědi na to, kdo je Vikram, kdy hra vyjde a na spoustu dalších svých všetečných dotazů jsem nedostal, protože ZombiU je nintendí klenot, který si bude maximálně střežit.

Nečekané útoky zezadu jsou na denním pořádku a tempo zůstává

Ale nám pozornějším nemohla v hlavním menu uniknout položka Multiplayer. Jestli jde o co-op, kompetitivní multiplayer nebo obojí, to se ukáže až v dnech budoucích. Ale myslím, že Nintendo by bylo samo proti sobě nemít v den vydání Wii U k dispozici hlavní tahák.

Dostupné pro: Wii, Wii U
Žánr: Akce | survival-horror z pohledu první osoby
Výrobce: Ubisoft Montpellier | Webové stránky hry
Začátek prodeje: 30. listopad 2012
 • Skvělá atmosféra
 • Povedený level-design
 • Vyžití nového ovladače
 • Slabší grafika
 • Občas těžkopádné ovládání
Související články
 1. Za multiplayer nezaplatíte na Wii U ani korunu
 2. Nintendo chce Wii U prodávat za přijatelnou cenu
 3. Crytek: Wii U je minimálně stejně výkonné jako Xbox 360
 4. Co Wii U schovává pod kapotou? Vyrovná se PS3 a X360?
 5. Ninja Gaiden 3 pro Wii U bude lepší a krvavější
 6. Nintendo podle všeho zvažuje přejmenování Wii U

Nejnovější komentáře

NEJČTENĚJŠÍ ČLÁNKY

Mashinky jsou v předběžném přístupu, pojďte si hrát s vláčky

Mashinky jsou v předběžném přístupu, p…

Nové tratě ve strategické hře Mashinky volají po pořádném řediteli, který postaví železniční impérium. V předběžném přístupu už ode dneška!

6.  10.  2017 | | 25 N/A
Praha stověžatá aneb projížďka hlavním městem ve Forza Motorsport 7 (galerie)

Praha stověžatá aneb projížďka hlavním…

Forza Motorsport 7 je na světě a stejně tak jako v předchozích dílech, i nyní máme možnost zajezdit si skrze historické centrum Prahy. Pokochejte se s námi.

13.  10.  2017 | | 13 N/A
Žánr Battle Royale bere trh útokem, podívejte se na nejlepší hry

Žánr Battle Royale bere trh útokem, po…

Battle Royale sice není žádný nově objevený žánr, ale až nyní ukazuje svůj pravý potenciál. Nejenže prodejní čísla obrovsky narůstají, ale počet hráčů přesahuje i takové stálice, jako je Counter-Strike Global Offensive nebo Dota 2.

11.  10.  2017 | | 4 N/A
Fotbálek PES 2018 vypadá díky vychytávce Ansel skoro jako přímý přenos

Fotbálek PES 2018 vypadá díky vychytáv…

Pro Evolution Soccer 2018 rozhodně má své problémy, ale díky funkci típání screenshotu Ansel od společnosti Nvidia z toho můžete udělat pořádnou podívanou.

8.  10.  2017 | | 3 N/A
Světové recenze Middle-earth: Shadow of War mluví o hitu

Světové recenze Middle-earth: Shadow o…

Pokračování výletu do Mordoru je tu a můžeme-li věřit zahraničním kritikům, jde o důstojného nástupce.

10.  10.  2017 | | 2 N/A
Middle-earth: Shadow of War - naplňte svůj osud (recenze)

Middle-earth: Shadow of War - naplňte …

Talion se vrací, aby dobyl Středozem a navždy zbavil svět zla. Povede se mu to tentokrát?

17.  10.  2017 | | 3 N/A
FIFA 18: zpět a ve formě (recenze)

FIFA 18: zpět a ve formě (recenze)

Po nejnovějším ročníku fotbálku PES se vrací i EA se svou značkou. Je FIFA nejlepším fotbalem na trhu?

9.  10.  2017 | | 1 N/A
South Park: The Fractured But Whole – sprostí hrdinové v akci (recenze)

South Park: The Fractured But Whole – …

Důvodem, proč lidé milují South Park, je už samotný fakt, že si v dnešní době nebojí dělat srandu z černochů a nacistických krav. A v tomhle ohledu naštěstí nezklame ani nová hra.

19.  10.  2017 | | 2 N/A